Веб дизајн (прашања од неискусен)

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Што се треба да знам за да се занимавам со Веб Дизајн освен ХТМЛ и ЦСС? Како по редослед да ги учам? И дали може да бидам веб дизајнер а да ги учам сите работи сам... без да одам на некои курсеви и такви работи??
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нормално дека можеш и сам, само ќе ти оди малце потешко.
Ако немаш проблем со англискиот, користи го гугл, ќе најдеш се што ти е потребно. Најдобро е пaралелно да учиш и HTML и CSS

Пример пребарувај ги следниве термини "html for dummies", "css for dummies"
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Нормално дека можеш и сам, само ќе ти оди малце потешко.
Ако немаш проблем со англискиот, користи го гугл, ќе најдеш се што ти е потребно. Најдобро е пaралелно да учиш и HTML и CSS

Пример пребарувај ги следниве термини "html for dummies", "css for dummies"
Графички апликации задолжително, и добро е и да имаш основи познавања за програмирање ... не велам да програмираш, туку да знаеш што е нормално и лесно изводливо а што не. Сепак дизајнот е само дел од едно покомплексно решение.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Тешко сам затоа е најдобро да работиш во ТИМ не се занесувај многу како други од дечките дека е лесно нема лесна работа гоогле може да ти даде некои начини како да работиш ама верувај дека со луѓе најдобро се учи занает е тоа.

и јас можам на гоогле да напишам како се прават ќебапчиња ама Дестан ги прави боље од мене.............
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Што се треба да знам за да се занимавам со Веб Дизајн освен ХТМЛ и ЦСС? Како по редослед да ги учам? И дали може да бидам веб дизајнер а да ги учам сите работи сам... без да одам на некои курсеви и такви работи??
Со некој се сложувам од тука, но со некој не се сложувам. Прво ако немаш знаење никој нема ни да те прими во тим. А втора работа за да го стекнеш тоа знаење ти треба време, мотивација и дисциплина. Е сега зашто дисциплина, ако се решиш нешто да работиш, изработи го до крај. Следи правила, а не како ти мислиш. Од она што треба да го знаеш, или да речеме програми кој треба да ги знаеш се:

1. Дизајн на лого - Adobe Illustration, Adobe Photoshop
2. Дизајн на страна - Adobe Photoshop (за растерска графика) - Adobe Illustration (за векторска графика) - Adobe Fireworks (мешавина од двете, плус подобра организација)
3. HTML - приоритет на XHTML за да стекнеш навика за добро организирана страна (по ригорозни правила), а после можеш да се префрлиш на HTML5
4. CSS - на почеток ќе си почнеш најнормално да го учиш, а кога мислиш дека си постигнал некое ниво, ќе почнеш со различни frameworks и хелпери (LESS, SASS, MODERNIZER ...)
5. JavaScript - значи не одма со jQuery иначе ништо од работата, ни ќе знаеш како работи ни што работи, едноставно твојата работа ќе се базира единствено на готови примери од интернет
6. jQuery - за почеток можеш него да го учиш, или па ако сакаш може и за секогаш само него да го знаеш, но добро би било и да се учат труги библиотеки (YUI, Prototype ...)
7. AJAX - значи ако некаде си прочитал дека ajax от служи само за логирање, тогаш си голема грешка. Со него можеш да направиш чуда.

Моментално тоа е што ми текнува, може сум пропуштил некоја точка, па може да се допише. После 4та точка се е програмирање, и ако се прашуваш зашто, тоа е бидејки денес побарувањата на корисниците се доста големи. Денес приоритетот ти е ставен на интерактивноста помеѓу корисникот и самата страна. Првите 4 точки се учат симултано. Кога сакаш да изработиш некоја Web страна чекорите ти се следните:

1. Изработуваш лого, бидејки е камен - темелник на целата Web страна
2. Правиш неколку скици на Web страни - можеш да крадеш идеи, но не и да копираш идеи - тоа ти е многу битно
3. И почнуваш со изработка

МНОГУ БИТНО!!! Да се чита многу, значи цело време да читаш теорија за бои и терија за фонтови, тоа ти се најголемите непријатели во работата. Ако не читаш ништо нема да направиш.

ПС. Мора да правиш истражување што е денес во тренд - имаш милион страни па ти гледај зачленисе барем на 10 од нив за да можеш да се информираш што треба да правиш
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Со некој се сложувам од тука, но со некој не се сложувам. Прво ако немаш знаење никој нема ни да те прими во тим. А втора работа за да го стекнеш тоа знаење ти треба време, мотивација и дисциплина. Е сега зашто дисциплина, ако се решиш нешто да работиш, изработи го до крај. Следи правила, а не како ти мислиш. Од она што треба да го знаеш, или да речеме програми кој треба да ги знаеш се:

1. Дизајн на лого - Adobe Illustration, Adobe Photoshop
2. Дизајн на страна - Adobe Photoshop (за растерска графика) - Adobe Illustration (за векторска графика) - Adobe Fireworks (мешавина од двете, плус подобра организација)
3. HTML - приоритет на XHTML за да стекнеш навика за добро организирана страна (по ригорозни правила), а после можеш да се префрлиш на HTML5
4. CSS - на почеток ќе си почнеш најнормално да го учиш, а кога мислиш дека си постигнал некое ниво, ќе почнеш со различни frameworks и хелпери (LESS, SASS, MODERNIZER ...)
5. JavaScript - значи не одма со jQuery иначе ништо од работата, ни ќе знаеш како работи ни што работи, едноставно твојата работа ќе се базира единствено на готови примери од интернет
6. jQuery - за почеток можеш него да го учиш, или па ако сакаш може и за секогаш само него да го знаеш, но добро би било и да се учат труги библиотеки (YUI, Prototype ...)
7. AJAX - значи ако некаде си прочитал дека ajax от служи само за логирање, тогаш си голема грешка. Со него можеш да направиш чуда.

Моментално тоа е што ми текнува, може сум пропуштил некоја точка, па може да се допише. После 4та точка се е програмирање, и ако се прашуваш зашто, тоа е бидејки денес побарувањата на корисниците се доста големи. Денес приоритетот ти е ставен на интерактивноста помеѓу корисникот и самата страна. Првите 4 точки се учат симултано. Кога сакаш да изработиш некоја Web страна чекорите ти се следните:

1. Изработуваш лого, бидејки е камен - темелник на целата Web страна
2. Правиш неколку скици на Web страни - можеш да крадеш идеи, но не и да копираш идеи - тоа ти е многу битно
3. И почнуваш со изработка

МНОГУ БИТНО!!! Да се чита многу, значи цело време да читаш теорија за бои и терија за фонтови, тоа ти се најголемите непријатели во работата. Ако не читаш ништо нема да направиш.

ПС. Мора да правиш истражување што е денес во тренд - имаш милион страни па ти гледај зачленисе барем на 10 од нив за да можеш да се информираш што треба да правиш
Кажи некои од тие страни на кои мислеше?
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
1. WebDesignLedger
2. CSS-Tricks
3. HTML 5 Rocks
4. NET Tuts Plus
5. Webdesign Tuts Plus
6. Paul Irish
7. 2 Expert Design
8. Web Designer Depot

Доста ви се :) Ако сакате ќе најдете уште многу повеќе, само ви треба желба за работа.

Мој совет до успешно истражување!!!
1. Земете нацртајте некоја страна, на лист хартија, ама битна работа да не размислувате дали можете тоа да го направите или не можете, иначе резултатот ќе ти биде уште еден ист проект во однос на претходниот.
2. Откако ќе завршите со скицата, одвојте ги елементите што мислите дека знаете да ги направите од елементите што не знаете да ги изработите. На некој начин направете си категоризација.
3. Земете направете ги елементите што ги знаете, дали е тоа програмирање или дизајнирање зависи од вас.
4. Кога е веќе редот за изработка на потешкиот дел, загрејте го столчето и почнете да копате низ интернетот. Во 95% од случајот верувајте ќе успеете да го најдете она што го барате.
- Со ова едноставно кажано со "еден замаф ќе утепате 2 муви", во исто време ќе добиете поголеми вештини во копање на податоци "Data Mining", а од друга страна ќе си го завршите проектот
- Не се откажувајте, бидејки нема да имате никаков успех
- Горенаведените страни/блгови сум ги нашол на ист начин. Има уште x10 такви блогови што сеуште чекаат да бидат неоткриени
- И многу битна работа, најдете си неколку елементи кој вас лично ви вршат инспирација. Сите сме ние уникатни па затоа секој има различен елемент за инспирација.

Работата што можете денес да ја завршите не ја оставајте за утре - имајте го ова на ум
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
^ Може да ставиш линкови од веб страни кои што си ги изработил ?
 

TheShadow

Yeah Buddy.... Light Weight!!
Член од
1 октомври 2011
Мислења
143
Поени од реакции
21
Фала ти многу другар за страните и за информациите кои верувам дека ке ми требаат многу. Инаку да го прджам над мене членот ако може да ставите линкови од страни кои сте ги изработиле вие.. Поздрав
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Моментално порфолио страната ми е во изработка, но бидејки салбо стојам со време ( работам и на други 2 проекта, плус факултет) слабо напредувам. Штом е готова ќе ја напишам тука. Ако ве интересира било што, слободно можете да ме прашате.

Small Tip: Доколку немате идеа за проект што да работите, само ѕирнете на freelancer страните што се бара, и фрлајте се на работа :), не мора да ја објавувате страната. Така јас имам доста научено
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
прашањево ти е ... html и css не се учат затоа што нема таму што да се учи:), eдна недела пред компјутер и готов си. А и фотошоп ништо посебно... друго е дали имаш талент и желба да бидеш веб дизајнер...сакаш да бидеш веб дизајнер насочен кон кодот или кон цртанје? Оти вебдизајн ти е широк поим...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
прашањево ти е ... html и css не се учат затоа што нема таму што да се учи:), eдна недела пред компјутер и готов си. А и фотошоп ништо посебно... друго е дали имаш талент и желба да бидеш веб дизајнер...сакаш да бидеш веб дизајнер насочен кон кодот или кон цртанје? Оти вебдизајн ти е широк поим...
нема шо да се учи во html и css?
особено хтмл5 и цсс3?
Уживај си.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
прашањево ти е ... html и css не се учат затоа што нема таму што да се учи:), eдна недела пред компјутер и готов си. А и фотошоп ништо посебно... друго е дали имаш талент и желба да бидеш веб дизајнер...сакаш да бидеш веб дизајнер насочен кон кодот или кон цртанје? Оти вебдизајн ти е широк поим...
Не, има за учење, али не бара многу време за да се научи, за разлика од програмските јазици. За фотошоп или те бива или не те бива... уствари за дизајнирање или те бива или не те бива. Фотошоп како Фотошоп лесно е да се научи што кај се наоѓа и за што служи, но дали ќе знаеш да ги искористиш тие работи е друга прича.

И последната реченица ја утна. Имаш веб развивач [девелопер](тој што го куца кодот и функционалностите на сајтот) и веб дизајнер [дизајнер](кој го прави дизајнот на сајтот во Фотошоп или некоја друга алатка и го испраќа кај овој првиот да го искуца), мада често знае и дизајнерот сам да го искуца HTML и CSS.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
прашањево ти е ... html и css не се учат затоа што нема таму што да се учи:), eдна недела пред компјутер и готов си. А и фотошоп ништо посебно... друго е дали имаш талент и желба да бидеш веб дизајнер...сакаш да бидеш веб дизајнер насочен кон кодот или кон цртанје? Оти вебдизајн ти е широк поим...
Тука си голема грешка. Прва работа, денес многу често се заменува Photoshop со CSS3 и HTML5. Оди на HTML5 Logo страната и подоле има имиња и слики на HTML 5 технологии од новата генерација. Му давам рака на тој што 3 од тие технологии знае (еве нека се брои и правилност на семантика). Втора работа, ако прочита горе, спомнав нешто како Responsive Web. Доколку кликнеш на линкот ќе ја видиш и книгата напишана, има 150 страни кодови и начини на дизајнирање, се разбира во HTML и CSS. Менито денес, барем голем дел; е изработен од HTML ( зборам за drop-down менито). 3Д елементи, цртежи, ефекти, се е pure html and css. Затоа пак ќе повторам, ако 3 технологии некој знае јас давам рака, а нема потреба да навлегува во .NET, PHP, Ruby On Rails или Python него само front-end, HTML и CSS.

Затоа друже, со една недела нема 10% да научиш од HTML и CSS. Има една девојка, од Грција е, се вика Lea Verou која својот живот го има посветено само на HTML, CSS и JavaScript, и ништо друго. Па затоа го шета светот, се појавува на разни конференции и се разбира дека заработува многу. Пак прочитај што ти кажав, само HTML, CSS и JavaScript.
Не, има за учење, али не бара многу време за да се научи, за разлика од програмските јазици. За фотошоп или те бива или не те бива... уствари за дизајнирање или те бива или не те бива. Фотошоп како Фотошоп лесно е да се научи што кај се наоѓа и за што служи, но дали ќе знаеш да ги искористиш тие работи е друга прича.
Има еден факултет во San Francisco, Academy of Art. Таму стрикно се учи digital art, но се разбира и она обичното цртање (за нас обично за нив живот). Знаеш што викаат за тој факултет, и да незнаеш ќе научиш, и да си камен ќе станеш професионалец. Се сложувам со тебе дека ти треба талент, но сепак не црташ matt-painting, или concept-art. Него правиш дизајн на WEB страна. Проблемот е колкава ти е желбата и колку ти фаќа тоа кликерот, а се друго е само време и пракса.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
И последната реченица ја утна. Имаш веб развивач [девелопер](тој што го куца кодот и функционалностите на сајтот) и веб дизајнер [дизајнер](кој го прави дизајнот на сајтот во Фотошоп или некоја друга алатка и го испраќа кај овој првиот да го искуца), мада често знае и дизајнерот сам да го искуца HTML и CSS.
Не ја утнав друже, ај вака види оглас некој за вработување на веб дизајнер и ке се зачудиш, што се нема да ти побараат. Така што убаво кажав ја, не мрчи :).

Тука си голема грешка. Прва работа, денес многу често се заменува Photoshop со CSS3 и HTML5. Оди на HTML5 Logo страната и подоле има имиња и слики на HTML 5 технологии од новата генерација.

Затоа друже, со една недела нема 10% да научиш од HTML и CSS. Има една девојка, од Грција е, се вика Lea Verou која својот живот го има посветено само на HTML, CSS и JavaScript, и ништо друго. Па затоа го шета светот, се појавува на разни конференции и се разбира дека заработува многу. Пак прочитај што ти кажав, само HTML, CSS и JavaScript.
Незнам зошто овде кажувате за HTML5 и CSS3, оти типот праша за html и css па другарчиња нема таму ништо комплицирано де, сега со дивови едноставно е ко сапун, добро де некој 3 месеци и ворд го учи...

А за html5 и css3, како прво технологијата се уште во развој е и не сите пребарувачи ја подржуваат, се сложувам дека html-от станува се покомплициран и html5 e напредна технологија, и да можеби за неа повеке време ке треба. Јас овде не викам дека за недела дена ке стане гуру за html и css. За почетник тотално доволно ке му биде да прочита нешто за html и css, оти како што гледам сака на курсеви да иде па да му кажам дека ке се зае**е, оти во принцип нема што да се учи.

За девојката клучен збор ти е JavaScript. И мислам дека највеке ја бараат баш поради Јаваскрипт а не html ))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom