Ветеринарно катче

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
fala mnogu na sovetot nie i taka ke ja odnesevme...mene mi trebase nekoj sovet ili mislenje za odma :)
inaku sabajlevo mnogu tesko i mnogu malku izmokri i izleze edno kamce pa denes ja odnesovme na vet i i napravija eho i rekoa deka deka mora na operacija, besikata i bila polna so mali kamcinja (mozebi imase nad 30) so ostri rabovi pa od toa dobila i vospalenie na mocniot meur.
ova vi go kazuvam so cel ako nekoj zabelezi bleda krv vo mokracata kaj kutreto ili tesko izmokruva (so bolki) ili voopsto ne izmokruva vednas nosete go na vet za da ne nastanat komplikacii.
vi posakuvam se najdobro
Кажи ми,со каква храна ја храниш?
 
L

Ligeia

Гостин
fala mnogu na sovetot nie i taka ke ja odnesevme...mene mi trebase nekoj sovet ili mislenje za odma :)
inaku sabajlevo mnogu tesko i mnogu malku izmokri i izleze edno kamce pa denes ja odnesovme na vet i i napravija eho i rekoa deka deka mora na operacija, besikata i bila polna so mali kamcinja (mozebi imase nad 30) so ostri rabovi pa od toa dobila i vospalenie na mocniot meur.
ova vi go kazuvam so cel ako nekoj zabelezi bleda krv vo mokracata kaj kutreto ili tesko izmokruva (so bolki) ili voopsto ne izmokruva vednas nosete go na vet za da ne nastanat komplikacii.
vi posakuvam se najdobro
Не постои итна интервенција при таков знак дури можеше да заврши лошо затоа и пишав веднаш да ја однесете,обично овде давам совети ако може нешто да се принаправи во домашни услови но неуспешните обиди за мокрење се секогаш лоши предзнаци дека има сериозни проблеми во урогениталниот систем.Ќе биде добро штом ќе и направат операција,одлично е што реагиравте на време и ви посакувам брзо и успешно заздравување.:)
 
Член од
23 април 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Кажи ми,со каква храна ја храниш?
Ја храниме со Аполо од Кам маркет, сме пробале секаква храна ништо не јаде, освен тоа си поткаснува и пилешко од време на време или салама или коски.

Не постои итна интервенција при таков знак дури можеше да заврши лошо затоа и пишав веднаш да ја однесете,обично овде давам совети ако може нешто да се принаправи во домашни услови но неуспешните обиди за мокрење се секогаш лоши предзнаци дека има сериозни проблеми во урогениталниот систем.Ќе биде добро штом ќе и направат операција,одлично е што реагиравте на време и ви посакувам брзо и успешно заздравување.:)
Уште еднаш фала многу за грижата, се најдобро.
 
L

Lu

Гостин
Ја храниме со Аполо од Кам маркет, сме пробале секаква храна ништо не јаде, освен тоа си поткаснува и пилешко од време на време или салама или коски.
Какви се коските ?
Ако се телешки тогаш ОК, али пилешки коски немојте да му давате на кучето бидејќи пилешките коски се кршат на мали остри парчиња и можат да ги исечат цревата на кучето и да направат лом во организмот.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
Samo teleski koski, znaeme deka pileskite se opasni ne i davame.
I da vi se pofalime:) ova e veke vtor den od operacijata i kuklata nasa se oseka mnogu podobro sto se primetuva po nejzinoto odnesuvanje, veke site reakcii i se vratija, normalno uste ne e celosno taa sto si bese ama poleka se vraka vo forma... e sega koga ima potreba za mokrenje ne moze da dodrzi pa znae da napravi belja nekade ama doktorot rece deka toa e normalno zatoa sto mocniot meur sega nemoze mnogu da go kontrolira ama so teka na vreme ke se sredi... neka e ona ziva i zdrava nisto drugo ne e bitno... Mnogu sme srekni :LOL:
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Моето куче нешто не е во ред. Многу тажно изгледа, очите му се подуени, и има гурди збира на нив, нема сила, а и многу кие (му тече носот). Премногу кие и цело е со мрсули(незнам како да се изразам по културно).
Немам време да го носам на ветеринар, некако некоја помош од вас ...
Слабо јаде, ослабнато е многу, кога го фаќам му се познаваат коските, едноставно не ни јаде многу, омалаксано е, не трча ... незнам што му е, цела недела вака е. Го бањав, се убаво али пак неќе да се оправи.
Кучето е обично незнам како му е расата, од обичните е, не е некоја посебна раса :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ова со отекувањето на очите ме буни,ама другите симптоми се ме наведуваат на инфекција на горните дишни патишта(Upper Respiratory Tract Infection). Можеби грешам,ама симптомите ме наведуваат на тоа.
Сепак треба да го прегледа ветеринар,колку и да се нема време :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Значи морам да го носам. Океј, и да можно е да има инфекција, дури дишеше со устата, му беше затнат носот што ли знам.
 
L

Lu

Гостин
Моето куче нешто не е во ред. Многу тажно изгледа, очите му се подуени, и има гурди збира на нив, нема сила, а и многу кие (му тече носот). Премногу кие и цело е со мрсули(незнам како да се изразам по културно).
Немам време да го носам на ветеринар, некако некоја помош од вас ...
Слабо јаде, ослабнато е многу, кога го фаќам му се познаваат коските, едноставно не ни јаде многу, омалаксано е, не трча ... незнам што му е, цела недела вака е. Го бањав, се убаво али пак неќе да се оправи.
Кучето е обично незнам како му е расата, од обичните е, не е некоја посебна раса :)
Искрено, ама најискрено, подари го кученцето на некој кој што ќе се грижи за него и кој што ќе има време да го однесе на ветеринар.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Искрено, ама најискрено, подари го кученцето на некој кој што ќе се грижи за него и кој што ќе има време да го однесе на ветеринар.
Само што се враќам од ветеринар. Му дадоа 5 инекции, имаше температура и дишниот пат му бил разболен (вируси) нешто такво ми кажа докторката, и сега останува така во понеделник пак на терапија и се надеваме дека ќе се опорави и ми даде капки за носот да му ставам на секои 12 часа и то.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Само што се враќам од ветеринар. Му дадоа 5 инекции, имаше температура и дишниот пат му бил разболен (вируси) нешто такво ми кажа докторката, и сега останува така во понеделник пак на терапија и се надеваме дека ќе се опорави и ми даде капки за носот да му ставам на секои 12 часа и то.
Пак дојдовме на моето :)
Со среќа во лекувањето.И побрзо оздравување :)
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Итно ми треба помош!!!
Се работи за малтешка пудлица,има температура,се тресе и само офка.Не знам што да направам,доцна е вечерва да ја носам на ветеринар.
Некој совет??
 
L

Ligeia

Гостин
Итно ми треба помош!!!
Се работи за малтешка пудлица,има температура,се тресе и само офка.Не знам што да направам,доцна е вечерва да ја носам на ветеринар.
Некој совет??
Здраво Half ако си сигурен дека кучето има висока температура,ако веќе ја имаш ректално измерено за да ја симнеш привремено би му помогнало:
1.Да натопиш крпа во вода и го завиткаш во неа,нека постои 2 мин на него и извади ја а потоа повтори го истото 2-3 пати па исуши му го крзното(ова примени го само ако кучето не поткашлува и не забележуваш проблеми со дишењето кои можат да упатат на белодробна инфекција).
2.Во случај да забележиш дека тешко дише,кива,кашла ќе земеш крпа и ќе ја потопиш во ладна вода и ќе му ги ладиш шепите и главата зад ушите(само пази да не му ја водениш цела глава),а можеш доколку имаш и алкохол да ставиш исто на крпа и да му го разладуваш стомакот.(само со алкохол никако со вода).
3.Давај му нон-стоп да пие вода но не на сила туку нуди му ја постојано и погрижи се да не дехидрира.Ова е најважно!
3.Доколку одбива да пие вода,ако имаш ќе земеш неколку коцки со мраз и да му ги дадеш да ги лиже ќе го разлади и добро е во случај да не сака да пие вода.
4.Наутро веднаш на ветеринар затоа што температурата и треската укажуваат на инфекција!
п.с само да ти напоменам да не му давате никакви лекови за луѓе,обично при паника сопствениците ја прават оваа грешка.
Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom