Ви се случила некоја натприродна работа?

S

Sheldon Cooper

Гостин
кои натприродни работи и какви докази?
докази се сведоштвата на оние на кои им се случиле тие работи, можеби некоj измислува но не верувам дека сите измислуваат.. прочитаj jа темата па ќе видиш кои натприродни работи
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
докази се сведоштвата на оние на кои им се случиле тие работи, можеби некоj измислува но не верувам дека сите измислуваат.. прочитаj jа темата па ќе видиш кои натприродни работи
абе не можеш на свака будала да и веруваш и да го сметаш тоа за релевантен извор. дур нема хард материјал за евиденција се е тоа мижи да ти баам, џабе е....
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
абе не можеш на свака будала да и веруваш и да го сметаш тоа за релевантен извор. дур нема хард материјал за евиденција се е тоа мижи да ти баам, џабе е....
Што би било хард материjал за тебе? Да ти ги документираме работиве и да ги испринтаме или да обjави Латас на тв дека сето тоа постои? Не е работата дали ќе веруваш на „свака будала“ бидеjќи не секоj има време да измислува приказни како што ти мислиш. Знам луѓе на кои им се случиле некои необjасниви работи а воедно и знам дека тоа не го измислиле. Можеби треба да ти се случи тебе нешто па кога ќе го пишеш тоа овде ќе те нападне некоj скептик дека си будала и дека не треба да ти се верува.
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
Што би било хард материjал за тебе? Да ти ги документираме работиве и да ги испринтаме или да обjави Латас на тв дека сето тоа постои? Не е работата дали ќе веруваш на „свака будала“ бидеjќи не секоj има време да измислува приказни како што ти мислиш. Знам луѓе на кои им се случиле некои необjасниви работи а воедно и знам дека тоа не го измислиле. Можеби треба да ти се случи тебе нешто па кога ќе го пишеш тоа овде ќе те нападне некоj скептик дека си будала и дека не треба да ти се верува.
нема такви работи као необјасниви, има работи што не можеме да ги објасниме. нема магии духови самовили вампири светци. не значи дека сите измислуваат, можда стварно веруваат во тоа што им се случило, што не значи дека и стварно се случило така како што го доживиле. Знаеш колку луѓе во светов веруваат во ангели? Тоа што веруват дека постојат или виделе не значи ништо... нивна фантазија е. Таквите бајачки работи се примитивни, никој со мало научно познавање не верува во тоа.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
нема такви работи као необјасниви, има работи што не можеме да ги објасниме. нема магии духови самовили вампири светци. не значи дека сите измислуваат, можда стварно веруваат во тоа што им се случило, што не значи дека и стварно се случило така како што го доживиле. Знаеш колку луѓе во светов веруваат во ангели? Тоа што веруват дека постојат или виделе не значи ништо... нивна фантазија е. Таквите бајачки работи се примитивни, никој со мало научно познавање не верува во тоа.
Доколку си сигурен дека нема магии духови самовили вампири и светци зошто jа читаш темава ? Затоа што не си 100% сигурен во своето еднонасочно нихилистичко гледање и знаеш дека не е се во светот црно и бело.
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
Доколку си сигурен дека нема магии духови самовили вампири и светци зошто jа читаш темава ? Затоа што не си 100% сигурен во своето еднонасочно нихилистичко гледање и знаеш дека не е се во светот црно и бело.
не, затоа што не ми се верува дека има луѓе што уште веруваат
 

l33tz

Macedonian Security Crew
Член од
9 септември 2007
Мислења
84
Поени од реакции
34
Каде jа наjде поврзаноста на неверувањето во бог со неверувањето во натприродни работи од типот магии, други димензии, НЛО и слично? Атеистот не верува во Бог и краj, се друго е по негов избор и доколку сака ќе верува во натприродни работи. За натприродните работи има повеќе докази отколку за постоењето на Бог.
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Ај бе кажете некоја интересна случка малце да се заживее темава.
 
Член од
30 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Се изначитав приказни и мислам дека премногу гледате хорор филмови;)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се изначитав приказни и мислам дека премногу гледате хорор филмови;)
Дали слепиот може да го види сонцето? Дали на некој камен да му збориш ќе те чуе? Можеби ти немаш доволно сетила или пак сакаш да тролаш тука.
 
L

Luki Junior

Гостин
Не знам дали е натприрода.... Возам се со точок, и гледам една светлокафеава порше панамера... Исперена исполирана, хромирани бандажи.. .Абе кукла... и стоеме едно до едно на семафор, и јас си мислам оти ногу убаво ја е исперал и исчистил алал да му е на човеко.. И си викам сега да го бапне некој позади на семафор ќе биде ебати иронијата... И тргнуваме оти светнува зелено, и после 50 метра една фиеста му се зарива у заден браник... Јас се ѕверам и не можам да поверувам оти го репна на десната задна страна, блиско до мене...

Друга, возам Струмица Радовиш и сме 5 души у колата... И кај Калугерица (село измеѓу Струмица и радовиш) Трактор и кривиниа... Другарите ми викат стигај го, јас кочам нагло и си возам 10 секунди зад него (однатре нешто ми кажа закочи не го стигај... ретко ми се случува така коа возам). И еден штипјанец зад мене со едно рено меган почна да пипка, престига ме со гас до дупка и ми покажува среден прст. Од кривината наеднаш излева шлепер.. Јас нагло кочам (возеех 15/20), тракторо измести се у ендеко, за да може штипјанецо да преживее, иначе че имаше челен судар...
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Само Астрална Проекција,три-четири пати ако тоа спаѓа во натприродно,ете само тоа.Гадна работа...страшно.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Sekogas koga nekoj mi napravil nesto loso, jas nikogas ne sum vratila so loso (prostuvam, iako ne zaboravam, ama ne prefrlam poveke za toa, ednostavno bilo-pominalo), ama toj/taa sekogas posle toa "najebale". Ili soobrakajka ke se sluci, teska bolest, blizok ke mu umre, ke izgubi rabota i sl.
A vo slucaj da kazam dva, tri zbora vo lutina, vo bes (iako retko) od tipot "da dade Bog (nesto)..." toj/taa posle nekoe kratko vreme se veke pokojni. Ova mi se ima sluceno 5 pati. Kako na primer, eden doktor nesto i zafrkna na majka mi, lekarska greska bese, mu otidov i pocnav da mu redam sve po spisok. Denta koga izleguval od bolnica imal soobrakajka i zaginal. I taka uste nekolku slucki ima, da ne pisuvam sega...
A isto taka pretcuvstvuvam koga nekoj ke umre. I toa mi se ima mnogu pati deseno. Mu vikam ednas na tatko mi "javi se be kaj kumovite, kumot e umren..." tatko mi prvo me gledase kako da sum svrknata, potoa se javi i stvarno, sabajleto mojot kum navistina umrel, atie pocnale da se javuvaat po rodnini, ke vrtele kao i na nas, ali po red..
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 16:53 ---
Ednas koga bev vo sredno, lezev na krevetot vo mojata soba i citav. Nad krevetot imase mala zidna polica za knigi (drvena i masivna). Mi se pripi voda i pola saat se motav aj sega ke odam, aj cekaj uste stranicava da ja zavrsam. I koga konecno stanav, ne napraviv ni pet-sest cekori od krevetot policata se otkaci od zidot i so seta sila tresna vrz krevetot na mestoto kade sto jas lezev do pred pet sekundi. Napravi dupka vo krevetot, da bev ja tamu, sega ke bev negde 2 metra pod zemja....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom