Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
фала другарче сега се мачам само да им ги променам боите на текстот зошто позадината ми е црна и малку тешко се постигат боите што ми требат

фала и поздрав
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
пак имам потреба од помош си мислев дека се е ок но кога ќе дадам испрати ми го отвара Outlook Express и ми бара да си напишам се т.е. се појавува само мојот е-маил ништо друго .........а мислам дека кога ќе стиснам испрати треба право да си се испрати а не да ми го отвара Outlook Express
Ајде за малку помош

<html>
<head><title><FONT COLOR=”red”>Пишете ми</font></title></head>
<body>
<?php
if(!$_POST['submit'])
{
?>
<h2 align="center"><FONT color="lightgreen">Пишете ми</FONT> </h2>
<form action="<?=$_SERVER['PHP_SELF']?>" method="post">
<table bgcolor="#000000" width="500" border="0" align="center" cellspacing="3" cellpadding="3">
<tr><td width="140"><FONT COLOR=”#FF9999”> Тема:</font></td><td><input type="text" name="naslov" size="35"></td></tr>
<tr><td width="140"><FONT COLOR=”#FF9999”> Вашиот E-mail:</font></td><td><input type="text" name="email" size="35"></td></tr>
<tr><td width="140" valign="top"><FONT COLOR=”#FF9999”>Вашата порака:</font></td>
<td><textarea name="poraka" cols="35" rows="6"></textarea><br /><input type="button" value="Испрати" onClick="location.href='mailto:makedonce7@yahoo.com'"></td>
</tr>
</table>
</form>
</body>
</html>
<?php
}
else
{
$email_na_posetitel = $_POST["email"];
$naslov_na_porakata = $_POST["naslov"];
$poraka = $_POST["poraka"];
$od_koj = "From: $email_na_posetitel";
mail("makedonce7@yahoo.com", $naslov_na_porakata, $poraka, $od_koj);
?>
<html>
<head>
<title><FONT COLOR=”#FF9999”> Вашата порака беше испратена </font></title>
</head>
<body>

<h4><FONT COLOR=”#FF9999”>Ви благодариме! Вашата порака ќе биде испратена.</font></h4><a href="http://vasiloboe.net"><FONT COLOR=”#FF9999”>Кликни тука</font></a><FONT COLOR=”#FF9999”> за да се вратите на сајтот.</font>

</body>
</html>
<?php
}
?>
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
<input type="button" value="Испрати" onClick="location.href='mailto:makedonce7@yahoo.co m'"></td>
Ова onClick ти го отвора OE па затоа избриши го и во овој инпут додај name=''submit", како во мојот претходен пост. Ако не го додадеш ова, тогаш нема да ти работи скриптата, пошто пхп кодот проверува дали submit e стиснато.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Е да, type треба да е submit, како што имам ставено погоре, овде не сум го видел... :kajg:
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
да но кога ќе му дадам испрати пак ме насочува на празна страница и ништо не се случува????
имам некаде грешка но неможам да се сетам каде е променувам додавам
некој не проба и да каже кај него како е

поздрав и фала за помошта
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
да но кога ќе му дадам испрати пак ме насочува на празна страница и ништо не се случува????
имам некаде грешка но неможам да се сетам каде е променувам додавам
некој не проба и да каже кај него како е

поздрав и фала за помошта

<form action="<?=$_SERVER['PHP_SELF']?>"
imas action = "=link"
izbrisi go vtoroto ednakvo
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
<form action="<?=$_SERVER['PHP_SELF']?>"
imas action = "=link"
izbrisi go vtoroto ednakvo
Јас секогаш ова сум го пишувал вака и никогаш ми нема јавено проблем. Пробав со и без еднакво, не се појавува некоја грешка или разлика во скриптата.

edit: македонец, твојот код со исправката од Овердрајв кај мене работи.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Тоа што е <form action... врати си го како што ти беше на почеток.И пробај каде што е if(!$_POST['submit']) да ставиш if(!isset($_POST['submit']))
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Дали некој користи FCKeditor во ASP.NET аплиакции и дали се сретнал со Security Exception грешката која ја дава?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Дали некој знае UML (Unified Modeling Language)? Поточно ми треба помош околу Use Case и Class diagram.

edit: можеби прашањето не беше за тука, но тука постирав бидејќи УМЛ-от ми е потребен за веб дизајн и програмирање.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Dejan];844687 напиша:
Дали некој користи FCKeditor во ASP.NET аплиакции и дали се сретнал со Security Exception грешката која ја дава?
Да, проблем е DLL-то од ФЦКЕдиторот. Додај му пермисии ќе работи....
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
ќе најдам друг код не ми се замара повеќе со овој код за е-маил

но сепак фала
поздрав
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
23 МЕЃУНАРОДНО БИЕНАЛЕ НА ГРАФИЧКИ ДИЗАЈН ВО БРНО
Краен рок 30.11.2007
Категории:
A. Книги и каталози Концепција за книги ,омоти за книги и илустрации
B. Омоти за аудио/видео CD . VHS, DVD
C. Журнали и Весници
D. дизајн
веб-страници

Еден учесник конкурира со максимум 8 работи од 1 или неколку книги и списанија.Во една пријава влегуваат 1 страница, 1 омот и т.н ,а не цела серија на работи.

http://www.moravska-galerie.cz/en/biennale/23rd-international-biennale-of-graphic-design-brno-2008/
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
HTML:
[PHP]<?php
if(!$_POST['submit'])
{

$email_na_posetitel = $_POST["email"];
$naslov_na_porakata = $_POST["naslov"];
$poraka = $_POST["poraka"];
$od_koj = "From: $email_na_posetitel";
mail("makedonce7@yahoo.com", $naslov_na_porakata, $poraka, $od_koj);
?>

<html>
<head>
<title><FONT COLOR=”#FF9999”> Вашата порака беше испратена </font></title>
</head>
<body>

<h4><FONT COLOR=”#FF9999”>Ви благодариме! Вашата порака ќе биде испратена.</font></h4><a href="http://vasiloboe.net"><FONT COLOR=”#FF9999”>Кликни тука</font></a><FONT COLOR=”#FF9999”> за да се вратите на сајтот.</font>

</body>
</html>
<?php
}

else {
?>
<html>
<head><title><FONT COLOR=”red”>Пишете ми</font></title></head>
<body>
<h2 align="center"><FONT color="lightgreen">Пишете ми</FONT> </h2>
<form action="<?=$_SERVER['PHP_SELF']?>" method="post">
<table bgcolor="#000000" width="500" border="0" align="center" cellspacing="3" cellpadding="3">
<tr><td width="140"><FONT COLOR=”#FF9999”> Тема:</font></td><td><input type="text" name="naslov" size="35"></td></tr>
<tr><td width="140"><FONT COLOR=”#FF9999”> Вашиот E-mail:</font></td><td><input type="text" name="email" size="35"></td></tr>
<tr><td width="140" valign="top"><FONT COLOR=”#FF9999”>Вашата порака:</font></td>
<td><textarea name="poraka" cols="35" rows="6"></textarea><br /><input type="button" value="Испрати"></td>
</tr>
</table>
</form>
</body>
</html>

<?php }?>[/PHP]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom