Владеењето на демократијата и на правото во време на тоталитаризмот...:(

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
33
fanatic koa se razbiras u pravo ko medved u popravanje formula sigurno ke davas vakvi politicki izjavi... ja ti kazuem kako e pravno a za politika ne diskutirav
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.104
Поени од реакции
18
fanatic koa se razbiras u pravo ko medved u popravanje formula sigurno ke davas vakvi politicki izjavi... ja ti kazuem kako e pravno a za politika ne diskutirav
da jas ne se razbiram tokmu taka:) ama ti pa ic .ako taka velis se snasol vo sistemot, moze bil davaj gaz:) bas se snasol i bas stoe vazno ,vazno da si dobie boracka penzija:)sto ne ke stori coek da se zadovoli samo. i vo ime na pravnata drzava i pravoto kako sto kazuvas , stanal nositel na pratizanska spomenica :)offffffffff leleleeeee :pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Ај без кавги и навреди и назад на темата. Ничиј дедо не беше спомнат, туку се зборуваше во општ контекст.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.104
Поени од реакции
18
Ај без кавги и навреди и назад на темата. Ничиј дедо не беше спомнат, туку се зборуваше во општ контекст.
taka e on samo go spomna slucajot negova site znaeme kako se dobivaa boracki penzii i tuka nema nisto loso, i sam kaza koj kako se snasol):wink:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
33
Posto mi go blati imeto na dedoto Ve molam samo da objasnam :

KO prvo ako vnimatelno citashe iskocil od JNA , znaci ne baral borecka penzija ... A ko vtoro ne moze coek na 30 god da bara 49 godina borecka penzija.

Nikad ne ja ni pobaral , iskocil od toa i leka poleka bidejki bil sposoben covek stanal osnovac na prvoto osiguritelno drustvo vo edno malo gradce.

A inaku se snashol sto izvadil lekarsko da ne go ostavat u Ogulin da go zakolat i nego i familija toa ustashite. Nikogash ne mu bile vazni ni pari ni penzii ako citash ubavo rekov deka poteknuval od bogata familija koja imala imoti kolku segasno Skopje arno ama bidejki bil principielen gi ostavil na narodot.

Bil pameten , ne mu pukal filmot da zbori kako nekoi politicki raboti necinat koa se znaelo deka za toa se ide na Goli otok , samo neracionalen coek bi idel u kafeana i bi zborel protiv Tito i partija u toa vreme. Toa spored mene ne e heroizam nego idiotizam i sebicnost bidejki ovoj vo slucajot ne vodel smetka za negovata familija i se unesrekil i sebe i niv .

I sea ako pak go spomnes dedo mi u losha konotacija i pokraj ovakvo objasnuvanje navistina nesto ne e u red so tebe .

Fala na razbiranjeto i dedo mi da ne go stavate pak vo usta.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
taka e on samo go spomna slucajot negova site znaeme kako se dobivaa boracki penzii i tuka nema nisto loso, i sam kaza koj kako se snasol):wink:

...ti be da ne si nekoe dzandarche sluchajno?, oni taka zborat protiv legendite od NOV...(narodno osloboditelna vojska)...ama togash nemalo podmituenje i kodoshenje ko sea...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.104
Поени од реакции
18
:
...ti be da ne si nekoe dzandarche sluchajno?, oni taka zborat protiv legendite od NOV...(narodno osloboditelna vojska)...ama togash nemalo podmituenje i kodoshenje ko sea...
:pos2: ajdeeee sto ne ke cuem:)) od kaj pa sega jandar.abe heroi od nov? aman beee uste li lazat komunistite auuuu.ccccc
odi proveri vo penzisko da vidis koj se prima borecki penziii , pa keti stane jasno :)aj da ne diskutiram pak kako zemale.sekoja cest na cesni borci sto so maka go izodile patotdo slobodata .i nebile podmitlivi i korumpirani kako nekoj od togasnata totalitarna komunisticka vlast.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.735
Поени од реакции
7.984
еве еден карактеристичен случај малклу понов, незнам дали го изложив тука.. некаде во 70-тите, имаше една про информбировска афера во ЈНА, во Белград беа уапсени неколку генерали од штабоите и таткото на неодамна починатиот пеач Боба Стефановиќ а кој бил од порано ИБ ( и лежел на Голи Оток). Е сега неговиот постар брат живееше во Скопје, предаваша старогрчки. Тој всушност беше жигосан дека е за кралот ( поради некој книги) и преместен од Белград во Скопје, а беше и скаран со родениот брат , инфорбировецот. Е сега кога се случија апсењата во Белград, нашата МК удба ни 2 ни 3 веднаш у Идризово професорот по старогрчки , иако тој воопшто врска немал ни со братму ни со ИБ, а човекот требаше утредента да праи операција некоа. Во Идризово го мачеа во буре со вода и почина рано насабајле. Син му пак работеше во Удба и тоа во Западна Германија, во специјалните единици, дојде тука и сакаше да ги потепа овие нашиве што го уапсиле и тормозеле таткому, едвај го смирија. По 2 дена се одржуе погреб со највисоки почести, лично дојде на погребот Благој Попов...
Ама и сега не е подобро, не само тука, ниту во квазидемократскиот запад... Пази сега Стразбург што кажуе :
судот „едногласно ја прогласува жалбата за допуштена и констатира дека Судскиот совет не е независен и непристрасен суд и дека жалителот Јордан Митриновски немал фер судење“
Судот му доделува на жалителот 4.000 евра во однос на нематеријална штета, плус која било такса која би можела да биде наплатена“, пишува во пресудата од судот во Стразбур.
И сега ај од Бајруш пари пљус од државата, многу убава Демократија... а имаше и една судијка од Штип мислам што пушти од притвор турчин наркодилер, па имаше дипломатски инцидент со Турција, а имаше и случај бугарин мафијаш што судија еден го пушти од притвор во Скопје...
Ајде дали може Стразбург овака да праи на некоја посилна држава, не дискутирам за УСА тие не го ни признаваат..
 
На врв Bottom