Вегетеријанство

Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Ова со некомзумирањето на мед тотално не можам да ви го разберам. Поздрава и поприродна храна на светот од мед не наоѓаш. Може ли некој веган логично и аргументирано да размотри зошто не треба да се конзумира мед? Ама да не биде Анима Мунди логика. За време на производството на мед пчелата не се убива, не страда и не и се наштетува на каков било начин. Процесот на производство на мед природен и безболен. Значи имаш нешто што не им предизвикува страдање и смрт на пчелите и е апсолутно здрав за човечкиот организам. Зошто да не го конзумираш?

Што јадете бе деца наместо мед? Вештачки засладувачи полни со хемија, конзерванси и адитиви?
Јас напишав дека сум вегетаријанец, и конзумирам мед секое утро со по една чаша природен чај од нане од мојата градина заедно со половина лимон. Веганите не конзумираат мед затоа што кај нив е забрането се што е од животинско потекло. Мојот дедо е пчелар и јас су го гледал процесот на правење мед, навистина ништо не е болно, не се убива пчелата како што вие кажавте, но ете тие не го конзумираат тоа.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.027
Дечки, месото што го јадеме ние сега и она што го јадела баба ти на времето нормално дека не е исто. Така да од двете зла, помалото. Јебеш.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Докажано е дека и растенијата чувствуваат болка. Исто така има растенија кои не им се јаде само плодот, него се јадат целите, што значи смрт за истите. Човекот Е животно, цицач, како сите останати цицачи, не е нешто посебно и над нив, ако го подржуваш Дарвин, тогаш треба да го знаеш ова.
Ти беше тој/таа што ми се обрати мене, со став дека мојот начин е погрешен (ама секој си има мислење) и почна да докажуваш како животните имаат чувства и се живи битија. Јас само ти докажав дека истото се и растенијата кои ги јадеш, или со други зборови, причината за која што не јадеш месо, во случајов, не ти држи вода. Ете јас како вегетаријанец цел живот, би те советувал да се вратиш на старата исхрана, ако оваа ти е единствената причина поради која си ја сменил/а.
Епа ај те молам зошто ти не се вратиш на стариот начин на исхрана со месо? Зошто си вегетаријанец кога толку ги напаѓаш и ги советуваш вегетаријанците да се вратат на исхраната со месо? Значи кога си бил мал демек си добил алергија од месо ама подоцна било докажано дека не е точно, е зошто тогаш не се вратиш на месо? Зошто си и понатаму вегетаријанец?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
На темава утре и јас ќе се приклучам...Ептен сеа дека ќе спијам затоа...
Вегетаријанци мислете му ја...
:kafence:
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Јас напишав дека сум вегетаријанец, и конзумирам мед секое утро со по една чаша природен чај од нане од мојата градина заедно со половина лимон. Веганите не конзумираат мед затоа што кај нив е забрането се што е од животинско потекло. Мојот дедо е пчелар и јас су го гледал процесот на правење мед, навистина ништо не е болно, не се убива пчелата како што вие кажавте, но ете тие не го конзумираат тоа.
Гледаш и сам дека многу работи се нелогични кај тие што промовираат веганска исхрана, како на пр. нејадење мед.

Сепак вегетарјанец или веган е право на избор, исто како што е месојад или сештојад . Јас лично сум сештојад, јадам растителна и животинска храна и се залагам за здрава исхрана. Здравата исхрана не подразбира исфрлање на месо и месни производи туку нивно правилно конзумирање. Но со првиот пост сакав само да ти расчистам една заблуда дека вегетарјанската исхрана е храна добиена без страдање на животни, што е ноторна лага и тешка глупост. Едноставно при производството на месна храна страдаат телиња, прасиња, јариња... При производството на растителна храна страдаат полските глувци, кртовите, инсектите. Но и при двата типа на храна страдаат животни. ТОА Е ФАКТ! Така што причината поради која не јадеш месо е наивна и небулозна.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Гледаш и самата дека многу работи се нелогични кај тие што промовираат веганска исхрана, како на пр. нејадење мед.

Сепак вегетарјанец или веган е право на избор, исто како што е месојад или сештојад . Јас лично сум сештојад, јадам растителна и животинска храна и се залагам за здрава исхрана. Здравата исхрана не подразбира исфрлање на месо и месни производи туку нивно правилно конзумирање. Но со првиот пост сакав само да ти расчистам една заблуда дека вегетарјанската исхрана е храна добиена без страдање на животни, што е ноторна лага и тешка глупост. Едноставно при производството на месна храна страдаат телиња, прасиња, јариња... При производството на растителна храна страдаат полските глувци, кртовите, инсектите. Но и при двата типа на храна страдаат животни. ТОА Е ФАКТ! Така што причината поради која не јадеш месо е наивна и небулозна.
Не разбирам зошто при производство на растителна храна страдаат животни??? Мислам каква логика има во тоа дека страдаат животни. Си садиш во двор пиперки, домати, праски, тие созреваат, ги береш и ги јадеш. Што тука не е јасно? Ако грешам ке те молам подетално да ми објасниш.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
Дали вие вегетаријанците, а и веганите посебно имате дома некаков миленик? Со што го храните?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Не разбирам зошто при производство на растителна храна страдаат животни??? Мислам каква логика има во тоа дека страдаат животни. Си садиш во двор пиперки, домати, праски, тие созреваат, ги береш и ги јадеш. Што тука не е јасно? Ако грешам ке те молам подетално да ми објасниш.
Не е баш така. Марулите, брокулите, бананите и јагодите и сите останати овошја и зеленчуци што се продаваат по продавниците, пазарите и маркетите се произведени плантажно на огромни површини. За тие површини да може да се заштитат од штетници, се прскаат со различни хемикалии кои ги трујат животите. Колку повеќе јадеш растителна храна толку повеќе го стимулираш труењето на полски животни. Друг пр. ќе ти дадам во Австралија годишно се убиваат по милион диви папагали за да се заштитат посевите со просо. И после тоа некој вегатарјанец ќе отиде во маркет да купи просо мислејќи дека е cruelty - free. Што врска нема. Јасно е сега?[DOUBLEPOST=1439936456][/DOUBLEPOST]
Дали вие вегетаријанците, а и веганите посебно имате дома некаков миленик? Со што го храните?
Ќе ти одговорат: Со храна за миленичиња. :D

Пази ова http://www.vegancats.com/ - Cruelty free alternative for dogs and cats
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Дали вие вегетаријанците, а и веганите посебно имате дома некаков миленик? Со што го храните?
Јас чувам 7 мачки и 2 кучиња, купувам 20 леба во пакет се продаваат и им дробам со тоа што останало од храна. Не им купувам посебна кучешка/мачешка храна бидејќи знам како таа се прави.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Дали вие вегетаријанците, а и веганите посебно имате дома некаков миленик? Со што го храните?
Немој молим те не ги боцкај. Со што било ќе ти се извади, само "не му дава" на миленикот храна што содржи говедско, пилешко или слично...
А 99% од храната за миленици (посебно за кучиња) е од животинско потекло, или животинско + ориз или житарици.
Немој, жити форумов :D
Него, неам ништо против веганите, нивна определба...само да не го тупат!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
Јас чувам 7 мачки и 2 кучиња, купувам 20 леба во пакет се продаваат и им дробам со тоа што останало од храна. Не им купувам посебна кучешка/мачешка храна бидејќи знам како таа се прави.
Не те разбрав сосема, твоите 7 мачки и двете кучиња се вегетаријанци, вегани?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Јас чувам 7 мачки и 2 кучиња, купувам 20 леба во пакет се продаваат и им дробам со тоа што останало од храна. Не им купувам посебна кучешка/мачешка храна бидејќи знам како таа се прави.
Човеку, твојата определба си е твое право. Зошто па кучето би го следело твојот (веган) пример?
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Не те разбрав сосема, твоите 7 мачки и двете кучиња се вегетаријанци, вегани?
ХАХАХАХА леле те молам значи кој пост, дали моите мачки и кучиња се вегетаријанци. Јас како сопственик сум должен да ги нахранам и да им обезбедам живеалиште, а бидејќи тие се ноќни животни ловат пеперутки, инсекти.....Ти изгледа не чуваш некој миленик и не ја знаеш неговата природа. Ке ве замолам навистина ако немате ништо паметно да кажете подобро не пишувајте.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
ХАХАХАХА леле те молам значи кој пост, дали моите мачки и кучиња се вегетаријанци. Јас како сопственик сум должен да ги нахранам и да им обезбедам живеалиште, а бидејќи тие се ноќни животни ловат пеперутки, инсекти.....Ти изгледа не чуваш некој миленик и не ја знаеш неговата природа. Ке ве замолам навистина ако немате ништо паметно да кажете подобро не пишувајте.
Немој да ме замолуваш. Имам куче од 60-70 кг. Не можам да го замислам вегетаријанец, уште помалку веган. Ако имаш разбирање за потребите на животните, тогаш тоа се коси со твоите ставови кои ги пишуваш овде. Не ми одговори на моето глупаво прашање
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Немој да ме замолуваш. Имам куче од 60-70 кг. Не можам да го замислам вегетаријанец, уште помалку веган. Ако имаш разбирање за потребите на животните, тогаш тоа се коси со твоите ставови кои ги пишуваш овде. Не ми одговори на моето глупаво прашање
Па и да знаеш дека е глупо прашање. Ако јас му купам на моето куче кучешка храна со тоа автоматски го одобрувам убивањето на тој коњ или кое било животно за да се нахрани моето куче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom