Веб страна за клиент. Која платформа да се одбере и зошто?

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.520
Поени од реакции
4.262
Па не е истражување ако си во преговори за да му направиш веб страна/веб продавница на клиент.
Ти велиш арогантен јас би рекол брутално искрен.

Мене ако ме прашаш не си свесен колку всушност не знаеш. Мој совет е или да појдеш во некоја фирма или да почнеш со помали проекти за сам да си ги одговориш прашањава.

П.С Можам само да кажам дека сакаш преку леб погача или како и да беше изреката
П.С2 Можеби сега мислиш дека некои од коментарите тука вклучувајќи го и мојот се арогантни и/или навредливи ама ако планираш да го работиш истово за 2 години зачувај си го твојов пост некаде и прочитај го пак за 2 години и ќе увидиш дека прашањата ти се смешни на раб на глупи па и крајно потценувачки.
Преговорите уште не почнале, затоа ја отворив темата за колку толку спремен да влезам во нив. Имам јас резервна варијанта за ова, а тоа е да го контактирам тимот на другарот од средно кој професионално се занимава со изработка на веб страни и е со добро портфолио, па јас колку толку ќе се вклучам во работата. Штета што се во друг град инаку ќе можев на лице место да видам што се работи, ама ако дојде до реализација сигурно би направил напор и околу тоа па лично ќе се уверам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.465
Поени од реакции
6.539
my 2 cents...

Значи од ова што го читам сајтов можеш да го изработиш само доколку клиентот користи наплата со некој од светските платежни системи за кои има free или paid plugins. Инаку ако користи македонска банка, тогаш ќе мора custom plugin, а тука ќе заглавиш.
Вториот услов е клиентот да не е пребирлив, туку да е задоволен со тоа што ќе му го покажиш.

Сајтот најлесно ќе го направиш со Wordpress, woocommerce и premium тема. Доколку е мултијазичен, ќе мора да користиш WPML плугин кој се плаќа, тој има најдобра поддршка за woocommerce, иако е најспор плугин од сите плугини за мулти јазичност.

Моја препорака за теми:
1. http://8theme.com/demo/woopress/preview/
2. https://themeforest.net/item/avada-responsive-multipurpose-theme/2833226
3. https://themeforest.net/item/kallyas-responsive-multipurpose-wordpress-theme/4091658 (оваа е посебно добра ако сака триста глупости да има на страната)
4. https://themeforest.net/item/stockholm-a-genuinely-multiconcept-theme/8819050

Нема што да дизајнираш затоа што нема да го направиш подобро од тоа што овие теми го имаат, а и нема да знаеш да го имплементираш.
 

l33tz

Macedonian Security Crew
Член од
9 септември 2007
Мислења
84
Поени од реакции
34
Ова што го кажуваш е океј за да си го промовираш бендот или да си направиш лично блогче. Да им продаваш на клиенти изгенерирани сајтови - НЕ. Графички дизајн е едно, а веб развој е друго. Ако се што знаеш е графички дизајн и одбиваш да научиш програмирање, тогаш држи си се до дизајн и не им продавај на клиенти глупости. Ни со основите не си запознаен, а планираш да правиш пари продавајќи сајтови. :facepalm:
Секој клиент ќе има одредени барања кои тие генератори во кои ти се крстиш нема да може да ти ги решат и бараат реално познавање од технологиите.

Не биди мрза и седни научи да програмираш.
Не го лажи детето да не продава глупости.

@bobipp Ич да не ти чуе остај ги овие овде ништо не разбираат, генерирај си сајтчиња у стилу hi5 и продавај ги, стрижи ги овците...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.138
Поени од реакции
3.618
Преговорите уште не почнале, затоа ја отворив темата за колку толку спремен да влезам во нив. Имам јас резервна варијанта за ова, а тоа е да го контактирам тимот на другарот од средно кој професионално се занимава со изработка на веб страни и е со добро портфолио, па јас колку толку ќе се вклучам во работата. Штета што се во друг град инаку ќе можев на лице место да видам што се работи, ама ако дојде до реализација сигурно би направил напор и околу тоа па лично ќе се уверам.
Па иди кај нив, Македонија не е Америка ебаго. 200км е во кој било правец.

П.С Без 2-3 месеци пракса нема смисла било каква работа да почнуваш. Не можам јас или било кој да зеам утре лекар или адвокат да бидам исто е и ова.

Предноста е што на нет имаш еден куп ресурси и ако сакаш можеш да научиш.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
736
Поени од реакции
544
prodolzi da citas i citaj citaj se dodeka ne razberes, normalno ako imas kapacictet da go svaris ko so treba napisanoto. :) ali ako ne razberes use ednas, pa use ednas.... cel den imas.


Ај прочитај што си пишал горе и разгледај што се бара во темава. Незнам кај најде само допирна точка како работи вордпрес, што се поими и дефиниции како nginx , linux , mysql dedicated , vps или каков и да е хостинг со професионална изработка на сајт/продавница.[DOUBLEPOST=1475093222][/DOUBLEPOST]

Што да прочитам бе човек? се читаш сам што пишуваш ? Правиме муабет за професионалност. Твојата споредба и дефинирање на поими се надвор од темата, значи ако можеш да му помогниш дајму совет , дајму совет предложиму професионална компанија или човек кој може да му го сработи тоа што го бара , а не да тресиш глупости да седнел да поднаучел.
 
М

мојќен

Гостин
Проблемот кај тебе е што за ова имаш премногу голема самодоверба и желба да се направи некое брзо денарче, и мислиш дека проектите од ваков калибар се лесни и брзи за правење со некое плагинче :) .
Ова ти го кажувам оти и јас сум со истото искуство ( -273.15 како што имаше пишано погоре) а мислам дека ќе успеам да сработам некој таков проект над 2к. Еве го засрав со моја страница и платен хостинг и не можам да излезам една недела со куп проблеми.
Моја препорака е да земиш месец-два да поработиш со овие технологии, земи си некој многу мал проект, направи си скромно портофолио и тек дури после пробај на голем проект.
Како и да е со среќа.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
630
Поени од реакции
470
my 2 cents...

Значи од ова што го читам сајтов можеш да го изработиш само доколку клиентот користи наплата со некој од светските платежни системи за кои има free или paid plugins. Инаку ако користи македонска банка, тогаш ќе мора custom plugin, а тука ќе заглавиш.
Вториот услов е клиентот да не е пребирлив, туку да е задоволен со тоа што ќе му го покажиш.

Сајтот најлесно ќе го направиш со Wordpress, woocommerce и premium тема. Доколку е мултијазичен, ќе мора да користиш WPML плугин кој се плаќа, тој има најдобра поддршка за woocommerce, иако е најспор плугин од сите плугини за мулти јазичност.

Моја препорака за теми:
1. http://8theme.com/demo/woopress/preview/
2. https://themeforest.net/item/avada-responsive-multipurpose-theme/2833226
3. https://themeforest.net/item/kallyas-responsive-multipurpose-wordpress-theme/4091658 (оваа е посебно добра ако сака триста глупости да има на страната)
4. https://themeforest.net/item/stockholm-a-genuinely-multiconcept-theme/8819050

Нема што да дизајнираш затоа што нема да го направиш подобро од тоа што овие теми го имаат, а и нема да знаеш да го имплементираш.
+ 1 за болдираното. За со наши банки ќе заглавиш, ама ако користиш платежни системи имаш готови плагини и кодови па не би требало да имаш проблем. Да надополнам, PHP мора да знаеш поради тоа што ќе мораш да едитираш низ темата и плагините.
И ако се работи за продавница ќе користиш ПЛАТЕНА ТЕМА а не кракната. Вака ќе си сигурен дека некој не ти оставил бекдор па темата па да си ја чукаш главата!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.979
Поени од реакции
5.416
А да си се држиш ти до дизајн и само да го нацрташ дизајнот за сајтот, а некој друг да го искодира? Уствари не, не сакаш да работиш во тим и да ги делиш парите со други :(
 
На врв Bottom