Ветеринарно катче

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Дали те добро разбрав, аплицираше ампула што е за 60кг куче на две мачки и кученце? И имаш проблем со ампулите? Не е ни чудно :facepalm: И да се разбереме неопетроидот не штити од паразити. Следниот пат да побараш соодветна ампула или да се консултираш со ветеринар ама да му кажеш што чуваш а не на своја рака.
Па му кажав за што ми треба и рече земи си ја најголемава , и така бидна.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.876
Затоа што 20евра не е мала цена за во Македонија. Овде е 15 евра мислам :)
Не само што малку поскапа од другите, ама и ја нема во мкд бар јас во ниедна амбуланта или петшоп не сум ја пронашол (ако знаеш некое место каде може да се купуваат во мкд споделувај да заштедиш време и трчање за нареден пат кога ке ми треба). Имаше еден дечко што донел поголема количина од огрлициве па ги продаваше по 1200 денари, друга опција ти е да најдеш некој од странство да ти ја донесе најблиску мислам дека е бугарија (цена кај нив незнам и варира од држава во држава не е секаде иста) и последна опција ти е да ја нарачуваш од ебај и да ти ја донесат исто цената е различна во зависност од земјата од каде е продавачот на истите + поштарина.

Ама па кога ќе видиш и не е така скапа, зашто даваш 1200 и имаш 5-6 месеци заштита (се надевам дека стварно се така добри ке споделам искуство на форумов кога ке ги користиме малку подолго), а ампула ставаш секој месец. Еве 5 ампули во годината да ставиш да не се секој месец ти се у најдобар случај 5х350=1750, а огрлицава ти е околу 1200 бар толку ги продаваше дечково без да се мачиш воопшто со ебај или да мочиш да ти донесат. Значи пак е поефтино ама парите ги даваш одеднаш не на неколку пати па изгледа поскапо.

А оние killtix каишки што се на bayern, бар мене за самоједиве ме коштаа 850-900 денари и викам имаа прифатлива заштита, болви немаше по кучињата, а од крлежи нормално на прошетки по треви да се фати некој, ама не да се закачи на нив туку да прошета по крзното и да избега.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Не знам кучето дали ми е трудно ?
Како можам да проверам ?
Многу е здебелено...ко буренце е напраено..
Дали ако купам тест за бременост за луѓе и го потопам во мокрачата од кучето ке ми кажи дали кучето ми е трудно?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не знам кучето дали ми е трудно ?
Како можам да проверам ?
Многу е здебелено...ко буренце е напраено..
Дали ако купам тест за бременост за луѓе и го потопам во мокрачата од кучето ке ми кажи дали кучето ми е трудно?
Не. Кој месец е откако е парена кучката? Ќе ја однесеш на ветеринар и ќе и направат ехо. Така ќе знаеш на што си.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Не. Кој месец е откако е парена кучката? Ќе ја однесеш на ветеринар и ќе и направат ехо. Така ќе знаеш на што си.
Не е парена никогаш, то е проблемот...
И не знаеме...многу често ја оставаме сама во дворот во кафаната оспротива... да не и се има некој качено :unsure:
А оти тој тестот за бременост не покажува бременост со кученца ?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ти ова најсериозно со тестот?
Мислам подобар метод ќе ти биде да ја провериш како овците неголи тоа.
Со палецот и показалецот штипни ја кај карлицата и ако го навали грбот-трудна е.

Sent from my ZTE BLADE III using Tapatalk
 
Член од
5 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво на Сите !
Нов сум овдека .
Барав и сеуште барам помош на секаде па решив и овдека да побарам со надеж дека некој ќе може да ми помогне.
Вакa значи :
Имам куче пит бул ( на почеток ке напоменам дега го чувам со љубов и го чувам за себе - не сум го пуштил ниту ќе го пуштам во борба )
боледуваме веќе од декември минатата година и сеуште неможеме да се оправиме. Се работи за кожна инфекција .
Го носев до сега кај два различни ветеринари но сеуште ништо едниот едно другиот друго тертапија една друга и пак ништо. Ми кажа дека се работи за шуга, демодикоза, гливична инфекција ау што знам уште што.. До сега има примено 2 инекции под кожа ( како се зашто се незнам ) дна инекција во мускул, го бањам со шамон реконозол секоја недела, го поливам со неостомосан, го мачкам со кантарионово масло, свинска маст помешана со бетадине, понекогаш го мачкам и со кансен маст, пие антибиотици амоксиклав една таблета на ден, му давам витамиснки апчиња биотин од санал, го гранам само со месо и ориз и леб, и незнам ни јас што уште употребувам во терапиите.. Еве ќе постиран некои слики да погледнете, привн мало објаснување значи во декември на почеток се појави две ранички на предните нозе поточно на зглобовите, кожата му беше исушена и имаше како крв малку, после некое време почна да се шара на грб како кругови - точки, му отпаднаа влакна и многу првут - сува кожа, имаше ранички на самите места - едноставно е многу грозно и жалосно, се мачам и јас со него и тоа со мене .. Незнам како и на кој начин веќе да му помогнам, се отепав давајќи пари но се залудно ...а дасе надоврзам сега најнов што го имам прочитано е да купам амоитраз да го растварам во вода и да го преливам со него ... незнам дали и така да направам..
Ви благодарам многу !
Поздрав.
DSC02056.JPG DSC02057.JPG
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво на Сите !
Нов сум овдека .
Барав и сеуште барам помош на секаде па решив и овдека да побарам со надеж дека некој ќе може да ми помогне.
Вакa значи :
Имам куче пит бул ( на почеток ке напоменам дега го чувам со љубов и го чувам за себе - не сум го пуштил ниту ќе го пуштам во борба )
боледуваме веќе од декември минатата година и сеуште неможеме да се оправиме. Се работи за кожна инфекција .
Го носев до сега кај два различни ветеринари но сеуште ништо едниот едно другиот друго тертапија една друга и пак ништо. Ми кажа дека се работи за шуга, демодикоза, гливична инфекција ау што знам уште што.. До сега има примено 2 инекции под кожа ( како се зашто се незнам ) дна инекција во мускул, го бањам со шамон реконозол секоја недела, го поливам со неостомосан, го мачкам со кантарионово масло, свинска маст помешана со бетадине, понекогаш го мачкам и со кансен маст, пие антибиотици амоксиклав една таблета на ден, му давам витамиснки апчиња биотин од санал, го гранам само со месо и ориз и леб, и незнам ни јас што уште употребувам во терапиите.. Еве ќе постиран некои слики да погледнете, привн мало објаснување значи во декември на почеток се појави две ранички на предните нозе поточно на зглобовите, кожата му беше исушена и имаше како крв малку, после некое време почна да се шара на грб како кругови - точки, му отпаднаа влакна и многу првут - сува кожа, имаше ранички на самите места - едноставно е многу грозно и жалосно, се мачам и јас со него и тоа со мене .. Незнам како и на кој начин веќе да му помогнам, се отепав давајќи пари но се залудно ...а дасе надоврзам сега најнов што го имам прочитано е да купам амоитраз да го растварам во вода и да го преливам со него ... незнам дали и така да направам..
Ви благодарам многу !
Поздрав.
Прегледај го приврзокот 88667 Прегледај го приврзокот 88668
Prvo ke ti kazam deka koznite bolesti se mnogu dosadni i dolgotrajni i najcesto pri pad na imunitet mnogu lesno se vrakaat. Ne znam kaj koi veterinari si bil, jas bi ti go preporacala doktor Dime, ili isto mozes na Klinikata na Veterinarniot fakultet. Mozebi treba da pobaras da ne napravi bris i mikrobiologija, da se zeme primerok za da se vidi dali e demodex. No, sto i da e dijagnozata, ke trae dolgo poradi pricinite sto gi navedov. Preku forum mozeme samo da te nasocime kade da se obratis i sto da prasas i da pobaras da se ispita, no ne mozeme da dijagnosticirame. So sreka i javi kako e kutreto.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Мојата мачка денес со мене на мебелот лежеше и забележав дека си ја покрива главата со шепата и мјаучи по малку, онака, како нешто да ја мачи. Исто така и кога дишеше, дишеше потешко... како да ја боли нешто... а кога се разбуди како ништо да не и било... знам дека не е нешто многу опасно или сериозно чим така се однесув, но дали ја боли нешто?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Prvo ke ti kazam deka koznite bolesti se mnogu dosadni i dolgotrajni i najcesto pri pad na imunitet mnogu lesno se vrakaat. Ne znam kaj koi veterinari si bil, jas bi ti go preporacala doktor Dime, ili isto mozes na Klinikata na Veterinarniot fakultet. Mozebi treba da pobaras da ne napravi bris i mikrobiologija, da se zeme primerok za da se vidi dali e demodex. No, sto i da e dijagnozata, ke trae dolgo poradi pricinite sto gi navedov. Preku forum mozeme samo da te nasocime kade da se obratis i sto da prasas i da pobaras da se ispita, no ne mozeme da dijagnosticirame. So sreka i javi kako e kutreto.
Диме за кожни болести? Не би рекла. Не само со кучкава моја што ме скапа од мафтање, ова и е, она и е... .туку и други кучиња со кожни болести има заебавано да се разбереме. Ако веќе се бара добар ветериран за тоа, од свое искуство го препорачувам Др. Владо. Он барем се замара стварно да открие што му е на кучето а не од тепка и од око да си дава дијагнози и да ги труе кучињата со инекции и антибиотици за џабе патот.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
89
Поени од реакции
57
Здраво на Сите !
Нов сум овдека .
Барав и сеуште барам помош на секаде па решив и овдека да побарам со надеж дека некој ќе може да ми помогне.
Вакa значи :
Имам куче пит бул ( на почеток ке напоменам дега го чувам со љубов и го чувам за себе - не сум го пуштил ниту ќе го пуштам во борба )
боледуваме веќе од декември минатата година и сеуште неможеме да се оправиме. Се работи за кожна инфекција .
Го носев до сега кај два различни ветеринари но сеуште ништо едниот едно другиот друго тертапија една друга и пак ништо. Ми кажа дека се работи за шуга, демодикоза, гливична инфекција ау што знам уште што.. До сега има примено 2 инекции под кожа ( како се зашто се незнам ) дна инекција во мускул, го бањам со шамон реконозол секоја недела, го поливам со неостомосан, го мачкам со кантарионово масло, свинска маст помешана со бетадине, понекогаш го мачкам и со кансен маст, пие антибиотици амоксиклав една таблета на ден, му давам витамиснки апчиња биотин од санал, го гранам само со месо и ориз и леб, и незнам ни јас што уште употребувам во терапиите.. Еве ќе постиран некои слики да погледнете, привн мало објаснување значи во декември на почеток се појави две ранички на предните нозе поточно на зглобовите, кожата му беше исушена и имаше како крв малку, после некое време почна да се шара на грб како кругови - точки, му отпаднаа влакна и многу првут - сува кожа, имаше ранички на самите места - едноставно е многу грозно и жалосно, се мачам и јас со него и тоа со мене .. Незнам како и на кој начин веќе да му помогнам, се отепав давајќи пари но се залудно ...а дасе надоврзам сега најнов што го имам прочитано е да купам амоитраз да го растварам во вода и да го преливам со него ... незнам дали и така да направам..
Ви благодарам многу !
Поздрав.
Прегледај го приврзокот 88667 Прегледај го приврзокот 88668
Iskluci suga,malescezija, demodeks,piodermija, napravi test za lesmanija, ako e negativno baraj endokrinoloski poremetuvanja, i napravi biopsat na koza kraen slicaj ne daj boze da e kutan limfom, a kako sto citam ke imas dosta rabota so toa kuce a mislam i deka nema da te kosta bas eftino dijagnostikata e najskapa mora da se odi so kompletna dijagnostika, kozno poremetuvanje ne znaci deka poteknuva problemot od samata koza mozebi e simptom na nekoe drugo zaboluvanje, edno obicno vospalenie na paraanalni vrekicki znae da napravi kozni problemi, nepravila ishrana, atopicen dermatit, definitivno imas mnogu za rabota so toa kuce.
 
Член од
22 април 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не најдов нешто слично да има пишано на следнава тема во "Ветеринарно катче" па ќе го кажам следново за мачките. Многу често машките мачки кои се кастрирани имаат проблем со мокрењето. Во мочниот меур се ствараат еден вид на кристали и добиваат цистит како и кај луѓето. Симтомите се приметуваат доколку мачето често иде во ниговата кутија за мокрење и седи долго време, често се лиже кај генителиите итн. Превентива на ова е одење на ветеринар. Бидејќи е доста болно за мачето, а може да дојде и до блокирање на каталите каде што треба да му се стави катетар. За да не дојде до оваа несакана ситуација: уринарна храна, храна од конзерва(бидејќи содржи 70% вода повеќе од сувата), давање на ц витамин повремено, како и често чистење на кутијата каде што извршува нужда за да не дојде до инфекција.:гик:[DOUBLEPOST=1398194319][/DOUBLEPOST]
Секакви проблеми поврзани со здравјето на вашето милениче - ТУКА !
Нов сум на форумов, гледам имаш големо разбирање и совети околу животните, па ако можеш да ми одговориш тука или во порака:
-Дaли познаваш некоја личност/фамилија што сакаат да чуват мачка да им ја подарам?
-Како би влијаела промената на местото и луѓето на мачката?
*Опис на мачката: Персиски мачор(кастриран), стар 6 год. Го чувам од 2 месеца во стан. Никогаш не излагал ниту пак имал билокаков однос со животно. (поради х причини во фамилијата морам да го дадам :/)

Ве молам доколку имате и другите слично искуство или познавање на оваа тема напишете.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не најдов нешто слично да има пишано на следнава тема во "Ветеринарно катче" па ќе го кажам следново за мачките. Многу често машките мачки кои се кастрирани имаат проблем со мокрењето. Во мочниот меур се ствараат еден вид на кристали и добиваат цистит како и кај луѓето. Симтомите се приметуваат доколку мачето често иде во ниговата кутија за мокрење и седи долго време, често се лиже кај генителиите итн. Превентива на ова е одење на ветеринар. Бидејќи е доста болно за мачето, а може да дојде и до блокирање на каталите каде што треба да му се стави катетар. За да не дојде до оваа несакана ситуација: уринарна храна, храна од конзерва(бидејќи содржи 70% вода повеќе од сувата), давање на ц витамин повремено, како и често чистење на кутијата каде што извршува нужда за да не дојде до инфекција.:гик:[DOUBLEPOST=1398194319][/DOUBLEPOST]
Нов сум на форумов, гледам имаш големо разбирање и совети околу животните, па ако можеш да ми одговориш тука или во порака:
-Дaли познаваш некоја личност/фамилија што сакаат да чуват мачка да им ја подарам?
-Како би влијаела промената на местото и луѓето на мачката?
*Опис на мачката: Персиски мачор(кастриран), стар 6 год. Го чувам од 2 месеца во стан. Никогаш не излагал ниту пак имал билокаков однос со животно. (поради х причини во фамилијата морам да го дадам :/)

Ве молам доколку имате и другите слично искуство или познавање на оваа тема напишете.
Истиот проблем е и кај кучињата со циститот, не само кај мачките, воедно може да се појави и од прехлада. Доста болно за животното во секој случај а воедно и доаѓа до крварење при вршење нужда (еден од симптомите покрај зачестеното мокрење).

Доколку сакаш да го подариш мачорот, постирај слики и постови по здруженијата за заштита на животни. Вдомувањето на тој начин ќе оди побрзо.
Иначе, да. Може да настане проблем при повторно вдомување, бидејќи мачките се животни кои се поврзуваат со територија а не со луѓе- што значи ќе и фали нејзината територија. Но тоа не значи дека нема решение за повторно вдомување. Сите вдомувања што сум ги правела на мачки, секогаш сум се трудела, дел од нивните предмети (креветче, тањирче, кутија со песок) да одат со нив за полесно да може да ја прифатат новата територија. Имај го тоа на ум кога ќе го вдомуваш мачорот. Good luck и добре дојде на форум (y)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Не најдов ваква тема, па би сакал да прашам дали оперираат нашите ветеринари ваков зафат. И дали е оправдано да се прави операција на постаро куче (13-14 години) заради стрес и траума.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не најдов ваква тема, па би сакал да прашам дали оперираат нашите ветеринари ваков зафат. И дали е оправдано да се прави операција на постаро куче (13-14 години) заради стрес и траума.
Доколку ветеринарот има искуство сигурно ќе оперира. Дали е оправдано зависи од самата состојба на песот, ако е слаб и ветеринарот мисли дека има шанси тешко да ја поднесе анестезијата, тогаш јас не би ја правела операцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom