Вие - политичар

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Дали до сега некогаш сте размислувале на оваа тема:

Дали се гледате некогаш во иднина на некоја висока функција во државата?

Која функција би ја избрале? Што би сакале да бидете?

Доколку би биле министер кој би бил вашиот ресор?

А, пратеник?

Како се замислувате како политичар?


Кои се главните работи и начела за кои би се залагале на вашата функција?

Дали можеби некогаш за многу години, се гледате на нечија кандидатска листа, за пратеник, градоначалник и сл.?

И уште ова, ветувате ли привилегии за секој наш форумџија. :) (да знаеме дали да гласаме за вас?)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ќе си бидам искрен:
Не ме бидува за политичар. Никогаш не сум ни размислувал на таа тема. Незнам да лажам, незнам да ветувам, а да не го исполнам ветеното. Затоа и не се мотам по партии.
Немам амбиции за никаква јавна функција, ни како пратеник, министер, премиер, градоначалник...
Доволен ми е мирниот живот кој го живеам и чесниот леб кој го заработувам како најобичен граѓанин на Македонија.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Политичар? Не Благодарам...Многу Обврски,критики...:wink:
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Па искрено се гледам како политичар во иднина.....ме интересира многу политиката плус наследно е то од таткоми :)....
А за политичка функција сакам пратеник да бидам или Прецедател....наjпривлечно ми е....
А ако бидам прецедател ке се залагам етничка чиста Македонија...
а пратеник ако бидам ке се залагам да се донеси закон за привилегии за децата чии родители имаат над 3 деца...(се разбира само за Македонците)...
и то ке пробаме ке вдиме има уште мнгоу време 16 години сум само.......ама само едно знам...дека убо сум исфилман :pos:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Дали се гледате некогаш во иднина на некоја висока функција во државата?
Да,се гледам.Впрочем студирам политички науки,ме интересира политиката и мојата иднина и кариера ја гледам во политиката.

Која функција би ја избрале? Што би сакале да бидете?

Доколку би биле министер кој би бил вашиот ресор?

А, пратеник?
Хм..дококолку би бирала,би избрала Министерка за Надворешни работи.Има и уште некои кои ме интересираат,но највеќе сум заинтересирана за тоа.

Како се замислувате како политичар?
Хм..интересно...Често размислувам за тоа,бидејќи сепак би сакала тоа да бидам,но каква би била како политичарка,не можам да кажам,бидејќи треба уште да се развивам и карактерно и како личност,така да не можам да какжам каква би била.

Кои се главните работи и начела за кои би се залагале на вашата функција?
Па како главни начела на мојата функција,воспоставување добри дипломатски односи со останатите земји и работење на подобро претставување на Македонија надвор.Има уште некои работи кои би сакала да ги постигнам во текот на мојата кариера и мандат,но тоа би било премногу долго,а ми се спие и ме мрзи да пишувам.:)

Дали можеби некогаш за многу години, се гледате на нечија кандидатска листа, за пратеник, градоначалник и сл.?
Да,дефинитвно.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
А не, не би бил никогаш политичар ниту би се занимавал со нешто поврзано со политиката. Сите се тотално неефикасни и лажговци и сите плукаат по нив. Ниту градоначалник ниту ништо.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не можам да сум политичар немам нерви за тоа одма бувнувам и гледам да се испразнам гарант би се степал со некој од опозиција одма:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Мислам дека одлично би се снашол на функцијата председател-премиер но истовремено здржена во еден мандат,невработеноста би ја намалил на 5% а платите би ви биле окулу 1000 евра,нето,за само година-две.Но тоа е еден обичен и тешко остварлив сон,нели?:)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
До пред некое време имав голема желба да запливам во политичките води, и имав таква можност. Да се зачленам во една партија(не ја именувам) и да почнам од ептен мала функција, па даље ќе видиме. Ама мислам дека неам доволно нерви за та работа, лесно избувлива личност сум, па ќе морам да се карам насекое со некој..така да, сега засега не размислувам за таква работа. Во иднина доколку сменам нешто од моите избувливи карактерни особини, би можела да се обидам.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
За да бидеш политичар треба да си човек без чувства, човек кој знае да гледа во очи и да лаже, човек кој нема да го јаде совеста што си ги наполнил џебовите, за сметка на некој кој умира од глад итн. итн.

Но, ако зборуваме општо, тогаш од сите наведени функции, мислам дека најдобра е функцијата пратеник. Гледајќи кој се не стана пратеник и како го помина мандатот од 4 години, кај присутен, кај отсутен, притоа без ниту еден збор да каже од говорницата, мислам дека најдобар избор е пратеник. Само дигаш два прста, или притискаш копче и ич не му ја мислиш, други мислат за тебе и ти кажуваат кое копче да притиснеш. :)

Мислам дека одлично би се снашол на функцијата председател-премиер но истовремено здржена во еден мандат,невработеноста би ја намалил на 5% а платите би ви биле окулу 1000 евра,нето,за само година-две.Но тоа е еден обичен и тешко остварлив сон,нели?:)
Напред Бранко!!! Само не кажа дали по еден или по двајца членови ќе вработиш од секое семејство? :pos2:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мислам дека одлично би се снашол на функцијата председател-премиер но истовремено здржена во еден мандат,невработеноста би ја намалил на 5% а платите би ви биле окулу 1000 евра,нето,за само година-две.Но тоа е еден обичен и тешко остварлив сон,нели?:)

Mislis na toa da se najdes na funkcijata ili na namaluvanje na nevrabotensosta i platite od 1000 evra???:)
Prvoto ti e epten neostvarlivo.....:)!!! Redot na cekanje e veke 100 km.dolg...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Пред повеќе години јас и едно другарче решивме да станеме еколошки активни. Цели среќни и полни со ентузијазам отидовме на состанок на една (позната) еколошка организација со надеж дека тука ќе можеме да придонесеме со конкретни акции (имавме добри и остварливи идеи) Македонија да стане пример за еколошка свест.

За три часа колку што траеше состанокот се наслушавме такви глупости во кои се зборуваше најповеќе за политика (кој на кого и по каква цена) а најмалку за екологија, се погледнавме и си заминавме.

Ама тоа беше одамна, можеби денес се промениле работите.

Инаку за темата. Можеби, но треба ептен да се намести и да ми е поврзано со струка. Инаку таму да градам кариера и да губам нерви-нема шанси.

Сепак ако никој што го бива не оди во политика (95% од случаите) тогаш и нема шанси било кога да се извадиме од калта.
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
100% ke bidam politicar me biduva iskrenoza toa i moja zelba e da bidam ministerka ili lider na nekoja partija koja ke dozivee neviden uspeh ama ke videme kolku od moite zelbi ke se ispolnat
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Нема шанси....за да бидеш политичар у државава треба да мислиш и работиш ко останатите за да успееш....искрени политичари што се залагаат за народот тука нема, кога би имало ке бидат исфрлени од овие другиве...затоа никако политичар, нејкам да ме пцуе толку народ :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom