Возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од tomsaso, 22 ноември 2007.

 1. tomsaso

  tomsaso Пемпере

  Член од:
  10 септември 2005
  Мислења:
  1.372
  Допаѓања:
  315
  ајде помош малце.. вака сега имам положено во Март 2007, и ме запира еден џандар и ми вика не сум смеел да возам после 11 сатот на вечер.. таков бил законот...
  роден сум декември 1988.... хехе како да сакам хороскоп да ми кажите :) :)


  Како е законот во врска со тоа? Дали ако имам положено во Март 2007 смеам да возам кога сакам, или како што ми објасни џандарот не семеам после 23:00 без присуство на "постар возач"?

  Ајде Струмикс а и другите прав. пукајте :)
   
 2. kpbKENGUR

  kpbKENGUR Devil's Advocate

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  5.132
  Допаѓања:
  197
  таков е сега законот, просто: ти си "млад возач", после 23ч не смееш да возиш без присуство на т.н. "постар(искусен) возач" кој уствари ќе биде твој совозач. така е мислам 2 години откога ќе земеш возачка...
  не сум најсигурен, еве, другите ќе пишат -))
   
 3. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.309
  Не смееш да возиш после 23:00 без присуство на „постар возач“. Таков е законот.
  Ќе можеш да возиш кога сакаш и со кого сакаш дури во март 2009, т.е. 2 год. по добивањето на возачка дозвола.
  Годините на старост немаат врска со тоа.
  Иако, на пр. сега, на мои 30 год. би полагал Б категорија, да немав, ќе важеше истотото и за мене.
  Си направил прекршок, тоа е...
   
 4. Orkad

  Orkad The Master

  Член од:
  5 октомври 2007
  Мислења:
  1.010
  Допаѓања:
  10
  Не дека сум некој си правник ама доста се имам распрашвено на оваа тема и од тоа што ми кажаа заклучив дека: Без разлика на тоа кога си роден доколку немаш две години возачко искуство а возиш после 23 часот(или 22 часот, не знам точно) мораш да бидеш придружуван од лице кое има 2 години возачко искуство. Во спротивно оооп казна:toe:
   
 5. tomsaso

  tomsaso Пемпере

  Член од:
  10 септември 2005
  Мислења:
  1.372
  Допаѓања:
  315
  а дека имам возачка пред да биде донесен законот?
   
 6. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  I jas mislev deka tie sto polozile po staro ce im vazi po staro vozackata ama nigde ne e zavedeno vo zakonot ( noviov ) barem jas nemam videno, deka tie sto polozile po staro ce im vazi po staro

  A za vozac pocetnik, ne te informirale dole poubavo. Vaka pisuva vo zakonot : ,,Vozac pocetnik e sekoj vozac do 21 godisna vozrast, kako i vozac vo period od 2 godini od polozuvanjeto na vozackata dozvola. Znaci ako imas 19 godini kako i da e treba da cekas da imas 21 godina. Znaci ako si polozil na 18 godini treba da cekas 3 godini, RAZBIRAS :)

  Toa e toa
   
 7. mRnO

  mRnO И по mRnO,mRnO

  Член од:
  16 април 2006
  Мислења:
  6.263
  Допаѓања:
  50
  Утка е законот...барем делот на неговото "пуштање у употреба" промовирање информираност итн итн
   
 8. **Buli**

  **Buli** засекогаш дете!!!

  Член од:
  3 декември 2007
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  2
  еее,да видите до кој степен е дојдено....возач што има 20 години, со возачка веќе 2 години, па дури и вработен како професионален шофер-не смее да вози после 23 часот, пошто нема 21 година!?!?!?!?!?!............ц ц ц ц ц, Бог да чува!
  добро, законов е тапа или јас лошо го толкувам???:icon_eek:
   
 9. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043
  Непознавањето на законот не те ослободува од одговорноста мРно.
  Неможе секој закон да се рекламира. Твоја должност е да го знаеш и почитуваш законот.

  Јас земав возачка во јули оваа година. Иако сум свесен дека го прекршувам законот, возам и ќе возам после 23 часот со и без придружба на постар возач. Возам и скутер после 23. Свесен сум, ама едноставно поради потребите кои излегуваат од моите обврски и стил на живот - морам да го прекршувам законот. Ако ме фатат - јебига, крив сум. :toe:
   
 10. mRnO

  mRnO И по mRnO,mRnO

  Член од:
  16 април 2006
  Мислења:
  6.263
  Допаѓања:
  50
  А како ја исполнам должноста од познавање на законот,како никој не го знае со сигурност дали стартувал кога ке стартува што како...мора да се согласиш дека пола полицајци не ги знаат деталите околу новиов закон а не па ние "смртниците"....Како можеше министерката да се фали по весници околу тоа колку се сега скапи казните...барем нека каже и кои се новите обврски
   
 11. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043

  Ги имаше во сите дневни весници промените кои доаѓаат со новиот закон за сообраќај цело лето. Исто така беа напишани и казнените поени и паричните казни кои произлегуваат од прекршувањето на законот. Пак ќе кажам, МВР не се Велија Рамковски или А1 па на сред CSI да ти го тупат за промените во законот како за работата на Трифун Костовски.

  Доволно време имаше натписи во весниците на што се однесуваат промените. Дури имаше и табела со прекршоци, поени и евра.

  Прскање пешаци - толку казнени поени или толку евра.
  Чкрипење со гуми - || -
  Возење без безбедносен појас - || -

  И тако даље...

  Не ти текнува?
   
 12. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Обврските се тие, нема мрдање. Инаку казната ти е некои 300 евра, за ако те фатат после 23.00 да возиш без придружба.

  П.С. почнаа многу контроли да прават и да казнуваат за неносење на зимска опрема, казната е некои 2.000 денари, а комплет ланци се 800. Бујрум на кој му чини нека ризикува да го фатат без ланци.
   
 13. mRnO

  mRnO И по mRnO,mRnO

  Член од:
  16 април 2006
  Мислења:
  6.263
  Допаѓања:
  50


  Да те надополнам таму беа и промените околу полагањата,кои кога и да прашам кого и да прашам се уште не се применети..Извини на израз,ама да те е*ам законот кој го пуштаат во употреба делче по делче...а да од кој точно датум стартуваше законот?

  П.С Мац,се тркаме нокеска у 12?:)
   
 14. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.545
  Допаѓања:
  26.043
  Не е битно - битно стартувал чим казнуваат :)
   
 15. burn84

  burn84 Говорете Македонски

  Член од:
  4 февруари 2006
  Мислења:
  6.555
  Допаѓања:
  1.489
  Ова значи дека до наредно лето нема да смеам да возам после 23:00 часот!

  Ќе си возам се додека не ме фатат и казнат. Дали знае некој од кога почна да се применува законот, затоа што пред едно месец дена ме застанаа на рутинска контрола накде после 2:00 часот по полноќ и ништо не ми кажаа за ова.
   

Сподели преку: