Вода после јадење?

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
Мене баба ме научи уште од мал да пијам вода после јадење-мислам од кога ќе се најадев нон стоп ми носеше и ми викаше оти треба да пијам бидејќи е здраво и дека така требало. Ми остана таа навика од тогаш па дали е штетно или не не знам, но знам дека немам намера да менувам навики моментално.
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
kolku sto znam ne e ubavo da se pie mnogu voda posle jadenje zatoa so gi razraduva kiselinite vo zeludnikot koi se neophodni za varenjeto. od druga strana, samata hrana sodrzi voda taka da.... mislam deka edna casa ne menuva nisto osobeno ako nemate problemi so zeludnikot
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Па има некои канони и правила дека вода не требало да се пие по јадење. Кој ги шиша тие правила... Пијам вода кога ми се пие - најчесто по зачинета храна поголеми количини. Но знае некогаш и да не ми се пие поради конзумирањето на обилна количина на салата (домат,краставица - содржат голем процент на вода)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
учев биологија нешто пред некое време, кажуваше тој професорот дека кога сме внесувале солено многу требало да се регулира нешто......абе појма немам што зборам
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Чудно. Од олку муабет за вода, ненормално ми се припи. Ом еден бокал да мавнам! :)
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Вода пијам и додека јадам, и после..
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Пред, за време, и после јадење-вода обавезно...ако не носам вода со себе(во ташната) не можам да функционирам, и ако нема шише вода до мојот кревет кога ке си легнам-нема шанси да заспијам...ова ми е навика од детство.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
da,jas ova go cuv od bratucetka mi koja e farmacevt i koja se stavi na nekoj specijalen rezim na ishrana so koj oslabna kvalitetno i bez jojo efekti.Megju drugoto ne pie voda 2h posle jadenje zoshto toa gi razreduva zeludnikovite kiselini koi ja varat hranata.Jas jadam koga kje mi tekne taka da i pijam voda po isti princip.
 
I

Ivan_FBI

Гостин
Секогаш после јадење мора нешто да се напијам без разлика дали тоа е вода или сок, едноставно навика ми е тоа :baeh:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Хмм..еден вели вака, друг така...И сега, треба да пиеме или не?:)
Како е подобро?
Ајде некој посигурен ако е да каже.:) Плис.:smir:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не треба да се пие вода ниту непосредно пред јадење, ниту за време на јадење, а најмалку после јадење, бидејќи водата ги раствора киселините кои ја варат храната.:)
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
пиво златно господ дал вие вода ке пиете.....
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Не треба да се пие вода ниту непосредно пред јадење, ниту за време на јадење, а најмалку после јадење, бидејќи водата ги раствора киселините кои ја варат храната.:)
Колку време е тоа непосредно пред/после јадење?
Некој погоре кажа 2 часа пред јадење да не пие, а тоа за мене нема смисла зашто некој јаде 5-6 мали оброци на ден а му се распоредени токму на 2-3 часа...Значи, време за вода нема:) Кога ќе пие?

Плус тоа...2-3 литра дневно е препорачано да се пие колку што знам, колку повеќе вода-толку подобро.Јас барем така знам.А со тие ограничувања пред/после јадење не знам колку може да испиеме...

Јас гледам што повеќе вода да испијам во текот на денот, после јадење обично пијам малку но после пола час или еден час обавезно пијам....дури и (10-15мин.) пред јадење, не гледам пред јадење какво влијание би имала водата а плус така побрзо ќе се заситам, иако не ми е толку поради тоа како што ми е заради тоа што гледам колку што можам повеќе вода да испијам.:toe:
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
незнам јас стварно кога имам пиено вода .. ? :( вода не сум се напијал 1 недела и повеке само сок пијам :( :D сок4е Синалко или Струка То је то :)))))):vozbud:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Колку време е тоа непосредно пред/после јадење?
Некој погоре кажа 2 часа пред јадење да не пие, а тоа за мене нема смисла зашто некој јаде 5-6 мали оброци на ден а му се распоредени токму на 2-3 часа...Значи, време за вода нема:) Кога ќе пие?

Плус тоа...2-3 литра дневно е препорачано да се пие колку што знам, колку повеќе вода-толку подобро.Јас барем така знам.А со тие ограничувања пред/после јадење не знам колку може да испиеме...

Јас гледам што повеќе вода да испијам во текот на денот, после јадење обично пијам малку но после пола час или еден час обавезно пијам....дури и (10-15мин.) пред јадење, не гледам пред јадење какво влијание би имала водата а плус така побрзо ќе се заситам, иако не ми е толку поради тоа како што ми е заради тоа што гледам колку што можам повеќе вода да испијам.:toe:
Нема никакви спорни прашања и да испиеш 2 литра вода дневно и да не пиеш вода 2 часа по оброк.
Се ова е изводливо кога си на режим на исхрана што би значело: ако до 17 часот јадеш само овошје (суво и свежо) во неограничени количини и бадеми, лешници (непечени) можеш да пиеш вода колку сакаш;
ако ручекот ти е планиран за 17 часот два часа по него да не се пие вода не е проблем;
Вечерата ти е обично лесна храна - салати и зеленчуци кои содржат доволно вода во себе,така да нема да чувствуваш потреба од големи количини вода.
Се` е потполно јасно и изводливо. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom