Влада на Македонија

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.618
Поени од реакции
38.800
Аууу овие скроз забегале. Нема оделение во Демир Хисар што може да излечи ваква тешка психичка болест. Ова е веќе отидено надвор од разумот.

Урбано Скопје се слушаме? Тешка комуњарска интелектуала?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.024
Секако можеме да отидеме и ќе ни бапнат по една казна од 2000 евра. Северен ФИРОМ не е наменет за такви ко мене и тебе и друга обична раја. Нашата намена е да ги финансираме овие што не дупат во мозок.
Ќе "бапнат" на еден, двајца, 20, ќе бапнат ли на цели градови?
Зошто не им "бапнува" на другите, затоа што се поразлични од нас или затоа што не одат еден или двајца?
Јас на Велигден ќе ја искористам можноста што живеам близу црква и ќе отидам таму на полноќ, ако веќе нема простор и се воведе неколку дневен карантин, па нека пишуваат казни ако ме фатат.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.629
Поени од реакции
5.268
Пренесување заразна болест
Член 205 (1)Тој што со кршење на прописи или наредби со кои надлежен орган определува прегледи, дезинфекција, издвојување на болни или некои други мерки за сузбивање или спречување на заразни болести кај луѓето или со вработување или држење на лице кое боледува од заразна болест со вршење на полово дејствие или на друг начин, предизвика пренесување на заразна болест, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
Ама Кривичниот Законик за пратениците на владата на нашата земја секако не важи. За нив ни Уставот не важеше, па сега очекуваме да важат пониските правни акти.
Ова ништо ново од сдсш, можеше да дојде и без скафандер и без маска и пак никому ништо, кур ќе ги болеше кастата. Веројатно и намерно го направија шоуто, имаше и кворум, и повеќе од доволното мнозинство за да се изгласа законот - над 100 пратеници, еден плус или минус ништо не менува. Немаат кворум за другите закони и затоа целата шарада, да можат да го стават во карантин собранието ако се заразат од ова уште неколку пратеници и да ја скријат нефункционалноста и неспособноста, да се вадат на заразените..
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.266
Поени од реакции
21.225
Ако нешто ѝ значи на Бисера, тоа е дека не е сама - двајца пратеници биле кои пошле во Собрание позитивни. Има со кого да се теши околу кривичните. :rolleyes:

 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.349
Поени од реакции
86.521
Како што прочитав, нема да и важи пратеничкиот имунитет ако и стегнат кривична по член 206 од кривичниот законик...
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Никој ништо нема да им направи на комуњарските маченици. Тие веќе наголемо се слават како такви во нивните секташки кулоари. Ова се разбира е циркус од епски размери, но што пак друго може да се очекува и да доликува на еден ваков протекторат кој што е сведен на ниво да биде предмет на гранично прекројување. Јас мислам оти многу е да се бара сериозност на ниво на држава од една ваква творба. Уште поочајно е пак да се очекува граѓанска реакција. Најсмешно звучи кога некој ќе рече „немојте да си играте со трпението на народот“.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.784
Поени од реакции
8.460
Јас веќе почнувам и да се сомневам дека овие имаат каква било намера во иднина да организираат па макар и комплетно наместени избори. Ова не е хибриден режим, ова е целосен режим. За 10 години ( или колку и да беа) владеење на Груевски, он имаше направено помалку циркус одколку овие што направија од последните избори. За 25 години сите направија помалку глупости одколку овие за 5 години.

Ова е чист режим, ниту едно правило повеќе не важи за нив.

Пред не знам колку години беше не знам кога излезе вест дека синот на претседателот на собрание на Украина и другарите киднапирале некоја женска додека се враќала од средно, ја силувале цел ден, пробале да ја удават и за крај дека мислеле дека е мртва ја фрлиле во ендек покрај пат и ја запалиле жива. Оваа имаше преживеано доволно долго само за да ги индентификува во болница. Е сега најважниот дел беше дека дечкиве им имаа дадено некој навистина смешни казни.

Јас сум 100% сигурен дека сега истото некој на СДС висок функционер да го направи, дека никаква одговорност нема да сноси и дека сите во партија ќе си продолжат да си играат како Заев што си свири.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.266
Поени од реакции
21.225
Јас сум 100% сигурен дека сега истото некој на СДС висок функционер да го направи, дека никаква одговорност нема да сноси и дека сите во партија ќе си продолжат да си играат како Заев што си свири.
Имаше пред некоја година слична ситуација, градоначалник од СДСМ заклучил во канцеларија кај него и прекршил од ќотек некој лик кој некогаш го опцул "на сред центар". И нормално, влакно не му фали на градоначалникот. :icon_lol:

Замисли која хистерија и кое лелекање за режим и диктатура ќе имаше истово ова да се случеше за време Груевски, градоначалник во работно време да заклучи и претепа човек и притоа влакно да не му фали на градоначалникот. Ни оставка, ни кривична, ни ништо, туку напротив, уште да си тера со функцијата.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.231
Поени од реакции
37.002
Ако нешто ѝ значи на Бисера, тоа е дека не е сама - двајца пратеници биле кои пошле во Собрание позитивни. Има со кого да се теши околу кривичните. :rolleyes:

...не сум знаела дека може БИЛО КОЈ, приватно со сопствени средства да плати превоз на амбулантно возило, за да се тргне од возниот парк од болница, па истото наместо давање медицинска здравствена услуга се искористи како приватно такси транснортна услуга?
се прашувам, во тој тајминг на „шетање“ на ова амбулантно воило, колку пациенти побарале помош и животот им зависел поради недостиг на амбуланто возило?

400,223,true,mid15102456.news.jpg brza-pomos-pred-sobranie-960x623.jpg

... и друго, пратеничкава или тие што ја советувале како да биде облечена демек по протокол за заштита со скафандер, нека им каже некој дека истата мора да носи заштита за очите како пластични наочари, а не вака да изиграва глумица со шминка на очите, како улога во филмот „Вирус“ !

...кој бисер од нејзина уста, се чувствувала добро и со тоа не била потенцијална опасност за пренесување на вирусот! :tapp: , кај ги наоѓате ваквите феномени?
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Нема по бедно нешто од фекалијава од држава и смрадот што живее во неа..
Лекот кошта 25 денари во кам маркети.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Нема по бедно нешто од фекалијава од држава и смрадот што живее во неа..
Лекот кошта 25 денари во кам маркети.
Не бе,какви 25 денари? Солната киселина е 19 а варикината 20 денари.И тоа не мора цело шише,може 3ца да го делат,по неколку голтки и завршена работа.Помалку од 7 денари по човек му доаѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom