Вистинска љубов.... постои ли? Како би ја познале?

Член од
17 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Znaci prvo zdravo na site.Jas sum 21 godina..Znaci sekogas rastev so drustvo kao mangupi i sekogas vrtevme se si sesto i nikogas ne se predavav nikogas nemislev deka vistinski ke zasakam koga najmalku ke ocekuvam,i toa se desi od koe najmnogu se plasime da ne sme povredeni,ja zapoznav od diskoteka se zblizivme na prv pogled pocnavme da izleguvame se dodeka nasata ljubov rastese nie se pomalku i pomalku se delevme napravivme 3 godini vrska i pocnaa problemite jas struga ti skopje na fax jas skopje ti struga znacit jas bev sk pa se vrativ struga zaradi nea i pak prodolzi vrskata pa posle toa taa mene me napusti zamina sk na fax i jas ostanav kon nikade i togas pocna vistinskata maska ljubov da popusta,popustav se duri nesvativ deka mn pocna da me lazi a se kolni,i togas resiv da stavam kraj na ova ljubov pa pomina 4 meseci razdeleni i pak pocnavme da se barame padnav na tolku nisko nivo da pobaram proska od nea i taa od mene i da sme zaedno posle se so me izlaza,znaci ljubovta nepoznava granici ljubovna nemoze da se kontrolira tuku samoto se posebe si ide ako se zatvorime vecno ke patime ako se otvorime ima nadez za nova sansa ...ali evo sea pak se trudime ama doverbata tesko se vozvrajka A NAJLESNO SE GUBI!!!
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
^И добро, како можеш после изгубената доверба пак да даваш шанси? Само оти мислиш дека ова вашето е вистинска љубов? Ако е, немала да те лаже. Поважен ќе си и бил ти, од колку лагите кои ги измислувала и ти ги продавала.
 
Член од
17 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Brate Ljubovta nemozam da ja kontroliram vo mene mn e posilna od mene ti kazuvam posle tolku mn prv pat se zaljubiv i sea me pobara i se vrativ ljubov neznam koe e drugo resenie problemot e vo mene so se rajga nova nadez :( :S
 
D

devojcence

Гостин
a postoi i nevistinska ljubov??? ne mi se svigja naslovot. a inace za mangup struski kakva nadez se ragja ne razbiram ???
 
Член од
3 ноември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
126
Јас мислам дека повеќето од нас секогаш кога ќе се заљубат мислат дека тоа е тоа, дека тој/таа е вистинскиот, дека е најдобар до сега, бољи од сите.. Незнам дали постои, ја немам пронајдено. Но да, ко што пишав погоре сум мислела дека е тоа ТОА.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Znaci prvo zdravo na site.Jas sum 21 godina..Znaci sekogas rastev so drustvo kao mangupi i sekogas vrtevme se si sesto i nikogas ne se predavav nikogas nemislev deka vistinski ke zasakam koga najmalku ke ocekuvam,i toa se desi od koe najmnogu se plasime da ne sme povredeni,ja zapoznav od diskoteka se zblizivme na prv pogled pocnavme da izleguvame se dodeka nasata ljubov rastese nie se pomalku i pomalku se delevme napravivme 3 godini vrska i pocnaa problemite jas struga ti skopje na fax jas skopje ti struga znacit jas bev sk pa se vrativ struga zaradi nea i pak prodolzi vrskata pa posle toa taa mene me napusti zamina sk na fax i jas ostanav kon nikade i togas pocna vistinskata maska ljubov da popusta,popustav se duri nesvativ deka mn pocna da me lazi a se kolni,i togas resiv da stavam kraj na ova ljubov pa pomina 4 meseci razdeleni i pak pocnavme da se barame padnav na tolku nisko nivo da pobaram proska od nea i taa od mene i da sme zaedno posle se so me izlaza,znaci ljubovta nepoznava granici ljubovna nemoze da se kontrolira tuku samoto se posebe si ide ako se zatvorime vecno ke patime ako se otvorime ima nadez za nova sansa ...ali evo sea pak se trudime ama doverbata tesko se vozvrajka A NAJLESNO SE GUBI!!!
не си ни прв ни последен шо мисли дека ја нашол, таа ако те лажи сега ќе правиме муабет понатаму
ОН топик.
Вистинска не сум пронашол лично, имам другар кој има девојка со која е во врска 6 години, тој беше 15 таа 14 кога влегоа во врска, ги знам и двајцата како дишат и можам да речам дека ете постои и дека човекот ја има најдено вистинската (кај да е и во брак треба да влезат, а нивните семејства веќе се запознаени и одобрено е од двете страни).
Лично сум угодувал премногу, не ми било возвратено со иста мера, ете не сум ја сретнал најверојатно вистинската, дали ќе сретнам таква ќе каже иднината али некогаш постои и таква работа. Не за џабе рекле старите, секое лонче си има поклопче, постои само треба да се побара, е сега е гадно ако го грешиш поклопчето и да не стигниш да го најдеш вистинското.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Вистинска љубов му доаѓа како синоним за сродна душа или јас то така си го толкувам?
Кога ке се случи, едноставно знаеш. Го гледаш во очи и знаеш. Но во толувањето на таквата емоција не треба да преовладуваат страстите, восхитот, задоволството од креветот или наивноста. Кога се консултираме себеси за некого кој е толку блиску да стане вистинскиот, треба да ги извадиме розевите наочари. Вистинскиот не е безгрешен. Ако единката се прифати бескомпромисно со секоја маана и доблест, и истото се добие за возврат,чуда ке се дешаваат.

Постои. Постои таква љубов и верувам дека оние кои ја доживеале се многу,мнгоу ретки. Таа љубов бара жртви, прифакање на тугите маани како свои, разбирање за тугите потреби, оставањето стопроцентна слобода, ненастојувањето да промениш ништо кај единката, константно посакувајки го неговото добро иако си бил повреден, да се умее да се искаже почит..Велат дека таа е најмалку остварена љубов. Исто така велат дека во животот само двапати вистински се сакало.. кој знае да ти каже?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
48
Поени од реакции
56
Дали е до мене што никогаш не сакам да навлегувам длабоко во романтични срања?
Мислам, не дека не верувам во вистинска љубов. Верувам.
А верувам и дека можам да сакам безброј пати, зошто ете толку љубов има во мене. Која е логикава, два пати, три пати, ниеднаш.

Верувам дека постои вистинска љубов и се што оди со неа. Да му ги собирам чорапите, да ми купува тампони, да го будам со усисивач недела насабајле, да му носам пиво кога гледа фудбал. И да се сакаме, онака најсилно.
Ама верувам дека и тоа има крај.
И дека после може пак да се случи. Може нема да биде истата приказна, ама пак ќе биде вистинско.

Не верувам во љубов за цел живот. Но верувам во навики и верувам во почитување што трае толку.
Ете така.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Апсолутно НЕ постои.Постојат Мерцедеси,Ауди,кеш итн.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Вистинска љубов.... постои ли? Како би ја познале?

Кога ќе правите педесетгодишнина од првиот бакнеж, ако во очите се уште ви тлее радост што сте се нашле во овој живот, ако во прегратката се уште за миг губите свест - значи тоа е тоа :love: .
 
M

Muranyi

Гостин
Љубовта, заедно со стравот како нејзин опозит, се две есенцијални човекови емоционални состојби. Секој човек е роден со способноста да сака и потребата да биде сакан. Добро сега, не баш секој, но повеќето да. Исто како што секој човек чувствува страв, но стравот да го оставиме настрана.

Вистинската љубов постои, таа не мора да биде возвратена, напротив. Иако звучи мазохистички и себепонижувачки, вистинска љубов е кога не очекуваш да ти биде возвратена, бидејќи таа е таа возвишена емоција ослободена од интерес и очекувања, дестилирана од ниски страсти. Штом има интерес од нешто, се губи смислата и возвишеноста на самото нешто. Зошто не би постоела вистинска? Па зарем сите ние сме грешки на лудоста на нашите родители? Јас не сакам да го прифатам тоа, иако има и такви случаи. Вистинската љубов не мора да биде вечна, иако нам ни е претставено и врзано во шамивче дека вистинската љубов е вечна. Ништо не е вечно, се е менливо и минливо, но важно е искуството во моментот, дур ја вкусуваш и уживаш во љубовта,тоа чувство.

Љубовта не се препознава. Таа се чувствува.

Вистинска љубов е Гетсби. После таква интезивна, искрена и чиста љубов, ништо не може да биде исто. И светот се менува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom