Влада на Македонија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Заев ги лаже сите.
Не ми е јасно како заев и бучко мислат да ја истуркаат целава работа без подршка од страна на историчариве, а очигледно таму немаат зелено светло.
Сепак да почекаме, да не ги испегла(л) историчариве. Типот е непредвидлив и хазардер, така што ако му е целта некоја работа да ја сврши не верувам дека тие 4-5 историчари ќе го спречат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Заев ги лаже сите.
Не ми е јасно како заев и бучко мислат да ја истуркаат целава работа без подршка од страна на историчариве, а очигледно таму немаат зелено светло.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.720
Заев ги лаже сите.
Не ми е јасно како заев и бучко мислат да ја истуркаат целава работа без подршка од страна на историчариве, а очигледно таму немаат зелено светло.
Хах зајако е класичен психопат, ако не оди никако самиот ќе се намести за претседател на комисијата од македонска страна и се ќе прифати и потипиши, па лани или кога беше се самопрогласи за министер за финансии, и за ова ќе најде некое вакво или слично решение.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Ај ај ај за каква античка историја сборуваш? Нели со Преспанскиот договор се одкажавте од антиката..?
небитно е што си мислат политичарите....секоја држава на чија територија има антички наогалишта има и античка историја...Грција со Преспанскиот договор ја оствари својата цел да се издиференцира славомакедонското ( егејско) малцинство во грчка Македонија од вардарските македонци во Севарна Македонија, а воедно и да се наметне тезата дека во Грција НЕМА наследници на античките македонци, т.е. сите се грци; тоа им е потребно за да избегнат утре можна појава на поделби, н.пр. спартанци, атињани, и други... бај тхе веј споменикот на Александар во Атина е оштетен, а на пример ни случајно не смеат да постават споменик на Филип...
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Заев ги лаже сите.
Не ми е јасно како заев и бучко мислат да ја истуркаат целава работа без подршка од страна на историчариве, а очигледно таму немаат зелено светло.
Podobro Bucko nisto da ne isturka, za nase dobro.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.638
Поени од реакции
81.590
Типот е непредвидлив и хазардер, така што ако му е целта некоја работа да ја сврши
Така е, сите се сеќаваме пред година или две кога на Маврово ја стопираа жичарницата полна со луѓе, само за да може он да помине со моторните санки кои и онака се забранети за користење на тоа место.

Типот е класичен пример за она "Господ го фатил за јајца" и мисли дека се му е дозволено да прави... Психопат.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.638
Поени од реакции
81.590
Лудакот ви посакува пријатно саботно утро...

IMG_20201205_123235.jpg

 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Лудакот ви посакува пријатно саботно утро...

Прегледај го приврзокот 276955

"Заев додаде дека таквата употреба кај нас политички веќе е решена и дека историчарите од бугарската страна треба да ги добијат насоките од нашето Министерство за надворешни работи."

Како што кажал Заев, ова со употребата на придавките "македонски/македонска/македонско", поточно сè што асоцира на македонски идентитет, беше дел и се реши со Преспанскиот договор.

Уште одамна почнаа со бришење на тие придавки (Македонска радиотелевизија -> Национална радиотелевизија, Македонска опера и балет -> Национална опера и балет, итн, има многу примери).

Така да, идентитетот и идентитетските обележја се веќе избришани уште со Преспанскиот договор. Ова сега со бугариве се дополнителни next level финеси и хирови кои треба да се допеглаат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.664
Поени од реакции
7.569
Јас не го разбирам човеков во кој временски рокови он планира сето ова да го направи. На осми е нели самитот на ЕУ, ако денеска уште они не се договориле кога ќе се договорат, утре во понеделник? Кога ќе организираат потпишување? Процесот да беше до оваа точка пред 1-2 месеци па ќе бев на мислење овој на крај се ќе продаде.

Ама ТРИ дена пред самит, каде што историската комисија не му соработува, низ собрание нема шанси да помине ваков договор, а ниту пак Бугарите соработуваат со него и повеќе изгледа како да го влечар за нос. Не знам што да кажам.

Он како што ми изгледа иде до крај зошто ова што веќе го направи го направи политички мротв, е сега коцката е дали започнати ЕУ преговори ќе го задржат во живот.Лудакот иде на се или ништо, а со тоа каков камиказа е, тешко нас.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.292
Поени од реакции
78.948
Eве радост за сите од СДСМ и ВМРО што наполнија џепови од Канаѓаните:

ВИШИОТ УПРАВЕН СУД РЕШИ ДЕКА ЕУРОМАКС ПОВТОРНО СЕ ВО ИГРА
Вишиот управен суд донесе конечно решение со кое се одбиваат сите жалби и останува на сила пресудата на управниот суд.
Со таа пресуда се поништува одземањето на дозволата за експлоатација на Еуромакс Ресурси и се наложува најпрво да се реши спојувањето на двете концесии, па дури потоа да се одлучува за одземање на дозволата за експлоатација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom