Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
28 јуни 2015
Мислења
755
Поени од реакции
320
Ми треба некој којшто прави веб-страни за пари. Има купено хост, само треба да се изработи страната.
Прати ми кратко инфо за веб страната (број на јазици, број на страници, намена на веб страната, итн...) во приватна порака.
 

Bridger

fb.com/fitclaw
Член од
21 март 2014
Мислења
408
Поени од реакции
197
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?
Да
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.835
Поени од реакции
13.168
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?
Прво треба да научиш да манипулираш со домот за да ги најдеш елементите кои ти требаат по id или class name па преку функции да го спроведеш тоа што го планираш, иначе и ја сум нуб сеуште за јаваскрипт но го учам моментално. бтв дом ти е хтмл фајлот index.html
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.130
Поени од реакции
13.478
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?
Пред да почнеш да учиш било што, најважно е прво да научиш како да бараш топла вода на Google.

https://appleple.github.io/modal-video/
https://sorgalla.com/lity/
https://codepen.io/JacobLett/pen/xqpEYE
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
15
Поени од реакции
0
Moze li da mi preporacate nekoja firma sto pravi kvaliteten graficki dizajn,ne amateri?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
755
Поени од реакции
320
Mi treba brendiranje,ne web design...
Никаде не беше спомнат веб дизајн.

Графички дизајн е широк поим.
Можеби ти треба за целосен брендинг за бизнисот (од "А до Ш").
Можеби ти треба само за бизнис картички, само за фраер, само за брошура, само за дизајн за билборд, итн...

Компаниите се концентрирани на различни области од графичкиот дизајн.
Некои нудат се', некои конкретни услуги.

Биди прецизен / прецизна, наведи буџет.
Само така може да го добиеш бараниот одговор (препорака за компанија).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.364
Поени од реакции
2.504
Не знам дали е за оваа тема прашањето, но ми треба совет или евентуално помош за изработка на лого на училиште коешто ќе стои на веб страната на училиштето...
Благодарам однапред...
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.240
Поени од реакции
1.026
Ми треба некој што има искуство со работење на AWS (најверојатно и Git) за едит на веб страна изработена во Ангулар код и хостирана на AWS.
Треба да се едитираат неколку веќе поставени копчиња (пример, наместо Submit да стои Send) и да се додадат неколку слики во галеријата.
За подетални информации испратете ми порака. Тука би се договориле и околу цената и начинот на исплата.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
802
Поени од реакции
931
Здраво. Ако може некој да сподели мислење и совет за тоа кој курс за ИТ вештини е најдобро да се посетува.
Имено стигна смс порака од АВРМ за курсеви за ИТ вештини и да се одбере еден курс и молам кој од следните курсеви е најдобро да се одбере. Еве ја понудената листа: 1. Automation, 2. ISTQB tester, 3. Cloud administrator, 4. Sysem Engineer, 5. UX Design Specialist, 6. FS Java Development, 7. FE MERN Stack Development, 8. Data Analyst.

Кој од овие курсеви е од помош и корист во нашево општество?
 

HoT _iCe

Fuckin' diabolical!
Член од
31 јануари 2018
Мислења
909
Поени од реакции
2.094
Здраво. Ако може некој да сподели мислење и совет за тоа кој курс за ИТ вештини е најдобро да се посетува.
Имено стигна смс порака од АВРМ за курсеви за ИТ вештини и да се одбере еден курс и молам кој од следните курсеви е најдобро да се одбере. Еве ја понудената листа: 1. Automation, 2. ISTQB tester, 3. Cloud administrator, 4. Sysem Engineer, 5. UX Design Specialist, 6. FS Java Development, 7. FE MERN Stack Development, 8. Data Analyst.

Кој од овие курсеви е од помош и корист во нашево општество?
Реално, било кој под услов да имаш вољу да учиш и работиш индивидуално. Пошто е курс од 6-9 месеца, што и да одбереш, ќе мораш дома индивидуално да работиш много и да се посветиш, само сас посетување на курс нема да стекнеш знање, предавање на материјал е брзо и малце натрупано ама сас работу дома индивидуално се савладуе без проблем.
 
На врв Bottom