Вегетеријанство

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Блиц прашање: дали џусеријанството - бидување веган кој единствено користи сокови од зеленчук и овошје, е здраво за телото? Под услов сите хранливи материи потребни за организмот да ги примиш така нормално?

П.С. Да не се разбереме погрешно, да живееш на сокови, забите да не ги користиш за мелење храна, туку соковникот да го прави тоа?

*еве и линчиња...
http://en.wikipedia.org/wiki/Max_Gerson
http://gerson.org/gerpress/
http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/dietandnutrition/gerson-therapy

на интернет побарај, на форумов неможе да имаат луѓето искуство со се’, + има луѓе кои тук си го трошат времето и се несериозни, па само тресат колку да си напрат занимација ;)
Поздрав
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Блиц прашање: дали џусеријанството - бидување веган кој единствено користи сокови од зеленчук и овошје, е здраво за телото? Под услов сите хранливи материи потребни за организмот да ги примиш така нормално?

П.С. Да не се разбереме погрешно, да живееш на сокови, забите да не ги користиш за мелење храна, туку соковникот да го прави тоа?
Raw vegan е најглупото нешто што сум го чул до сега.
Да не зборам за негативните ефекти и калциумот што нема да го внесуваш.
Зашто можеби го има во магдоносот али не се исти како калциумот во млекото.
Не знам зашто сакаат да ви продаваат лаги и да го реинвертираат тркалото,кога се знае дека сме омнивори и ако не сакаат да ги слушаат фактите живеат во заблуда...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Raw vegan е најглупото нешто што сум го чул до сега.
Да не зборам за негативните ефекти и калциумот што нема да го внесуваш.
Зашто можеби го има во магдоносот али не се исти како калциумот во млекото.
Не знам зашто сакаат да ви продаваат лаги и да го реинвертираат тркалото,кога се знае дека сме омнивори и ако не сакаат да ги слушаат фактите живеат во заблуда...
Бујрум, на англиски е ама ќе го разбереш:

Kenneth G. Williams, a 44-year-old bodybuilder in Oakland, Calif., is a vegan who has taken on traditional bodybuilders and won. But first, there was the stigma.
“I had buddies at the gym, they just thought I was crazy,” Williams said. “I had a great physique and they said, ‘You’re going to get skinny, sick and frail, and die.’ I wasn’t encouraged.”
In 2003, Williams became vegan. In 2004, he won his first competition.
“When they announced me as the winner, people were very happy,” Williams said. “But once the announcer mentioned I was a vegan, the claps stopped and it got so quiet in that auditorium. Right on stage, it hit me: nobody knows about this.”
Williams is now a raw vegan; he said he never heated his food above 112 degrees Fahrenheit.
Дека ќе изумреме сите ако не јадеме месо и реинвертираме тркала бла бла...Запознај го Патрик Бабумиан.

Типацов има поставувано светски рекорди во fronthold, keglifting, стана европски шампион во raw-lifting...ПОСЛЕ СТАНУВАЊЕТО ВЕГАН. Бујрум и Википедија ако не веруваш, сите успеси ги има постигнато со водење вегетаријански стил на живот, а после префрлувањето кон веган ги постигнува најголемите успеси и моментално е еден од најсилните луѓе на планетава http://en.wikipedia.org/wiki/Patrik_Baboumian. Чекај сега, зарем не требаше да умре, да се исуши, да стане Аушвиц како што ти милуваш да кажеш на темава? Хмм...
И да не излеземе сите глупи што сме вегетаријанци, вегани итн., да те потсетам нешто:
Тесла, Анштајн, Њутн во одреден период од неговиот живот - сите биле вегетаријанци. Еве што рекол Ајнштајн - "So I am living without fats, without meat, without fish, but am feeling quite well this way. It always seems to me that man was not born to be a carnivore."
Еден од најсилните луѓе на планетава вели дека vegan is the way to go, најпаметните луѓе во историјата биле вегетаријанци, Ајнштајн како да го прочита твојот пост и штотуку те тресна од земја...Доволно солеше памет, ако имаш нешто конструктивно да кажеш на темава кажи, ако не - барем не не' убедувај дека ќе изумреме и дека сме будали.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Бујрум, на англиски е ама ќе го разбереш:

Kenneth G. Williams, a 44-year-old bodybuilder in Oakland, Calif., is a vegan who has taken on traditional bodybuilders and won. But first, there was the stigma.
“I had buddies at the gym, they just thought I was crazy,” Williams said. “I had a great physique and they said, ‘You’re going to get skinny, sick and frail, and die.’ I wasn’t encouraged.”
In 2003, Williams became vegan. In 2004, he won his first competition.
“When they announced me as the winner, people were very happy,” Williams said. “But once the announcer mentioned I was a vegan, the claps stopped and it got so quiet in that auditorium. Right on stage, it hit me: nobody knows about this.”
Williams is now a raw vegan; he said he never heated his food above 112 degrees Fahrenheit.
Дека ќе изумреме сите ако не јадеме месо и реинвертираме тркала бла бла...Запознај го Патрик Бабумиан.

Типацов има поставувано светски рекорди во fronthold, keglifting, стана европски шампион во raw-lifting...ПОСЛЕ СТАНУВАЊЕТО ВЕГАН. Бујрум и Википедија ако не веруваш, сите успеси ги има постигнато со водење вегетаријански стил на живот, а после префрлувањето кон веган ги постигнува најголемите успеси и моментално е еден од најсилните луѓе на планетава http://en.wikipedia.org/wiki/Patrik_Baboumian. Чекај сега, зарем не требаше да умре, да се исуши, да стане Аушвиц како што ти милуваш да кажеш на темава? Хмм...
И да не излеземе сите глупи што сме вегетаријанци, вегани итн., да те потсетам нешто:
Тесла, Анштајн, Њутн во одреден период од неговиот живот - сите биле вегетаријанци. Еве што рекол Ајнштајн - "So I am living without fats, without meat, without fish, but am feeling quite well this way. It always seems to me that man was not born to be a carnivore."
Еден од најсилните луѓе на планетава вели дека vegan is the way to go, најпаметните луѓе во историјата биле вегетаријанци, Ајнштајн како да го прочита твојот пост и штотуку те тресна од земја...Доволно солеше памет, ако имаш нешто конструктивно да кажеш на темава кажи, ако не - барем не не' убедувај дека ќе изумреме и дека сме будали.
А како бил пред тоа,сигурно бил месојадец така?
А дали користи стероиди?
А дали користи додатни суплементи како леуцин и бцаа.
Економски е 10 пати поскапо.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
А како бил пред тоа,сигурно бил месојадец така?
А дали користи стероиди?
А дали користи додатни суплементи како леуцин и бцаа.
Економски е 10 пати поскапо.
8 години вегетаријанец од кои 1 целосно веган. Сите успеси му се од овој период, а од кога е веган поставува светски рекорди. Незнам колку се дозволени стероидите во овој спорт, типов се натпреварува и има признаени рекорди и титули. Што и да користи истото можат и месојадите да го користат, ама типов е тој што прави рекорди. Инаку веганите избегнуваат се што е од животинско потекло и го заменуваат со растителна алтернатива, вклучувајќи и лекови доколку е можно (пр. таблети без млечен прав туку на база на компир). За нас обичните смртници што не планираме бодибилдинг кариери, што ни е поефтино - кило месо или кило зеленчук? Незнам што имаш против овој начин на живот да мораш да го напаѓаш скришно во 1-2 реченици во секој твој пост на темава. Секој има своја глава за мислење пред носење одлуки околу исхраната, твоите стереотипни и неиздржани мислења сигурно нема да не освестат.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
8 години вегетаријанец од кои 1 целосно веган. Сите успеси му се од овој период, а од кога е веган поставува светски рекорди. Незнам колку се дозволени стероидите во овој спорт, типов се натпреварува и има признаени рекорди и титули. Што и да користи истото можат и месојадите да го користат, ама типов е тој што прави рекорди. Инаку веганите избегнуваат се што е од животинско потекло и го заменуваат со растителна алтернатива, вклучувајќи и лекови доколку е можно (пр. таблети без млечен прав туку на база на компир). За нас обичните смртници што не планираме бодибилдинг кариери, што ни е поефтино - кило месо или кило зеленчук? Незнам што имаш против овој начин на живот да мораш да го напаѓаш скришно во 1-2 реченици во секој твој пост на темава. Секој има своја глава за мислење пред носење одлуки околу исхраната, твоите стереотипни и неиздржани мислења сигурно нема да не освестат.
Немам ништо против,јас бев веган пола година и вегетаријанец година и половина.
Најголемата грешка што сум ја направил.
553338_319727118131347_1482944204_n[1].jpg
Дали е поздрава веганска и вегетаријанска од омниворска тоа е дискутабилно.
Дека балансирана исхрана и полна со зеленчук,овошје,целосни храни заедно со месо и риба е подобра од веганска храна без суплементи е сигурно подобро.
Не ми треба никакво мултивамиснко апче,минерали ги имам во разновидна исхрана.
Цинк не знам од кај земаш но тешко е да го најдеш во веганска храна,калциум од магдонос не е биолошки ист како од млеко,б-12 го нема во веганска исхрана и го имало во некоја алга ама таа алга не е исто како црн дроб.
Филозофии ваши не се научно подржани и далеку полошо од балансирана исхрана и разновидна исхрана.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Немам ништо против,јас бев веган пола година и вегетаријанец година и половина.
Најголемата грешка што сум ја направил.
Прегледај го приврзокот 56722
Дали е поздрава веганска и вегетаријанска од омниворска тоа е дискутабилно.
Дека балансирана исхрана и полна со зеленчук,овошје,целосни храни заедно со месо и риба е подобра од веганска храна без суплементи е сигурно подобро.
Не ми треба никакво мултивамиснко апче,минерали ги имам во разновидна исхрана.
Цинк не знам од кај земаш но тешко е да го најдеш во веганска храна,калциум од магдонос не е биолошки ист како од млеко,б-12 го нема во веганска исхрана и го имало во некоја алга ама таа алга не е исто како црн дроб.
Филозофии ваши не се научно подржани и далеку полошо од балансирана исхрана и разновидна исхрана.
Филозофијата на вегетаријанството и веганизмот е тоа дека човекот е дојден до тој степен на развиток и пред се интелигенција да може да бира алтернативи кои не им наштетуваат на животните. Во кратки црти, ценење на животот и на останатите. Затоа во никој случај нема јас самиот себеси како живо битие да си наштетам, тоа би било лицемерно и против мојата филозофија. Но кога изборот ми се сведува на месо од битија во најмала рака 90% со ист генетски материјал како и мојот, со чувства и емоции итн. и мултивитамини, цинк и магнезиум во таблети од 60 денари за 20 таблети - кај мене изборот е второто.
Незнам поради кои причини си бил вегетаријанец и веган, но сигурен сум дека истите не биле доволно цврсти штом си се откажал. Пред секоја голема одлука треба истражување, припрема и голема волја. Веган е и човек што јаде само леб - сигурно дека нема да е здраво, затоа не треба да вадиме заклучоци од луѓе што пробале на погрешен начин. За се што јадеш ти јас имам алтернатива која што не вклучува колење животни. Ова е чисто само една причина, да не навлегуваме во тоа што крие месната и млечната индустрија, третман кон животните пред да бидат заколени (верувај, најсреќни се тие што ги колат), влијанието врз животната средина итн.

Еве неколку факти за негативното влијание на месната индустрија врз животната средина:

- доколку секој Германец прескокне едно јадење со телешко, за една недела ќе има произведено помалку CO2 доволно за обиколка на светот со Порше;
- за секои 500 грама месо се користат 8 килограми житарици за исхрана на животното. Со толку житарици може да се нахранат 10 луѓе дневно, додека 500 грама месо покриваат 1/3 од исхраната на еден човек дневно;
- за 1 килограм тофу потребни се 924 литри вода во производство, за 1 килограм месо 15 500 литри вода - повеќе од водата потребна за непрестано туширање една година;
- за производството на соја годишно се трошат 18,9 трилиони литри вода, за месо 888,3 литри вода;

За мене ова е неоправдано само за да имам месо во исхраната, нешто што можам лесно да го заменам. Во нормален свет ова би бил правилниот избор, во овој ти и многу други не сметаат за будали.

Околу тоа што е поздраво:

- најголемата причина за салмонела, е. коли итн. е изметот од животните во месото. Една студија покажала дека од 200 месни продукти имало 20% салмонела;
- во Германија умираат 3,21 луѓе на час поради болести поврзани со конзумирање на месо;
- месојадите имаат во просек 210 мг/дл холесторол, лакто-ово вегетаријанците 161 мг/дл, веганите 133 мг/дл холесторол.

Ова се секундарни причини, за мене лично пред се примарна причина е ова:

- секоја година само во Германија умираат 717 448 495 животни, на секоја секунда по 23 животни. Проблемот е тоа што месната и млечната индустрија, секако за профит, го билдат наталитетот на животните во рамки илјадници пати поголеми од потребните и реалната потреба на пазарот. Не би сакал да постирам видеа каков е третманот во тие индустрии, но мене како живо битие тоа ме погодува.

Значи заклучок: причините да се биде вегетаријанец/веган се посилни од последиците (земање мултивитамини од 60 денари). Овие луѓе треба да ги почитуваш поради нивните принципи и жртва што ја прават во животот (посебно овде во МК каде сите те сметаат за скренат), не да ги разубедуваш.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Филозофијата на вегетаријанството и веганизмот е тоа дека човекот е дојден до тој степен на развиток и пред се интелигенција да може да бира алтернативи кои не им наштетуваат на животните. Во кратки црти, ценење на животот и на останатите. Затоа во никој случај нема јас самиот себеси како живо битие да си наштетам, тоа би било лицемерно и против мојата филозофија. Но кога изборот ми се сведува на месо од битија во најмала рака 90% со ист генетски материјал како и мојот, со чувства и емоции итн. и мултивитамини, цинк и магнезиум во таблети од 60 денари за 20 таблети - кај мене изборот е второто.
Незнам поради кои причини си бил вегетаријанец и веган, но сигурен сум дека истите не биле доволно цврсти штом си се откажал. Пред секоја голема одлука треба истражување, припрема и голема волја. Веган е и човек што јаде само леб - сигурно дека нема да е здраво, затоа не треба да вадиме заклучоци од луѓе што пробале на погрешен начин. За се што јадеш ти јас имам алтернатива која што не вклучува колење животни. Ова е чисто само една причина, да не навлегуваме во тоа што крие месната и млечната индустрија, третман кон животните пред да бидат заколени (верувај, најсреќни се тие што ги колат), влијанието врз животната средина итн.

Еве неколку факти за негативното влијание на месната индустрија врз животната средина:

- доколку секој Германец прескокне едно јадење со телешко, за една недела ќе има произведено помалку CO2 доволно за обиколка на светот со Порше;
- за секои 500 грама месо се користат 8 килограми житарици за исхрана на животното. Со толку житарици може да се нахранат 10 луѓе дневно, додека 500 грама месо покриваат 1/3 од исхраната на еден човек дневно;
- за 1 килограм тофу потребни се 924 литри вода во производство, за 1 килограм месо 15 500 литри вода - повеќе од водата потребна за непрестано туширање една година;
- за производството на соја годишно се трошат 18,9 трилиони литри вода, за месо 888,3 литри вода;

За мене ова е неоправдано само за да имам месо во исхраната, нешто што можам лесно да го заменам. Во нормален свет ова би бил правилниот избор, во овој ти и многу други не сметаат за будали.

Околу тоа што е поздраво:

- најголемата причина за салмонела, е. коли итн. е изметот од животните во месото. Една студија покажала дека од 200 месни продукти имало 20% салмонела;
- во Германија умираат 3,21 луѓе на час поради болести поврзани со конзумирање на месо;
- месојадите имаат во просек 210 мг/дл холесторол, лакто-ово вегетаријанците 161 мг/дл, веганите 133 мг/дл холесторол.

Ова се секундарни причини, за мене лично пред се примарна причина е ова:

- секоја година само во Германија умираат 717 448 495 животни, на секоја секунда по 23 животни. Проблемот е тоа што месната и млечната индустрија, секако за профит, го билдат наталитетот на животните во рамки илјадници пати поголеми од потребните и реалната потреба на пазарот. Не би сакал да постирам видеа каков е третманот во тие индустрии, но мене како живо битие тоа ме погодува.

Значи заклучок: причините да се биде вегетаријанец/веган се посилни од последиците (земање мултивитамини од 60 денари). Овие луѓе треба да ги почитуваш поради нивните принципи и жртва што ја прават во животот (посебно овде во МК каде сите те сметаат за скренат), не да ги разубедуваш.
Дај ми научна студија кој ги потврдува твоите факти.
B-12 72 % помалку од нормалата.
Селен,цинк исто така.
Антиоксиданси поголеми затоа што конзумирате големо кочичество зеленчук,да конзумираат луѓето што јадат месо зеленчук како јас ќе бидат 10 пати поздрави.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11053901
Тоа што е поздрава од нормалната американска исхрана е затоа што е полна со зеленчук и овошје,замени ги сите тие нездрави храни со повеќе риба,пилешко,урда,јајца и да видиме дали тогаш твоите аргументи се валидни.
Салмонелата се добива со лошо готвење на храната,ако не ја зготвиш храната над 80 степени,салмонелата не се уништува.
Не знам кој е доволно луд да јаде живо месо но јас не би јадел.
http://inhumanexperiment.blogspot.com/2009/09/age-content-of-foods.html
Храната и поврзаноста за забрзување на процесот на стареење.Твоите јатки се први на листата.
http://inhumanexperiment.blogspot.com/2009/09/eating-meat-or-going-vegan-comparing.html
И за најнормален човек исхраната богата со зеленчук,ниска со фруктоза и ниска со протеини е здрава,но тоа не значи дека за активен човек како мене таа исхрана е добра,нема доволно енергија,нема доволно леуцин да запре катаболизам,растителните протеини не можат да се мерат во квалитет со животинските и исхраната со растенија не е богата со разграничени аминокиселини леуцин,исо леуцин,валин како омниворската балансирана исхрана.
Но ако си лакто-ово вегетаријанец е тогаш е друга приказна сето тоа можеш да го надокнадиш бидејќи јајцата и млечните производи се богати со есенцијални аминокиселини :).
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
муабетов на типов е: не си ко мене = не чиниш... :D :D :D
Брат @Stef Bachatero секој има право да одбери шо му е ќеф, мислам дека никој не те нападна поради тоа што не си вегетаријанец или веган, од нешто се браниш? .. Нема врска, уживај си, не те именував за да отворам кавга, туку да знајш дека тебе ти се обраќам ;)


Ај сега то шо мислев да кажам...
Најздрава опција е кога дишеме здрав воздух, пиеме чиста изворска вода и се храниме со растителна, чиста, хемиски нетретирана, генетски не модифицирана, на било кој начин не процесирана (освен цеденеа низ соковник или блендер)

*ова е основната прехрамбена пирамира за сирова храна
патем имаме неколку блогови за сирова храна кај нас во мк,
еве 2 фб линчиња:
- http://www.facebook.com/surovoivkusno?ref=stream
- http://www.facebook.com/RawFoodMk?ref=stream

health Food Piramid.jpg


***Дијаграм на алкалност и киселост на храната...

food Alkaline-and-acid-food02.jpg


>>> Кога одлучив да не јадам месо (вегетаријанец сум) тоа беше најмногу поради сочувство кон животните... Предхнодно знаев за влијанието на животниските продукти врз човековиот организам... додуша знаев и за влијанието на пестицидите и сл хемии кои се косритат при одгледувањето на растителната храна... Но, најмногу ме скрши еден текст (за кој знаев дека е така) во кој опишуваше што чувствуваат животните кога ги колат и во какви се услови ги одгледуваат ... А јас тоа го знев бидејќи со мои очи сум вишол како се борат за живот и несакаат да бидат заклани и како се мачат дури умираат....
>>>> Не дека сум светец, ама тоа неверувам дека многу луѓе би можеле да го направат со своја рака (да убијат живо суштество) - затоа е многу лесно да се јаде месо денес, бидејќи готово го носат до трпезите и никој не помислува низ што минале животните додека стигнале како стек на нивната трпеза...
[ Нема да зборувам за начинот на кој ги одгледуваат животните, лекарствата, хормоните и храната со кои ги клукаат, условите во кои живеат, стресот и болестите кои ги добиваат... ]

*Разликата помеѓу свињата, кравата , козата... и домашните миленици пр: кучиња, мачиња.. (за кои патем се чудиме и гнасиме од помислата дека во Кина ги јадат) е само 2% во генот, а 98% од днк-та на животните е иста.

Докажано е дека животнте чувствуваат. Чувствуваат среќа, страв, радост, покажуваат знаци на свест: љубопитни се, некои од нив научиле да користат орудија...
Често пати слушаме за случки каде некое куче спасило човечки живот...
Тие што имаат миленичиња дома, многу добро знаат и со свои очи гледаат дека секое милениче има свој карактер, личност... и се’ што погоре го спомнав: чувства и тн...

***Никого не сакам да обвинам... секој си знае за себе и одлучува за сопствениот живот и има право да го живее како сака и никој не смее да му го загрози тоа право. Секое живо суштество го има тоа право на живот.

Yes, I am vegan.jpg
ps Не можеме да се споредуваме со слоновите, но тие се едни од најголемите (ако не и најголеми) копнени животни, и се вегани... од каде им се протеините... знам, знам јадам многу количински... пред да споредите на таа база, нека ви текни на нивната големина :D :D :D
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Филозофијата на вегетаријанството и веганизмот е тоа дека човекот е дојден до тој степен на развиток и пред се интелигенција да може да бира алтернативи кои не им наштетуваат на животните. Во кратки црти, ценење на животот и на останатите.
.
Лицемерно е да важи само за животните а???

Плус на анонимни анкети дури 78% од вегетаријуанци/вегани си се нисповедаат дека сепак јадат месо, дури и опишуваа кколку е вкусен хамбургер и таму некој западен микс од кашкавал со мелено месо(и печурки по желба) и леб сето тоа печено се разбира лебот не оди на скарата, значи нешто налик Македонка излева ако не се лажам а македонла е..њам њамм.....Е сега покрај овие исповиди на прашањето зошто сте тогаш вегани а пак конзумирате месо- одговорот на повеќето ќе го скратам да изгледа вака...паа да бидам Ин, Луѓето за бмене да мислат делка сум


Филозофијата на вегетаријанството и веганизмот е тоа дека човекот е дојден до тој степен на развиток и пред се интелигенција да може да бира алтернативи кои не им наштетуваат на животните. Во кратки црти, ценење на животот и на останатите.
И да биде полошо навистина ем лицемери ЦЕЛИ 70% јадат месо ем ја глумат онаа. за свеста.

Размислете, нели би било попаметно да се борите против белиот шеќер оти пред да се рафинира човекот никако немал контакт со него и еве сега младиве кркаат шеќер заедно со кафето а и со кока-кола за да подоцна останат без минерали ниту пак натриум и калиум и така стануваат зомби и оди купува повторно кока-кола бидејќи пак е жеден а зомба гледа жедта да ја нзгасне ама кока кола само тера на повеќе и повеќе..

Ако ги сакате животните донирајте средства за нив, не ја обвинувајте месната индустрија, јас јадам и месо ама јадам и кромид, патлиџан уз ракију и си кажувам а ваму вие сте се загрижиле толку за животните што скришно јадете месо:icon_lol:


Еве неколку факти за негативното влијание на месната индустрија врз животната средина:

- доколку секој Германец прескокне едно јадење со телешко, за една недела ќе има произведено помалку CO2 доволно за обиколка на светот со Порше;
- за секои 500 грама месо се користат 8 килограми житарици за исхрана на животното. Со толку житарици може да се нахранат 10 луѓе дневно, додека 500 грама месо покриваат 1/3 од исхраната на еден човек дневно;
- за 1 килограм тофу потребни се 924 литри вода во производство, за 1 килограм месо 15 500 литри вода - повеќе од водата потребна за непрестано туширање една година;
- за производството на соја годишно се трошат 18,9 трилиони литри вода, за месо 888,3 литри вода;
Еррор истите бројки ги начекав и за САД, плус крати по една нула ејјј пази ја математикава колку е нездрава

за 1 килограм месо 15 500 литри вода - повеќе од водата потребна за непрестано туширање една година;
Добро бее ти нормален си??

Мислам си размислил околу ова што постираш или??

Знаеш колку кубни метри се тоа м??

15.5 кубни метри па јас трошев али за 300 квадрата земја сосе мали бавчички, ама плаќав бајаги висока сметка оти некои трошеа 7. некои 6(оние малоумници кои ќе стават куќа на рид па нема двор-нема ни бавча ни лозје да си пазиш ракију да си се напиеш като човек ебаго, ни капини, ни јагоди,круши,сливи..малоумна работа бог да чува) али ете месечно таа површина со плус ми9нус 2 кубни метри вода беше наводнувана и тоа ДА НАВОДНУВАНА и сега сакаш да ми кажеш ти дека они трошат исто така толку вода за 1 килограм месо..хахах па 1300 денари беа сметките за вода и килограм месо еве 300 денари па фармата е мањак....на што сае човек не ќе наиде..
 
S

Stef Bachatero

Гостин
муабетов на типов е: не си ко мене = не чиниш... :D :D :D
Брат @Stef Bachatero секој има право да одбери шо му е ќеф, мислам дека никој не те нападна поради тоа што не си вегетаријанец или веган, од нешто се браниш? .. Нема врска, уживај си, не те именував за да отворам кавга, туку да знајш дека тебе ти се обраќам ;)


Ај сега то шо мислев да кажам...
Најздрава опција е кога дишеме здрав воздух, пиеме чиста изворска вода и се храниме со растителна, чиста, хемиски нетретирана, генетски не модифицирана, на било кој начин не процесирана (освен цеденеа низ соковник или блендер)

*ова е основната прехрамбена пирамира за сирова храна
патем имаме неколку блогови за сирова храна кај нас во мк,
еве 2 фб линчиња:
- http://www.facebook.com/surovoivkusno?ref=stream
- http://www.facebook.com/RawFoodMk?ref=stream

Прегледај го приврзокот 56804


***Дијаграм на алкалност и киселост на храната...

Прегледај го приврзокот 56802


>>> Кога одлучив да не јадам месо (вегетаријанец сум) тоа беше најмногу поради сочувство кон животните... Предхнодно знаев за влијанието на животниските продукти врз човековиот организам... додуша знаев и за влијанието на пестицидите и сл хемии кои се косритат при одгледувањето на растителната храна... Но, најмногу ме скрши еден текст (за кој знаев дека е така) во кој опишуваше што чувствуваат животните кога ги колат и во какви се услови ги одгледуваат ... А јас тоа го знев бидејќи со мои очи сум вишол како се борат за живот и несакаат да бидат заклани и како се мачат дури умираат....
>>>> Не дека сум светец, ама тоа неверувам дека многу луѓе би можеле да го направат со своја рака (да убијат живо суштество) - затоа е многу лесно да се јаде месо денес, бидејќи готово го носат до трпезите и никој не помислува низ што минале животните додека стигнале како стек на нивната трпеза...
[ Нема да зборувам за начинот на кој ги одгледуваат животните, лекарствата, хормоните и храната со кои ги клукаат, условите во кои живеат, стресот и болестите кои ги добиваат... ]

*Разликата помеѓу свињата, кравата , козата... и домашните миленици пр: кучиња, мачиња.. (за кои патем се чудиме и гнасиме од помислата дека во Кина ги јадат) е само 2% во генот, а 98% од днк-та на животните е иста.

Докажано е дека животнте чувствуваат. Чувствуваат среќа, страв, радост, покажуваат знаци на свест: љубопитни се, некои од нив научиле да користат орудија...
Често пати слушаме за случки каде некое куче спасило човечки живот...
Тие што имаат миленичиња дома, многу добро знаат и со свои очи гледаат дека секое милениче има свој карактер, личност... и се’ што погоре го спомнав: чувства и тн...

***Никого не сакам да обвинам... секој си знае за себе и одлучува за сопствениот живот и има право да го живее како сака и никој не смее да му го загрози тоа право. Секое живо суштество го има тоа право на живот.

Прегледај го приврзокот 56800
ps Не можеме да се споредуваме со слоновите, но тие се едни од најголемите (ако не и најголеми) копнени животни, и се вегани... од каде им се протеините... знам, знам јадам многу количински... пред да споредите на таа база, нека ви текни на нивната големина :D :D :D
Прво нешто се согласувам со тебе јас не се карам туку дебатирам од научна докажана перспектива.
Сакам да кажам дека има многу бенефит ако луѓето отидат 1 месец на вегетаријанска исхрана и ќе научат многу за како треба да се хранат и што треба да тргнат од трпезата.
Но долгорочно не е решени затоа што како спортист треба да купувам додатни суплементи како што се леуцин,БЦАА и квалитетен протеин изолиран.
Сега на пазарот излегоа киноа,чиа семиња,хељда кој се квалитетни протеини но бидејќи не се произведуваат кај нас за жал се премногу скапи.
Да споредам 100 грама месо од пилешко или било кој животински продукт и 100 грама соја како најквалитетен протеин,ќе речам дека 100 грама пилешко дава поголема биолошка вредност и помалку калории се од мојот буџет за да ги внесам тие протеини.
2-ро што сите вегетаријанци ви го перат мозокот е дека протеините се штетни,а за волја на вистината сите легумиозни продукти содржат добро количество на протеини.
Плус содржат лингани,фито естрогени и други компоненти што ако се преконзумираат се докажани дека имаат негативен ефект кај мажите.
3-то протеините имаат метаболички забрзан ефект кога се работи за конзумирањето нивно,нашето тело одвојува 25-30% од енергијата само да ги дигестира во прости амино киселини кој нашите мускули можат да ги употребуваат.
4-то протеините стимулираат глукагон сестра на инсулинот и тој стимулира топење на маснотии.
Не велам дека треба да се преконзумираат протеините но ниедна студија нема дека протеините се штетни тоа е мит,а таа студија што сите ја покажуваат дека оштетува бубрези е правена на лица кој имаат историја со бубрежни заболувања или се без бубрег.
Што е голема разлика од млад и активен човек.
Дали би ја препорачал мојата исхрана на човек што не вежба никако,треба сам да си ја најде својата формула за успех.(ако не сака јас ќе му ја направам)
На крајот на денот ако тоа те прави среќен прави го тоа што ти го правиш,но запази дека треба да внесуваш доволно количество на цинк,б-12,селениум,холестерол,доволно протеини од добри извори (избегавај соја и соино млеко)
Соино млеко содржи фруктозен сируп што е научно докажано и поврзано со дијабетис тип 2.
Сојата ако се преконзумира има ефект да додава женски карактеристики плус не знам дали е ГМО или не,не верувам во тоа што пишува.
Лекот е во умереноста и да си најдеш тоа што тебе ти функционира.
П.С за слонот е тревопасно животно има различен дигестивен систем и не е како нашиот.
Имаат долги црева специјално дизајнирано за таа намена.
Кравите имаат само 4 комори за дигестирање на целулозата.
Пробај ти да дигестираш трева и да видиме што ќе стане.
http://www.asianelephantresearch.com/about-elephant-anatomy-and-biology-p3.php
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
@Nex има дискусија со факти, има и просеравање на форум за губење време. Ти го правиш ова второво. Постот ти е толку...неопишлив што немам поим од каде да почнам да те цитирам. Имаш нет, имаш Гугл, едуцирај се па наврати пак без маалски муабети. Јас видов на анонимни анкети 70% од месојадците биле канибали по дома. Глупо звучи да вадиш факти од 'гз, нели? Еве да не вадам и јас од 'гз за штетното влијание:

http://www.mndaily.com/2012/01/18/meat-industry-bad-environment
Еве споредувај потрошени водени ресурси, без да споредуваш со бавчата дома:

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_meat_production

За рафинираниот шеќер - веганите се против и не го јадат затоа што за да се избели се користат животински коски. Исто и со алкохолот кај чие производство се користи што и да е од животинско потекло. Гледаш, ние веќе сме биле против рафинираниот шеќер, ама ти толку знаеш што да ти правиме.

За сите факти погоре спомнати во претходните постови еве ти и линк:

http://www.peta.de/web/home.cfml?viewfile=1&fn=9799DF9EDE51&mod=get

Уште еднаш, немам ништо против да се сметаш попаметен од мене, но зошто мислиш дека си попаметен од Тесла или Ајнштајн?
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
@Nex има дискусија со факти, има и просеравање на форум за губење време. Ти го правиш ова второво. Постот ти е толку...неопишлив што немам поим од каде да почнам да те цитирам. Имаш нет, имаш Гугл, едуцирај се па наврати пак без маалски муабети. Јас видов на анонимни анкети 70% од месојадците биле канибали по дома. Глупо звучи да вадиш факти од 'гз, нели? Еве да не вадам и јас од 'гз за штетното влијание:

http://www.mndaily.com/2012/01/18/meat-industry-bad-environment


ОК студентот има право да мисли така, само не се специфични бе, нек објаснат како, каде при кои процеси, колку се троши и зошто??понатаму забораваат дека кравите ги храните со трева и вода а добиваме млеко,сирење,павлака, урда и на крај краеви омилениот ми Еурокрем(на витаминка ете така-не странцки).
  • Jake Nath—University student
January 18, 2012
In recent years, more and more people have become concerned about the environment. I would guess that a lot, if not most, people try to do basic things like conserving electricity, recycling, taking shorter showers, using cold water when washing clothes, etc.
This is great; however, there is another thing you can do to help the environment much more: reduce or eliminate your consumption of meat and dairy products.
We rarely hear how the meat and dairy industries impact the environment. It is estimated that it takes about 2,500 gallons of water to produce a pound of hamburger. By comparison, a pound of brown rice takes about 250 gallons of water to produce. For another comparison, if you take a 10 minute shower every day, it will take you 72 days to use 2,500 gallons of water.
More than 95 percent of the methane emissions came from the beef cattle sector. Another way these industries damage the environment is water pollution. When livestock are given steroid hormones, these steroids can end up being released into fresh waters, which have been proven to affect fish reproduction.
So the next time you think about ways you can help the environment, think about your eating habits as well.

Но ајде со ред.(Од кога мислење на студент се заема за ФАКТ)

Понатаму требаше да ме цитираш и реплицираш ама не можеше и одма со процирните линкчиња(а најискрено тој за зоофилите пета Kill Meee--џабе не одам на тој линк) така да ти извади од гз ама преку кабело малку нааапна и повлече а јас убаво ти кажав погуглај побарај анонимни СТРОГО анонимни анкети од сите области-до мнохгу интересни заклучоци се доаѓа но вие не одите кон она кое убаво го почитува мечот со две острици, вие иако е со две острици се пазите само од едната бидејќи имате лажна сигурност дека другата нема да ве исече-е грешка сте.)

Првен со водата сме јасни, е сегфа ако они имаат метод кој ја вклучува водата ни за компирите(наводнување) и за животните за пиење-па се до лично јас во ресторан, тогаш би рекол пффф ако А+А=2А а вас не ви одговара тогаш ќе напиште (А)=а+а+(А)а+а така да збирот ќе го направите а+а+а+а=4а.(Излегува абе ти реков не е 2 А туку емисиите се 4 а for god's sake))..е не бива така бре, не барам ферски однос ами про а ова не е професионално т.е злоупотреба на методите.

понатаму

These industries also damage the environment through the greenhouse gases they emit. In 2005, there were 196 teragrams of carbon dioxide emitted from enteric fermentation and manure management.
Е сега забележи го ова не само што се намалиле од 196 на 139 туку

enteric fermentation were 2.5% of net greenhouse gases produced in the United States at 139 teragrams of carbon dioxide equivalents (Tg CO2) out of a total net emission of 5618 Tg CO2

ТУКУ тие 139 се минорни во споредба со остатокот

Значи саамо 2.5% ајде кажи ми остатокот каде е и од што е т.е 5618--139= 5479 т.е 97.5%.

а пази едно е што неќат да го користат како енергенс оти некои и го користат метанот така да се на се ОК е а наскоро


For this reason, scientists believe that, with the aid of microbial engineering, the use of microbioma to modify natural or anthropogenic processes, we could change the microbiota composition of the rumen of strong methane producers, emulating the Macropodidae microbiota. Recent studies claim that this technique is possible to perform. In one of these studies scientists analyze the changes of human microbiota by different alimentary changes.[5] In other study, researchers introduce a human microbiota in gnotobiotic mice in order to compare the different changes for developing new ways to manipulate the properties of the microbiota so as to prevent or treat various diseases.[6]
Now, with these discoveries, it is possible to reduce the amount of methane emissions from enteric fermentation produced by ruminants.
Штом од бактерии вадиме биодизел а од Химера(коза-пајак) биочелик безсомнение и ова ќе биде решено али пак ви велам мрчите на грешно место...јас велам BLAME CHINA ама и самите ставите прст на ГЛАВА оти приближно е структурата идентична и во САД и во Азија




Значи не било само земјоделство и сточарство виновно или јадењето месо, напротив некој ситен процент за кој веќе се работи на решение.

Секако ова не би важело за Австралија

А од вториот линк за штетноста "штетносата" овде е ударот

At a global scale, it has been estimated that livestock (including poultry) contribute, directly and indirectly, to about 9% of total anthropogenic carbon dioxide emissions, 37% of anthropogenic methane emissions and 65% of anthropogenic nitrous oxide emissions, which together amount to about 18% of anthropogenic greenhouse gas emissions estimated as 100-year CO2 equivalents


Значи да бидам/еме јасен/ни работите се хиперболизираат до немај каде али ОК и сепак до домаќинлук е работава и до професионализам, оти има фармери метанот го користат за гориво и за електрична енергија како резултат на тоа имаат заштеди или помали трошоци(тоа сигорно не оти се абдали него користѕат го аклот) па со тие средства ќе ја среди и земјата т.е постокјат метроди на збогатување на земјата постојат и тоа низа методи нели во зависност од културата и стоката но се разбира така овој фармер ќе биде попознат и затоа неговите продукти ќе бидат 10% нпоскапи а пак ќе ги купуваат-значи се е до професионализам, одговорност....

Или една споредба многу едноставна со градежниве мајстори оти има брлави а има и петка народ да се згазиуш од смеење ама на маало ни се погоди да гради едно брле кој го знае од која пизда испаднал па мајке му завршуваат истура водата на улица, сосе количката, па има вишок цемент и помаливе прашуваат што да прават овој им вели не ме гледај и така миневме низ грутки бетон целоо лето поради еден тврдоглав

За рафинираниот шеќер - веганите се против и не го јадат затоа што за да се избели се користат животински коски. Исто и со алкохолот кај чие производство се користи што и да е од животинско потекло. Гледаш, ние веќе сме биле против рафинираниот шеќер, ама ти толку знаеш што да ти правиме.
Уште полошо, јас знам најчесто после некое време што правите, чувство на вина со знаци на депресија од недостатоки на мноогу важните Б витамини.

Туку овој сајт доле го сметам за нерелевантен. и поради тоа ...абе ме потсеќа на саут парк епизодата со PETA кои уствари се јаки зоофили, и она малото викаше килл мии,,,,,, килл мии како Сигурни Вивер..



За сите факти погоре спомнати во претходните постови еве ти и линк:

http://www.peta.de/web/home.cfml?viewfile=1&fn=9799DF9EDE51&mod=get
Еве ако не веруваш



Уште еднаш, немам ништо против да се сметаш попаметен од мене, но зошто мислиш дека си попаметен од Тесла или Ајнштајн?
Од каде тоа дека јас се сметам за попаметен од тебе, или пак зошто сум мислел дека сум бил попаметен од ајнштајн или тесла.

(еве ова па, тука веќе незнам што да мислам или можеби да мислам зошто ти така мислиш..баах немам време за губење, твој проблем.

Тесла е геније, штета што стварнбо не оставил поколение ебати фобиите да не можеш пи**е да ебнеш од страв...и тоа.. од бактерии:facepalm: е овој е АС над Асовите, Ајнштајн добил нобелова за фотоелектричниот ефект а не за теоријата на релативност, барем јас блично мислам дека едни од позаслужните се и оние кои го тргнаа темнината за да се видат облацџите т.е решењнието за зрачењето на апсолутно црно тело и скраја да е Мајклсон-Морли-евиот експеримент, тоа било ЧУДО него настрана тоа сакам да ти киажам нешто тебе лично па ти и можеби си попшаметен од Ајнштајн или од Тесла, користи си го капацитетот насочено, ние сите сме ѕвезди и спрема тоа еднакви. а од кај..навистина од кај импресии дека се фурам нешто као да сум попаметен-тоа е Irrelevant.

Туку .


За рафинираниот шеќер - веганите се против и не го јадат затоа што за да се избели се користат животински коски. Исто и со алкохолот кај чие производство се користи што и да е од животинско потекло. Гледаш, ние веќе сме биле против рафинираниот шеќер, ама ти толку знаеш што да ти правиме
Тука ќе ве прашам повторно, значи не го јадете белиот шеќер само поради коските??

Бидејќи е растителен, но зарем и не е штетен, зарем не е доволен овошниот и грозјиот плус најдоброто Медот??

И ете значи ги искористиле коските на животно за да биде шеќерот бел и не јадете...нели е тоа малку-одобрување со преќутување што е еднакво пак на соучество??

И друго прашање, ете сте возеле 1200км ама треба уште 900 за да стигнете а немате гориво и сега ме интересира под А

Имате смртоносно огнено оружје,ладно е мора да се јаде има и помлоади и одиш да ловиш бе-убиваш животно и си го печете(мхх печено) па преживувате, ако не ловиш набргу замрзнувате полека ви натежнува главата ама ти се спие ти се плаче...се успиваш а разбудување нема=Хипотермија.

Опција Б која се случува р5андом да овчарски кучиња се закачат со глутница волоци (пази волкот е крволочно животно и штетен дивеџ значи ЧИСТИИ!!!) е сега ти пак имаш огнено оружје би пукал кон волците но не кон шарплоанинците или???

Сеедно и епилогот е јако оштетен волк кој ќе мора да го јадете инаку следува хипотермија е всега ме интересира во интерес на преживување ќе му го одземеш животот на волкот или ќе чекаш природно да умре ставајќи се себеси и другите под тежок ризик, хипотермија е најдобриот али најнепосакуван сон а напаѓа по интензитет илјада пати појак од криза што би рекле зависнициве....од цигари,слатко,Марихуана,секс и.т.н

И сега??
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
И сега? Сега и јас ќе реплицирам со Саут Парк видео и ќе постигнеме интелектуална нирвана. Ако те интересира нешто за црква, проверуваш во здруженија што се занимаваат со неа или во самата црква. Ако те интересира нешто во врска со правата на животните, проверуваш во организација за правата на животните. Сигурно нема фан клуб обожаватели на Кими Раиконен да ми даде информации за храна и правата на животните. ПЕТА е најпозната таква организација, so there you go околу изворот. Ама не, Саут Парк вели ПЕТА се зоофили! Човече, озбилно? Мислам, стварно?

Што е твојот проблем со вегетаријанците/веганите? Наштетуваат некому? Напротив, пробуваат да заштитат. Наштетуваат на животната средина? Напротив, нивниот стил на живот е далеку подобар/понештетен за планетава отколку оној на месојадите. Кој процес се одвива тогаш во твојата глава за да критикуваш цела група, заедница на луѓе со морални начела што не ти наштетуваат тебе и никому, туку спротивно? Ти пречи што некој едноставно се замара со работи за коишто ти мислиш дека не треба да се замараш? Загрижен си за нив дека ќе изумрат без да јадат месо? Едноставно, кој ти е проблемот?

Можеш да го обрнеш цел интернет до другиот четврток сабајле, нема да можеш да докажеш или убедиш некого дека она што вегетаријанците/веганите го јадат бара повеќе ресурси од месото/млекото/јајцата. Да, се смета и храната и водата за животните кои истите ги произведуваат затоа што истите тие животни не би биле милиони повеќе надвор од нивниот природен наталитет доколку нема потрошувачка, т.е. потрошувачи. Или сметаш дека 300 000 кокошки во една штала настануваат туку така од природен наталитет? И дека истите тие не можат да се одржат на нозе затоа што се пумпаат со генетики што им даваат 5 пати поголема тежина од нормалната? Или сметаш дека кравите, па дури и рибите по природа не јадат трева туку пченка само затоа што таа е најефтина и најмногу им се исплаќа на месната/млечната индустрија?

Повеќе немам намера да ти реплицирам туку ќе ти дадам едно добро документарче за да се информираш што јадеш и од каде доаѓа истото. Истото не е од ПЕТА туку од омнивори и не се критикува само месната/млечната индустрија туку целата прехрамбена индустрија, така да би требало да те задоволи изворот.

http://on.net.mk/kinoklik/dokumentarci/food-inc
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Еј не се нервирај, најсериозно!!!

За овие ПЕТА ти велам ЛИЦЕМЕРИ прва класа како анима мунди кои тек сега почнаа да го користат ФБ за некој да го вдоми бруно:vozbud:

За жал нема да имам време за филморт бидејќи сум презафатен со преедавањата на професорот Бенџамин Шумахер P.h.D откако ќе завршам таму ќе ти пишам ако не го најдам филмов претпоставувам нема да бидеш себичен да не го пратиш.

Туку да те прашам што направивте вие??

Имате само сњвест и се радувате онака како група хај џанки или ЌЕ ОТИДЕТЕ ТАМУ НА ЛИЦЕ МЕСТО и ќе дадете ултиматум вака или ПОТОП!!

Но нее вегетаријанците неќат крв,насилство оружјо они сакаат6..вењгетаријанска мисхрана.

btw прими ампулла Б-12 најсериозно.

Првен тестирај крв за недостаток па прашај оти вака на девајца вегани им реков испадна дека биле у8 дефицит....провери се.

И ајде кога ќе бидајм послободен и ако сеуште дишам ќе ти побарам линк за филмов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom