Влада на Р. Албанија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
За таква работа е потребно да се дејствува паметно и сложно....па заедно Македонија и Албанија да побарат од гејција почитување на човекови права само доколку се одигра мудро и од двете страни ...знаеме дека покрај големиот број македонци и турци во гејција има и голем број албанци кои исто со заеднички дејствија можат фино да ја напупат гејција:helou:

Попрво грција би им дала право на албанците само како размена за да не се признае Македонското малцинство и нивните права, ниту во едната ниту во другата земја.

Moderatori, administratori.... neli edna od pricinite radi koja se ukina podforumot politika bea i vakvite postovi?
Јас овде не спомнав никаква политика, дадов мислење за албанскиот народ пошироко, не само во Р. Македонија. Прости ми ако ова те навреди. Ништо лично.
 
?

..........

Гостин
Токму затоа треба да се одигра мудро....
а и неверувам дека на гејција ке и одговара таква размена
:toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Јас овде не спомнав никаква политика, дадов мислење за албанскиот народ пошироко, не само во Р. Македонија. Прости ми ако ова те навреди. Ништо лично.
Podobro licno navredi me nekako, otkolku da iznesuvas kvalifikacii za cel eden narod.
Kako bi bilo sega jas da kazam : makedoncite ko narod se kelesi, gomnari, voskari, planicni, bez identitet, alcni... i drn drn bla bla bla.... ne cini neli? Znam, zatoa i ne go kazuvam toa. :toe:
 
?

..........

Гостин
Иронијата продолжува ...албанците попрво би протестирале :toe:за косово оттколку за Македонија
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Podobro licno navredi me nekako, otkolku da iznesuvas kvalifikacii za cel eden narod.
Kako bi bilo sega jas da kazam : makedoncite ko narod se kelesi, gomnari, voskari, planicni, bez identitet, alcni... i drn drn bla bla bla.... ne cini neli? Znam, zatoa i ne go kazuvam toa. :toe:
Кажи си што ти лежи на душичката. Јас ова што го кажав е импресија добиена од секојдневни случувања, кажувања на други луѓе, вести и тн... и сето ова не само од Македонија, туку и во нејзиното соседство па и пошироко т.е. Западна Европа и САД.
Јас искрено би сакал албанците да се на едно повисоко морално ниво и да си живееме среќно барем овде во Македонија и да немаме проблеми ниту ние со вас ниту вие со нас, ама реалноста е далеку од тоа, вие повеќе се залагате за косово и албанија одколку за Македонија.
Сега ако ти кажеш нешто што е вистина за нас Македонците колку и да ме боли мене, а вистина е , тоа ти е. Вистината најчесто боли.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
сега оваа влада ке му ги даде на македонците од пустец истите права како што имаат албанците кај нас?
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
сега оваа влада ке му ги даде на македонците од пустец истите права како што имаат албанците кај нас?
Секако.Само треба на список да си напишат што сакаат и колку сакаат.

Podobro licno navredi me nekako, otkolku da iznesuvas kvalifikacii za cel eden narod.
Kako bi bilo sega jas da kazam : makedoncite ko narod se kelesi, gomnari, voskari, planicni, bez identitet, alcni... i drn drn bla bla bla.... ne cini neli? Znam, zatoa i ne go kazuvam toa. :toe:
Веќе немораш лепи.Веќе кажа.Поточно исто ко да си кажал.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
сега оваа влада ке му ги даде на македонците од пустец истите права како што имаат албанците кај нас?
А заш не си ги прашаш лично ними?

Сакаш да ти дадам маил или број од владата на Република Албанија?

Не мачи со вакви идиотштини.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
А заш не си ги прашаш лично ними?

Сакаш да ти дадам маил или број од владата на Република Албанија?

Не мачи со вакви идиотштини.
А тебе пак што те засегна ова па дури и да го нарекуваш идиотштини.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Бидејќи темата за Македонската Енциклопедија мистериозно ја снема еве ви за „албанската демократија“ горе-долу иста на целиот балкан, во било која држава, стара или новосоздадена.

ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА НА МАНУ, ПОБАРА ДЕНЕСКА НОВА ДЕМОКРАТИЈА
Лидерот на партијата, Имер Селмани смета дека енциклопедијата претставува искривување на историјата на албанците, а содржината наместо кон етничко обединување води кон нов поделби.

На иста линија денеска и партијата на Манедух Тачи.

Оваа неочекувана исклучителна агресивност на дел од албанските партии во јавноста потсетува на 2001-та. Историчарите велат дека искривување на историјата се појавува тогаш кога наместо науката во историските факти се вмешува полититката. Никаде во светот енциклопедија не пишуваат политички партии и странски амбасади.

Овој потег на Нова демократија за јавноста претставува уште едно разочарување од Имер Селмани, за кој како што велат освен верски фанатизам кон македонските цркви, сега покажува и радикален национализам. Тоа е добар знак дека станува политички дисквалификуван во едно мултиетничко општетсво како што е македонското, оценуваат аналитичарите.

Што се однесува до термините теротисти од ОНА, за кои реагирата албанските партии, аналитичарите велат дека тој термин во две писма го користеше и тогашниот геренален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон. За присуство пак на британски и американски воени ексерти за време на конфликтот, пишуваа стотици странски известувачи, чии извештаи не беа дематтирани од странските дипломати.

Академик Ристовски ден пред промоцијата на енциклопедијата за Сител изјави дека поради сензибилноста на периодот од воениот конфликт, МАНУ не влегла во никакви коментари и анализи, но дека тој период едноставно не може да биде изоставен.

По 19 години, Македонија минатата недела ја промовираше првата државна енциклопедија. Која веднаш стана мотив за дневнополитички поени.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
За малцинствата да станат фактор во некоја држава битни се неколку предуслови, кои се зависни еден од друг

1. Да се граничат со својата матична држава
2. Географски да се компактна целина (да неселуваат одреден географкси регион)
3. Да ги има во голем број, преку 15%

Македонците во Албанија ги исполнуваат првите два услови, но не и третиот
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
За малцинствата да станат фактор во некоја држава битни се неколку предуслови, кои се зависни еден од друг

1. Да се граничат со својата матична држава
2. Географски да се компактна целина (да неселуваат одреден географкси регион)
3. Да ги има во голем број, преку 15%

Македонците во Албанија ги исполнуваат првите два услови, но не и третиот
Го исполнуват и третиот....одвај.А на хартија,ехехееееееееее
 
P

Princ

Гостин
Не е можно да ги исполнуваат. Не дека не сакам, не дека мене би ми сметало тоа... туку не е можно да ги исполнуваат.
1. Да ги исполнуваа, ќе беа видливи. 10% од населението во Албанија (3.600.000) да беа Македонци, лесно ќе се соберат 100.000 да протестираат, да бараат права. И пази, не збориме за илинденско востание со 100 души за лесно да може некој да го угаси. Збориме за 100.000 души (кои би биле околу 40% од нивната вкупна бројка во таа земја, нели). Реални ако сме, ги нема до толку. Може ги нема и 4.000 (колку вика таму официјалната бројка, не знам) туку се 10.000, ама пак во земја со 3.600.000 население, 10 илјади е премногу ситна бројка за било кој да ја свати озбилно. Хомосексуалците велат дека ги има барем 10.000 во Македонија па никој не им обраќа внимание. Ситно е, нула кома незнам таму колку посто.
2. Не може да имаат исти права како Албанците во Македонија, тоа не оди така. Албанците во Македонија сочинуваат 25% од населението. Македонците во Албанија сочинуваат 0.25% од населението (ако сметаме дека има 10.000 Македонци во Албанија), и внимавајте на нулата во втората бројка. Бидејќи се 100 пати помалку од нас овде, реално им следуваат 100 пати и помалку права.
3. Но што вистински се случува. Македонците никој не ги убива затоашто продавале цигари на црн пазар (цигари човече, не дрога, не проституција.. ајмо Партнер цигари, 2 за 50). Никој не ги убива затоашто сакаат да учат на мајчин јазик. Туку што е најсмешно, самата влада им ги дава тие права. Земете, учете на Македонски. Иако сте 0.25% во земјава, нема проблем, не мора никого да убиеме од вас, не мора после вие да земете оружје...

Заклучок: Македонци во Албанија има премалку за некој да ги свати озбилно, а и тоа што го имаат им е доста (ако не и премногу, 0.25%).
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Кој си па ти да зборуваш кој колку права треба да добие.Од кај ги изброја 0,25?Дали на пописот во Албанија има посебна графа-Македонци или збориш без врска
 
P

Princ

Гостин
Никој и ништо. Ист како и ти. Или ти си некој што има право да збори кој колку права треба да добие? Пфффф...

Ја објаснив мојата математика погоре. Those who мрзи да читаат, do not deserve да им се објасни.

Едит: ти го избришав мислењето после моето. Јас ако седнав, пресметував, логично размислував, користев знаење и искуства... очекувам да ми реплицираш со исто ниво. Инает и :pos2: не прифаќам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom