Ветеринарно катче

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не најдов ваква тема, па би сакал да прашам дали оперираат нашите ветеринари ваков зафат. И дали е оправдано да се прави операција на постаро куче (13-14 години) заради стрес и траума.
Ја искрено не би ризикувала со анестезија на толку старо куче, без разлика на расата. Траумата не е нешто страшно и се надминува... ама стресот на толку старо куче... жалосно е.
 
C

cige

Гостин
Пекинезер веќе неколку дена има големи гурелки во очите, моча крв и неможе да трча.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.337
Поени од реакции
4.774
Пекинезер веќе неколку дена има големи гурелки во очите, моча крв и неможе да трча.
епа ветеринарите неколку дена нема да работат. Несериозно станува ова бе луѓе, па неможе да пишете вака на форум и да очекувате дека се ќе се среди, да беше за тебе малку да качиш температира ќе одеше на лекар, а кученцево што е битно бе ке му помине.
Прво ова е јавен форум и најголем дел од нас сме безделници можам слободно да кажам, ете се погодило да има и ветеринар по струка ама што ако ги немаше. Се надевам разбираш каде целам. Однеси го на ветеринар најубаво ке испитаат што му е. Тука имаш само опис со зборови, таму ке го видат ке го прегледаат можат да го допрат ако се сомневаат во нешто, да му направат дополнителни испитувања, тоа може да помогне мн повеќе. А и да немаш пари некој разбираат само за преглед ништо нема да ти земат, ама лекарствата секако ке мораш да ги платиш без разлика дали ти ги кажале на форум или во амбуланта
 
C

cige

Гостин
епа ветеринарите неколку дена нема да работат. Несериозно станува ова бе луѓе, па неможе да пишете вака на форум и да очекувате дека се ќе се среди, да беше за тебе малку да качиш температира ќе одеше на лекар, а кученцево што е битно бе ке му помине.
Прво ова е јавен форум и најголем дел од нас сме безделници можам слободно да кажам, ете се погодило да има и ветеринар по струка ама што ако ги немаше. Се надевам разбираш каде целам. Однеси го на ветеринар најубаво ке испитаат што му е. Тука имаш само опис со зборови, таму ке го видат ке го прегледаат можат да го допрат ако се сомневаат во нешто, да му направат дополнителни испитувања, тоа може да помогне мн повеќе. А и да немаш пари некој разбираат само за преглед ништо нема да ти земат, ама лекарствата секако ке мораш да ги платиш без разлика дали ти ги кажале на форум или во амбуланта
Епа некој од искуство нека каже што да му правам до понеделник.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Eve nekoj so iskustvo :) ti kazuva utre od sabajle da go odneses kuceto na veterinar,ovaa rabota ne e za cekanje do ponedelnik. Veterinarite imaat i mobilni telfoni,taka da mozes da najdes nekoj,Sabota,pa i Nedela se normalni rabotni denovi za niv.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Епа некој од искуство нека каже што да му правам до понеделник.
Во кој град се наоѓаш? Во секој град имаш ветеринари, кои и покрај тоа што не би работеле регуларни саати, сигурно работат на повик за итни случаеви. Крварење не е баш знак за да чекаш. Ја со искуствово мое, и покрај најбрзата интервенција од наша страна, го загубивме кучето поради крварење, умре на операција- 60 и кусур кг, мешанец од вучјак. Не се чека со крварење, не си играј со животот на кучето. Под итно барај број од ветеринар.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Кучето вчера го приметив нешто не е добро али беше на нозе му дадов да јаде малку пина вода и ништо, после навечер малку му дадов месо кусна малку и пина вода и толку. После приметив дека има пролив и тоа со крв. Прееска го видов паднало скрос му дадов 4 шприца инфузија, витамин Ц, аналгин. Кажете ми за што се работи и како можам да му помогнам барем до утре да дојде ветринар да го прегледа. Ми сипав во уста чај од камилица го исповраќа ваљда дека беше млак пак му сипав прееска малку овој пат не го поврати. Исто така беше нападнато од паразити вчера го исчистив цело. Ве молам помогнете, кажете што да му дадам, се работи за куче мало 4-5 месеци старо.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кучето вчера го приметив нешто не е добро али беше на нозе му дадов да јаде малку пина вода и ништо, после навечер малку му дадов месо кусна малку и пина вода и толку. После приметив дека има пролив и тоа со крв. Прееска го видов паднало скрос му дадов 4 шприца инфузија, витамин Ц, аналгин. Кажете ми за што се работи и како можам да му помогнам барем до утре да дојде ветринар да го прегледа. Ми сипав во уста чај од камилица го исповраќа ваљда дека беше млак пак му сипав прееска малку овој пат не го поврати. Исто така беше нападнато од паразити вчера го исчистив цело. Ве молам помогнете, кажете што да му дадам, се работи за куче мало 4-5 месеци старо.
Одржувај го хидрирано сега за сега, а утре ветеринарот ќе ја заврши работата. Провери му ја температурата и кажи ми како му ја даде инфузијата?
 
Член од
18 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
imamproblem so kuceto pred nekoj den imase problem so uvoto mislamdeka mugnoese koga ke go doprev imase golema bolka sega toa mu pomina ama nejke da jade nisto pie po malku voda veke dva dena
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Epa znaci deka ne mu pominalo uvoto,tuku sega ima i sistemska infekcija. Toa znaci utre pod itno na veterinar,bez cekanje. Toj problem ne e mal tuku e seriozen i opasen za kuceto.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Колку чини преглед у ветеринарната у Капиштец?
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Денес бев у центарот у Капиштец, и еве да ги пофалам тука луѓево поради финиот пристап и на сите шо се двоумат кај да одат кога имаат проблем со милениче, им ги препорачувам.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Работи у сабота ветеринарниот центар у Капиштец?
@Doc Holliday, anyone?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom