Верувам во...

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Хипер...абе не дека те мразам...напротив...ти и Ступидов сте ми симпатични ....што не можам да кажам за провокаторите ...
Само ме нервира кога немате исти аршин за мерење на нештата...и телетабисите ви ја затнат муцката со навреди и провокации..и тогај се повлачате ..и некако имам осет како да се правдате пред нив кога погрешите (според нив)...
Некогаш и јас намерно ве провоцирам тебе и Ступидов и правам разлика во одговорите, спрема мене и спрема нив...и гледам огромна разлика...жалосно

У секој случај...мир во космосот и Бог нека ти е на помош...

Со љубофф
Они се преосечајни со нив да зборам ко со тебе... инаку ти си ми многу убафф иако можеби си грд... од јачината на неонските светла во Лас Вегас тоа не се гледа.
:love:
 
H

Hyperion VI

Гостин
Хипер...абе не дека те мразам...напротив...ти и Ступидов сте ми симпатични ....што не можам да кажам за провокаторите ...
Само ме нервира кога немате исти аршин за мерење на нештата...и телетабисите ви ја затнат муцката со навреди и провокации..и тогај се повлачате ..и некако имам осет како да се правдате пред нив кога погрешите (според нив)...
Некогаш и јас намерно ве провоцирам тебе и Ступидов и правам разлика во одговорите, спрема мене и спрема нив...и гледам огромна разлика...жалосно

У секој случај...мир во космосот и Бог нека ти е на помош...

Со љубофф
Брат,после првата конфронтација со тебе на форумов,јас добив впечаток дека си некој тинејџер што дошол да си игра мајтап,затоа паднаа навредите(извини)
Добро е што некои членови на форумот брзо дејствуваа и ми објаснија дека си возрасен човек.

Иначе јас сум си навикнат да си пратам „света" книгичка,па макар и да е „Капиталот" од Маркс,на пример.
Затоа спомнав теологија,било да е христијанска или сатанистичка или телемитска.
Не сум навикнат да ги мешам системите во пракса(иако добро ги познавам).
Затоа ти викам избери си„света" книга и води си се строго по неа(која и да е).
Мој совет,како сакаш сфати ме.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Брат,после првата конфронтација со тебе на форумов,јас добив впечаток дека си некој тинејџер што дошол да си игра мајтап,затоа паднаа навредите(извини)

Затоа ти викам избери си„света" книга и води си се строго по неа(која и да е).
Мој совет,како сакаш сфати ме.
Ок е ....Ботко те одглави..инаку беше заглавил... :pos: ..извинено..

Ајде сега дај ми совет...која “света“ книга да земам?

Имам прочитано Библија, Куран,ги знам тајните на суфите, преку 10 книги од Далај Лама, скоро 100 книги од Ошо, сфе од Саи Баба, 5/6 од Кришнамурти, Сфе од Гурџиеф, све од Успенски, имам порачувано книги да се печатат пошто ги нема во продажба....тие од западната филозофија не ги ни рачунам Сократ , Платон, Ниче,Кант...

Хе хе..капиталот од Маркс...прв испит на економски...Шаровска не тераша на памет да го знаеме кој сака да положи испит

Ајде, ако мислиш дека можеш да ми дадеш совет...повели
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ок е ....Ботко те одглави..инаку беше заглавил... :pos: ..извинено..

Ајде сега дај ми совет...која “света“ книга да земам?

Имам прочитано Библија, Куран,ги знам тајните на суфите, преку 10 книги од Далај Лама, скоро 100 книги од Ошо, сфе од Саи Баба, 5/6 од Кришнамурти, Сфе од Гурџиеф, све од Успенски, имам порачувано книги да се печатат пошто ги нема во продажба....тие од западната филозофија не ги ни рачунам Сократ , Платон, Ниче,Кант...

Хе хе..капиталот од Маркс...прв испит на економски...Шаровска не тераша на памет да го знаеме кој сака да положи испит

Ајде, ако мислиш дека можеш да ми дадеш совет...повели
Јас не можам да ти дадам совет,ти сам треба да си одлучиш,која „света" книга ќе ја апсорбираш и ќе ги проектираш нејзините принципи.
А и не сакам да се правам паметен.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Јас не можам да ти дадам совет,ти сам треба да си одлучиш,која „света" книга ќе ја апсорбираш и ќе ги проектираш нејзините принципи.
А и не сакам да се правам паметен.
Трај си..така даваш импресија дека си интелигентен.... :P ...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Верував во мама и тато...
па потоа во бато..
Кога подпораснав, верував во другарките..фатив дечко, верував во него..
Верував во сопругот, верував во децата...
Гледав многу природни убавини низ светот, верував во Бога.

Почнаа да се редат лоши работи, НЕ верував веќе во никој...па ни во Бога.
Сега, со толку големо животно искуство, морам да признаам дека цело време вербата ми седела на клацкалка.

Чудна ми е само една работа, никогаш немав верба во сама себе, знам да се изненадам од некои мои постапки, би можела да убијам човек, да извршам, неверство, да украдам, да излажам...никогаш не велам никогаш.
Најтешка работа е да веруваш во себе..најлесно е да веруваш во Бога.
Не размислувам како изгледа...битно ми дека верувам во него..:toe:кога неможам сама на себе, а камоли на некој друг.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Според ова, моралот на Стојна кој не е ист со Миле е прифатлив?

Значи ја до сега сффатив дека телема може да оправда било какво неморално однесување, пошто моралот е скроз субјективна работа и одраз на вољата на поединецот.
Па нормално дека моралот е субјективна работа, да не е објективна случајно?
Во Нова Гвинеа е нормално да петаш гол, у Саудиска Арабија глава ќе ти скинат за тоа. У некои афрички племиња домаќинот ја нуди сопругата на гостинот, овде тоа е незамисливо.
Моралот секогаш бил само компромис намнозинството за прифатливо и неприфатливо, заснован најчесто на идеолошки, културолошки или теолошки премиси, а не на природни нагони и потреби на човекот.
Ако моралот е вродена карактеристика, зошто мора детето да го учиш што е морално а што не?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Па нормално дека моралот е субјективна работа, да не е објективна случајно?
Во Нова Гвинеа е нормално да петаш гол, у Саудиска Арабија глава ќе ти скинат за тоа. У некои афрички племиња домаќинот ја нуди сопругата на гостинот, овде тоа е незамисливо.
Моралот секогаш бил само компромис намнозинството за прифатливо и неприфатливо, заснован најчесто на идеолошки, културолошки или теолошки премиси, а не на природни нагони и потреби на човекот.
Ако моралот е вродена карактеристика, зошто мора детето да го учиш што е морално а што не?
Ипси каква африка арабија, ти таму ли живееш.
Па има објективни вредносри, како пример немој да лажеш и немој да убиваш... и во гвинеа и арабија и кина сигурен сум дека важат... и кај индијанците и ескимите... само не кај вас?

Знаеш дека детето е природно себично и мора да учи и осознава?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси каква африка арабија, ти таму ли живееш.
Па има објективни вредносри, како пример немој да лажеш и немој да убиваш... и во гвинеа и арабија и кина сигурен сум дека важат... и кај индијанците и ескимите... само не кај вас?

Знаеш дека детето е природно себично и мора да учи и осознава?
Значи ако не живееш на блиски исток, не може да бидеш христијанин или евреин? Или ако не живееш во арабија, не може да бидеш муслиман?
Јас не реков дека не треба да се воспитува детето, само ти давам аргументи зошто моралот е субјективен и зависи од културата, општеството и религијата која те опкружува.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Значи ако не живееш на блиски исток, не може да бидеш христијанин или евреин? Или ако не живееш во арабија, не може да бидеш муслиман?
Јас не реков дека не треба да се воспитува детето, само ти давам аргументи зошто моралот е субјективен и зависи од културата, општеството и религијата која те опкружува.
Ипси прочита за Не Лажи и Не Убивај? И тие се субјективни?

Или намерно ги игнорираш и заобиколуваш, ко цел ден Миле и Стојна?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Догма е тврдење, став, закон што не смее да се преиспитува, не смее да се сомнева во истиот ниту подлежи на промена
Ццц што било догма!? Малку ти беше со Верата како ја “веруваш“ па и догмата ја “објасни“ како ја веруваш...
Апсолутно се согласувам со @ПрофаундлиСтупид , ти треба доктор тебе и тоа конзилијарно, а за по дома социјална инспекција..., штом вака јавно малтретираш или пак си малтретиран па овде манифестираш. Господ на помош.:popce:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси прочита за Не Лажи и Не Убивај? И тие се субјективни?

Или намерно ги игнорираш и заобиколуваш, ко цел ден Миле и Стојна?
За да не убиваш и да не лажеш ти треба здрав разум а не морал. Ништо не е заобиколено, ти одговорив јасно и конкретно зошто моралот е субјективен.
Ццц што било догма!? Малку ти беше со Верата како ја “веруваш“ па и догмата ја “објасни“ како ја веруваш...
Апсолутно се согласувам со @ПрофаундлиСтупид , ти треба доктор тебе и тоа конзилијарно, а за по дома социјална инспекција..., штом вака јавно малтретираш или пак си малтретиран па овде манифестираш. Господ на помош.:popce:
Пак ќе ти кажам, од испрани умови како тебе, вакви квалификации ми се најголем комплимент.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
За да не убиваш и да не лажеш ти треба здрав разум а не морал. Ништо не е заобиколено, ти одговорив јасно и конкретно зошто моралот е субјективен.

Пак ќе ти кажам, од испрани умови како тебе, вакви квалификации ми се најголем комплимент.
Епа Ипси базичниот човечки морал е здраворазумски и е универзален.

Стојна е К У Р В А и у африка и у јапан и на марс еден ден ако живееме ќе биде, сегде само во Телема не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom