Вештерки, Wicca

Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Точно, особено тинејџери се упуштаат у такви ствари без предходно длабоко знаење од окултот и магии и енергии, а уште помалку знаат за лична заштита.
Хх.. јас да се “пофалам“ кога играа Charmedki Со другарка ми имавме The Book Of Shadows... Ама кога ми ја најде мајка ми .. :Ѕ
Не дека невме вештерки.. само ни се свиѓаше идејата.. внатре пишувавме за некоие демони од филмот... и нивно уништување...
само мн ми беше жал кога морав да ја фрлам.. се изнамучивме дур ја напрајвме ..
инаку не сум запознала вештерка... и не знам дали во вештерки припаѓаат и оние бајачки... или гатачки како да ги кажам.. знам порано една пријателка на мајка ми идеше кај некоја си бабетина да напраи да ја засака тој шо го сакаше... требало да се носи негово влакно.. долен веш... не се сеќавам мн мала бев тогаш
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Како што сум читал некогаш жените биле прогласувани за вештерки ако имале сини или зелени очи, меѓу другото. Инквизицијата била нешто ноу комент, но дали имало барем малку вистина во сето тоа?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Како што сум читал некогаш жените биле прогласувани за вештерки ако имале сини или зелени очи, меѓу другото. Инквизицијата била нешто ноу комент, но дали имало барем малку вистина во сето тоа?

Кој да знае? Може и има вистина, али сумњам дека повише од, да речеме 30%, од жртвите биле вистински „вештерки“


Хх.. јас да се “пофалам“ кога играа Charmedki Со другарка ми имавме The Book Of Shadows... Ама кога ми ја најде мајка ми .. :Ѕ
Не дека невме вештерки.. само ни се свиѓаше идејата.. внатре пишувавме за некоие демони од филмот... и нивно уништување...
само мн ми беше жал кога морав да ја фрлам.. се изнамучивме дур ја напрајвме ..
инаку не сум запознала вештерка... и не знам дали во вештерки припаѓаат и оние бајачки... или гатачки како да ги кажам.. знам порано една пријателка на мајка ми идеше кај некоја си бабетина да напраи да ја засака тој шо го сакаше... требало да се носи негово влакно.. долен веш... не се сеќавам мн мала бев тогаш
хахаха :pos2: Какво уништување на демони? :pos2:Book of Shadows е едноставно како дневник на таа особа, од почетокот на нејзиниот пат во таа религија. Обично има рецепти за билкарства и слични ствари, а некогаш и spells.

А за другото, па што знам, зависи што подразбираш под вештерка. За мене тоа е особа што помага без у тој процес да повреди друго живо суштество - флора, фауна или човек; особа што го почитува духовното и се труди да му/и оддаде почит преку ритуали и церемонии...... Таа бабетина што направила таква љубовна магија ко што кажуваш ти направила многу лоша работа - го потчинила умот на една особа против нивна воља и согласност за придобивка на друга личност.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Како што сум читал некогаш жените биле прогласувани за вештерки ако имале сини или зелени очи, меѓу другото. Инквизицијата била нешто ноу комент, но дали имало барем малку вистина во сето тоа?
Тогаш јас ги имам најдобрите предиспозиции на светот, имам сино-зелени очи.
Додека инквизицијата е само уште еден орган за контрола, вистинските вештици никогаш не биле најдени за да може некој да ги запали.:wink:
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Кој да знае? Може и има вистина, али сумњам дека повише од, да речеме 30%, од жртвите биле вистински „вештерки“




хахаха :pos2: Какво уништување на демони? :pos2:Book of Shadows е едноставно како дневник на таа особа, од почетокот на нејзиниот пат во таа религија. Обично има рецепти за билкарства и слични ствари, а некогаш и spells.

А за другото, па што знам, зависи што подразбираш под вештерка. За мене тоа е особа што помага без у тој процес да повреди друго живо суштество - флора, фауна или човек; особа што го почитува духовното и се труди да му/и оддаде почит преку ритуали и церемонии...... Таа бабетина што направила таква љубовна магија ко што кажуваш ти направила многу лоша работа - го потчинила умот на една особа против нивна воља и согласност за придобивка на друга личност.
Знам знам... мразам такви жени... у комшии имам една не толку стара ама злобна жена... се дружеше со баба ми порано ептен.. ама после баба ми (сеуште незз како) дознала дека таа и краде долен веш... :Ѕ...
Бај д веј таа бабетина не ми направила мене лоша работа.. него на пријателката на мајка ми... јас ако некогаш отидам по такви работи.. бљакккк
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Нема вештерки. Тоа се преваранти што се преценуваат себеси :)
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
не сум запознала некоја вештерка а не ни сакам:vozbud::pos2:
ама сум видела една, т.е ми ја покажаа и знаете каква беше-баба
баш таква какви што ги замислувам вештерките....некои старици, со страшна фаца:pos2:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ste go gledale li filmot "Keri"( toa ti e kulten film od sedumdestetite so John Travolta)?? E taa Keri so e ( od toj "horror" film vo toa vreme Wicca li bila??
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ste go gledale li filmot "Keri"( toa ti e kulten film od sedumdestetite so John Travolta)?? E taa Keri so e ( od toj "horror" film vo toa vreme Wicca li bila??
Abe wicca si postoi od sekogas, toa ti e paganska religija, postoi uste pred hristijanstvoto. Inaku ovoj vo pedesetite sto se smeta za osnovac na wicca toj samo ja moderniziral. Pozdrav
 
Член од
13 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
1
vie zna4i stvarno NISTO ne razbirate, pa neli vi razjasna devojkata Lisa..(ne i go znam imeto)..vesterkite ne se babi stari sto pravat magii i letaat na metli, toa se grupi luge pamtete LUGE, sto veruvaat vo taa religija nare4ena Wicca! imaat bog i bozica isto kako nie sto veruvame vo gospod bog Isus Hristos,i DALEKU DALEKU od toa deka pravat nekoi magii,da te prati zlo i neznam sho! toa se obi4ni zeni i mazi koi se prepusteni na taa religija i veruvaat vo nea!i kako mozite da ne veruvate deka postojat takvi LUGE?sepak se obi4ni LUGE, kako site NAS !!!!!!!!! ZNA4I STVARNO VIE NISTO NE RAZBIRATE!:tapp:
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Е вакви работи само во филмови има. Сум слушнал оти пред многу векови луѓето мислиле дека постојат вештерки. Се секавам на еден случај што го читав во весникот Димензија Х и се раскажуваше оти пред многу векови некоја баба била како вештерка (ама не била) и еден човек уверен оти таа се занимава со црни магии и разни не-човечки работи тој наводно ја убива (затоа што во тоа време сите вештерки биле запалувани или бесени, незнам) И после неколку месеци човекот некако на необјаснив начин умира и после некое време на гробот му се појавила сликата на бабата што ја убил затоа што жената беше невиновна. Има и слика од овој случај ама не знам каде да го најдам :wink:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Abe wicca si postoi od sekogas, toa ti e paganska religija, postoi uste pred hristijanstvoto. Inaku ovoj vo pedesetite sto se smeta za osnovac na wicca toj samo ja moderniziral. Pozdrav
wicca не постои од секогаш. Она постои од 50-те кога Гарднер ја основал на база од Церемонијална Магија, Witchcraft и некои келтички стари обичаи.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
верувам во такви шо се занимаваат со црни магии
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
porano vesticite demek bile ko baba rogi stari i grdi i grbavi a sea se ubavi na izgled a dusa nemaat i nemoes da gi poznaes koa e vestica koa e asalna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom