Вистинскиот основач на Христијанството

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
хахахахахаа

абе сега неможе сите да фрлале рушветче
јес дека и тоа е во игра ама неколку пати сум бил и никогаш да не ја видат ?

хахахахаха

A da ne si bil kaj ginekolog mesto kaj kardiolog?
 
A

ateist

Гостин
A da ne si bil kaj ginekolog mesto kaj kardiolog?
ахахахахахаа

не бе батка гарант кардиолог беше

бе ако сите што не се муслимани имаме завеса околу срцето чоече

па ова бе ќе има материјал за 100 текстилни фабрики да работат 100 години

ахахаххаха
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Jovan 1/14 И Словото стана тело и се настани меѓу нас и ја видовме Неговата слава, славата што ја има како Единороден од Таткото - полн со благодат и вистина.
Jovan 3/16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.
Rim 9/5 чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! Амин!
Isaija 9/6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.
1 Jovanovo 5/7 (Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно).
Tit 2/13 очекувајќи ја блажената надеж и славното јавување на нашиот Сèмоќен Бог и Спасител, Исус Христос
 
A

ateist

Гостин
A da ne si bil kaj ginekolog mesto kaj kardiolog?
ахахахахахаа

не бе батка гарант кардиолог беше

бе ако сите што не се муслимани имаме завеса околу срцето чоече

па ова бе ќе има материјал за 100 текстилни фабрики да работат 100 години

ахахаххаха
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ахахахахахаа

не бе батка гарант кардиолог беше

бе ако сите што не се муслимани имаме завеса околу срцето чоече

па ова бе ќе има материјал за 100 текстилни фабрики да работат 100 години

ахахаххаха
Ke se preporodi makedonija....
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
веќе докажав дека и Куранот е контрадикторен !

жао ми е батка ама таа е реалноста !

еве Павле и да го исфрлиме од Новиот завет нема ништо да смени

другите апостоли го зборат истото што и Исус

Христијанството е Идеологија.
.

библијата нее чепната гланцарка е исто и Куранот воопшто не се толкувани

ВИДИ ПОСЛЕДНО ОД ..АНГЕЛСКИОТ РЕЧНИК НА ЗАГАТКИТЕ ..СЕ ЌЕ ТИ СЕ РАЗЈАСНИ !

Aко не си знаел да те подсетам дека Куранот цели 14 века ниту збор е сменет , а во врска со Библијата (ако си ја читал) и самиот знаеш колку драстични промени претрпела , а ако е Божји збор на смее да се менува неговата содржина нели ???

а јас би те замолил да ДОКАЖЕШ дека сеам невистини , лаги , измислици , дека ова сум го измислил и не го пишува во Куранот
..

еве повторно :

Куранот нема контрадикторности нели ? Еве ќе ти наведам нее проблем !

ене една сум ти-ви напишал во тема Зошто Исламот одбива да се покори на Божјата Волја под реден бр 59

ЕВЕ ТИ ВТОРА :

Сура 18 Ел- Кехф Џуз 15

ред 57 - И кој е поголем зулумќар од оној кој , кога ќе се спомнат ајетите на Госодарот негов , е рамнодушен кон нив , и кој заборава она што го направија рацете негови . Врз СРЦАТА НИВНИ НИЕ ИМ СТАВИВМЕ ЗАВЕСА ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ КУРАНОТ А ВО УШИТЕ НИВНИ ТЕЖНА . И ако ги повикаш кон Патоказот , тогаш , за навек не ќе се упатат.


нели ?
ако одиме по истиот начин како муслимаите бараат и " наоѓаат контрадикторности " во Библијата ТОГАШ :
ПОСЛЕДИЦАТА БИ БИЛА ОВАА :

Сите ние што не сме муслимани треба да имаме ЗАВЕСА на Срцата .


ахахаххаа ахаххаха :pos: :pos: :pos:.
.
..

ДОКАЖАВ ДЕКА И КУРАНОТ Е КОНТРАДИКТОРЕН !

:je: :je: :je: :je:

И пак да те подсетам , знаеш ли колку Научници и врвни Историчари истражуваат за веродостојноста на Библијата , бидејќи и самите не се сигурни во неа .
Но исто така врвни Научници и Историчари н асекаков можен начин се обидуваат да најдат контрадикторност во Куранот но знаеш ли на крај како завршуваат ? Увидивај ќи дека навистина дури после 14 века Науката го потврдува се она што е објавено во Куранот , самите Научници и истражувачи завршуваат со конвертирање во Ислам .
Следи малку светски случувања .

еј алал да ти е !

ми ја олесни работата ..свака част ...стварно

здравје ЌЕ ТИ НАПИШАМ ЦЕЛ ПОСТ ЗА ОВА ПА ЌЕ СЕ ОБРАЧУНАМЕ И ЗА ОВА ПРАШАЊЕ
МНОГУ ТИ БЛАГОДАРАМ

е ај сеа ти објасни ми мене бидејќи јас не сум муслиман

зошто немам ЗАВЕСА НА СРЦЕТО ?

а баш јад ме фаќа да знаеш !
испаѓа или Куранот е тежок фалсификат или тој ваш бог ЛАЖЕ !

Еве сум бил неколку пати на снимање срце ( не од здравствени проблеми пу-пу)
и никаде невидоа ЗАВЕСА !

КАДЕ Е ЗАВЕСАТА ?

Другар , и повеќе од јасно е дека си во голема заблуда , од каде таа твоја идеја за наш и ваш Бог ?

Дали сакаш поголем доказ за таа завеса на срцето ?
Тоа ти е завесата на твоето срце што не знаеш дека еден е Бог и нема друг освен него , а тоа води до голема заблуда и жестока казна во Џехеннем (пекол)
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Aко не си знаел да те подсетам дека Куранот цели 14 века ниту збор е сменет , а во врска со Библијата (ако си ја читал) и самиот знаеш колку драстични промени претрпела , а ако е Божји збор на смее да се менува неговата содржина нели ???




И пак да те подсетам , знаеш ли колку Научници и врвни Историчари истражуваат за веродостојноста на Библијата , бидејќи и самите не се сигурни во неа .
Но исто така врвни Научници и Историчари н асекаков можен начин се обидуваат да најдат контрадикторност во Куранот но знаеш ли на крај како завршуваат ? Увидивај ќи дека навистина дури после 14 века Науката го потврдува се она што е објавено во Куранот , самите Научници и истражувачи завршуваат со конвертирање во Ислам .
Следи малку светски случувања .
поентата ти е дека библијата која е стара 2000 год. повеќе пати е сменета а куранот кој е стар 1500 год ниеднаш не е сменет???не знам само кој контрадикторности ги бараат во куран со оглед на тоа дека е единствен пишан дукумент за Исламот:toe:за разлика од библијата т.е. хритијанството кое е поделена на католичко,православно и протестантско-и секој следбеник го преработувал според свое мислење........тоа се случува во средниот век каде уште не се знаее што е запленето(а може и уништено) од страна на католиците(не му судам на никого,но гледам објективно)
гледам малку си упатен во светите книги(без разлики кои)знааш дека постои стар и нов завет па утврди ја таму разликата кое е веродостојно?????:toe:
 
A

ateist

Гостин
Aко не си знаел да те подсетам дека Куранот цели 14 века ниту збор е сменет , а во врска со Библијата (ако си ја читал) и самиот знаеш колку драстични промени претрпела , а ако е Божји збор на смее да се менува неговата содржина нели ???




И пак да те подсетам , знаеш ли колку Научници и врвни Историчари истражуваат за веродостојноста на Библијата , бидејќи и самите не се сигурни во неа .
Но исто така врвни Научници и Историчари н асекаков можен начин се обидуваат да најдат контрадикторност во Куранот но знаеш ли на крај како завршуваат ? Увидивај ќи дека навистина дури после 14 века Науката го потврдува се она што е објавено во Куранот , самите Научници и истражувачи завршуваат со конвертирање во Ислам .
Следи малку светски случувања .




Другар , и повеќе од јасно е дека си во голема заблуда , од каде таа твоја идеја за наш и ваш Бог ?

Дали сакаш поголем доказ за таа завеса на срцето ?
Тоа ти е завесата на твоето срце што не знаеш дека еден е Бог и нема друг освен него , а тоа води до голема заблуда и жестока казна во Џехеннем (пекол)
РЕКОВ :

НЕМА НИКАКВИ ПРОМЕНИ ВО БИБЛИЈАТА И КУРАНОТ !

КУРАНОТ Е САМО ДООБЈАСНУВАЊЕ НА БИБЛИЈАТА СЛУЖИ КАКО КОНТРОЛЕН МЕХАНИЗАМ ПРИ НЕЈЗИНА ДЕШИФРАЦИЈА

СЕКОЈ ЗБОР РЕШЕН ВО АНГЕЛСКИОТ РЕЧНИК НА ЗАГАТКИТЕ ОД БИБЛИЈА ВАЖИ И ЗА КУРАНОТ

немој да идеш понатаму само види го последниот пример што сум го решил во темата Ангелскиот Речник на Загатките и се ќе ти стане јасно

Добро е да се знае археологија и Историја таман работа ..

ама како што и самиот можеш да видиш и Куранот и библијата ОДЕДНАШ се решаваат со ангескиот речник на загатките ТАКА СЕ ДЕКОДИРААТ
не ми значат ништо сите тие научници и историчари што конвертирале !

незнаеле да решат се испообрукале и конвертирале во ислам од пусти срам !

јас знам да решам и не ми требат ни научници ни историчари ни конвертори !
закон сум сам за себе !
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
ДАЛИ ИСУСОВАТА МИСИЈА БИЛА УСПЕШНА?

„А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог..“ (Марко 10:18)


И самиот Исус јасно укажува дека Бог е еден .

„ ..а кој ме прими мене, не ме прима мене, туку оној, кој ме испрати.“ (Марко 9:37)


Исус бил испратен од Единствениот Бог (Аллах) што јасно кажува дека Исус(Иса а.с.) бил Аллахов пратеник а не Бог .

.А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. “ (Јован 17:3)



„А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.“ (Јован 8:40)


Самиот Исус не вели дека е Бог , туку Човек .


„ Исус и рече: „Не допирај Ме, зашто уште не отидов горе при Мојот Татко. Туку оди при Моите браќа и речи им: ‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.“ (Јован 20:17)


При мојот Бог и вашиот Бог , што е овде нејасно ког аи самиот Исус кажува кој е Бог ?

И покрај сите негови напори – преубави зборови поддржани со прекрасни со стил чуда – Исус бил тивко отфрлен, посебно од своите сопствени луѓе.
Три години откако ја започнал својата мисија, уапсен е и обвинет за побуна и бласфемија. Успехот му се отргнал на крајот од неговиот живот на земјата; зад себе оставил неколку следбеници, не повеќе од 500 од нив.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
а јас би те замолил да ДОКАЖЕШ дека сеам невистини , лаги , измислици , дека ова сум го измислил и не го пишува во Куранот
..

еве повторно :

Куранот нема контрадикторности нели ? Еве ќе ти наведам нее проблем !

ене една сум ти-ви напишал во тема Зошто Исламот одбива да се покори на Божјата Волја под реден бр 59

ЕВЕ ТИ ВТОРА :

Сура 18 Ел- Кехф Џуз 15

ред 57 - И кој е поголем зулумќар од оној кој , кога ќе се спомнат ајетите на Госодарот негов , е рамнодушен кон нив , и кој заборава она што го направија рацете негови . Врз СРЦАТА НИВНИ НИЕ ИМ СТАВИВМЕ ЗАВЕСА ЗА ДА НЕ ГО РАЗБЕРАТ КУРАНОТ А ВО УШИТЕ НИВНИ ТЕЖНА . И ако ги повикаш кон Патоказот , тогаш , за навек не ќе се упатат.


нели ?
ако одиме по истиот начин како муслимаите бараат и " наоѓаат контрадикторности " во Библијата ТОГАШ :
ПОСЛЕДИЦАТА БИ БИЛА ОВАА :

Сите ние што не сме муслимани треба да имаме ЗАВЕСА на Срцата .


ахахаххаа ахаххаха :pos: :pos: :pos:.
.
..

ДОКАЖАВ ДЕКА И КУРАНОТ Е КОНТРАДИКТОРЕН !

:je: :je: :je: :je:
A be ti si slushnal li za METAFORA...

Ili pak si od onie na koj sto koj sto ne ja ledaat vistinata vo oci nego stvaraat svoi vistini.....

Neli gledas deka eksplicitno stoi "zulumkjarite" se nadevam go razbiras toj termin .............znaci ako si zulumkar (pravis smisleno steta na lugjeto)togas sigurno bog ke te kazni so kratkovidost ,za koj sto i samiot nema da znaes i nema da bides svesen deka si lisen milosta bozja posto koranot ni o smetame za milost bozja.I toa taka ke bide se dodeka iskreno ne se pokaes i svrtis prema bozjiot pat.

Vo stihot ti sto go naveduvas nema nikakva kontradiktornost so nieden del od koranot a najmalku e kontradiktoren samiot so sebe.......

Od zanesenost ili pak od omraza ,od narciosoiden pristap ili pak zaradi zavesata ,mozez da napises sto sakas ama toa ke bide samo maltenje slama.

I
 
A

ateist

Гостин
ДАЛИ ИСУСОВАТА МИСИЈА БИЛА УСПЕШНА?

„А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог..“ (Марко 10:18)


И самиот Исус јасно укажува дека Бог е еден .

„ ..а кој ме прими мене, не ме прима мене, туку оној, кој ме испрати.“ (Марко 9:37)


Исус бил испратен од Единствениот Бог (Аллах) што јасно кажува дека Исус(Иса а.с.) бил Аллахов пратеник а не Бог .

.А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. “ (Јован 17:3)



„А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.“ (Јован 8:40)


Самиот Исус не вели дека е Бог , туку Човек .


„ Исус и рече: „Не допирај Ме, зашто уште не отидов горе при Мојот Татко. Туку оди при Моите браќа и речи им: ‘Се враќам при Мојот Татко и вашиот Татко, при Мојот Бог и вашиот Бог.“ (Јован 20:17)


При мојот Бог и вашиот Бог , што е овде нејасно ког аи самиот Исус кажува кој е Бог ?

И покрај сите негови напори – преубави зборови поддржани со прекрасни со стил чуда – Исус бил тивко отфрлен, посебно од своите сопствени луѓе.
Три години откако ја започнал својата мисија, уапсен е и обвинет за побуна и бласфемија. Успехот му се отргнал на крајот од неговиот живот на земјата; зад себе оставил неколку следбеници, не повеќе од 500 од нив.
епа ако не била успешна немало 300 години да ја тресе римската империја

биле прогонувани како ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЛИ

НЕГОВАТА МИСИЈА БИЛА ЦЕЛОСНО УСПЕШНА !
да не беше Новиот завет немаше да знам дека пред 2000 години луѓето си терале
КОМУНИЗАМ АНАРХИЗАМ

еееејјјјјј пред 2000 години ЗАМИСЛИ

А овие сега се посраа многу им тешко од 1950 - 1990 год на простори на ексСФРЈ
неможат да се доискажат
Го испокрадоа Нашето и си го нарекоа Свое и демек ај религиите ќе ни шиткале духовност и вечни животи ...драпешници
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
А бидејќи темата беше за основачот на Христијанството еве уште едно поопширно објаснување околу тоа .


ПАВЛЕ​




Од книгата: “Христијанство - Вистината за христијанството низ историјата, верувањето, насоките и учењето (студија, анализа и расправа)“ од авторот Мустафа Сахин. Кој е овој човек кој се прифатил на работа на искривување на вистинското христијанско учење за верата каква ја донел Исус, синот Мариин, од Бога? Тоа е Сеул, син на Кис. Неговото првобитно име било Саул. Татко му се викал Кисај. Потекнува од Бењаминовата лоза. Работел како занаетчија на изработка на шатори во градот Тарзу во Сирија. (Во минатото и припаѓал на Турција). Во овој град му се родил синот Саул, кој подоцна ќе го промени своето име во Павле. Изгледа дека ова последното било синоним на неговото име Саул поради препознавање на јазикот на Римјаните. Точна дата на неговото раѓање не е позната, професурот Дирвант вели дека тоа било десеттата година по Христа. Неговите родители биле евреи и им припаѓале на сектата фаризеа. Познато е дека фаризеите, за кои е говорено од порано, воделе многу жестоки расправи со Исус. Павле, за кого овде се зборува, не бил Исусов ученик, ниту пак некогаш го видел за време на својот живот, па со него не можел ниту да се дружи.
Говорејќи за тоа што го навело да прими христијанство, Павле за себе вели дека бил на пат за Дамаск и во една хајка со Исусовите приврзаници, кога одеднаш од небо чул глас кој му се обраќа: „Сауле! Зошто ме вознемируваш?“ Од тој момент, вели Павле, почнал да верува во Исуса. Спрема тоа, Сауловото преобраќање во христијанство се случило изненадно. Ваква приказна им раскажал Павле на Исусовите ученици кои му поверувале, го примиле рамноправно во нивното друштво. Набрзо после тоа, тој како и тие, почнал да пропагира христијанство. А интересно е дека Павле, после влегувањето во друштвото на Исусовите ученици, по собирите почнал да пропагира дека Исус е син Божји. Во врска со тоа во самото Евангелие постои еден цитат, 64 Обрнете овде внимание на зборот „набрзо“ (од место) и тврдењето дека Исус Син Божји. Не зборува ли дека тоа се негови зборови, а не на некој од апостолите. Во приказната понатака вели тој, откако во Дамаск поминал некое време, побегнува оттука и доаѓа во Ерусалим и таму прво се сретнува со Барнаба, еден од најблиските Исусови ученици кому ја раскажува својата приказна како почнал да верува во Исус. После кое Барнаба го зема и го одведува кај аспостолите на кои им раскажува како го напуштил Дамаск после што му укажал господинот Исус. Заради наводна завера на Евреите во Ерусалим против него и стравот да не го убијат, Павле го напушта Ерусалим, и повторно настанува во својот роден Тарзу. Таму повторно ќе се состане со Барнаба, после кое заедно ќе почнат на светот да пропагираат Христијанство, патувајќи од едно на друго место, од еден на друг град. Сепак на крајот тие двајца жестоко ќе се раскараат и ќе се разидат, заради тврдењето на Павле дека Исус е син Божји, кое Барнаба не можел да го прифати, бидејќи тоа од порано го немал чуено. Иако Барнаба бил еден од најблиските Исусови ученици, па спрема тоа и еден од најупатените во неговото учење, тој за вакво нешто немал чуено.

Тој дури од Павле го чул ова тврдење дека Исус бил син Божји, дека Бог го испратил помеѓу луѓето да се искупи од Адемовиот грев, та дека доброволно им се предал на Евреите да го распнат и жртвуваат, и дека бил првиот кој почнал да говори за Исусовото качување на небо и седење од десната страна кај Бога, сето ова после разпнувањето на крстот и воскреснувањето. Тој понатака говорел дека Исус, а не Бог, ќе им суди на луѓето на Судниот ден, дека христијанството е универзално за сите луѓе, иако од Исусовите зборови се гледа дека тој бил испратен само на Израелците.

После тоа Павле почнал да изградува темели на новото учење врз кое, подоцна, ќе се темели организацијата на Црквата. Павле потоа следниот ден сабота го заменил со недела, а со тоа го померил и денот за молитва од сабота на недела, ја докинува обрската на обрежување (сунетисување) на машките деца, го дозволил свинското месо, изработил прописи на устројство на црквата и во неа вовел изведување на црковни песни, литургии на учење за Исус дека тој е син Божји, дека дошол да се искупи од гревот, дека е распнат итн. Било во спротивност со учењето на самиот Исус, кои го имале превземено неговите ученици, судирот продолжил. До негово заострување доаѓа особено после Павловата смрт, кога неговите ученици продолжиле да ја шират Павловата идеја. Краиштата на кои се одржувало и ширило христијанството во тоа време потпаѓале под власт на римската држава, бидејќи во почетокот не го прифатила христијанството како државна вера.


Интересно нели ???



епа ако не била успешна немало 300 години да ја тресе римската империја

биле прогонувани како ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЛИ

НЕГОВАТА МИСИЈА БИЛА ЦЕЛОСНО УСПЕШНА !
да не беше Новиот завет немаше да знам дека пред 2000 години луѓето си терале
КОМУНИЗАМ АНАРХИЗАМ

еееејјјјјј пред 2000 години ЗАМИСЛИ

А овие сега се посраа многу им тешко од 1950 - 1990 год на простори на ексСФРЈ
неможат да се доискажат
Го испокрадоа Нашето и си го нарекоа Свое и демек ај религиите ќе ни шиткале духовност и вечни животи ...драпешници

Читајго болдираното во црвено , н еги избегнувај доказите против твоето убедување и не забегувај од темата во комунизам и СФРЈ .

Јас кога дебатирам тоа го правам со веродостојни докази а не со детски приказни , и не бегам надвор од тема , па ако имаш контра доказ повели достави .
 
A

ateist

Гостин
А бидејќи темата беше за основачот на Христијанството еве уште едно поопширно објаснување околу тоа .


ПАВЛЕ​




Од книгата: “Христијанство - Вистината за христијанството низ историјата, верувањето, насоките и учењето (студија, анализа и расправа)“ од авторот Мустафа Сахин. Кој е овој човек кој се прифатил на работа на искривување на вистинското христијанско учење за верата каква ја донел Исус, синот Мариин, од Бога? Тоа е Сеул, син на Кис. Неговото првобитно име било Саул. Татко му се викал Кисај. Потекнува од Бењаминовата лоза. Работел како занаетчија на изработка на шатори во градот Тарзу во Сирија. (Во минатото и припаѓал на Турција). Во овој град му се родил синот Саул, кој подоцна ќе го промени своето име во Павле. Изгледа дека ова последното било синоним на неговото име Саул поради препознавање на јазикот на Римјаните. Точна дата на неговото раѓање не е позната, професурот Дирвант вели дека тоа било десеттата година по Христа. Неговите родители биле евреи и им припаѓале на сектата фаризеа. Познато е дека фаризеите, за кои е говорено од порано, воделе многу жестоки расправи со Исус. Павле, за кого овде се зборува, не бил Исусов ученик, ниту пак некогаш го видел за време на својот живот, па со него не можел ниту да се дружи.
Говорејќи за тоа што го навело да прими христијанство, Павле за себе вели дека бил на пат за Дамаск и во една хајка со Исусовите приврзаници, кога одеднаш од небо чул глас кој му се обраќа: „Сауле! Зошто ме вознемируваш?“ Од тој момент, вели Павле, почнал да верува во Исуса. Спрема тоа, Сауловото преобраќање во христијанство се случило изненадно. Ваква приказна им раскажал Павле на Исусовите ученици кои му поверувале, го примиле рамноправно во нивното друштво. Набрзо после тоа, тој како и тие, почнал да пропагира христијанство. А интересно е дека Павле, после влегувањето во друштвото на Исусовите ученици, по собирите почнал да пропагира дека Исус е син Божји. Во врска со тоа во самото Евангелие постои еден цитат, 64 Обрнете овде внимание на зборот „набрзо“ (од место) и тврдењето дека Исус Син Божји. Не зборува ли дека тоа се негови зборови, а не на некој од апостолите. Во приказната понатака вели тој, откако во Дамаск поминал некое време, побегнува оттука и доаѓа во Ерусалим и таму прво се сретнува со Барнаба, еден од најблиските Исусови ученици кому ја раскажува својата приказна како почнал да верува во Исус. После кое Барнаба го зема и го одведува кај аспостолите на кои им раскажува како го напуштил Дамаск после што му укажал господинот Исус. Заради наводна завера на Евреите во Ерусалим против него и стравот да не го убијат, Павле го напушта Ерусалим, и повторно настанува во својот роден Тарзу. Таму повторно ќе се состане со Барнаба, после кое заедно ќе почнат на светот да пропагираат Христијанство, патувајќи од едно на друго место, од еден на друг град. Сепак на крајот тие двајца жестоко ќе се раскараат и ќе се разидат, заради тврдењето на Павле дека Исус е син Божји, кое Барнаба не можел да го прифати, бидејќи тоа од порано го немал чуено. Иако Барнаба бил еден од најблиските Исусови ученици, па спрема тоа и еден од најупатените во неговото учење, тој за вакво нешто немал чуено.

Тој дури од Павле го чул ова тврдење дека Исус бил син Божји, дека Бог го испратил помеѓу луѓето да се искупи од Адемовиот грев, та дека доброволно им се предал на Евреите да го распнат и жртвуваат, и дека бил првиот кој почнал да говори за Исусовото качување на небо и седење од десната страна кај Бога, сето ова после разпнувањето на крстот и воскреснувањето. Тој понатака говорел дека Исус, а не Бог, ќе им суди на луѓето на Судниот ден, дека христијанството е универзално за сите луѓе, иако од Исусовите зборови се гледа дека тој бил испратен само на Израелците.

После тоа Павле почнал да изградува темели на новото учење врз кое, подоцна, ќе се темели организацијата на Црквата. Павле потоа следниот ден сабота го заменил со недела, а со тоа го померил и денот за молитва од сабота на недела, ја докинува обрската на обрежување (сунетисување) на машките деца, го дозволил свинското месо, изработил прописи на устројство на црквата и во неа вовел изведување на црковни песни, литургии на учење за Исус дека тој е син Божји, дека дошол да се искупи од гревот, дека е распнат итн. Било во спротивност со учењето на самиот Исус, кои го имале превземено неговите ученици, судирот продолжил. До негово заострување доаѓа особено после Павловата смрт, кога неговите ученици продолжиле да ја шират Павловата идеја. Краиштата на кои се одржувало и ширило христијанството во тоа време потпаѓале под власт на римската држава, бидејќи во почетокот не го прифатила христијанството како државна вера.


Интересно нели ???
ма јок нее интересно !

еве дека и Павле да небил пак ќе била истата прикаска

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги Угнетуваат.-- ИСУС ХРИСОС

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве угнетуваат и ве влечат по судилиштата? ---- АПОСТОЛ ЈАКОВ

ЕВЕ ГО НЕМА АПОСТОЛОТ ПАВЛЕ И ПАК ИСТАТА ПРИКАСКА ЈА ДОБИВАМЕ !

ТЕШКА ЗАБЛУДА СЕ ВО ИСЛАМОТ СЕ ГЛЕДА !

ХРИСТИЈАНСТВОТО Е ИДЕОЛОГИЈА ПА СО ПАВЛЕ ИЛИ БЕЗ ПАВЛЕ СЕЕДНО
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Продолжува историјата за Павле , а ти другар Атеист читај и со извинување ќе ти речам дека ти си ви голема заблуда а не тие во Исламот , затоа што тие во Исламот повеќе знаат за другите религии одколку ти самиот за твојата , затоа читај за да научиш нешто паметно и корисно .:toe:



Тоа го направил, Константин кој неслогата на христијаните ја искористил за свои цели и за зацврстување на престолот. Тој, имено, со желба да добие поддршка од христијаните, обзнанил дека намерува во Никеи да организира голем собир, на кој сите свештеници од сите краишта на Царството би се состанале и расправале по прашањата околу кои се разидувале. До одржување на овој концил дошло 325 год. во Никеи на кој учество зеле 2,048 свештеници. Централно прашање за кое на овој концил се расправало било: „ДАЛИ ИСУС Е БОГ ИЛИ НЕ?“ Од споменатиот број само 318 учесници го поддржиле мислењето дека Исус е бог, додека сите останати го отфрлиле тоа. На чело на противниците на ваквото мислење се наоѓал египетскиот свештеник по име Арие. Тој силно се спротивставил на мислењето дека Исус е бог или син Божји, бидејќи вистинскиот Бог е САМО ЕДЕН. На Константин на овој концил му се пружила прилика да ја задобие наклонетоста на христијаните и да го зацврсти својот престол, па изјавил дека се преобразува во христијанство. Павловите приврзаници му понудиле своја поддршка, а Константин да би им се одолжил, застанал позади нивниот став, по прашањето на божественоста на Месијата. Арие бил оддалечен од концилот, и поминала онаа одлука за која бил Константин. Од тој момент верувањето во божественоста на Месијата постанало обврзано за сите цркви. Сите оние кои се спротивставувале на ваквото учење биле прогонувани.

Помеѓу нив бил и Арие со своите приврзаници и многубројни свештеници. Така замрела првата вера која ја проповедал Исус, а нејзино место завзела покората која ја формирал спомнатиот Никеиски сабор и чиј текст гласи: „Верувам во Бога, Отецот семожен, Создателот на небесите и земјата. И во Исуса Христа, Синот негов единствен, Господинот наш, кој е зачнат по Духот свет, роден од девица Марија, мачен под Пилат, разапнат, умрел и покопан, слегол над пеколот; третиот ден воскрснал од мртвите, излегол над небесите, седи од десната страна на Бога Отецот Семожен; од таму ќе дојде и ќе им суди на живите и мртвите.“

Не за долго после Никескиот, 381 година во Цариград е одржан уште еден концилпоради разгледување на верувањето во божественоста на Светиот Дух. Неговата божественост не ја признавале високите свештеници – бискупите. Меѓу нив бил и цариградскиот патријарх од Македонија кој жестоко се противел против ваквото верување. На Македонското непризнавање на ваквата божественост на Светиот Дух се придружил уште еден патријарх по име Усабие. Тој отишол и подалеку отфрлувајќи сè што се вика Тројство (Три хипостази) т.е. Отец, Син и Дух Свет, бидејќи зборот „аканим“ (особа, лице)e од грчко порекло. На овој концил присуствувале само 150 свештеници од кои некои го прифатиле верувањето во божественоста на Светиот дух, не обрнувајќи се на противењето на другите. Ова е непобитен доказ да верувањето на денешните христијани не е ништо друго туку само заклучоци од собирите кои се нарекуваат „свети концили“ . Тоа се учења, значи, кои ги воспоставиле луѓето и тоа во никој случај не е објава од небо. После ова, цариградското, биле уште многу концили. Заради ова прогласување на Светиот Дух за бог, сходно со одлуката и цариградскиот концил, текстот на покора кој погоре беше наведен додаден е и следниот текст: „И верувам во Светиот дух, светата црква апостоловска, општенството на светите, простувањето на гревовите, воскреснување на телото и вечниот живот. Амен!“

На овој начин од христијаните е заокружено верувањето во Тројството. Тоа е плод на концилски одлуки и во никој случај не може да се припише на учењето на самиот Исус. Иако учењето за Тројството е срж на христијанското верување, на такво учење Исус никогаш не повикувал. Во случајов тоа учење да е исправно, Исус сигурно не би го занемарил, туку кон него би ги подучувал своите ученици. Уште еднаш, во врска со ова, треба да се нагласи дека Павле бил тој кој во христијанството ги вовел сите овие новини. Павле како мисионер и втемелувач на Црквата пред себе ги имал паганите (Грците и Римјаните) кои како такви биле спремни да ја прифатат божественоста на човек. Затоа Павле грчкиот збор „Сервант“ која во оснаова има значење „Добар“ „Доброчинител“ едноставно го протолкувал како „божествена личност“. Основно значење на овој збор е „дете“ но и означува и „слуга“. Да би ги помирил овие две значења, тој ги превел како „син“ . Така Исус наместо „Роб Божји“ постанал „Син Божји“ . На овој начин Павле им го олеснил патот на паганите да се преобразат во христијанство, бидејќи и во тоа не наоѓале ништо ново, зошто и порано биле навикнати да обожуваат луѓе. 65
 

Kajgana Shop

На врв Bottom