Владата припрема кампањи за љубов, разбирање и наталитет

Владата најавува нова кампањи за љубов, разбирање и наталитете. Вашиот сте::

  • за

    Гласови: 25 71,4%
  • против

    Гласови: 4 11,4%
  • немам став (сеедно ми е)

    Гласови: 6 17,1%

  • Вкупно гласачи
    35

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...................... тука е логиката , поздрав и стварно немав намера да те навредам:helou:
Ne e moja SDS , niedna partija vo MKD ne e moja, sega za sega, samo Makedonija e moja..dodeka uste mozam da ja konzumiram kako moja......
Vladata ???
Iskreno receno vaka reagiram zatoa sto ocekuvav nesto drugo. Tie pak mu prodavaat na mojot narod muda za bubrezi I PAK LICNO SE BOGATAT.
Mene mi e jasno deka nikoj ( i so bukvi NIKOJ) so cesni nameri kon Makedonskata drzava i narodot koj zivee vo nea NEMA SANSI , no ne ocekuvav SARENI prikazni , tuku barem TRANSPARENTNO odnesuvanje , koe edinstveno mozebi moze da napravi cudo i da ja razbranuva letargijata.....
I sto vredat nekakvi problematicni "uspesi" i "falbi" od nekoja EU ciganka , koga i ponataka ima more nevraboteni i bedni sto se samo pogodna masa za SLOBODNO MESENJE I MODELIRANJE..???...i nikade ja nema svetlinata na krajot na tunelot... :)
Premier koj na prasanjeto kolku cini nekoja medijska kampanja JASNO I GLASNO NE KAZE : 235.680 EVRA I PLATENI SE NA KOMPANIJATA XXXXXX koja dade najdobra ponuda....ja izgubil ..seta moja poddrska i e IST LOPOV KAKO onoj BUCKO&Co. KOJ NAJBEZOBRAZNO MUVNA MORE EVRA....
A kon VMRO sum pak epten skepticen , koga ke se setam na Baj Ljubco i negovota DEMAGOGIJA i negovoto brgu steknato bogatstvo......

Bitangite od SDSM gi nasledivme , no onie od VMRO gi izbravme i zatoa sekogas ke bideme poveke luti na greskata vo izborot , odkolku na vrodenata nasledna maana...

Taka GORAZD-e ( jako i cesno ime za nik..) toa e toa...onaka na vrat na nos, ne bas mnogu elaborirano...veke ne mi se ni zboruva..
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Гласав ЗА, ама да не биде само кампања на ТВ и билборди, туку (еве предлог) да се обезбедат и некакви стимулации за млади брачни парови и мајки. Во Русија на пример, пред 1-2 години секоја мајка за секое трето дете добиваше околу 50.000 евра, се разбира, не на рака, кеш, туку преку разни стимулации, а и кеш. Сега, мене Грујо да ми даде 50.000 евра, ја одма би се оженил и би направил минимум две деца.:vozbud:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Не можам да сватам , да те прашаат дали сакаш твоите пари да се потрошат на кампања која ама баш мишто нема да ти донесе, односно нема ефект и ти да прифатиш. Вакви тврдоглави луѓе кои од носот подалеку го гледаат само она што им го сервираат не сум видел
И јас не можам да сфатам како ти можеш да мислише дека една кампања во која се вложени пари за да се направи-може да нема никаков ефект.

Па добро бе, не треба да имаш некои голема познавање од маркетингот за да сфатиш дека претходно се прави истражување, според кое после се креира кампањата со цел да се постигнат максимално најдобрите резултати.

Па ако кампањата на владата (како што викаш ти) нема никаков ефект тогаш да се затвори маркетинг агенцијата што ја правела.

Башка кампањиве нема да ги правиме јас и ти, ќе ги прават маркетинг агенции кои на вистински начин треба да го постигнат вистинскиот ефект што треба да го има кампањата.

Кога се работи за вакви кампањи не може тоа баш толку сликовито да се објасни, полесно е за приватен сектор и сл. Нели викаат ако паричниот ефект што си го постигнал со една кампања (или реклама сеедно) е помал од парите што си ги вложил во таа кампања тогаш ништо од бизнисот (или да не речам те зезнала маркетинг агенцијата што си ја избрал).

Така е и овде сигурно претходно се прави анализа дали парите што ќе бидат вложени во кампањата ќе бидат оправдани со ефектите кои таа ќе ги постигне.
И ако одговорот на ова прашање е негативен верувај дека владат уште сега ќе се откаже од правењето на кампањиве..

Проблемот е што се работи за промоција на општо-прифатено вредности и “добра“ во чија промоција и те како треба и има потреба да се инвестира.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Од сексот на сдс доста ни беше,сега уште да се ослободиме од исексаниве од сдс и куртул засекогаш.
За ова кампања не ќе треба.:toe:
Абе ти имаш прочитано некоја книга освен ПЛЕЈБОЈ
Па срамота ништо продуктивно само лупаш глупости на секоја тема.
Е АКО Е ЗА ВАКВИ ЈА ПОДРЖУВАМ КАМПАЊАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ
 
Член од
11 април 2006
Мислења
50
Поени од реакции
0
Абе ти имаш прочитано некоја книга освен ПЛЕЈБОЈ
Па срамота ништо продуктивно само лупаш глупости на секоја тема.
Е АКО Е ЗА ВАКВИ ЈА ПОДРЖУВАМ КАМПАЊАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ
Не му се лути само вечерно има посетувано а да не му беше ни штабот ни пс ке видеше ни па интернет ке знаеше што е а playboy?? зашто мислиш дека знае што е тоа он само за оргазам :drk: слушнал
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сепак нешто "свршил".:)
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Само да потрфлам...


Ок, наталитет, супер, повеќе секс помалку арчење кондоми, повеќе деца.

Има САМО едно едноставно прашање:

КАКО ЌЕ ГИ ПОРАСНАМ ТИЕ ДЕЦА?!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сами ќе пораснат,а ти земи направи ги и без кампањи.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Само да потрфлам...


Ок, наталитет, супер, повеќе секс помалку арчење кондоми, повеќе деца.

Има САМО едно едноставно прашање:

КАКО ЌЕ ГИ ПОРАСНАМ ТИЕ ДЕЦА?!
Види како убаво владата мисли на духовни теми, а ти тука се замараш со некои земни, тривијални прашања.
Плус одговорот го има во насловот на кампањата.Ќе ги раниш со љубов, разбирање и статистички податоци за зголемената стапка на наталитетот.
Ако тоа не успее, па не растат ко шо треба, обиди се у биро за вработување да најдеш работа за да ги храниш со леб и млеко. Мада првава опција ми изгледа поореално.

Btw, кој ќе ја прави кампањава на владава? Духот на Гебелс?Или на Големиот Брат?
Демагогија рулз!
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Само да потрфлам...


Ок, наталитет, супер, повеќе секс помалку арчење кондоми, повеќе деца.

Има САМО едно едноставно прашање:

КАКО ЌЕ ГИ ПОРАСНАМ ТИЕ ДЕЦА?!
мислењево ти е на место
мислам дека е доста со тие кампањи, да ги видиме на дело, парите што ги трошат на реклами нека ги употребат на реализација
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
мислењево ти е на место
мислам дека е доста со тие кампањи, да ги видиме на дело, парите што ги трошат на реклами нека ги употребат на реализација
Што,зар трошат и пари за ваков "шунд".?
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Kampanjite se totalna utka koga ke se zeme predvid deka imame inflacija od nekoi 30-40%. Mislam deka ima popametni mesta da se ulozat parite, a posebno vo zdravstvoto. Na nekoi stranski televizii sum gledal kako drzavata podrzuva emisii vo koi se kazuva kako se proizveduva nesto taka da na lugeto im dojde nekoja ideja da rabotat nesto.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Шала на страна, ако кампањите на сегашнава влада, вклучувајќи ја и онаа за која тука се дискутира, ги погледнеме делумно апстрахирани од општата ситуација во државава, истите делуваат позитивно, добро осмислени во секој поглед и сл. Конкретнава кампања пак промовира навистина благодарни нешта кои можат да донесат само корист доколку се следат(во контраст со кампањите на СДСМ, како на пример онаа за референдумот за локална самоуправа). Не сакам да ја потценувам добрата воља на владава, доколку навистина ја имаат, но поучена од досегашните искуства ми се јавува сомнеж дека и ова можеби се само фини зборови и празни пароли(би сакала да грешам).
Велат крајот го краси делото. Ако кампањава се реализира во практика, прекрасно. Затоа е рано да судиме. Гледајќи ја само иницијалната идеја, сево ова е и повеќе од добро. Останува да видиме како ќе се преточи во пракса(и нормално не само да гледаме од страна, туку и самите да направиме она што можеме).
Факт е дека се соочуваме со малку поинаква влада од оние на кои сме навикнати. Факт е и дека нештата барем во одредени сегменти се движат по нагорна линија. Владава се врти кон народот. Само да не испадне популистичка. Или пак промовирањето на меѓусебно разбирање и љубов да не испадне подготовка за да со разбирање и со љубов прифатиме некоја нова кованица место нашето уставно име, спремена во тенџерчето на куварот Грција.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Имаш параво да не напраат реклама и за промена на името,а можда и конкурс ке распишат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom