Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
@makedonec

ete ti go za email prakanje kodot
skoro e ist samo uslovot ti e pogresno staen.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Здраво.Ми треба помош за да направам "Search" на мојот веб сајт.Пребарувачот да биде направен во ПХП и да пребарува податоци од MySql база.На пример имам база со автомобили и за секој автомобил се чуваат одредени информации.Сакам кога ке биде во пребарувачот внесен некој автомобил да излезат сите барани автомобили со нивните информации од базата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
PHP:
$sql = "SELECT * FROM tabela
          WHERE pole1 = '". $_POST['uslov1'] ."'
          AND pole2 = '". $_POST['uslov2'] ."'";
Znaci prethodno stavas post forma i na submit jas obicno odam na druga strana i so vakov sql gi prikazuvam podatocite.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
А после како да се покажат резултатите . Само правам echo $sql; или?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
$pole1 = $_POST['uslov1'];
$pole2 =
$_POST['uslov2']
$query = "SELECT * FROM tabela WHERE pole1 ='$pole1' AND pole2 ='$pole2'";
$result = mysql_query($query) or die('Error in query: $query. ' . mysql_error());
if(mysql_num_rows($result) > 0)
{
while($row = mysql_fetch_assoc($result))
{
echo $row['pole1'];
echo $row['pole2'];
}
}

Тоа можеш да си го организираш да се печати во табела.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Јас така ги копирав од претходниот пост, а инаку мислам дека би ти требале два услови, едниот би бил марка на автомобил, другио модел. Твој избор.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Ај уште едно прашање.На пример имам база со информации за 20 ресторани.И сега на index.php сакам да поставам копчиња со имињата на сите 20 ресторани.Дали ке мора за секој ресторан да правам посебна php или html страница или може некако да имам само една страница и во зависност од кој ресторан сте го кликнале тие податоци да се покажат.Зборот ми е да немам за секој ресторан посебна страна.Дали некако се прави со тоа &id= ? И на многу страници го гледам тоа &id= , зашто служи?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
toa e get metoda, koja moze da se prepraka i preku forma i preku link
na primer

?id=12

na slednata strana toa ide go prevzemas so
PHP:
$id = $_GET['id'];
i na taa strana go baras zapisot so toj id

PHP:
$sql = "SELECT * FROM restorani WHERE id = $id";


$result = mysql_query($sql) or die('Error in query: $sql. ' . mysql_error());
$row = mysql_fetch_assoc($result);

echo $row['id'];
echo $row['pole1'];
echo $row['pole2'];
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
А за да проследиш информација од една страна на друга нели мора да работиш со сесии? Инаку како ке знае оваа вторава страница(таму каде што ке биде вториот код што го напиша) кој ID сме го внеле од првата страница?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
nemora sesii
so get metoda kako sto napisav

primer strana.php?id=$id
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А за да проследиш информација од една страна на друга нели мора да работиш со сесии? Инаку како ке знае оваа вторава страница(таму каде што ке биде вториот код што го напиша) кој ID сме го внеле од првата страница?
Со сесии се работи само за да го зачуваш корисникот логиран, а може и да снимиш нешто (некоја променлива), само тоа не се препорачува, треба да се избегнува.

Доволно е со Пост и Гет да работиш, од страна во страна, зависи за што ти треба така да си подесиш.

Ако работиш со Forms можеш со пост и гет да работиш, а можеш со Гет и директно, на крајот од линкот да го додадеш.

Пост се користи за праќање на повеќе информации одеднаш (пр. големи текстови, повеќе мали варијабли...), Гет за поситни работи (ИД, сесија, итн)

Во случајот, ако во база имаш 20 ресторани, и сакаш да уредиш инфо на одреден ресторан, ставаш echo "uredi.php?restoranID="+$idOdMySQL;

А во uredi.php ставаш $id = $_GET['restoranID']; и го користиш како ти треба понатака.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
За ова што викаш со сесии да го чуваш логиран корисникот..Ја тоа не го правам со сесии.Го правам со cookies.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Колачите ти се само за запомнување на корисничко име и шифра, не се препорачливи за така ти како што правиш.

Сесијата е побезбедна.

Напиши на Google "php login script" и ќе најдеш многу примери како се прави логин со сесии. Колачот е „десерт“ на тоа.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
За ова што викаш со сесии да го чуваш логиран корисникот..Ја тоа не го правам со сесии.Го правам со cookies.
Работата со cookies не се препорачува бидејки е помалку сигурно од сесиите исто така и многу корисници забрануваа употреба на cookies

Ако корисникот забранил употреба на cookies значи сајтот нема да ти функционира кратко кажано :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom