Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
28 јуни 2015
Мислења
690
Поени од реакции
264
Ми треба некој којшто прави веб-страни за пари. Има купено хост, само треба да се изработи страната.
Прати ми кратко инфо за веб страната (број на јазици, број на страници, намена на веб страната, итн...) во приватна порака.

Bridger

fb.com/fitclaw
Член од
21 март 2014
Мислења
361
Поени од реакции
145
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.592
Ми треба помош,работам веб страна и сакам кога ќе се кликне слика, да се лоадира ифрејмот од Јутуб и тоа останатите елементи да бидат во позадина а ифрејмот да биде најнапред и центрирано и да може да ставам копче Х за да се врати на страната,и нормално да биде поддржано и за компјутери и за веб страни.Претпоставувам ќе ми треба познавања во јаваскрипт?
Да

Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.632
Поени од реакции
9.629
Прво треба да научиш да манипулираш со домот за да ги најдеш елементите кои ти требаат по id или class name па преку функции да го спроведеш тоа што го планираш, иначе и ја сум нуб сеуште за јаваскрипт но го учам моментално. бтв дом ти е хтмл фајлот index.html

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.464
Поени од реакции
8.990
Пред да почнеш да учиш било што, најважно е прво да научиш како да бараш топла вода на Google.

https://appleple.github.io/modal-video/
https://sorgalla.com/lity/
https://codepen.io/JacobLett/pen/xqpEYE

Член од
7 октомври 2018
Мислења
15
Поени од реакции
0
Moze li da mi preporacate nekoja firma sto pravi kvaliteten graficki dizajn,ne amateri?

Член од
28 јуни 2015
Мислења
690
Поени од реакции
264
Mi treba brendiranje,ne web design...
Никаде не беше спомнат веб дизајн.

Графички дизајн е широк поим.
Можеби ти треба за целосен брендинг за бизнисот (од "А до Ш").
Можеби ти треба само за бизнис картички, само за фраер, само за брошура, само за дизајн за билборд, итн...

Компаниите се концентрирани на различни области од графичкиот дизајн.
Некои нудат се', некои конкретни услуги.

Биди прецизен / прецизна, наведи буџет.
Само така може да го добиеш бараниот одговор (препорака за компанија).

Член од
19 март 2011
Мислења
1.318
Поени од реакции
2.426
Не знам дали е за оваа тема прашањето, но ми треба совет или евентуално помош за изработка на лого на училиште коешто ќе стои на веб страната на училиштето...
Благодарам однапред...

На врв Bottom