Влада на Р. Албанија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Избрана новата албанска Влада

Со 74 гласови "за" и еден против албанскиот Парламент доцна прексиноќа ја избра новата Влада на Албанија, предводена од премиерот Сали Бериша. Против изборот на владиниот кабинет и неговата програма за четиригодишна работа, единствено гласаше пратеник Вангел Дуле од партијата на грчкото малцинство. Тој беше единствениот опозициски пратеник што присуствуваше на седницата, додека народните избраници од редовите на Социјалистичката партија го бојкотираа заседанието.

"И посакувам успешна работа на Владата. Во овој мандат овој кабинет ќе ја однесе земјата во Европската унија", изјави по изборот претседателот на Парламентот Јозефина Топали. Во владината програма главен приоритет, како што рече премиерот Бериша, ќе биде европската интеграција на Албанија, исполнувањето на реформите и стандардите поставени од Е, почитувањето на правата и слободите на малцинствата и друго.

Новиот владин кабинет брои 16 членови, заедно со премиерот. Шеф на дипломатијата и вицепремиер е Илир Мета, министер за внатрешни работи Љуљзим Баша, за одбрана Арбен Имами, за евроинтерграции Мајлинда Брегу, за финансии Ритван Боде, за економија и енергетика Дритан Прифти, за правда Бујар Нишани и за транспорт и врски Сокол Олдаши.

Не гледам муабет за Македонците во aлбанија... кај е партијата на Македонците и едниот пратеник кој требаше да биде дел од новата албанска влада. Дали и Албанија ќе биде еден од верните соседи на Р. МАкедонијА ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Makedoncite vo Albanija treba sami da se izborat za da se muabeti za niv. Ne e dovolno kuropecanjeto na Temelko deka ima 300 iljadi makedonci, a na izbori da dobiva edvaj dve iljadi glasa. :toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Само пушка му е мајката за правата и во планина.
Мини, нагазни, летечки, проектили земја земја, воздух воздух, што повеќе се отепаат тоа подобри позиции за преговори.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Само пушка му е мајката за правата и во планина.
Мини, нагазни, летечки, проектили земја земја, воздух воздух, што повеќе се отепаат тоа подобри позиции за преговори.
Точно така ...
масакрирај им неколку војници фани ги пичкарски у заседа ....
запри им вода по некои села ....
истепај и по некој цивил успат ...

можеби така ќе привлечат внимание :toe:

шо викаш Кварк...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Точно така ...
масакрирај им неколку војници фани ги пичкарски у заседа ....
запри им вода по некои села ....
истепај и по некој цивил успат ...

можеби така ќе привлечат внимание :toe:

шо викаш Кварк...
Bujrum, neka probaat.... :)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Makedoncite vo Albanija treba sami da se izborat za da se muabeti za niv. Ne e dovolno kuropecanjeto na Temelko deka ima 300 iljadi makedonci, a na izbori da dobiva edvaj dve iljadi glasa. :toe:

Браво Кварк, се согласувам со тебе и ваквото размислување...
и потоа ти поставувам прашање , бидејќи верувам убаво ја прочита веста.

„Во владината програма главен приоритет, како што рече премиерот Бериша, ќе биде европската интеграција на Албанија, исполнувањето на реформите и стандардите поставени од Е, почитувањето на правата и слободите на малцинствата и друго“.

Зар ова куропечанје (што и да значи тоа) е во ред ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Браво Кварк, се согласувам со тебе и ваквото размислување...
и потоа ти поставувам прашање , бидејќи верувам убаво ја прочита веста.

„Во владината програма главен приоритет, како што рече премиерот Бериша, ќе биде европската интеграција на Албанија, исполнувањето на реформите и стандардите поставени од Е, почитувањето на правата и слободите на малцинствата и друго“.

Зар ова куропечанје (што и да значи тоа) е во ред ?
Ok de, ke se pocituvaat pravata i slobodite na malcinstvata.
Ama, tie malcinstva prvin treba da dokazat deka postojat. Tamu kaj sto gi ima ( Pustec primer ) im se pocituvaat pravata. :toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Да докажат дека постојат ? Не верувам дека е толку лесно докажувањето во така развиени општества како албанското. Колку и да ја надувал Темелко , сигурно не се само 4000 како што албанците ги избројале.Само што не знам кој матемтички систем се користи таму :pos2:
И велиш ќе се почитуваат, кога тоа ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Да докажат дека постојат ? Не верувам дека е толку лесно докажувањето во така развиени општества како албанското. Колку и да ја надувал Темелко , сигурно не се само 4000 како што албанците ги избројале.Само што не знам кој матемтички систем се користи таму :pos2:
И велиш ќе се почитуваат, кога тоа ?
Ako nisto drugo, bar dokazuvanjeto e prilicno lesno. Mozebi nema tocnata brojka da ja pogodat ama pribliznata da, sto e povazno, ke dokazat deka navistina na golemo postojat.
Neka organizira be toj Temelko eden miting vo Tirana ( nikoj ne mu go zabranuva toa ), neka sobere 100 iljadi lugje.... po posle toa ke se igra druga igra, veruj..... ama se dur ne go stori toa, nisto, pisi propalo, uste eden keles sto saka licno da profitira pa raskazue basni. :toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Нека собере , ама незнам како ќе биде прифатен митингот од така демократски расположените албанци...што мислиш ти лично?
Сигурно ќе бидат среќни да ги видат своите „браќа“ Македонци , како се борат за своите права ? :nesum:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Нека собере , ама незнам како ќе биде прифатен митингот од така демократски расположените албанци...што мислиш ти лично?
Сигурно ќе бидат среќни да ги видат своите „браќа“ Македонци , како се борат за своите права ? :nesum:
Ne znam, neka sobere toj prvin pa ke vidime, a i ke sudime za nivoto na demokratija vo Albanija.
 
B

Borg_Drone

Гостин
што мислиш ти лично?
Он мисли дека во Албанија се е розово. :)

Ne znam, neka sobere toj prvin pa ke vidime, a i ke sudime za nivoto na demokratija vo Albanija.
А зошто мислиш дека немало обиди да се соберат луѓе????Ама како и секогаш тие обиди завршувале неуспешно зошто лутите албански дијаспорци кој се поврзани со мафијата и државата.....
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Розово не е никаде брат, а најмалку во албанија , ама ајде тоа ти е. Нека им е честито новата европски настроена влада. Ќе има и таму ОМО-Илинден сценарија на албански начин! :wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom