Возачки дозволи

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Да, совозачот треба да има најмалку 25 години, и да не спаѓа во групата на „возач почетник“, односно да има најмалку 2 години возачко искуство.

Останатото е:
Возач почетник е секој оној кој што нема наполнето 2 години од земањето на возачката дозвола, и секој кој што сеуште нема наполнето 21 година.

Единствен случај во кој што треба да чекаш 3 години за да не спаѓаш во категоријата „возач почетник“ е доколку положиш на 18 години, бидејќи по закон треба да имаш најмалку 21 година за да не си возач почетник, така да тоа е единствен случај во кој што се чека 3 години, во сите други случаи се чека по 2 години за да не спаѓаш во почетниците.

Исто така од 23 ч. до 5 ч. наутро несмее да се вози сам, односно несмее да се вози без придружба која што треба има најмалку 25 години, и не треба да спаѓа во категоријата возач почетник (односно има најмалку 2 години возачка дозвола).

И исто така, несмее во ниеден случај да се вози автомобил појак од 100 коња - односно пресметано во киловати, тоа е 75 киловати.
Сменет е,само 2 години искуство треба да имаш за да не си почетник.Значи ако си положил на 18,на 20 си веќе искусен возач односно не си почетник.Не треба совозачот да е 25+години,туку да има само 2 години искуство,значи јас со 19,ако се возам со некој што има 2 години искуство,пример 20 години има,смеам да возам после 23:00
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
во Хрватска има ограничување и со коњски снаги на патничкото возилото кое смее да го управува млад возач, незнам дали и кај нас има таква клаузула...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
во Хрватска има ограничување и со коњски снаги на патничкото возилото кое смее да го управува млад возач, незнам дали и кај нас има таква клаузула...
и тука е така.

Како кажуваш,како Хрватска Америка да е.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
, drugo e, kaj niv toa sekojdnevno se srećava vo mediumite, kaj nas mediumite ne pišuvat detali
Што се сречава бе у медиумите ? кај си видел ти дека не пишуват детали медиумите тука ? од кај си ти ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Што се сречава бе у медиумите ? кај си видел ти дека не пишуват детали медиумите тука ? од кај си ти ?
јас во наши медиуми еве сега прочитав пред некој ден за деца од 14-15г што возеле коли во Тетово -Гостивар.. а друго, овој 20г со туарегот што згази 16г момче сигурно е стар возач или туарегот да не е силно возило ??
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
јас во наши медиуми еве сега прочитав пред некој ден за деца од 14-15г што возеле коли во Тетово -Гостивар.. а друго, овој 20г со туарегот што згази 16г момче сигурно е стар возач или туарегот да не е силно возило ??
а во словенија не возат такви коли малолетници а ? и дрогата е недозволива па имаш милион луѓе што ја користат.Ако е забранета со закон,не значи дека сите го почитуваат законот.Колкава малоумност,ццц...
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Дали може возачка од Дубаи, да се замени со Македонска возачка?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Da ;)

Sent from my SGH-T959D using Tapatalk 2
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
можеш да ми објасниш околу возачката од ДУБАИ? колку те чинеше ? и како се полага ?
Ме фати околу 1.200 евра од почеток до крај. Се полага многу поедноставно од колку кај нас, и те учат многу повеќе. (Пример, искачаш на автопат 4 часа и возиш со 120км на час). Тестовите се електронски, и имаш ептен малце прашања повеќете се околу правилата.

:)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Ме фати околу 1.200 евра од почеток до крај. Се полага многу поедноставно од колку кај нас, и те учат многу повеќе. (Пример, искачаш на автопат 4 часа и возиш со 120км на час). Тестовите се електронски, и имаш ептен малце прашања повеќете се околу правилата.

:)
Ти се уарни тебе таму,браво браво :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ме фати околу 1.200 евра од почеток до крај. Се полага многу поедноставно од колку кај нас, и те учат многу повеќе. (Пример, искачаш на автопат 4 часа и возиш со 120км на час). Тестовите се електронски, и имаш ептен малце прашања повеќете се околу правилата.

:)
Klku traat casovite ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom