Воени авиони

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
јас ти кажвам за сега како стојат работите а тоа гатање “гледам имаш еден пат кој води на исток и таму нешо како балалајка...“ му оставам на аналитичари кои се темелат врз пророштвата на старецот од Жван и записите на попт Јоан од Велмеј
а како стојат??? на сила , кога нема друго, бидејќи е форбиден???
Кога си видел француски, германски или руски филм, слушнал музика и тако то. ...или култура се само педерлааната сеприсутна , железниот човек и капетан америка????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
а како стојат??? на сила , кога нема друго, бидејќи е форбиден???
Кога си видел француски, германски или руски филм, слушнал музика и тако то. ...или култура се само педерлааната сеприсутна , железниот човек и капетан америка????
се шлепаат и европјаните со свои достигнувања зад сјајот и славата на благословената Америка
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
а како стојат??? на сила , кога нема друго, бидејќи е форбиден???
Кога си видел француски, германски или руски филм, слушнал музика и тако то. ...или култура се само педерлааната сеприсутна , железниот човек и капетан америка????
Го има гледано овој првите 2 минути и сватил дека русите се заникаде:pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Го има гледано овој првите 2 минути и сватил дека русите се заникаде:pos:
јас додека бев во вооружените сили користев и бев задолжен со претежно руска опрема и оружје и сум користел или стрелал од претежно руски системи и оружја.
Тогаш не убедуваа како е тоа најдобро најсјајно најмоќно.... али не беше така. Функционираше али не како западните средства па мораа да го поткрепуваат тоа со митови и легенди.
Секако дека има тука и нешто шо е добро али као целина како систем, западните се поефикасни во борбени дејствија. Пософистицирани, помодерни, и со предност пример во далечина на детекција или во прецизност или во отпорност.....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Секако дека има тука и нешто шо е добро али као целина како систем, западните се поефикасни во борбени дејствија. Пософистицирани, помодерни, и со предност пример во далечина на детекција или во прецизност или во отпорност.....
Конечно пиша онаа што требаше, а тоа е дека западот има цел систем кој во моментот го имаат само Русија и можеби Кина, другите држави против кој западот војуваше имаше опрема која не беше иста ни по квалитет, ни по квантитет.

За да знаеме која опрема е во моментот се користат симулатори, во кој руските авиони излегуваат како победници,
симулациите се прават за да се откријат недостатоците во реални услови за малку пари.

Ти го дадов за пример Јемен каде банана сојузот е надмоќен во сите сегменти, ама работата не и оди како што на пример би и одело на американците!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Конечно пиша онаа што требаше, а тоа е дека западот има цел систем кој во моментот го имаат само Русија и можеби Кина, другите држави против кој западот војуваше имаше опрема која не беше иста ни по квалитет, ни по квантитет.

За да знаеме која опрема е во моментот се користат симулатори, во кој руските авиони излегуваат како победници,
симулациите се прават за да се откријат недостатоците во реални услови за малку пари.

Ти го дадов за пример Јемен каде банана сојузот е надмоќен во сите сегменти, ама работата не и оди како што на пример би и одело на американците!
Ако на кантер лом правиш со калашњиков не значи дека е така и во реалност..
Ееее колку симулации испаднаа крајно погрешни во реални услови.
И пак не ме разбираш, систем не се однесува на една војска или држава туку на самото оружје, пример еден ловечко бомбардерски авион зависи од многу други оружја или опреми, од логистички, од наведување, од електронско дејство од одржување од надоградување од трениг....
Кај руските системи пилото е најчесто препуштен сам на себе си пошто електронски и технички се слаби на тоа ниво, кај западните системи пилото се потпира на еден куп информации, тој ќе знае и кога од некој далечен аеродром ќе полета неприатлски авион, него ќе го штитат други авиони или бродови за електронска војна неговото оружје ќе го водат или нишанат други системи и сето тоа може да се комбинира или да во случај на откажување или неможност на еден систем се премини на друг и постојано ќе има најнови информации и комуникации.
То е систем.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Ако на кантер лом правиш со калашњиков не значи дека е така и во реалност..
Ееее колку симулации испаднаа крајно погрешни во реални услови.
И пак не ме разбираш, систем не се однесува на една војска или држава туку на самото оружје, пример еден ловечко бомбардерски авион зависи од многу други оружја или опреми, од логистички, од наведување, од електронско дејство од одржување од надоградување од трениг....
Кај руските системи пилото е најчесто препуштен сам на себе си пошто електронски и технички се слаби на тоа ниво, кај западните системи пилото се потпира на еден куп информации, тој ќе знае и кога од некој далечен аеродром ќе полета неприатлски авион, него ќе го штитат други авиони или бродови за електронска војна неговото оружје ќе го водат или нишанат други системи и сето тоа може да се комбинира или да во случај на откажување или неможност на еден систем се премини на друг и постојано ќе има најнови информации и комуникации.
То е систем.
Да и Русите поседуваат таков систем, за разлика од Србија, Ирак, Либија...

Симулациите се блиску до реалното, но никогаш исто, тие се прават за да се откријат недостатоците во реални услови за малку пари, никој не е будала да спука 2 (па и повеќе авиони) кој вредат многу милиони.

Во таквите симулации руските авиони победија, тоа ни е темата на разговор, кој е подобар авион, а не дали едните или другите имаат подобра организација, се знае дека западниве земји се подобро организирани, јас сум убеден дека американците досега ги имаат завршено анализите од симулациите и имаат планирано измени во нивните авиони.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Да и Русите поседуваат таков систем, за разлика од Србија, Ирак, Либија...

Симулациите се блиску до реалното, но никогаш исто, тие се прават за да се откријат недостатоците во реални услови за малку пари, никој не е будала да спука 2 (па и повеќе авиони) кој вредат многу милиони.

Во таквите симулации руските авиони победија, тоа ни е темата на разговор, кој е подобар авион, а не дали едните или другите имаат подобра организација, се знае дека западниве земји се подобро организирани, јас сум убеден дека американците досега ги имаат завршено анализите од симулациите и имаат планирано измени во нивните авиони.
хахах
добро
му пратија клип од симулации и сега пентагон е во страв и си велат “леле да не излезат овие симулации на јутуб оти одма ќе изгубиме надмоќта во светот“
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Amerika e daleku po napredna od rusija ;), voeno kako prvo poglednete go budzetot na amerika koj za 2017 iznesuva 611 miljardi na rusija e 46 :) gledajte koj kolku investira vo armijata logicki e toa najako oruzje e nosac na avioni rusija ima 1 zastaren kako parna lokomitva e zastaren se vide se izbrukaa pred cel svet kolku, amerika ima 11 vo upotreba i uste 8 koj moze vo sekoj moment da gi aktiviraat, rusija ima samo poveke tenkovi no sega sve e vo avijacijata ima 13.400 avioni, rusija ima 3-4k helikopteri da ne ni sporeduvam daleku pomalko..samo makedonecot i srbinot misli deka e rusija pomokna od amerika :), avioni i padnaa i i m prtna dole vo afrika, i od nosacot im padnaa kolku.. haha helikopteri isto, amerika kontrolira cel svet koga kako i pukne taka ja naoruzuva cela evropa, sto pravi rusija NISTO, vidi ja ekonomijata zapado ima pomokna ekonomija od rusija koga ides vo rusija se se vozi mercedes,bmw,audi... nie sto vozime edna lada niva samo haha gledajte gi malce rabotite po opsirno...i po realno ;) ova e moe prvo mislenje dolgo vreme ve sledam i citam , pozdrav do site
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Amerika e daleku po napredna od rusija ;), voeno kako prvo poglednete go budzetot na amerika koj za 2017 iznesuva 611 miljardi na rusija e 46 :) gledajte koj kolku investira vo armijata logicki e toa najako oruzje e nosac na avioni rusija ima 1 zastaren kako parna lokomitva e zastaren se vide se izbrukaa pred cel svet kolku, amerika ima 11 vo upotreba i uste 8 koj moze vo sekoj moment da gi aktiviraat, rusija ima samo poveke tenkovi no sega sve e vo avijacijata ima 13.400 avioni, rusija ima 3-4k helikopteri da ne ni sporeduvam daleku pomalko..samo makedonecot i srbinot misli deka e rusija pomokna od amerika :), avioni i padnaa i i m prtna dole vo afrika, i od nosacot im padnaa kolku.. haha helikopteri isto, amerika kontrolira cel svet koga kako i pukne taka ja naoruzuva cela evropa, sto pravi rusija NISTO, vidi ja ekonomijata zapado ima pomokna ekonomija od rusija koga ides vo rusija se se vozi mercedes,bmw,audi... nie sto vozime edna lada niva samo haha gledajte gi malce rabotite po opsirno...i po realno ;) ova e moe prvo mislenje dolgo vreme ve sledam i citam , pozdrav do site
За понапредна е понапредна, но не би се сложил дека буџетот игра нешто улого, производствените цени не се исти и трошоците не се исти, УСА потроши трилиони на ширење демократија, а Русија соопшти дека за првата година потрошила пола милијарда во Сирија,
Саудиска Арабија има поголем буџет од Русија, ама не верувам дека некој ја смета за сериозна воена сила.

Ако воено се судрат САД и Русија прво ќе ги испукаат тие 3к и кусур нуклеарки па после ќе се пресметуваат со тенкови и авиони, но до тогаш ќе си ги мерат индиректно во банана држави.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
.....читам едно германско текстче кое предвидува во Македонија да биде детонирана иницијалната каписла , за почесниот удар го најмиле Зајко Заев...Во детали се било ко 1914 само уште Гаврило фалел....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
The U.S. Air Force is preparing to deploy Lockheed Martin’s F-35 fighter jets to Europe.[DOUBLEPOST=1488209428][/DOUBLEPOST]Ф35 досега е произведен во над 200 примероци во сите 3 верзии, го надмина во Ф22.
Бизнис Аtlantis бизнис. 200 примероци??? малку се....ќе требе уште тродупло за да се покријат трошоците и да остане и нешто ќар.....:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom