Ветеринарно катче

Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
Само сакав да ти кажам дека жал ми е за твоето животинче Даниел иако сум ветеринар не се разбирам многу во одгледување на хрчаци и жалам што не можев да помогнам со своето знаење,не ги учиме на факултет па не знам на која основа ти го лечеле твојот.За нив не ми е познат медицински третман освен со регулација на стресот и на храната која ја конзумираат а јас не практикувам да давам совети ако во нешто не сум сигурна.Инаку на право место си го постави прашањето ова е тема за тоа и за било каков друг проблем во врска со твоето милениче.
Фала на подршката .. ќе земам ново и ветувам ќе го пазам .. и благодарам за подршката за тоа каде сум го поставил прашањето ..
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
41
Поени од реакции
5
Фала на подршката .. ќе земам ново и ветувам ќе го пазам .. и благодарам за подршката за тоа каде сум го поставил прашањето ..
ете гледате хрчаците не се испитуваат до тој степен како и кучиња и мачки на ветерина.Затоа треба искуство да се има.Инаку даниел сега во гтц новотворениот што е пет шоп јасмин појди имаат одличен подмладок на хрчаци лично чувани од еден мој другар кој има резервоар на хрчаци па неколку пет шопа мислам дека се 6 откупуваат одкај него и папагали и хрчаци и морски прасиња човекот ги одгледува мноогу добро јас ти кажувам зашо мојава хрчачица од него ми е еве веќе 2 години и 2 месеци можда и више е жива мака нема и многу раѓа! сепак тој на приватно мислам дека не продава зашо сите пет шопови чекаат само да му се окучи некоја хрчачица и да купат зашо навистина ги има во многу карактеристични бои и доста пари вади од нив ги продава по 150 денари на ексклузивните и по 100 на пониско рангираните пет шопови! кај него уште хрчак не добил вкочување иако порано му се случуваше но тој миисли сега дека не се случува оти на поволно место се сместени...! запомти само давај му вод апреку поилка али дестилирана,не давај му зелка(т.е секакви растенија кои содржат железо многу),не го чувај на место каде има промаа,пази го да е физички активен нонстоп и со внимателност како отвараш затвораш врати и со која јачина зборуваш зашо лесно им пука срцето од удар т.е коа одеднаш нешто ги изненади се случува да се шокираат!имаат брзи рефлекси тоа е...поздрав!
 
L

Lu

Гостин
Фала на подршката .. ќе земам ново и ветувам ќе го пазам .. и благодарам за подршката за тоа каде сум го поставил прашањето ..
Ич без гајле, на вистинско место го постави прашањето :)
Ова е ветеринарно катче за сите домашни миленици, а не само за кучињата.
Секој што има ветеринарен проблем може да си праша во оваа тема, без разлика дали чува куче, маче, папагал, хрчак, морско прасе, зајче ...

Па не му давав вода заради тоа што другари/другарки што имале ми имаат кажано дека не треба ... а за ова сеа му дадов малце па да видиме што ќе биде до сабајле ... Фала ти за помошта :)
Како прво да ти кажам дека ми е жал што ти умрело Хрчачето.
Е сега да си знаеш за наредното Хрчаче што ќе го земеш дека Хрчаците смеат да пијат вода.
Погрешно ти кажале другарите дека не треба да му даваш вода.
Незнам кој ја измислил оваа глупост дека Хрчаците несмееле да пијат вода.
Точно е тоа дека Хрчакот преку овошјето и зеленчукот си внесува одредена количина на вода, но тоа не е доволно, Хрчакот има потреба да пие свежа вода.
Следното Хрчаче кога ќе го земеш, обавезно од Пет шопот купи му поилка за Хрчаци.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
Ич без гајле, на вистинско место го постави прашањето :)
Ова е ветеринарно катче за сите домашни миленици, а не само за кучињата.
Секој што има ветеринарен проблем може да си праша во оваа тема, без разлика дали чува куче, маче, папагал, хрчак, морско прасе, зајче ...

Како прво да ти кажам дека ми е жал што ти умрело Хрчачето.
Е сега да си знаеш за наредното Хрчаче што ќе го земеш дека Хрчаците смеат да пијат вода.
Погрешно ти кажале другарите дека не треба да му даваш вода.
Незнам кој ја измислил оваа глупост дека Хрчаците несмееле да пијат вода.
Точно е тоа дека Хрчакот преку овошјето и зеленчукот си внесува одредена количина на вода, но тоа не е доволно, Хрчакот има потреба да пие свежа вода.
Следното Хрчаче кога ќе го земеш, обавезно од Пет шопот купи му поилка за Хрчаци.
Фала на советите ... ќе ги применам . Поздрав :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво,нов сум на форумот само што се зачленив.Се надевам дека има некој ветеринар овде затоа што ми треба помош околу нешто.Исто така прочитав назназад коментари многу убави и негде прочитав некој ќе земал пекинезерченце,па за истото се работи и кај мене.Требаше да земам мало кралско пекинезерче женско старо е 2 месеци од Скопје,но за жал се разболело.И се јавив на сопственичката ми рече дека бидејќи била активистка со кучиња па донела дома некои незнаејќи дека се болни и ете пекинезерченцето ми го заразила. Баш вчера ми пишаше дека имало некоја болест кожна што се вика Гливици или гљивици и дека во скоро време не ќе можам да го купам кученцето оти треба да прими инјекции и терапии.Е сега се плашам и се мислам дали воопшто да го земам,да не дадам јас 50 евра за џабе па да ми умре после дома.А и мало бебе имаме во куќата 4 месечно да не се случи нешто.Знам дека од тие гливиците паѓала длаката и се јавувало црвенило на кожата но таа ми рече дека лесно и брзо се лекувало.Дали некој има искуство со такви работи?? многу ми е убаво кученцето и сакам да го земам зашто домот ми замре без куче,последно имав ротвајлер но бидејќи коските им се слаби доби некоја неизлечлива болест и умре на 10 години.Ако има некој што го имал сличниот проблем ве молам пишете ми,не сакам да се откажам од кученцето уште на слика кога го видов ме освои,но страв ми е домашниве да не започнат да негираат кога го видат.Ако може некој да ми објасни што прават гливиците...! позздрав! одсега натаму сметајте ме за активен член на форумот,имам искуство со многу животни како хрчаци,папагали,рибки,мачки,кучиња...итн!
 
L

Lu

Гостин
^ Добредојде Hiperaktiv :)

Најдобро е да почекаш таа жената да го излечи кученцето и потоа да си го земеш.
Инаку те лаже жената, Кралски пекинезер не постои, постои само Пекинезер.

А штом имаш 4 месечно бебе, јас попрво би ти препорачала да си земеш повторно Ротвајлер отколку Пекинезер.
 
L

Ligeia

Гостин
Здраво,нов сум на форумот само што се зачленив.Се надевам дека има некој ветеринар овде затоа што ми треба помош околу нешто.Исто така прочитав назназад коментари многу убави и негде прочитав некој ќе земал пекинезерченце,па за истото се работи и кај мене.Требаше да земам мало кралско пекинезерче женско старо е 2 месеци од Скопје,но за жал се разболело.И се јавив на сопственичката ми рече дека бидејќи била активистка со кучиња па донела дома некои незнаејќи дека се болни и ете пекинезерченцето ми го заразила. Баш вчера ми пишаше дека имало некоја болест кожна што се вика Гливици или гљивици и дека во скоро време не ќе можам да го купам кученцето оти треба да прими инјекции и терапии.Е сега се плашам и се мислам дали воопшто да го земам,да не дадам јас 50 евра за џабе па да ми умре после дома.А и мало бебе имаме во куќата 4 месечно да не се случи нешто.Знам дека од тие гливиците паѓала длаката и се јавувало црвенило на кожата но таа ми рече дека лесно и брзо се лекувало.Дали некој има искуство со такви работи?? многу ми е убаво кученцето и сакам да го земам зашто домот ми замре без куче,последно имав ротвајлер но бидејќи коските им се слаби доби некоја неизлечлива болест и умре на 10 години.Ако има некој што го имал сличниот проблем ве молам пишете ми,не сакам да се откажам од кученцето уште на слика кога го видов ме освои,но страв ми е домашниве да не започнат да негираат кога го видат.Ако може некој да ми објасни што прават гливиците...! позздрав! одсега натаму сметајте ме за активен член на форумот,имам искуство со многу животни како хрчаци,папагали,рибки,мачки,кучиња...итн!
Добредојде и од мене Hiperaktiv,почекав модераторката да те поздрави најпрво како што е редот.:) Јас немам што да додадам,се согласувам потполно со мислењето на Argasi, најдобро е да си почекаш газдарицата да си го излечи кученцето да не оди на твој трошок плус а и сепак тоа е нејзина одговорност.Инаку габичните инфекции не се опасни се третираат доста успешно но само подолг период им треба,се јавуваат кога организмот на животното е ослабен од претходен напад на вирус или бактерија,стрес фактор или аплицирање на антибиотици.Ќе биде во ред,ќе си го земете кученцето.Поздрав:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ви благодарам за гостопримството.
Што се однесува до тоа искрено во дилема сум,не сум сигурен дали ќе се излекува немој да останат некои видливи траги приемр на некои места длака да не израсне ,да не се повтори пак да не ми остане голо со пликавици по кожа.Несакам да остварувам непријателски односи со девојката,многу е фина и се гледа дека многу ги сака животните ми прави убав муабет и све,да беше некоја сурова ќе ми го подметнеше онака болно и после ќе се сликав па сега несакам да испаднам нефер..од друга страна пак домашните сакаат исклучливо пекинејзер зашо тие породи се мали и алармираат кога доаѓа непознат па токму тоа ни треба но се плашам од реакцијата ако приметат дека нешто не е во ред....незнам незнам стварно!
 
L

Lu

Гостин
^ Епа како што ти кажав, прво почекај жената убаво да го излечи Пекинезерчето, па потоа кога ќе биде комплетно оздравено тогаш земи го.

И кога ќе го земеш, пофали ни се тука на форумов, стави некоја фотка од кученцето :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
^ Епа како што ти кажав, прво почекај жената убаво да го излечи Пекинезерчето, па потоа кога ќе биде комплетно оздравено тогаш земи го.

И кога ќе го земеш, пофали ни се тука на форумов, стави некоја фотка од кученцето :)
Разговарав со ветеринари и се одлучив.Кученцето кога и да хиксне на имунитетот можно е да ми излегуваат глјивици,јас несакам болно кученце цел живот да чувам...само сега незнам како да го откажам порака ќе пишувам и ќе бегам криво ќе ми е....
инаку да не знаете по колку пари се хрчаците во тој новоотворениот пет шоп во гтц и дали има врталешки и по колку пари се да не знаете и дали се купува од таму пилевина...ми умре хрчката денес се беше обесила на кафез па ќе морам изгледа да купувам и аквариум.поздрав!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Разговарав со ветеринари и се одлучив.Кученцето кога и да хиксне на имунитетот можно е да ми излегуваат глјивици,јас несакам болно кученце цел живот да чувам...само сега незнам како да го откажам порака ќе пишувам и ќе бегам криво ќе ми е....
инаку да не знаете по колку пари се хрчаците во тој новоотворениот пет шоп во гтц и дали има врталешки и по колку пари се да не знаете и дали се купува од таму пилевина...ми умре хрчката денес се беше обесила на кафез па ќе морам изгледа да купувам и аквариум.поздрав!
Паметна одлука за кучето, а за хрчаците- околу 300 денари се, пилевина сигурно има во секој пет шоп кај што продаваат глодари. Јас секогаш сум земала аромаризирана со лимон, ме коштала 170 денари, али тоа зависи од големината... а аквариум, цените ти варираат. Знам последно во Џамбо гледав добар аквариум за 700 денари некаде, не знам дал сеуште го има. И нареден пат повеќе внимавање, немој да дозволуваш да ти умираат од банални ствари, и они се живи суштества со чувства за болка... повеќе ќе си внимаваш за да не ги повредуваш.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Паметна одлука за кучето, а за хрчаците- околу 300 денари се, пилевина сигурно има во секој пет шоп кај што продаваат глодари. Јас секогаш сум земала аромаризирана со лимон, ме коштала 170 денари, али тоа зависи од големината... а аквариум, цените ти варираат. Знам последно во Џамбо гледав добар аквариум за 700 денари некаде, не знам дал сеуште го има. И нареден пат повеќе внимавање, немој да дозволуваш да ти умираат од банални ствари, и они се живи суштества со чувства за болка... повеќе ќе си внимаваш за да не ги повредуваш.
Купив денес женско хрчаче и аквариум сега машкото го стаив у ново купениот аквариум а женското у кафез да свикне со мриизбата а исто и машкото па после ќе ги соединува...инаку има еден проблем не сум видел дека доле прстето како повредено му е цело е поцрнето и розевкото е онакаа поддуанко да не се случи нешто...инаку хрчачицата ми е хипер активна на сите страни рипа се катери и не дозовлува да се држи...но добро е што не каса...! машкото ми се вика Султан Сулејман на него до сега му немав давано вода а оваа новата Хурем Султана хаха! поздрав! а и плус купив и поилка за вода во еден пет шоп ми рекоја да не му давам вода туку овошје во друг ми рекоја и вода обавезно јас му ставив отстоена вода од вчера во поилката и пиеше и плус јаболко му ставив...а и храна специјална и плус купив ароматиризирана пилевина со мирис на зелено јаболко мноогу убава...:D
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Купив денес женско хрчаче и аквариум сега машкото го стаив у ново купениот аквариум а женското у кафез да свикне со мриизбата а исто и машкото па после ќе ги соединува...инаку има еден проблем не сум видел дека доле прстето како повредено му е цело е поцрнето и розевкото е онакаа поддуанко да не се случи нешто...инаку хрчачицата ми е хипер активна на сите страни рипа се катери и не дозовлува да се држи...но добро е што не каса...! машкото ми се вика Султан Сулејман на него до сега му немав давано вода а оваа новата Хурем Султана хаха! поздрав! а и плус купив и поилка за вода во еден пет шоп ми рекоја да не му давам вода туку овошје во друг ми рекоја и вода обавезно јас му ставив отстоена вода од вчера во поилката и пиеше и плус јаболко му ставив...а и храна специјална и плус купив ароматиризирана пилевина со мирис на зелено јаболко мноогу убава...:D
Тие во пет шоповите шо кажуваат дека не смеат да пијат вода се или КРАЈНО неписмени, или пак сакаат побрзо да ти умре миленикот за да купиш нов, јас стварно не знам како можат таква голема глупост да кажуваат. Не е дека преку овошје не можат да примат вода- можат, но поентата е што тие сами си знаат дал имаат потреба од уште вода или не, сепак се доволно паметни за да знаат што е добро за нив а што не, рачунај како преживуваат во природа. Твое е да ставиш вода, а нивно е дал ќе пијат или не.

А за водата, добро е тоа што му даваш отстоена вода, туку после стоење можеш и да ја прецедуваш, за талогот што е на дното да не влезе во поилката...

Поздрав.
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Ве молам за помош:( имам женско бело глувче кое го чувам веќе година и пол и овие два дена е нерасположена ,млитава .. денес едвај почна да јаде .. и дадов една осмина парацетамол и како да се освежи но повторно е таква ... инаку моментално има период и мислев дека е до тоа но нз :(
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ве молам за помош:( имам женско бело глувче кое го чувам веќе година и пол и овие два дена е нерасположена ,млитава .. денес едвај почна да јаде .. и дадов една осмина парацетамол и како да се освежи но повторно е таква ... инаку моментално има период и мислев дека е до тоа но нз :(
епа биологијата си повикува...мислам дека треба мажјак да и најдеш да ја расположи,парењето ги возбудува и цело време се подви жни и све...а какво бело глувче? не е хрчак?? мислиш вистински глушец?? со такви немам искуство со хрчаци имам,но внимавај да не е случајно на промаа! позз
--- надополнето: 20 февруари 2012 во 12:50 ---
Тие во пет шоповите шо кажуваат дека не смеат да пијат вода се или КРАЈНО неписмени, или пак сакаат побрзо да ти умре миленикот за да купиш нов, јас стварно не знам како можат таква голема глупост да кажуваат. Не е дека преку овошје не можат да примат вода- можат, но поентата е што тие сами си знаат дал имаат потреба од уште вода или не, сепак се доволно паметни за да знаат што е добро за нив а што не, рачунај како преживуваат во природа. Твое е да ставиш вода, а нивно е дал ќе пијат или не.

А за водата, добро е тоа што му даваш отстоена вода, туку после стоење можеш и да ја прецедуваш, за талогот што е на дното да не влезе во поилката...

Поздрав.
да да така е но јас му ја проврувам водата исто така и чекам да си излади па тек ондак му ја давам.Инаку за тоа што напомнав дека е убиено н апрстето и му се има поддуано,професорката по биологија ја прашав рече дека гангрена може да фати,па ми рече да купам маст хлорамфеникол и да го мажам слободно па купив и ете сеа ќе го мажам с енадевам дека нема да му стане ништо од маста.. .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom