Ветеринарно катче

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Луѓе мачорот ми умре...
Незнам како и од што умрел.Го храневме со високо квалитетна храна за мачки и многу ретко му дававме преработена наша храна...Многу ретко излегуваше надвор :(
У школо ми јавија дека го нашле во двор,брат ми трчал и го нашол како лежи мртов и го сликал за да ми докаже и во таа положба бил....:(
siamese.jpg Мрдал сеуште со ногата но умрел подоцна...Ко ми јавија у школо ко потресен останав.14 години го имам овој сијамски мачор...
Нема по телото никакви рани ни нарушувања,не одеше никогаш по асфалт,не се бореше со други мачки оти му се плашеа а и нема во близина некој со мачори,дворот ни е заграден,немаше избиено пена од устата за да мислиме дека е отровен и со очите затворени си умрел...Дали е од природна смрт?? или некој од вас што мисли според него од што умрел??
Аххх жив ќе се јадам...имам уште 2 мачки али овој ми беше способен у пм најаргоантен и амбициозен мачор што сум го сретнал некад... :(
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.818
Поени од реакции
3.869
Луѓе мачорот ми умре...
Незнам како и од што умрел.Го храневме со високо квалитетна храна за мачки и многу ретко му дававме преработена наша храна...Многу ретко излегуваше надвор :(
У школо ми јавија дека го нашле во двор,брат ми трчал и го нашол како лежи мртов и го сликал за да ми докаже и во таа положба бил....:(
Прегледај го приврзокот 42218 Мрдал сеуште со ногата но умрел подоцна...Ко ми јавија у школо ко потресен останав.14 години го имам овој сијамски мачор...
Нема по телото никакви рани ни нарушувања,не одеше никогаш по асфалт,не се бореше со други мачки оти му се плашеа а и нема во близина некој со мачори,дворот ни е заграден,немаше избиено пена од устата за да мислиме дека е отровен и со очите затворени си умрел...Дали е од природна смрт?? или некој од вас што мисли според него од што умрел??
Аххх жив ќе се јадам...имам уште 2 мачки али овој ми беше способен у пм најаргоантен и амбициозен мачор што сум го сретнал некад... :(
Сам си одговорил :) просечен животен век на сијамка е од 10 до 13 години.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Сам си одговорил :) просечен животен век на сијамка е од 10 до 13 години.
Ох леле... а зар во таква положба умрел??? Можел барем во кутииче да умре што бара на сред двор :(
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.818
Поени од реакции
3.869
Епа можел,ама не умрел,оно си бира каде сака да умре.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Епа можел,ама не умрел,оно си бира каде сака да умре.
Фала батка, мене ми беше немој случајно некој да го удрил и на место да го оставил... инаку немаше веќе ни заби (освен кучешките).
Сепак мило ми е што умрел од природна смрт... само се загрижив зашо една мачка живееше 19 години у комшии а ја хранеа со што и да стигнеа... Но сепак значи и векот си го надмашила :(
 
L

Ligeia

Гостин
Се јави проблем со кој прв пат се сретнувам. Се појавија глисти иако и дадов апчиња за глисти пред 10 дена (4 апчиња за кучка од 35 кила, но во последно време видно ослабна).
Денес во изметот ги забележав глистите. Ме интересира дали смеам пак да и дадам и како би идела постапката за целосно да се исчисти? Благодарам однапред.
Продолжи со терапијата се додека глистите исчезнат во изметот, но внимавај пред да и ги даваш апчињата да биде гладна, немој да ја храниш никако.
Инаку кои апчиња ги користиш, Бихелдон? Ако е 35 кила може ќе треба посилно нешто како Верпанил или Дронтал. Поздрав!
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Сакам да прашам дали ампулите за крлежи и болви за куче, се отровни за човекот или деца ако ги галат по апликација на ампулата ?
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
А зашто ми рекоа да не го галам 12 до 24 часа, ја се здрвив да не се отруе некој по дома децава или некој од нас :(
 
L

Lu

Гостин
Ти кажале да не го галиш кучето, затоа што е потребно подогло време да се упие добро ампулата во кожата, и затоа нетреба да се гали кучето на местото каде што е аплицирана ампулата.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Ти кажале да не го галиш кучето, затоа што е потребно подогло време да се упие добро ампулата во кожата, и затоа нетреба да се гали кучето на местото каде што е аплицирана ампулата.
Леле фала ти многу зашто се извадив од памет особено за децава само што ја ставивме ампулава. Фала ти многу.
 
L

Lu

Гостин
Леле фала ти многу зашто се извадив од памет особено за децава само што ја ставивме ампулава. Фала ти многу.
Нема проблем, тука сум да помогнам :)

Само внимавајте на децата ако го галат кучето на местото каде што е аплицирана ампулата, потоа да не се фаќаат за очи.
Не дека ампулата нешто би наштетила, али за секој случај нека не се допираат за очи ... бидејќи сепак очите се доста осетливи.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
ve molam za pomos itno
kuceto cel den mi se maci da se izmoca a nemoze, kleknuva da moca i stoi taka po 2-3min ama ne izmocuva nisto, pie voda normalno, a nisto ne izmokruva, samo se maci ve molam kazete mi sto da pravam, mnogu se plasam
 
L

Ligeia

Гостин
ve molam za pomos itno
kuceto cel den mi se maci da se izmoca a nemoze, kleknuva da moca i stoi taka po 2-3min ama ne izmocuva nisto, pie voda normalno, a nisto ne izmokruva, samo se maci ve molam kazete mi sto da pravam, mnogu se plasam
Носете го итно на ветеринар не чекајте! Може има каменчиња и едно од нив ги запушува уринарните патишта,може едниот бубрег му откажува,може зголемена му е простатата ако е машко кучето се бива!Веднаш на ветеринар да го види на ехо или на ренген!
 
Член од
23 април 2012
Мислења
16
Поени од реакции
21
fala mnogu na sovetot nie i taka ke ja odnesevme...mene mi trebase nekoj sovet ili mislenje za odma :)
inaku sabajlevo mnogu tesko i mnogu malku izmokri i izleze edno kamce pa denes ja odnesovme na vet i i napravija eho i rekoa deka deka mora na operacija, besikata i bila polna so mali kamcinja (mozebi imase nad 30) so ostri rabovi pa od toa dobila i vospalenie na mocniot meur.
ova vi go kazuvam so cel ako nekoj zabelezi bleda krv vo mokracata kaj kutreto ili tesko izmokruva (so bolki) ili voopsto ne izmokruva vednas nosete go na vet za da ne nastanat komplikacii.
vi posakuvam se najdobro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom