Векови Русофилство меѓу Македонците

Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Руската Црква не е наклонета кон Македонската. Рускиот „поздрав„ се однесува на „решавањето„ на проблемот кој Српската го има со Македонската, ради нивната (Руско-Српска) блискост, така да „поздравот„ воопшто не е насочен кон Македонската.
Ruskiot pozdrav se odnesuva na pocituvanje na crkovnite kanoni, nesto sho Vartolomej go pogazi koga naznaci Ukrainska crkva nekanonski.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Mрсните олигаршки свињи ти се репер за култура и префинетост? Сериозно?
Мрсните олигарси и се главната култура на оваа земја, и воедно главниот експорт. Еден од овие мрсници е и владетелот на кој толку го дркате.
Далеку се тие од мојот репер, ти кажав веќе два до три збора за мојот репер за култура. Швајцарски Манастири и Ренесансни Полимати. (y)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Ruskiot pozdrav se odnesuva na pocituvanje na crkovnite kanoni, nesto sho Vartolomej go pogazi koga naznaci Ukrainska crkva nekanonski.
Ко црковни канони се испочитувани од Српската Црква кон Македонската, после децении „пауза„ и немуабетење?...

И зашто тоа „признавање„ се случи инстантно, онака, од „ведро небо„, а не според каноните?...
Автоматски споено мислење:

Српската црква самоиницијативно не не призна. Можеби има политичка игра и што и да е. Меѓутоа ова е многу јасен знак на Русите за Македонците.
Па секако дека Српската не не‘ призна самоницијативно и дека во прашање се играрии и сметки, кои наскоро ќе ни‘ дојдат за наплаќање за и околу признавањето.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
И зашто тоа „признавање„ се случи инстантно, онака, од „ведро небо„, а не според каноните?...
Politika...
Автоматски споено мислење:

Па секако дека Српската не не‘ призна самоницијативно и дека во прашање се играрии и сметки, кои наскоро ќе ни‘ дојдат за наплаќање за и околу признавањето.
Ovie ke dojdat od Vartolomej.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Па секако дека Српската не не‘ призна самоницијативно и дека во прашање се играрии и сметки, кои наскоро ќе ни‘ дојдат за наплаќање за и околу признавањето.
Зошто сметки за плаќање да дојдат. Сметката можеби е веќе наплатена. Симпатиите на Македонскиот народ во големо мнозинство се на страната на Русија. Освен нели некои шарени ботови и лгбт заедницата, која и онака не е таргет.

А и да дојде, сметката колкава ќе биде? Сигурно ни приоближно до промена на име, знаме, устав, историја и двојазичност. Ние све тоа го плативме, а ништо за возврат не добивме ... Вака барем резултатот го гледаме предвреме.

Замисли си да ни кажеше ЕУ/НАТО, ај прво влезете во ЕУ/НАТО па после ќе видиме со името/јазикот/историјата што ќе праиме.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Зошто сметки за плаќање да дојдат. Сметката можеби е веќе наплатена. Симпатиите на Македонскиот народ во големо мнозинство се на страната на Русија. Освен нели некои шарени ботови и лгбт заедницата, која и онака не е таргет.

А и да дојде, сметката колкава ќе биде? Сигурно ни приоближно до промена на име, знаме, устав, историја и двојазичност. Ние све тоа го плативме, а ништо за возврат не добивме ... Вака барем резултатот го гледаме предвреме.

Замисли си да ни кажеше ЕУ/НАТО, ај прво влезете во ЕУ/НАТО па после ќе видиме со името/јазикот/историјата што ќе праиме.
„Искуството„ кое украинската православна Црква (не онаа под Москва...) го има со нејзиното „признавање„ од страна на Вартоломеј, ни укажува на сметката која Вартоломеј ќе ни ја исрпати, а која веќе е начната во неговиот допис до МПЦ-ОА:
- не‘ нарекува „Црква од Охрид„,
- нема допуштање за користењето „Македонија„ и се‘ што од него се изведува како придавка,
- надлежноста на „Црквата...„ ќе биде само на територијата кона ни ја оставија моќниците (само денешна Македонија),
- за името „Македонија„ да си го прашаме „јужниот сосед„ (кој веќе полоага право на монопол на името „Македонија„),
- епархиите по светов ќе бидат под надлежност од Вартломеј.

На здравје...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
„Искуството„ кое украинската православна Црква (не онаа под Москва...) го има со нејзиното „признавање„ од страна на Вартоломеј, ни укажува на сметката која Вартоломеј ќе ни ја исрпати, а која веќе е начната во неговиот допис до МПЦ-ОА:
- не‘ нарекува „Црква од Охрид„,
- нема допуштање за користењето „Македонија„ и се‘ што од него се изведува како придавка,
- надлежноста на „Црквата...„ ќе биде само на територијата кона ни ја оставија моќниците (само денешна Македонија),
- за името „Македонија„ да си го прашаме „јужниот сосед„ (кој веќе полоага право на монопол на името „Македонија„),
- епархиите по светов ќе бидат под надлежност од Вартломеј.

На здравје...
Признанието што дојде од вселенската патријаршија, воопшто не е поврзано со помирувањето на Србската и Македонската црква. Трчањето на Вартоломеј е само трчање на прле пред магаре за да го ублажи политичкиот ефект. Вселенската патријаршија е под директна управа на Атинската Архиеопископија која не ни го признава крштението, или со подруги зборови не не смета за Христијани воопшто. Така да признание од Вартоломеј не ни можеме реално да очекуваме.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Ајде вака да ја преформулирам темава.

Шо барате во Европа? Дали мислите дека имате било што блиско со континентот?
Кратко. Што кур барате во Европа?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Ајде вака да ја преформулирам темава.

Шо барате во Европа? Дали мислите дека имате било што блиско со континентот?
Кратко. Што кур барате во Европа?
klosar nie sme EVROPA. iskreno me boli kur za svicarska ili germanija.

ti do pred nekoj mesec kukase za amerikancite i nivnata burzoazija za sega da prodavas muda za bubrezi za evropa. aj sto si naiven ama i retko glupo covece si sto nitu ja znae istorijata, nitu ja razbira segasnosta, situacijata i politikata ama toa e, sto da ocekuvas od buljas sto jadel kotek od koj stigne dur bil mal. da si imal muda i karakter ke si se borel, ama ti ko picka i togas i sega odbiras da begas... mrsh

garant imas i bugarski pasos...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
хаахахха да бегам? Со камења ги врчкав мрсулковците. Им станав претседател на клас. :ROFLMAO:
Тоа што не можам, и не сакам реално, да релицирам на секој маргинален овде, не значи дека бегам, ама Амеба не би толкувала соодветно.

Македонија не е Европа. Нема ни да биди. Франција треба да стисни заби. Унијата е нејзина и од Германија - од нив две е основана, чисто европска инцијатива за обнова по војната, а не од САД.
Нема САД што да ја притиска Франција да попушти. Франција ја создаде и Америка, да не беа тие кур шо че се одделеа од Британскиот Бехемот. Така да, Франција че прај со својот Континент шо и чини. Ако таа речи не. Тогаш Не значи НЕ.

Дури и да влезите во ЕУ, присилно, пак нема да ве биди. Со сила убавина, не бидува.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.526
Поени од реакции
7.115
Ајде вака да ја преформулирам темава.

Шо барате во Европа? Дали мислите дека имате било што блиско со континентот?
Кратко. Што кур барате во Европа?
Имаше референдум за оваа тоа што неписмени го рачунаа како успешен а не беше е сосема друга работа.
Незнам зошто да се замарам со Европа кога она ми носи повеќе штета на мојата земја одколку што има бенефит.
ПС исто глупост беше влегувањето во НАТО али јеби га начекаа неписмени комуњари.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Реалноста е дека сме на исто ниво ко бугарите. Бетер од нив не можи, затоа велам на исто ниво. Тоа е најдолното.
Далечен плач сме ние од Хрвати и Словенци. Ликот што пред еден век проба да направи луѓе од нас, беше Хрват-Словенец по националност. Социјалист? Комунист? Автократ? За некои можеби Диктатор? За други Монарх.
Едно нешто не беше - русофил.

И тргни го него настрана, европската експанзија кон источна европа е најголемото дно и пеколна грешка по европската цивилизација. Требаше да се прекини со Полска, Словачка, Чешка, Хрватска и Словенија. Толку, фазла од тоа нема Европа.

Ниту делите идеал со Европа, ниту животен стандард, ниту било што. Огорчени сте. Мразите некој поголем и подобар од вас. Го сакате долу. Имате тема за Криза во Европа. Како да навивате.
И Луцифер му љубоморел на Бога. Мислел дека ќе го турни и смени. Ама Бог го плеснал на Земјата - Градината на Злото. И тоа салам го треснал. Затоа, пази на кого му посакуваш зло.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
хаахахха да бегам? Со камења ги врчкав мрсулковците. Им станав претседател на клас. :ROFLMAO:
Тоа што не можам, и не сакам реално, да релицирам на секој маргинален овде, не значи дека бегам, ама Амеба не би толкувала соодветно.

Македонија не е Европа. Нема ни да биди. Франција треба да стисни заби. Унијата е нејзина и од Германија - од нив две е основана, чисто европска инцијатива за обнова по војната, а не од САД.
Нема САД што да ја притиска Франција да попушти. Франција ја создаде и Америка, да не беа тие кур шо че се одделеа од Британскиот Бехемот. Така да, Франција че прај со својот Континент шо и чини. Ако таа речи не. Тогаш Не значи НЕ.

Дури и да влезите во ЕУ, присилно, пак нема да ве биди. Со сила убавина, не бидува.

ok, aj sega idi drkaj na sponkata od vlez i pak begaj koga nekoja zenska ke te pogledne u park... dzabe vezes, sam dlaboko u dusata znaes deka si picka.

pa uste ona nema da ne bide :pos:, sto si be ti? ustvari zaboraviv, bugar...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
ok, aj sega idi drkaj na sponkata od vlez i pak begaj koga nekoja zenska ke te pogledne u park... dzabe vezes, sam dlaboko u dusata znaes deka si picka.

pa uste ona nema da ne bide :pos:, sto si be ti? ustvari zaboraviv, bugar...
влав кој понекогаш е македонец, некогаш грк а понекош и бугар
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
влав кој понекогаш е македонец, некогаш грк а понекош и бугар
vakva picka samo so bugarski pasos moze u svet... eve sega "evropeec" valjda izigrava a zivee u nekoj kokosarnik so zidovi od kartoni pa i koga se ebat komsiite gi slusa...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom