Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Дечки можеби ќе звучи ептен noob-овски ама ај да си прашам. Сакам да почнам проект во стил на time.mk но во друга држава.
Е сега прашањето ми е дали се продава готова скрипта за тој тип на страница или мора да се ангажира некој што ќе ја скоцка страницата како што сакам?
Ако се продава сакам да добијам понуди од вас ако има некој или евентуално ако некој знае колку чини. Пишете ми ПП или може и тука да продискутираме за ова. Секоја подетална информација е добредојдена.
Готова скрипта нема да најдеш. Да бидам попрецизен, crawling на странтата и не ни прават со PHP или JavaScript, него Java (а и не мора да значи) стои како back-end. А и не е само тоа, него тука спаѓа и јак механизам за индексирање на податоците. Автоматски и серверите врз кој може да работи целиот алгоритам се поскапи.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Јас пак со проблем, и пак ќе побарам помош од вас :).
Дали може како на сликава http://upload.the9day.com/?di=QNNC да направам (или нешто слично). Чисто информативно користам WordPress, се обидов но ми излегуваат обични табели. Дали може некој(а) да ми помогне и мене вака да ми е.
Од едно место ми кажаа дека на WP неможело, потребно ми било Џумла, таа подржувала aspx . Може малку појаснување?
ps: Благодарам однапред уште еднаш.
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Јас пак со проблем, и пак ќе побарам помош од вас :).
Дали може како на сликава http://upload.the9day.com/?di=QNNC да направам (или нешто слично). Чисто информативно користам WordPress, се обидов но ми излегуваат обични табели. Дали може некој(а) да ми помогне и мене вака да ми е.
Од едно место ми кажаа дека на WP неможело, потребно ми било Џумла, таа подржувала aspx . Може малку појаснување?
ps: Благодарам однапред уште еднаш.
Тој некој што ти кажал нема благе везе од Web Development. Wordpress и Joomla се само CMS системи кои работат врз PHP платформата. Она што тебе ти треба e FRONT-END. Да бидам попрецизен, со HTML ја правиш структурата, со CSS изгледот а со JavaScript сите тие ефекти. Т-Home страната го користи jQuery UI, а тој ефект се вика Accordion.

Е сега од тебе се бара да имаш малце поголемо знаење со jQuery за да можеш да го имплементираш тој ефект
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас пак со проблем, и пак ќе побарам помош од вас :).
Дали може како на сликава http://upload.the9day.com/?di=QNNC да направам (или нешто слично). Чисто информативно користам WordPress, се обидов но ми излегуваат обични табели. Дали може некој(а) да ми помогне и мене вака да ми е.
Од едно место ми кажаа дека на WP неможело, потребно ми било Џумла, таа подржувала aspx . Може малку појаснување?
ps: Благодарам однапред уште еднаш.
Да. Може! Обичните табели треба да се нашминкаат со css и да се додадат „ефектите“ со javascript. Така би бил воопштеноиот одговор и тоа небитно дали е без или со и кој CMS.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Тој некој што ти кажал нема благе везе од Web Development. Wordpress и Joomla се само CMS системи кои работат врз PHP платформата. Она што тебе ти треба e FRONT-END. Да бидам попрецизен, со HTML ја правиш структурата, со CSS изгледот а со JavaScript сите тие ефекти. Т-Home страната го користи jQuery UI, а тој ефект се вика Accordion.

Е сега од тебе се бара да имаш малце поголемо знаење со jQuery за да можеш да го имплементираш тој ефект

Да. Може! Обичните табели треба да се нашминкаат со css и да се додадат „ефектите“ со javascript. Така би бил воопштеноиот одговор и тоа небитно дали е без или со и кој CMS.
Фала Ви на двајцата. Ако ми треба уште помош, се надевам тука ќе бидете :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Јас повторно, за тоа што ми помогнавте многу сум Ви заблагодарен, но сега имам нешто друго да прашам (се надевам не сум досаден :D).
Сега сакам да ми помогнете доколку можете повторно: сакам водичот (EPG) на мојот сајт да биде сличен како на сајтот на BoomTV (или како на другите сајтови од операторите), или нешто слично на тоа, нешто налик на како на сликата http://upload.the9day.com/?di=ILLA . Изводливо ли е ? Што е потребно за ова чудо ?
Благодарам однапред.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас повторно, за тоа што ми помогнавте многу сум Ви заблагодарен, но сега имам нешто друго да прашам (се надевам не сум досаден :D).
Сега сакам да ми помогнете доколку можете повторно: сакам водичот (EPG) на мојот сајт да биде сличен како на сајтот на BoomTV (или како на другите сајтови од операторите), или нешто слично на тоа, нешто налик на како на сликата http://upload.the9day.com/?di=ILLA . Изводливо ли е ? Што е потребно за ова чудо ?
Благодарам однапред.
Исто како и претходно :)
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Знае некој како може да се додаде додатоков што го има горе на кајгана како новогодишна декорација на некој сајт заедно со звуците кога ќе поминеш низ него?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Знае некој како може да се додаде додатоков што го има горе на кајгана како новогодишна декорација на некој сајт заедно со звуците кога ќе поминеш низ него?
За да го користиш овој додаток треба да имаш инсталирано Xenforo форум. Не дека неможе да се користи и без него, но тогаш ќе треба да правиш и рачни промени на јава скриптите кои доаѓаат со додатокот и други прилагодувања.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Како да направам кога некој ќе се врати на страната ( од друг таб или прозорец) да се освежи страната ?(со ЈavaScript)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Глуп аплет заебаваше ако отворам друг таб и после некое време 2/3 мин се вратам пак на истиот таб па затоа сакав да се освежи страната и да изгледа како што треба :D
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Имам две прашања:
Првото: колку би ме чинело изработка на тема за мојот website од некоја компанија по нарачка.
И второто: каде можам да најдам слична тема за сајтот како оваа на www.boomtv.mk . Не иста, туку слична. Ако има некој видено и ако не му (и') е тешко, нека ми ја прати.
Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom