Вера или Бизнис

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Сакам да ми го кажете вашето мислење како одреден човек ги исполнува “критериумите“ да биде ПОП- свештено лице!?

Чувствува ли некој внатрешен повик, искрен верник е и сака својот живот да го посвети на Бога...на верата..??

Или уште една обична “професија“ каде се заработува за живот и парите играат клучна улога, како и секој друг бизнис каде се бркаат профити!??

Што за вас повеќето значи “духовен водач“???


Темава ја отварам пред се испровоциран од следнава дискусија.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Најчесто оди наследно од татко на син, со цел парите да останат во семејството и повторно пак се се сведува на Бизнис не дека нема и такви кои слушаат гласови.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сакам да ми го кажете вашето мислење како одреден човек ги исполнува “критериумите“ да биде ПОП- свештено лице!?

Чувствува ли некој внатрешен повик, искрен верник е и сака својот живот да го посвети на Бога...на верата..??

Или уште една обична “професија“ каде се заработува за живот и парите играат клучна улога, како и секој друг бизнис каде се бркаат профити!??

Што за вас повеќето значи “духовен водач“???


Темава ја отварам пред се испровоциран од следнава дискусија.
Па подобар бизнис здравје:vozbud:... данок ич...од книги само библијата.. инспекции нема... божји рај.
А овци колку сакаш, даваат ли даваат и не прашуваат многу:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
"Moderni" vernici :

Хари Костов, Штерјо Наков, Минчо Јорданов, Бранко Азески.

???

Perenje pari preku gradenje crkvi, lazen obid za mienje obraz...

Vo Crkva vlagaat "valkani" pari..
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Зошто секогаш се осврнувате кон Православната Црква, и зошто толку ви пречат поповите. Еве јас на пример, се сметам себеси за верник, а со самото тоа што својата вера и почит ја предавам на Господ, должна сум да го почитувам статусот на оној кој ја има професијата поп. Толку многу нехристијански работи се случуваат околу нас, а вие ја мешате верата во нешто свето и големо, со ниските по ранг дискусии и сл.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Зошто секогаш се осврнувате кон Православната Црква, и зошто толку ви пречат поповите. Еве јас на пример, се сметам себеси за верник, а со самото тоа што својата вера и почит ја предавам на Господ, должна сум да го почитувам статусот на оној кој ја има професијата поп. Толку многу нехристијански работи се случуваат околу нас, а вие ја мешате верата во нешто свето и големо, со ниските по ранг дискусии и сл.
pa i samata vera e opravduvanje za mnogu nehrisitjanski kako sto gi narekuvas ti, raboti da se slucuvaat. i zaso da nemam takvo mislenje za popot koga samite si go pravat toa. vozat najdobri koli, ziveat u najbolje kuki, naplaka edno bacuvanje na raka 500 den. znaes kako vikaat popovite. ke frlat pari i vikaat: se so ke ostane gore za gospod, se so ke padne dole za mene.:pos2:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
имам други планови за животов ама ако не ми успеат одам за поп...:vozbud:
најдоброплатена професија во државава...:zver:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
abe vo denesno vreme se odi DOWN samo svestenicite na ekonomski plan se sabilni a da ne recam i poveke od stabilni.......... Porano pop da bidis eeeeeee privilegija demek se znajs ama se se vrti se se menuva i sega popvite ni znaene ni nisto samo babini devetini kazuvaat a so e najcudno pak si se taka stabilni na ekonomski plan........ Toa me cudi ili se mnogu itri ili pak ne lugevo opsto glupi ili pak treta opcija dvete zaedno so e najstrasno ama jbg to e to i fakt e deka da bids pop E NAJPLATENA PROFESIJA VO DRZAVAVA..........

Чувствува ли некој внатрешен повик, искрен верник е и сака својот живот да го посвети на Бога...на верата..??
Ma kakov vnatresen povik retki se onie koi bi i go dale zivotot na verata i boga a za toa da ne baraat niso za vozvrat - eeeeeeeeeeeeeee do kaj dojde svetov se zivi gluposti se zaboravila sustinata na se so pretstavuva religija ako vejce postoi toa.........
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Христијанството е вера.
Православието е бизнис.

п.с. Пред само неколку дена Македонската православна црква му додели орден, меѓу другите академци и на г-динот Шоп Трајанов кој, барем досега, е најагресивниот АТЕИСТ во нашиве простори. Значи не станува збор за некој неутрален атеист кој едноставно не си верува во Бог, туку станува збор за агресивен атеист кој активно учествува во пропагирање на атеизмот и со тоа ја поткопува христијанската вера. Сепак истиот човек беше награден од Македонската православна црква што е знак дека таа го подржува и наградува неговото дело/творештво иако истот е против Христос. Исус рече: Кој не е со Мене, тој е против мене. Бидејќи МПЦ е со Шоп Трајанов, а овој пак е против Христос, следува дека и МПЦ е против Христос.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Милион евра со лажен егзорцизам

Свештеникот дон франческо Северо Базофи од фиорентинската надбискупија и водител на Домот на светите архангели во Мугело , бил обвинет дека со лажен егзорцизам од лековерните граѓани извлекол 4 милиони евра . Сведоците тврдат дека дон Базофи спроведувал егзорцизам без одобрение од својот надлежен надбискуп , кардиналот Енио Антониели и без да го почитува правилнокот на католичката црква .

На верничките собири на дон Базофи , кој важи за харазматична личност , некој од неговите соработници доживувал “напад од демон„ по што тој со неколку молитви и гласно извикување на „Алелуја“ ја истерувал нечистата сила .Адвокатите на обвинетиот свештеник истакнуваат дека Базофи не собирал пари за себе , туку за 19 хуманитарни акции во Латинска Америка . Тие тврдат дека свештеникот давал само благослови , но не негирата дека благословите се материјализирале во неговиот паричник .

извор : денешен број на Време 08.04.2008


Епа до кога бе со вакви работи ....:tapp::tapp: .... за 19 акции во Л.Америка , па и лаже ...

Така , така вакви луѓе се во името на Бог ....

Па имали бе крај на овие глупости ?

п.с И во мене се роди некој “внатрешен повик „ за да станам гласник на Бога , “повикот„ доаѓа од двете надворешни страни на нозете и од двете страни на задникот ...:vozbud: да одговорам на повикот , оче ?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Свештеникот дон франческо Северо Базофи ... овој ептен го разработил бизнисот:vozbud:
Абе мама си ибале тоа свештениците, имаат нос да намирисаат наивни луѓе ... и удри по џебот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Очигледно е дека не сте ја разбрале улогата од свештентвото или пак од предрасуда кон свештениците, не ни сакате да ја дознаете нивната улога во овој свет па редовно ги напаѓате со веќе познатите и безброј пати кажани забелешки дека свештениците биле вакви и такви.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Очигледно е дека не сте ја разбрале улогата од свештентвото или пак од предрасуда кон свештениците, не ни сакате да ја дознаете нивната улога во овој свет па редовно ги напаѓате со веќе познатите и безброј пати кажани забелешки дека свештениците биле вакви и такви.
Е јбг вистината боли:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај сеа објасни: која е вистината? И да видиме како и колку боли и кого го боли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom