Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

T

TheThinker

Гостин
Здраво, ја сум нов во веб дизајнот. Имам неколку прашања и се надевам дека некој ќе биде љубезен да одвои време и да ми одговори (се изнагледав видеа на јутуб, барав по милион форуми за ова, ама уште сум заглавен). Ја спуштив Композер програмата за дизајнирање на веб сајт. Откако го креирав најосновното, која е следната работа што треба да ја направам? Дали таму се средува само основниот дизајн и потоа треба да го прикачам на хтмл фајл и цсс или целата работа со дизајн и текст си ја средувам таму, па го прикачувам??????Не знам дали бев најјасен во искажувањето, ама заглавив стварно :/
 
Г

Грејвдигер

Гостин
TheThinker можеш и целиот сајт да го креираш преку таа апликација, но мислам дека и CSS-от ќе ти биде вменат во самиот html код... така го генерира самата програма. Можеш одма да го прикачиш.
Инаку, моја препорака ти е да почнеш да учиш HTML и CSS, и после самиот во најобичен текст едитор да го пишуваш целиот код.
 
T

TheThinker

Гостин
TheThinker можеш и целиот сајт да го креираш преку таа апликација, но мислам дека и CSS-от ќе ти биде вменат во самиот html код... така го генерира самата програма. Можеш одма да го прикачиш.
Инаку, моја препорака ти е да почнеш да учиш HTML и CSS, и после самиот во најобичен текст едитор да го пишуваш целиот код.
Ги учам, да. Најдов и готови темплејти и се обидов да ги вметнам во мојот постоечки хтмл код кој го напишав (го користев ова
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="imetonafajlot.css" media="screen" />
), ама не ми успеа ://///Не знам што е проблемот :/
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ги учам, да. Најдов и готови темплејти и се обидов да ги вметнам во мојот постоечки хтмл код кој го напишав (го користев ова
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="imetonafajlot.css" media="screen" />
), ама не ми успеа ://///Не знам што е проблемот :/
А каде ти се наоѓа .css фајлот? Така како што го имаш напишано треба да е на исто место каде што ти е и .html фајлот.
Ако тоа е во ред, онда може да имаш грешка во css-от или html кодот.
 
T

TheThinker

Гостин
А каде ти се наоѓа .css фајлот? Така како што го имаш напишано треба да е на исто место каде што ти е и .html фајлот.
Ако тоа е во ред, онда може да имаш грешка во css-от или html кодот.
Во ист фолдер се. Единствено не сум сигурен дали темплејтот треба да биде хтмл или цсс, не се сеќавам каков го спуштив. Можеби има тоа врска????
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Во ист фолдер се. Единствено не сум сигурен дали темплејтот треба да биде хтмл или цсс, не се сеќавам каков го спуштив. Можеби има тоа врска????
:D. Ај стави на pastebin.com кодовите од тоа што си симнал, да не погодуваме тука цел ден шо е работата.
 
T

TheThinker

Гостин
:D. Ај стави на pastebin.com кодовите од тоа што си симнал, да не погодуваме тука цел ден шо е работата.
цсс фајл е http://pastebin.com/gGYsY5tw. е сега, ќе се вратам скроз на почеток, почнувам во нотепад++ да го пишувам ова http://pastebin.com/XbMnf2C8 (нормално, зачувано како хтмл).хтмл фајлот и цсс фајлов ми се у ист фолдер. сега што натаму???
 
Г

Грејвдигер

Гостин
ок ти е цсс-от, дај хтмл... не ти е точна адресава погоре.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
696
Поени од реакции
80
кажете некоја тема за wordpress, joomla или html5/css3 што е менито од лева страна. поздрав.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
кажете некоја тема за wordpress, joomla или html5/css3 што е менито од лева страна. поздрав.
Претпоставувам дека прашуваш за вертикално мени на лева страна?!? Барем за Џумла темплејт можеш на кој било темплејт да наместиш менито да биде на лева страна, само на менуваш позицијата.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.406
Поени од реакции
46.041
Може малце глупо прашање :D
Како да ставам <ol> да ми почнува со g, а не со a (g, h, i, j... наместо a, b, c...). За бројки знам со start="50" на пример, ама за букви нејќе така...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Може малце глупо прашање :D
Како да ставам <ol> да ми почнува со g, а не со a (g, h, i, j... наместо a, b, c...). За бројки знам со start="50" на пример, ама за букви нејќе така...
ќе ставиш type="a" и start="7", т.е. која по ред е буквата од која сакаш да почнеш.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ми трба некој што има искуство со јоомла добро за помош првпат вакво нешо ми се дешава значи префрлам јоомла од локал хост на сервер и све работи нема ерори ама у администраторскиов дел влегувам и немозам ни во модул ни во артикл да влезам кликам пример на модул или артикл и слично и ме враќа хаха неможам да им велгувам појма неам ако знае некој фала однапред :)))
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Ми трба некој што има искуство со јоомла добро за помош првпат вакво нешо ми се дешава значи префрлам јоомла од локал хост на сервер и све работи нема ерори ама у администраторскиов дел влегувам и немозам ни во модул ни во артикл да влезам кликам пример на модул или артикл и слично и ме враќа хаха неможам да им велгувам појма неам ако знае некој фала однапред :)))
не можам со 100% сигурност да кажам додека не видам , но ми исзгледа дека проблемот е со кеширањето. Ако сакаш во ПП пиши ми усер и пас од администраторскито панел да видам. позз
 
На врв Bottom