Воен Удар во Турција

Член од
25 октомври 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.274
А доколку во случај пучот не успее,Ердоган ќе си го отстрани и последниот проблем за да владее вечно а тоа е војската ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.982
Ма све е готово-на Алџазеира даваат снимнки народот е целосно излезен на улиците и војската е или блокирана или предадена
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.563
Турска обавештајна служба: Неуспео покушај државног удара
"Све ће се завршити до ујутру", рекао је представник организације Нух Јилмаз.

Он је додао да је специјална служба ухапсила 13 особа у војној униформи који су покушали да уђу у председничку палату у Анкари.



asd.jpg
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Пучот пропадна.[DOUBLEPOST=1468627050][/DOUBLEPOST]
Ма све е готово-на Алџазеира даваат снимнки народот е целосно излезен на улиците и војската е или блокирана или предадена
Значи ова сепак беше сценарио на Ердоган.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.156
Поени од реакции
5.126
Добро малку е чудно ако сакаа да го средат војската или барем тој дел што не го сака можеше со атентат а вака ми чудно нападнаа па се повлекуваат да беа толку сигурни ќе отвореа оган врз народот на почеток и другите ќе се исплашеа...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Штета. Изгледа мала група го организира пучот. Сега и последните противници на Ердоган ќе бидат одстранети од армијата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.272
Поени од реакции
5.333
Анкара е исчистено од пучисти, главниот град е ставен под контрола.

Исто така и државната телевизија е ослободена.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Сам ја намести целата ситуација, па сега следува и официјалното именување како султан.
Во очите на луѓето ќе биде непобедливиот, ќе му се покорат сите, ќе владее како сака со Турција
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Znaci vo Turcija veke nekolku godini situacijata ne e mirna, dokolku redovno sledite vesti tamu veke so godini ogromni masi na narod protestiraat za sloboda i demokratija, se sekavate na onie protesti sto izbija vo Istanbul vo toj parkot mislam se vikase Gezi, masovni protesti vo koi celi kvartovi na Istanbul bea paralizirani i vo koi imase seriozni i krvavi sudiri pomegju demonstrantite i policijata !
Toa bese pred nekolku godini i od togas pa navamu seuste rabotite ne se smireni i postojano se protestira, a od druga strana Erdogan pa se poveke se sili, apsi politicki neistomislenici, zatvora mediumi i vesnici, nakratko kazano Erdogan se poveke se zacvrstuva na vlast, a narodot mu se buntuva, toa e seriozna kriza i problem za edna drzava !
Dokolku uspee vo celost voeniot drzaven udar mozebi i postojat seuste sansi za Turcija da se vrati na stariot kolosek zacrtan od Kemal Ataturk, vo sprotivno moze konecno da se preskrta Turcija kako normalna i demokratska drzava !
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пучистиве најнапред требеа да го уапсат Ердоган
Можеби се во право оние кои мислат дека Ердоган сам го направил пучот за да ја уништи армијата
Штета - каква славна армија .....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
по се изгледа пучот у турција доживеа колапс.... каков пуч е овој само не ми е јасно толкава војска да неможе да направи државен удар... или мал дел од војската биле за пучот или слаба организација имале.... како и да е ова на турција ама баш ич не и оди у прилог.... штетите ке бидат од огромни размери....


ме интересира само како на ова ке реагира русија која мудро само си седи на страна и молчи....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom