Ветеринарно катче

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
затоа прашав за home-made решение...
чоек ветеринар си е ветеринар, дали е куче,овца,куна,мачка,свиња сеедно е. Ветеринар е! Башка тој штом е повеќе по шталите и бачилата знае повеќе за крлеж него ли некој друг.

Sent from my ZTE BLADE III using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Не мислев дека некоаш ќе пишам овде, ама ајде.
Мачорот ми е под опсада од крлежи, пробав со бензин (шо барем кај мене успеа, тибам то крлежот во чизмата) ама сеа глеам дека кај него не...
чаре?
да напоменам дека во близина иам ветеринар али за стока :D
Барај неостроман мислам дека така се викаше, се раствара во вода и го мачкаш со него ама да не се лиже зашто е штетно и за него. После 25-30 мин ќе го измиеш и готово.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Не мислев дека некоаш ќе пишам овде, ама ајде.
Мачорот ми е под опсада од крлежи, пробав со бензин (шо барем кај мене успеа, тибам то крлежот во чизмата) ама сеа глеам дека кај него не...
чаре?
да напоменам дека во близина иам ветеринар али за стока :D
Јас сум вадела крлежи. И тоа целосни. Земи пинцета и ракија (или медицински алкохол, сигурно нешто имаш дома од тие две). Намачкај го крлежот со алкохол или истури врз крлежот цело капаче алкохол. Крлежот ќе биде зашеметен и ти тогаш обратно од движењетона стрелките од часовникот вртиш и полека влечеш нагоре. Крлежот целосно ќе излезе, а ти ќе го ставиш во алкохолот и ќе го смачкаш. Сум вадела крлежи од малите мачиња на другарка ми и на едно џукелче.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ne e eden krlez,poveke se i so alkoholot poprvo ke go opie maceto ili poverojatno ke mu izbega poslw prviot krlez. Baska, mackite ne se takov tip na zivotinka da stojat mirni koga im vadis krlezi kako kucinjata. Veterinarot ke ti pomogne, skoloto e isto i za stoka i za milenici, ama home-made reshenie za vakva naezda nemas. Zemi Neostomosan ampula, rastvori ja vo 1 litar voda i izbanjaj go, vnimavaj de ne se lize bidejki toa e otrovno. Neostomosanot ubiva na lice mesto taka da najbezbedno e da go izbanjas, da go podrzis taka 10 minuti i posle isplakni go ubavo so cista voda. Koga ke se isusi ke si zemes ampula frontlajn i ke mu stavis na kozata na vratot. Taka ke se unistat poveketo bolvi i krlezi i ke bide zastiteno vo narednite mesec-dva od novi.
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Ми треба мала помош. Имам бело стаорче кое во последно време многу се чеша, а денес заприметив дека има рани на грбот. Го искапив и не можам да заприметам дали има вошки, туку само се познаваат ранички. ПОМОШ :(
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ми треба мала помош. Имам бело стаорче кое во последно време многу се чеша, а денес заприметив дека има рани на грбот. Го искапив и не можам да заприметам дали има вошки, туку само се познаваат ранички. ПОМОШ :(
Реконазол шампон, неколку терапии неделно! Воедно, стаорец како стаорец, сака да се бања, нема да ти прави проблем.
Во секој случај, можеш да го однесеш и на ветеринар, да се види да не е алергија на некоја нова исхрана (ако сте испробувале нешто).
Воедно, знаат и да добијат кожни заболувања, ако го чуваш во пилевина која претходно ја фатило влага (ма да и не е правило, пилевина како пилевина, знае да направи проблем).
Секое кожно заболување е доста досадно и треба подолго да се терапира.
Ако не приметиш подобрување од реконазолот, можеш да го употребиш во форма на маст (го има и во форма на апче но мораш да знаеш дозирање, за правилно да го дадеш), а воедно и белогентот брка доста добра работа.
Сепак ти е битно да знаеш за каков тип на кожно заболување станува збор, да го откриеш и изворот па да можеш да го санираш.
Исто така, постои и добар домашен лек, испробано добар а и доста ефтин и достапен на секаде, сода бикарбона растворена во вода, аплицираш- ги убива сите габични инфекции (ако станува збор за габа), 3-4 пати дневно, додека да го постигне ефектот. Откако ќе се исуши, гледај да ја хидрираш кожата.
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
15
Поени од реакции
4
Реконазол шампон, неколку терапии неделно! Воедно, стаорец како......Откако ќе се исуши, гледај да ја хидрираш кожата.
zdravo, ve zamoluvam za sovet vo vrska so edno bolno kucence. zvuci kako da go ima istiot problem.

na linkot podolu staviv sliki od kuceto no dokolku se potrebni dopolnitelni informacii ve molam kontaktirrajte me.
http://imgur.com/a/ejN9H

kuceto cesto se cesa, ima crveni ranicki na kozata i del od krznoto mu paga. mislam deka ova ne e posledica od letniot periot bidejki e mnogu iskubano i oneraspolozeno. porano bese dinamicno.

pobaravme sovet od nekolku veterinari i go namackavme so: salo so neven, pregoreno maslo, maslo od kantur, reconazole sampon itn.

veterinarite ne se zainteresiraa da napravat dijagnoza pa da baraat lek tuku dobiv vpecatok deka tretmanite gi kazaa potamina.

ve molam dokolku ste vo moznost pomognete i na nasata familija i na bruno (kuceto) bidejki ne mozeme da go gledame kade se maci i dokolku ne najdeme tretman koj deluva ke mora da go uspieme.

kade vo skopje moze da se testira primerok na koza od kuce za gabicni kulturi i/ili paraziti?

blagodaram. pozdrav. mile
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
zdravo, ve zamoluvam za sovet vo vrska so edno bolno kucence. zvuci kako da go ima istiot problem.

na linkot podolu staviv sliki od kuceto no dokolku se potrebni dopolnitelni informacii ve molam kontaktirrajte me.
http://imgur.com/a/ejN9H

kuceto cesto se cesa, ima crveni ranicki na kozata i del od krznoto mu paga. mislam deka ova ne e posledica od letniot periot bidejki e mnogu iskubano i oneraspolozeno. porano bese dinamicno.

pobaravme sovet od nekolku veterinari i go namackavme so: salo so neven, pregoreno maslo, maslo od kantur, reconazole sampon itn.

veterinarite ne se zainteresiraa da napravat dijagnoza pa da baraat lek tuku dobiv vpecatok deka tretmanite gi kazaa potamina.

ve molam dokolku ste vo moznost pomognete i na nasata familija i na bruno (kuceto) bidejki ne mozeme da go gledame kade se maci i dokolku ne najdeme tretman koj deluva ke mora da go uspieme.

kade vo skopje moze da se testira primerok na koza od kuce za gabicni kulturi i/ili paraziti?

blagodaram. pozdrav. mile
Од ова што го видов би рекла дека е можно да се работи за демодикоза, паразит кој живее во фоликулите на влакната. Лесно може да се потврди, ќе идете кај ветеринар и ќе барате да земе брис за под микроскоп. Ако ви потврдат, или пак се октрие дека е нешто друго, ќе добиете соодветни медикаменти. Имајте на ум дека кожните болести се доста долги и бараат многу трпение и внимание.
Од ветеринари во Скопје, можете да отидете на универзитетската клиника(не во ветеринарната болница што е во кругот на факултетот, кога ќе влезете во факултетот прашајте ќе ве упатат) или пак еве контакти на некој од ветеринарите во Скопје.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
zdravo, ve zamoluvam za sovet vo vrska so edno bolno kucence. zvuci kako da go ima istiot problem.

na linkot podolu staviv sliki od kuceto no dokolku se potrebni dopolnitelni informacii ve molam kontaktirrajte me.
http://imgur.com/a/ejN9H

kuceto cesto se cesa, ima crveni ranicki na kozata i del od krznoto mu paga. mislam deka ova ne e posledica od letniot periot bidejki e mnogu iskubano i oneraspolozeno. porano bese dinamicno.

pobaravme sovet od nekolku veterinari i go namackavme so: salo so neven, pregoreno maslo, maslo od kantur, reconazole sampon itn.

veterinarite ne se zainteresiraa da napravat dijagnoza pa da baraat lek tuku dobiv vpecatok deka tretmanite gi kazaa potamina.

ve molam dokolku ste vo moznost pomognete i na nasata familija i na bruno (kuceto) bidejki ne mozeme da go gledame kade se maci i dokolku ne najdeme tretman koj deluva ke mora da go uspieme.

kade vo skopje moze da se testira primerok na koza od kuce za gabicni kulturi i/ili paraziti?

blagodaram. pozdrav. mile
Или е демодикоза или е шуга (радувај се ако е шуга, се лечи многу брзо).
Ако е демодикоза (а мора да се испита тоа), неостамосам раствор, секојдневно премачкување со него, Адвокат ампули ( се набавуваат од Врање)- 14 евра е една ампула. Демодикозата е подолготрајна, и знае да се поврати повторно доколку дојде до пад на имунитет. Исцрпно ќе го средувате кучето, не е кожното заболување нешто за кое што би рекле дека кучето треба да се успие- апсурд е тоа. Се лечи, само ќе му треба време. Воедно, за демодикозата знам дека ги боцкаат со ивермектин.
Воедно, добар домашен рецепт ти е сулфур со свинска маст- доста ефективно!
Никако не го успивајте, не си играјте играчки, се лечи што и да е.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Може ли некој да ми каже во колкава количина да му давам на кучето пивски квасец и дали се дава секој ден?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Може ли некој да ми каже во колкава количина да му давам на кучето пивски квасец и дали се дава секој ден?
една таблета дневно би требало да е доволно и прави паузи после 3-4 недели 1 пауза
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Може ли некој да ми каже во колкава количина да му давам на кучето пивски квасец и дали се дава секој ден?
Прво- @wiksa се прашува колку е тешко кутрето :P и на какви активности е изложено. Дневното дозирање на пивскиот квасец, за човек без многу активности е 5 таблети, а повеќе активност (спортист, поголема градна) може да биде и 15. Бројката од 15 да не се прекорачува. Ја лично дневно пијам од 5 - 10, во зависност од денот, а на пичнот му давам исто 5, пошто е со 200 на саат. Прво време му давав два пати по две, сега 5 од еднаш.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Прво- @wiksa се прашува колку е тешко кутрето :P и на какви активности е изложено. Дневното дозирање на пивскиот квасец, за човек без многу активности е 5 таблети, а повеќе активност (спортист, поголема градна) може да биде и 15. Бројката од 15 да не се прекорачува. Ја лично дневно пијам од 5 - 10, во зависност од денот, а на пичнот му давам исто 5, пошто е со 200 на саат. Прво време му давав два пати по две, сега 5 од еднаш.
Извини моја грешка, ми се скрши кутијата од калциумот и ги префрлив во таа од квасецот и ја пишав дозата од калциумот место од другово што да правиш секој ден така давам од таа кутија :)

ПС пред да почнеш да ме поправаш и да ми кажуваш дека дозата на калциум требало да ми е повеќе и што ти ја знам, калциумот е од Canina и на него убаво си пишува ако се ранат со дехидрат да се дава по 1 таблета во денот.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Кучево веќе 3-4 дена има крвавви, али е кастрирана. Ветеринарот ми кажа има цистит, и ми кажа да и дадам 1/4 витамин Ц. Колку би требало да помине, да не може нешто полошо да биде? Иначе. кога моча нема крв, или па јас неможам да забележам, не цвили кога моча, весела е, јаде и пие.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Завивањето според тоа што ми кажувал таткоми значи дека нешто лошо чуствува дека се случува во семејството! Али не знам за какво завивање станува збор! Моето поранешно куче завиваше досека му пеев! КАжи поопширно!
Чудно, моето куче завива последниве 2 дена, а кога се врати дома, од устата му капеше малку крв.. коинциденција или нешто друго ... мистерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom