Воени авиони

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Bacillus gagous, 23 јули 2006.

 1. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.856
  Допаѓања:
  6.419
  @Let 3 tocno e toa deka kako sto trgnale da se kacuvaat cenite na americkite avioni za edno 100 godini amerikancite ke mozat samo 1 avion da si dozvolat da kupat?
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  за 100 години мисиите на величенствената Америка ќе тргнуваат од нивната колонија Марс кон блиските созвездија да ги истражуваат и населуваат
   
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.856
  Допаѓања:
  6.419
  Citav pred malce nekoj ''nov'' helikopter imale i sekoj ke cini 135 milioni dolari a celata programa 31 milijarda za 200 parcinja, rusite so 31 milijarda ke ja koloniziraat mesecinata da imaat da trosat, toa mi e muabetot.
   
 4. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  Русите се уште не стапнаа на месечината.
  Берат пари.
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.856
  Допаѓања:
  6.419
  Pa bogami oni ja trosat poslednata para korisno, so takov budzet im pariraat na amerikancite pa duri i se pred niv poslednive godini. Inace rusite go pratile prviot robot na mesecinata luna, gleas rusite roboti imale a amerikancite uste kradele tajni od germanskite naucnici da im pokazat kako se pravi motor za raketa
   
  Последно уредено: 20 април 2017
 6. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Кај величенствениве дебели јадачи на брза храна, веќе 50% од инжињери се кинези, податок од мој добар пријател , руски шпијон таму..Тој процент заедно со индиските се ближи кон 100%. Тоа дава одговор на многу прашања , па дури и на некои наши овде... :) :) :)
   
 7. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.161
  Pyсија секако дека има капацитет да биди светска сила, само и фали америчка управа и амерички систем да ја водат и организираат.
   
 8. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.734
  Допаѓања:
  841
  Podlo .
  Ama tocno.
   
 9. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  260
  Од 2019 по 200 годишно ќе штанцаат, се разбира не по актуелнава цена, а и оваа им се исплаќа и е соодветна на сегашните мали серии.

  Инаку тоа е вообичаено кај новиве авиони,Па и земјите кои што можат да си ги дозволат е крајно ограничен, се работи за комплексни машини неспоредливи со пр. ф16 кој има само 4 години од прототип до полна серија, слично е и кај Русите и другите, нема масовна продукција како од времето на СССР, па имаме 50 -тина су35, 100 - Су 34, 35 - Су33 итн.
  --- Споено дупло мислење, 24 април 2017 ---
  Слично било и со предците на дебеливе јадачи на брза храна, она што другиве не можат да си го одговорат е како им избегале сите тие инженери, Но изгледа имаат тие некои други приоритети одколку да ги спречат па најамбициозните и најдобрите да си заминат.
   
  Последно уредено: 24 април 2017
 10. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..виртуелната стварност мој Атлантист...,таа го растура светот. народ едно гледа на ТВ, на монитор и оние 3D наочари , а друго јаде, пипа, прави.., па сите трчаат накај изворот на таа брза виртуелна стварност, илити по старински: полни очи празни раце...
  Освен ...искусните .., тие фино и бавно си го дегустираат и уживаат животот. Вицот во животот е да станеш таков , пред тој да пројде...
   
 11. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  260
  Нешто повеќе опипливо е тоа од виртуелна реалност, а тоа се пари.
  Реално за Тесла немаше да слушнеме да не беа парите на ЈП Морган и Вестингхаус. Такви идеи не се реализираат без пари.
   
 12. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  А кој кур виде Тесла од тоа што ги оствари своите идеи и што ние после го учевме у школо??? И кој кур ќе беше Вестингхаус, ако накрвнички не го опљачка Тесла???
   
 13. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  260
  За да го разбереш Тесла, мора да бидеш - Тесла. :) А не да си правиме некакви проекции што ние би правеле на негово место.
  Значи немал за цел некаков хедонистички живот, немал жена и деца, цел живот работа до исцрпување, многу малку спиел, парите ги трошел не на себе него на неговите експерименти.
  За односот со Вестингаус еве те оставам ти да објасниш што и како било. Зошто го поништил (искинал) договорот? Заради еднократна исплата ли?
  Ние од денешен аспект можеме да судиме, не требало така можеби требало да го доведе до банкрот Вестингхаус. Би бил многу богат.
  Или можеби не, повторно парите би ги потрошил на проекти од типот на Теслината кула која во тоа време била во рангот на лансирање Спејс шатл, а ја базирал на погрешини претпоставки.
  Го славиме како генијалец, еден од најголемите умови, не треба во него да бараме непогрешливост. Е сега целата таа митологизација е Балкански феномен и заслужува посебна тема.
   
 14. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ок.... не спорам...:) иако некои со сличен животен пристап : немање за цел некаков хедонистички живот, немање жени и деца, цел живот работа до исцрпување, многу малку спиење, парите трошење не на себе него на експерименти..............би ги сметале , а и ги сметаат за нешто друго...:):)
   
 15. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.833
  Допаѓања:
  1.774
  Сирија ти е најсвеж пример за надмоќноста на Руската авијација, уште посвеж пример ти е Турција членка на НАТО која купува Руски ПВО системи кои се сметаат за моментално најсофистицирани С-400.
  Не толку свеж, но ниту толку избледен пример соборувањето на Ф-117 во Србија и оштетувањето на уште два исти такви кои што се онеспособени за борбени дејстивија, и важно да се напомене соборени со ракети 20 години постари од гореспоменатите авиони.
  Прилог: Видео на еден од заслужните за соборување на тогашниот американски авио понос.


  Плус имаш соборено од српска против ваздушна одбрана неколку Ф16, како и други летелици кои што се паднати на соседни територии.
   

Сподели преку: