Веб страна за клиент. Која платформа да се одбере и зошто?

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
4.270
Можно е наскоро да имам шанса првпат да правам веб страна за клиент. Сакам да ја искористам шансата ако можам ама и не сакам да излажам некого и да му доставам нешто сосема различно од тоа што ќе го одредам на старт. Прашањето ми е кој начин да го користам како за првпат. Ќе набројам неколку точки што мора да се запазат, па вие дадете соодветен одговор.

1. Не сакам програмирање ни под разно, значи кодирања во пхп, ц++ и остали срања, заборавете. Секоја чест за дечките кои знаат и сакаат тоа да го прават. Слободно нека си наплаќаат поскапо. Знам дека за посериозни проекти мора така да се прават сајтовите али за почетник како мене мислам има и полесен начин.

2. Едини код кој би го чепкал е хтмл, значи работи поврзани со дизајн како бои, фонтови, хедери, итн.

3. Имам некои основни познавања од вордпресс. Неколку пати си имам правено тест блогови за мене и мислам дека тука најдобро би се снашол.

4. Исто во предвид доаѓаат и некои сајт-билдери како weebly на пример. Имам и тука 2 тест страни за мене правено, а гледам од скоро интегрирале и алатки за е-трговија.

5. Многу веројатно е дека потенцијалниот сајт ќе биде уствари онлајн продавница. Значи мора да ги има сите опции за објавување и купување на производи, плаќање, попусти итн.

6. Сакам да научам да правам функционален сајт самостојно и секако со помош на google и youtube, а не да се здружувам со други (работа во тим и сл.) кои знаат веројатно и повеќе од мене за веб дизајн така што не би имал контрола што и како се прави, а би морал крајниот резултат, парите и заслугите да ги делам со нив.

7. Графичкиот дизајн е она што најмногу го сакам и сметам дека добро би ми одело планирањето на визуелниот дел од сајтот, сликите, копчиња, бои итн.

8. Кој и да биде правецот, колку да планирам време на изработка, колку отприлика да наплатам, дали од проект или од потрошено време (денови, недели)?
Дали да понудам и полнење со информации на сајтот како би можел да наплатам повеќе?

9. Како оди на крај префрлањето на сајтот во сопственост на клиентот? Дали да се префрли на негов хостинг на крај, а претходно да се работи дома офлајн, дали од почеток треба да ми го даде хостингот и доменот па директно онлајн да работам итн...?

10. Ако нешто битно заборавив, додадете :)

Значи ми требаат совети, кој дел од патот да го фатам, вордпресс или сајт-билдери, за мали, едноставни а функционални страни кои би се користеле за презентирање на фирми и/или евентуално онлајн продавници.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Немаш врска од програмирање, а сакаш да правиш сајт кој треба да поддржува трансакции...? Јас би ти рекла фати под итно да учиш PHP, ASP, .NET или JSP.

П.С. Не можеш без да имаш основно познавање од веб технологии да се нафаќаш да работиш за клиенти. Почни да чепкаш на http://www.w3schools.com/ да научиш како функционираат технологииве, па после можеш да размислуваш да земаш пари од клиенти за тоа.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
wordpress ili joomla, mada ja sum za wordpress da pocnes. inace seto ova sto go kaza, ke ti kazam jas vo kratko deka so samo pozavanje na html nema sansi da go srabotis. ti treba poznavanje na konfiguracii, php kodiranje vo najmala raka (najcesto se vo php pisuvani cms-ata) lokacija na fajlovite, sintaksa za bilo koja mala modifikacija ke treba da znaes kade sto da smenis. sto znam, na pr. stavas wordpress i se si tera ko so treba, i klientot ti vika sakam da mi go instaliras ovoj i ovoj plugn, i ok, ti mu go instaliras (pod pretpostavka deka ke e kompatibilen i nema da moras da pravis update-i i sl. na samiot sistem) po nekoja slucajnost ne raboti, i cel sajt e padnat i so znam... teba da znaes deka plaginite WP gi cuva so "../wp-content/plugins" i deka so birsenje na folderot kade sto toj plagin e instaliran ke go vratis sajtot vo zivot itn.... mislam ova ti go dadov kako eden mnogu prost primer sto mi tekna vo momentov.

p.s. shoping sajt ne mozes da pravis samo vo html bidejki ima nesto sto se vika back end koj sto gi vrsi site operacii da gi recam za toa kupuvanje i koj sto preku php ili sl. komunicira so mysql baza na podatoci kade sto zapisuva koj artikli kade kako ke se prodavaat i sl..... normlano za seto ova ima nesto sto se vika front end ali pak ke kazam najmal kiks ke si napravis povekje problemi nego li usluga. i ke te belezat kako los dizajner i taka natamu....[DOUBLEPOST=1475062992][/DOUBLEPOST]baj d vej na "parizdesigns" imas top idei i graficki proekti. drzi se do toa, osnovno kodiranje sekoja budala moze da nauci (eve jas sum ti primer :)) grafika jok, ti treba talent i ideja a ti ko sto gledam toa imas.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
945
Со нивото на знаење со кое располагаш, мислам дека си уште далеку од тоа да испорачуваш сајтови за клиенти. Дури и доколку клиентот е некој локален микро бизнис.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
4.270
Знам дека нивото на знаење во оваа бранша ми е блиску до 0, само се обидувам од некаде да почнам. Програмирањето од секогаш сум го мразел и тоа било главна причина што сум се оддалечил од тие занаети и ете сум зафатил графика која уживам да ја работам. Па нели сајтовите порано се правеа прво визуелно во фотошоп па се сецкаа и се кодираа во дримвивер? Не знам дали е тоа уште пракса или сега повеќето работат со CMS? Мислам сега е доста олесената работата со вордпресс и сличните. Не знам која е реалната моќност на вебсајт билдерите како weebly ама знам дека ако на google побарам: how to design a website without coding ќе најдам прилично голема количина на резултати, од кои голем дел се поткрепени со реални примери и искуства.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Знам дека нивото на знаење во оваа бранша ми е блиску до 0, само се обидувам од некаде да почнам. Програмирањето од секогаш сум го мразел и тоа било главна причина што сум се оддалечил од тие занаети и ете сум зафатил графика која уживам да ја работам. Па нели сајтовите порано се правеа прво визуелно во фотошоп па се сецкаа и се кодираа во дримвивер? Не знам дали е тоа уште пракса или сега повеќето работат со CMS? Мислам сега е доста олесената работата со вордпресс и сличните. Не знам која е реалната моќност на вебсајт билдерите како weebly ама знам дека ако на google побарам: how to design a website without coding ќе најдам прилично голема количина на резултати, од кои голем дел се поткрепени со реални примери и искуства.
Ова што го кажуваш е океј за да си го промовираш бендот или да си направиш лично блогче. Да им продаваш на клиенти изгенерирани сајтови - НЕ. Графички дизајн е едно, а веб развој е друго. Ако се што знаеш е графички дизајн и одбиваш да научиш програмирање, тогаш држи си се до дизајн и не им продавај на клиенти глупости. Ни со основите не си запознаен, а планираш да правиш пари продавајќи сајтови. :facepalm:
Секој клиент ќе има одредени барања кои тие генератори во кои ти се крстиш нема да може да ти ги решат и бараат реално познавање од технологиите.

Не биди мрза и седни научи да програмираш.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
sedni be covek, za 1 mesec ke naucis osnova, moze nema da naucis da kodiras pro ama ke ja naucis sustinata i yes da moze nema da mozes da pisuvas kodovi ali tie sto vekje se napisani ke mozes da gi iskoristis i da gi razberes sto pravat kako pravai i kade i kako mozes da gi implementiras.

znaci zacrtaj si plan, eve ja ke ti go zacrtam, za tvoite stvari graficki sto gi pravis pocni i od nula napravi si web sajt. znaci instaliraj wordpress (batali web bilderi i sl.) stavi mu tema, reg. nekoj free domain name ili subdomain i ednostavno napravi si tvoja web strana. us procesot ke naucis 10000000 raboti, kako so znam.... pateki na wp instalacija, dali ke go stavis na share hosting ili vps, deka seto toa raboti na apache server ili ngnix i sl (ali aj da ne navleguvam u toa) deka imas nesto so se vika mysql koe sto e baza na podatoci, pa kako se kreira baza koja sto ke ja vrzes so WP, pa deka ima nesto sto se vika phpmyadmin so koe sto se klik mozes da kreiras baza i 300 trakatanci da i pravi i uste sto ne.... znaci ednostavno ne se optovaruvaj i igraj si. mozes i phpbb ili ne znam koj li sega se forumi gi ima da instaliras pa da go napravis neso za grafila, so znam so te intersira... filmovi, muzika.... moze ke imas 2-3 clenovi i ke propadne za 1 nedela ali ke mozes da kazes, da, ja znam da instaliram forum blog itn.... ednostavno igraj si... ja ke ti kazam za mene primer, mada e nadvor od bilo sto od IT ali ete taka so eksperimentiranje i ne sakanje da cekam majstori doma stanav expert za roletni i kliki :)))))

i posle od koa ke pocnes so nekoj zacrtan plan prasuvaj za konkretni problemi, na pr. od kaj da simnam WP i nekoj ke ti kaze od https://wordpress.org/download/ pa ti ke mu kazes ama ja imam samo SSH pristap, pa nekoj ke ti kaze koristi wget i op ke naucis deka ima nesto sto se vika wget i se koristi za download preku komandna linija... pa moze ke mu reces abe cekaj, ja neam SSH imam samo cpanel/directadmin ili so ti ja znam. pa ke ti kaze nekoj da kreiras ftp, pa kako da se logiras pa deka u "public_html" treba da gi stavis instalacionite fajlovi itn itn itn.... znaci imas 1000000 opcii i seto toa ucenje moze da e interesno.... normlano i nervozno
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.087
Поени од реакции
6.915
За контакт форма ти треба програмирање, не пак за посериозни работи како е-продавници, обрт на пари итн. Се што е динамично во еден сајт бара кодирање. Со графики и Фотошоп може само личен сајт со слики и текст нека трепка таму. Никогаш не е доцна да се почне со учење доколку сакаш да правиш сериозни сајтови со продавници итн. Доколку сакаш само графика биди си дизајнер, сепак за две различни професии зборуваме. Мене како девелопер никој ме нема прашано дали сакам да му изработам лого. Клиентот твој доколку сака да работи со пари на интернет најдобро е да се обрати кај професионалци.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.930
Поени од реакции
12.173
Знам дека нивото на знаење во оваа бранша ми е блиску до 0, само се обидувам од некаде да почнам. Програмирањето од секогаш сум го мразел и тоа било главна причина што сум се оддалечил од тие занаети и ете сум зафатил графика која уживам да ја работам. Па нели сајтовите порано се правеа прво визуелно во фотошоп па се сецкаа и се кодираа во дримвивер? Не знам дали е тоа уште пракса или сега повеќето работат со CMS? Мислам сега е доста олесената работата со вордпресс и сличните. Не знам која е реалната моќност на вебсајт билдерите како weebly ама знам дека ако на google побарам: how to design a website without coding ќе најдам прилично голема количина на резултати, од кои голем дел се поткрепени со реални примери и искуства.
Реално да си зборниме, не е ни блиску до нула, туку е далеку под нула. Да имаш знаење далеку под нула, значи да имаш способност да правиш повеќе штета отколку корист.

Вака неспремен самиот се ставаш во незгодна ситуација. Ќе ти побара некој да му имплементираш контакт форма, ти ќе му речеш: "не знам C++ друже, да знаев ќе средевме одма". Ќе фати, ќе те отепа некој наместо. Не за друго, бизнисот може да му го сјебеш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.152
Поени од реакции
3.690
Ова што го кажуваш е океј за да си го промовираш бендот или да си направиш лично блогче. Да им продаваш на клиенти изгенерирани сајтови - НЕ. Графички дизајн е едно, а веб развој е друго. Ако се што знаеш е графички дизајн и одбиваш да научиш програмирање, тогаш држи си се до дизајн и не им продавај на клиенти глупости. Ни со основите не си запознаен, а планираш да правиш пари продавајќи сајтови. :facepalm:
Секој клиент ќе има одредени барања кои тие генератори во кои ти се крстиш нема да може да ти ги решат и бараат реално познавање од технологиите.

Не биди мрза и седни научи да програмираш.
Ми се преврти стомаков неколку пати додека му го читав постот. Инаку не мора да учи програмирање ако не сака ама па нека не се нафаќа на проекти за кои знаењето не му е под нула туку под −273.15.[DOUBLEPOST=1475086601][/DOUBLEPOST]
Можно е наскоро да имам шанса првпат да правам веб страна за клиент. Сакам да ја искористам шансата ако можам ама и не сакам да излажам некого и да му доставам нешто сосема различно од тоа што ќе го одредам на старт. Прашањето ми е кој начин да го користам како за првпат. Ќе набројам неколку точки што мора да се запазат, па вие дадете соодветен одговор.

1. Не сакам програмирање ни под разно, значи кодирања во пхп, ц++ и остали срања, заборавете. Секоја чест за дечките кои знаат и сакаат тоа да го прават. Слободно нека си наплаќаат поскапо. Знам дека за посериозни проекти мора така да се прават сајтовите али за почетник како мене мислам има и полесен начин.

2. Едини код кој би го чепкал е хтмл, значи работи поврзани со дизајн како бои, фонтови, хедери, итн.

3. Имам некои основни познавања од вордпресс. Неколку пати си имам правено тест блогови за мене и мислам дека тука најдобро би се снашол.

4. Исто во предвид доаѓаат и некои сајт-билдери како weebly на пример. Имам и тука 2 тест страни за мене правено, а гледам од скоро интегрирале и алатки за е-трговија.

5. Многу веројатно е дека потенцијалниот сајт ќе биде уствари онлајн продавница. Значи мора да ги има сите опции за објавување и купување на производи, плаќање, попусти итн.

6. Сакам да научам да правам функционален сајт самостојно и секако со помош на google и youtube, а не да се здружувам со други (работа во тим и сл.) кои знаат веројатно и повеќе од мене за веб дизајн така што не би имал контрола што и како се прави, а би морал крајниот резултат, парите и заслугите да ги делам со нив.

7. Графичкиот дизајн е она што најмногу го сакам и сметам дека добро би ми одело планирањето на визуелниот дел од сајтот, сликите, копчиња, бои итн.

8. Кој и да биде правецот, колку да планирам време на изработка, колку отприлика да наплатам, дали од проект или од потрошено време (денови, недели)?
Дали да понудам и полнење со информации на сајтот како би можел да наплатам повеќе?

9. Како оди на крај префрлањето на сајтот во сопственост на клиентот? Дали да се префрли на негов хостинг на крај, а претходно да се работи дома офлајн, дали од почеток треба да ми го даде хостингот и доменот па директно онлајн да работам итн...?

10. Ако нешто битно заборавив, додадете :)

Значи ми требаат совети, кој дел од патот да го фатам, вордпресс или сајт-билдери, за мали, едноставни а функционални страни кои би се користеле за презентирање на фирми и/или евентуално онлајн продавници.
Пред се не се нафаќај на проектов пошто очигледно имаш нула искуство.

Прашање 5 и 8.
е-Продавница е проект од 2000 до 5000 евра и бара огромно знаење од back end и front-end развој и дизајн.

Тоа што прашуваш за цена и изработка значи дека немаш ниеден проект во портфолио што пак значи дека не треба да леташ во облаци.

П.С Мој совет тие да поминеш некој месец на пракса пред да работиш било што ако не сакаш да си го уништиш угледот на сам почеток.
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
4.270
@smihajlo Па затоа прашувам бе брат, да видам каде сум во сево ова. Немој да мислиш дека јас имам однапред одлучено што и како. Се е ова само истражување и барање мислења. И јас не сакам никого да заебам и да си нарушам претходно стекнат углед, не се секирај, не сум средношколец почетник и во размислувања и во искуство.
И извини ако ти го превртив стомакот со моите прашања, значи нема тема, мислење на форумов, а некој да не го “исече“ со свој арогантен коментар.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.152
Поени од реакции
3.690
@smihajlo Па затоа прашувам бе брат, да видам каде сум во сево ова. Немој да мислиш дека јас имам однапред одлучено што и како. Се е ова само истражување и барање мислења. И јас не сакам никого да заебам и да си нарушам претходно стекнат углед, не се секирај, не сум средношколец почетник и во размислувања и во искуство.
И извини ако ти го превртив стомакот со моите прашања, значи нема тема, мислење на форумов, а некој да не го “исече“ со свој арогантен коментар.
Па не е истражување ако си во преговори за да му направиш веб страна/веб продавница на клиент.
Ти велиш арогантен јас би рекол брутално искрен.

Мене ако ме прашаш не си свесен колку всушност не знаеш. Мој совет е или да појдеш во некоја фирма или да почнеш со помали проекти за сам да си ги одговориш прашањава.

П.С Можам само да кажам дека сакаш преку леб погача или како и да беше изреката
П.С2 Можеби сега мислиш дека некои од коментарите тука вклучувајќи го и мојот се арогантни и/или навредливи ама ако планираш да го работиш истово за 2 години зачувај си го твојов пост некаде и прочитај го пак за 2 години и ќе увидиш дека прашањата ти се смешни на раб на глупи па и крајно потценувачки.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.666
Поени од реакции
4.144
Незнам само со кој памет убедувате луѓе дека за еден месец да седнел ќе ПОДНАУЧЕЛ за да изработи e-shopping сајт. Па и уште да седнел по нет да се распрашал и ќе го средел немало проблем :facepalm: небаре ова е
некој wp или joomla инсталирана во домашни услови па ќе си чепкам ќе си учам :pos:


Искрено немам ништо против членот што ја отворил темава али бравос ако има уште луѓе кои мислат дека за еден месец се учи програмски јазик за ПРО употреба, и сигурно ќе се појави некој после тие месец дена учење и 0 сработени проекти и ќе ти плати 5-10к евра за да работиш на некоја веб продавница ;)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
550
ne znam kade procita ziti se deka go ubeduvam i mu vikam deka za 1 mesec ke nauci kodiranje. a use pomalku pa kade deka za toj 1 mesec od koga "demek" ke nauci kodiranje ke moze da pravi e-shop strani. de procitaj go use ednas postot i vidi za sto se raboti ubavo.... jes da pisuvam na latinica ama..... u kratko ako ne mozes da procitas po nekoja luda slucajnost.... probav da mu posocam kade i kako da pocne....[DOUBLEPOST=1475092538][/DOUBLEPOST]coek ne se zamaraj, toa e tipicno za kaj nas, ti baras pomos a 99% od lugjeto ti solat pamet kako oni se pametni ti si glup, smesen i sl. znaci gledaj za pocetok se kako da e crno i belo, ko da si prasal kolku e 1+1 (i normalno treba nekoj da ti odgovori 2) i tolku... e kaj nas ke imas use odma od stilot, so ne si ucel u skolo, dali se sekjavas u matematika 2 u vtora godina sredno prvo polugodie so ne ucea i sl.... taka da ako me poslusas mene pocni ko sto ti kazav i teraj, koga ke imas konkreten problem postavi konkretno prasanje i se drugo osven konkreten odgovor ignoriraj... mislam deka se use ima normalni lugje koj sto ke ti pomognat bez da te obeshraburvaat.

mene sega mi e maka duri i na onoj sto mu pisva pred malku da go procita mojot post uste ednas posto gresno go razbral ama ete bidna... :) nema so da mu objasnuvam na belo koj za negovite gresi i ti isto nema so na nikoj nisto da mu dokazuvas osven sam sebe si.

@smihajlo Па затоа прашувам бе брат, да видам каде сум во сево ова. Немој да мислиш дека јас имам однапред одлучено што и како. Се е ова само истражување и барање мислења. И јас не сакам никого да заебам и да си нарушам претходно стекнат углед, не се секирај, не сум средношколец почетник и во размислувања и во искуство.
И извини ако ти го превртив стомакот со моите прашања, значи нема тема, мислење на форумов, а некој да не го “исече“ со свој арогантен коментар.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.666
Поени од реакции
4.144
ne znam kade procita ziti se deka go ubeduvam i mu vikam deka za 1 mesec ke nauci kodiranje. a use pomalku pa kade deka za toj 1 mesec od koga "demek" ke nauci kodiranje ke moze da pravi e-shop strani. de procitaj go use ednas postot i vidi za sto se raboti ubavo.... jes da pisuvam na latinica ama..... u kratko ako ne mozes da procitas po nekoja luda slucajnost.... probav da mu posocam kade i kako da pocne....
Ај прочитај што си пишал горе и разгледај што се бара во темава. Незнам кај најде само допирна точка како работи вордпрес, што се поими и дефиниции како nginx , linux , mysql dedicated , vps или каков и да е хостинг со професионална изработка на сајт/продавница.[DOUBLEPOST=1475093222][/DOUBLEPOST]
mene sega mi e maka duri i na onoj sto mu pisva pred malku da go procita mojot post uste ednas posto gresno go razbral ama ete bidna... :) nema so da mu objasnuvam na belo koj za negovite gresi i ti isto nema so na nikoj nisto da mu dokazuvas osven sam sebe si.
Што да прочитам бе човек? се читаш сам што пишуваш ? Правиме муабет за професионалност. Твојата споредба и дефинирање на поими се надвор од темата, значи ако можеш да му помогниш дајму совет , дајму совет предложиму професионална компанија или човек кој може да му го сработи тоа што го бара , а не да тресиш глупости да седнел да поднаучел.
 
Последно уредено:
На врв Bottom