Властодршците против штрајкови и протести

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.060
Поени од реакции
80.947
Jas ne gi podrzuvam. na kogo ne mu se svigja moze slobodno da si dade otkaz. Iljadnici iljadnici cekaat sansa da gi zamenat.
Jas site rabotni mesta vo javniot sektor bi gi dal na licitacija. se pocnuva od segasnite plati i se licitira nadole.Toj so e spremen da raboti za najmala plata toj ke si go izlicitira i dobie rabotnoto mesto
:pos:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
A nikoj ne ni spomnue deka 3 meseci za vreme na letoto i ponekoj mesec vo zimata si gi ladat jajcata i ne rabotat nisto. Kolku imaat godisen odmor i toa nikoj ne kazuva. Ako strajkuvaat neka se potpisat site tie sto se za strajk i na site uste istiot den da im se udri kloca vo gazot i da gi izbrkaat od rabota. Goveda komunisticki neblagodarni. Ima najmalku po 3-4 nezaposleni kandidati spremni da go popolnat sekoe rabotno mesto vo obrazovanieto od A do Š i toa za mnogu poniski plati nego so denes gi cicaat tie parazitite i plackovcite tamu.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
A nikoj ne ni spomnue deka 3 meseci za vreme na letoto i ponekoj mesec vo zimata si gi ladat jajcata i ne rabotat nisto. Kolku imaat godisen odmor i toa nikoj ne kazuva. Ako strajkuvaat neka se potpisat site tie sto se za strajk i na site uste istiot den da im se udri kloca vo gazot i da gi izbrkaat od rabota. Goveda komunisticki neblagodarni. Ima najmalku po 3-4 nezaposleni kandidati spremni da go popolnat sekoe rabotno mesto vo obrazovanieto od A do Š i toa za mnogu poniski plati nego so denes gi cicaat tie parazitite i plackovcite tamu.
Од вакви како тебе никогаш нема да биде од нас салам држава и народ. На главата да ти се посерат ти ќе кажеш ако. На сите теми си ист, секогаш ќе има лигави створења шо може ќе работат и за 3000 денари и без пауза, ти си сигурно еден таков, исфрустриран гастарбајтерски гомнојадач.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
A nikoj ne ni spomnue deka 3 meseci za vreme na letoto i ponekoj mesec vo zimata si gi ladat jajcata i ne rabotat nisto. Kolku imaat godisen odmor i toa nikoj ne kazuva. Ako strajkuvaat neka se potpisat site tie sto se za strajk i na site uste istiot den da im se udri kloca vo gazot i da gi izbrkaat od rabota. Goveda neblagodarni. Ima najmalku po 3-4 nezaposleni kandidati spremni da go popolnat sekoe rabotno mesto vo obrazovanieto i toa za poniski plati nego so gi cicaat tie parazitite i plackovcite tamu.
Ти повикуваш штрајкбрехери
Тоа е суштината
Демек ако не ви е арно одете си има други кои ќе работат за помалку пари
И тоа многи грубо повикуваш - „ да им се удри клоца во газот “
Ако властодршциве можат да им даваат 25 илјади плата на зонашите, зошто една учителка да не добива двојно повисока плата?
За затоплување на школото Димитар Миладинов општина Центар секоја година им плаќа на криминалците од Топлификација 80 илјади евра. Ова ти го напишав во темата за Топлификација, а ти сеуште не ми одговори
Ако се направеше котларница на дрва во школото греењето ќе чинеш 10 илјади евра
Еве ти 70 илјади евра за двојни плати на учителите на неколку училишта. Таму ти напишав дека општина Чаир за затоплување на шест училишта плаќа на криминалците од Топлификација пола милион евра. Еве ти двојни плати за сите учители во Скопје
Ама нејќат општинскиве лешинари - Топлификација ги поткупила, а ти ми кажуваш - „ ногата во газ “. Ногата во газ, за корупцијата.
А за учителите двојни плати
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Од вакви како тебе никогаш нема да биде од нас салам држава и народ. На главата да ти се посерат ти ќе кажеш ако. На сите теми си ист, секогаш ќе има лигави створења шо може ќе работат и за 3000 денари и без пауза, ти си сигурно еден таков, исфрустриран гастарбајтерски гомнојадач.
Da sum jas na vlast tie 25000 toa ucitelskite pijavici samo ke gi sonuvaa. Kolku ima samo prazni ucilista po cela Makedonija kade sto bukvalno cicaat pari za gledanje u vazduh.
Ko so kazav, narodot pred 20tina godini se izjasni deka saka kapitalizam. Ako e taka, odma site rabotni mesta vo javniot sektor na licitacija,pa da vidime kolku treba realno da im bidat platite. Ne moze za edni socijalizam, za drugi feudalizam.
A tebe izgleda bas te bocnav vo srce, izgleda si i samiot od spomenatite komunisticki goveda, koi za lezenje zarabotuvaat duplo pa i troduplo povekje nego nekoj vo stopanstvoto sto se skapuva od rabota na govedata da im ja izvadi platata,
Potpolno se slagam za napisanoto okolu ovie zonaskive krvopijci. Kako ne im e sram toa nepismenite partiski telinja da zemaat ista ili pogolema plata od nekoj doktor ili profesor. Pak ke kazam, site rabotni mesta tamu na licitacija i zavrsena rabota. So e najtragicno, barem 50% od zaposlenite zonasi se nepismen partiski zgan dovleckan od site strani na makedonija. kako vo Skopje da nemase kogo da zaposlat tamu.[DOUBLEPOST=1410208426][/DOUBLEPOST]
Ти повикуваш штрајкбрехери
Тоа е суштината
Демек ако не ви е арно одете си има други кои ќе работат за помалку пари
И тоа многи грубо повикуваш - „ да им се удри клоца во газот “
Ако властодршциве можат да им даваат 25 илјади плата на зонашите, зошто една учителка да не добива двојно повисока плата?
За затоплување на школото Димитар Миладинов општина Центар секоја година им плаќа на криминалците од Топлификација 80 илјади евра. Ова ти го напишав во темата за Топлификација, а ти сеуште не ми одговори
Ако се направеше котларница на дрва во школото греењето ќе чинеш 10 илјади евра
Еве ти 70 илјади евра за двојни плати на учителите на неколку училишта. Таму ти напишав дека општина Чаир за затоплување на шест училишта плаќа на криминалците од Топлификација пола милион евра. Еве ти двојни плати за сите учители во Скопје
Ама нејќат општинскиве лешинари - Топлификација ги поткупила, а ти ми кажуваш - „ ногата во газ “. Ногата во газ, за корупцијата.
А за учителите двојни плати
Daleku si ti od realnosta so tie tvoite presmetki. Ti kazav, greenjeto smetaj go vo m3 ne vo m2. kolku se visoki tavanite po ucilistata? Kolku e visok tavanot vo nekoja prosecna sportska sala? ima li nekoe od postarive skoli so izolacija?
Kojznae kolku stotici kubika drva mesecno bi bile potrebni da se zagree nekoe skolo. Nejkam ni da si pomislam. sto ne znaci deka nema da ima zasteda i sigurno taa opcija treba nekoj da ja razgleda.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ти повикуваш штрајкбрехери
Тоа е суштината
Демек ако не ви е арно одете си има други кои ќе работат за помалку пари
И тоа многи грубо повикуваш - „ да им се удри клоца во газот “
Ако властодршциве можат да им даваат 25 илјади плата на зонашите, зошто една учителка да не добива двојно повисока плата?
За затоплување на школото Димитар Миладинов општина Центар секоја година им плаќа на криминалците од Топлификација 80 илјади евра. Ова ти го напишав во темата за Топлификација, а ти сеуште не ми одговори
Ако се направеше котларница на дрва во школото греењето ќе чинеш 10 илјади евра
Еве ти 70 илјади евра за двојни плати на учителите на неколку училишта. Таму ти напишав дека општина Чаир за затоплување на шест училишта плаќа на криминалците од Топлификација пола милион евра. Еве ти двојни плати за сите учители во Скопје
Ама нејќат општинскиве лешинари - Топлификација ги поткупила, а ти ми кажуваш - „ ногата во газ “. Ногата во газ, за корупцијата.
А за учителите двојни плати
за жал многу помалку од 25 илјади. А ако не се вложува во образованието, државата губи. Токму пример за тоа мислам беше Јапонија по 2 св. војна кога многу вложува во образовниот систем, финансиите и инфраструктурата. Радикални и добро платени реформи и кадри во образованието. Без образовани кадри тешко може да функционира било која приватна или државна фирма...па затоа и така функционираат. Приватните добар дел на црно или лева рака десни џеб, државните добар дел бадијалџии...
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Daleku si ti od realnosta so tie tvoite presmetki. Ti kazav, greenjeto smetaj go vo m3 ne vo m2. kolku se visoki tavanite po ucilistata? Kolku e visok tavanot vo nekoja prosecna sportska sala? ima li nekoe od postarive skoli so izolacija?
Kojznae kolku stotici kubika drva mesecno bi bile potrebni da se zagree nekoe skolo. Nejkam ni da si pomislam. sto ne znaci deka nema da ima zasteda i sigurno taa opcija treba nekoj da ja razgleda.
Ја незнам како да ти докажам дека 3000 евра годишно за затоплување на една училница од 40 квадрати е 10 пати повеќе од колку што е реално
Ти ми збориш м3 и м2
Најди некој кој за затоплување на 40 квадрати троши 3000 евра
Со 3000 евра можеш да купиш 90 кубици дрва
Кој троши 90 кубици дрва за затолување на 40 квадрати
Незнам како да ти се докаже дека ептен, ептен, ептен крадат
Ако има некој инженер нека пресмета колку кубици огрев треба да се затопливаат 40 квадрати
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Од вакви како тебе никогаш нема да биде од нас салам држава и народ. На главата да ти се посерат ти ќе кажеш ако. На сите теми си ист, секогаш ќе има лигави створења шо може ќе работат и за 3000 денари и без пауза, ти си сигурно еден таков, исфрустриран гастарбајтерски гомнојадач.
Не е гастербајтер, ни за тоа не го бивало. :pos: Продавал кршови од Германија.
А не е свесен дека (де)генерациите како него се производ токму на незадоволните наставници. Ама пак како да биде свесен :icon_lol:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ја незнам како да ти докажам дека 3000 евра годишно за затоплување на една училница од 40 квадрати е 10 пати повеќе од колку што е реално
Ти ми збориш м3 и м2
Најди некој кој за затоплување на 40 квадрати троши 3000 евра
Со 3000 евра можеш да купиш 90 кубици дрва
Кој троши 90 кубици дрва за затолување на 40 квадрати
Незнам како да ти се докаже дека ептен, ептен, ептен крадат
Ако има некој инженер нека пресмета колку кубици огрев треба да се затопливаат 40 квадрати
Da ne navleguvame vo teski matematiki. Nekoe pogolemo skolo na dva sprata ima efektivna greena kubatura (ucilnica,hodnici,vecinja,sportska sala itn so minimalna visina 3-4 metra, salata i logito moze i po 10 metrra da se) kolku edna pogolema zgrada. Izolacija 0,gamovi poveke pustaat vazduh nego so dihtuvaat itn....[DOUBLEPOST=1410210271][/DOUBLEPOST]
Не е гастербајтер, ни за тоа не го бивало. :pos: Продавал кршови од Германија.
А не е свесен дека (де)генерациите како него се производ токму на незадоволните наставници. Ама пак како да биде свесен :icon_lol:
Brejjj, aj po 10.000 evra plata ke im dademe na toa komunistickite goveda i naednas ke pocne da tece med i mleko od site strani.....
realnosta e deka uste denes bez nikakvo obrazlozuvanje na pola od niv treba da im se lupne kloca, bnrojot na ucenici e namalen na pola.

Dodeka drzaven parazit e podobro platen (kaj nas duri za duplo povekje) od prosecen rabotnik vo taa drzava ke nema napredok vo ekonomijata. Site ke gledaat da se nacukaat vo drzavno, i ke se turkaat na fakulteti po opstestveno fikusarski nauki od koi ekonomijata nema nikakva korist samo zijan. So sto ke se sozdavaat novi i novi generacii na gabolebari i socijalni slucaevi.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Da ne navleguvame vo teski matematiki. Nekoe pogolemo skolo na dva sprata ima efektivna greena kubatura (ucilnica,hodnici,vecinja,sportska sala itn so minimalna visina 3-4 metra, salata i logito moze i po 10 metrra da se) kolku edna pogolema zgrada. Izolacija 0,gamovi poveke pustaat vazduh nego so dihtuvaat itn....
.
Што сакаат да прават 80 илјади евра годишно за затоплување на 30 училници е претерано
Јас сум учел во тоа училиште
И тоа не греат цел ден. Греат само од 7 до 13 - нема втора смена. И не греат во сабота, недела и празник и во време на зимскиот распуст
Нашиов Народ вели, прашај паталец, не прашувај гаталец
Еве ќе го прашаме @Струмикс
Струмикс има парно, затоплува куќа, преку 200 квадрати и троши помалку од 20 кубици цела сезона
Струмикс, што мислиш дали е верно, за затоплување на една училница од 40 квадрати да се потроши 90 кубици дрва годишно?
Валволин мисли дека може, а јас мислам дека општинариве ептен крадат
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Aj da ne se odalecuvame od temata. Edno e da grees 2.5 metra visina so dobra izolacija, drugo 4 metra visina bez nikakva izolacija.Vo vtoriov slucaj potrosuvackata na kilovati sigurno ke se zgolemi za povekje od duplo.
Edinstvena realna sporedba treba da se napravi megju ucilista so se prikluceni na toplifikacija i tie so se great na nafta ili gas. Jas sum siguren deka razlika vo matematikata ke nema.
So greenje na drva sigurno bi doslo do golemi zastedi i zaposluvanje na kadar za taa namena, no verojatno bi imalo i pogolemi problemi so logistika,skladiranje,stetni izduvni gasovi itn i slicni raboti i zatoa ne se pristapilo kon ova. YET. Mozebi vo idnina ke se smenat rabotite.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Aj da ne se odalecuvame od temata. Edno e da grees 2.5 metra visina so dobra izolacija, drugo 4 metra visina bez nikakva izolacija.Vo vtoriov slucaj potrosuvackata na kilovati sigurno ke se zgolemi za povekje od duplo.
Edinstvena realna sporedba treba da se napravi megju ucilista so se prikluceni na toplifikacija i tie so se great na nafta ili gas. Jas sum siguren deka razlika vo matematikata ke nema.
So greenje na drva sigurno bi doslo do golemi zastedi i zaposluvanje na kadar za taa namena, no verojatno bi imalo i pogolemi problemi so logistika,skladiranje,stetni izduvni gasovi itn i slicni raboti i zatoa ne se pristapilo kon ova. YET. Mozebi vo idnina ke se smenat rabotite.
Не си во право, како може да се зголеми потрошувачкат, коа школото работи само прва смена и не работи во саботи, недели и празници
Но мене не ми е јасно зошто ти толку инсистираш дека Топлификација не краде? Да не си вработен во Топлификација?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ma kakva toplifikacija, i mene me kolat :)
Vidi sega, ako na vremeto pred 15tina godini crvenata nafta bese 12 denara deneska e 57, avtoplinot bese 8 denara sega e 36, znaci faktor na poskapuvanje na energijata od x5. Ako na vremeto bila smetkata za parno 1200-1500 denara (i nikoj ne se bunel) kolku treba da e denes? Ako energensite poskapele za puta 5?
Razbiras li sega kade e problemot?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ma kakva toplifikacija, i mene me kolat :)
Vidi sega, ako na vremeto pred 15tina godini crvenata nafta bese 12 denara deneska e 57, avtoplinot bese 8 denara sega e 36, znaci faktor na poskapuvanje na energijata od x5. Ako na vremeto bila smetkata za parno 1200-1500 denara (i nikoj ne se bunel) kolku treba da e denes? Ako energensite poskapele za puta 5?
Добро прекинуваме... Нема разбирачка Само ќе ја расипеме темава
Кога била нафтата 12 денари?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Во оваа тема испаѓа дека професорите се темел на општеството, во друга тоа беа докторите, во трета студентите. Дури во една тема испадна дека и хулиганите кои тука се нарекуваат навивачи биле темел на општеството и браник на демократијата. Многу темели сме имале. Ништо не не турка.
И сега за што ке протестирале , што не им е погодено овој пат.
Да претпоставам дека се работи за услови на работа кои магично би се подобриле со зголемување на плата. Покривот течи или дува промаја( пример само) и наеднаш магично со зголемување на платата тоа веќе не е проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom