Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Вака сеа митреба помош па ако озете помагајте
Земав и симнав многу добри Web Template и сеа незнам како да го преправам текстот во нив зашо кога ги отварам тие се цитани ко слики
Пр. Сакам About us да го направам За нас
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
MartinMax напиша:
Вака сеа митреба помош па ако озете помагајте
Земав и симнав многу добри Web Template и сеа незнам како да го преправам текстот во нив зашо кога ги отварам тие се цитани ко слики
Пр. Сакам About us да го направам За нас
Се можеш да смениш во НТМL-кодот. Отвори ги со Dreamweaver или некој друг HTML-едитор и вклучи го HTML-кодот. Побарај каде е напишано About Us и смени го во За Нас. Ќе се снајдеш... Ако нешто повеќе ти треба, слободно пиши.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
MartinMax напиша:
Вака сеа митреба помош па ако озете помагајте
Земав и симнав многу добри Web Template и сеа незнам како да го преправам текстот во нив зашо кога ги отварам тие се цитани ко слики
Пр. Сакам About us да го направам За нас
Ако ти се дадени како слики, пробај изменија во Photoshop.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Топка напиша:
Се можеш да смениш во НТМL-кодот. Отвори ги со Dreamweaver или некој друг HTML-едитор и вклучи го HTML-кодот. Побарај каде е напишано About Us и смени го во За Нас. Ќе се снајдеш... Ако нешто повеќе ти треба, слободно пиши.
Ко слики се дадени така да по тоа твоето немозе да се сменат единствено останува по она Dexterce сто го каза преку Photoshop ама како?
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
MartinMax напиша:
Ко слики се дадени така да по тоа твоето немозе да се сменат единствено останува по она Dexterce сто го каза преку Photoshop ама како?
Е, тоа јас не знам. Декстерче нека ти каже.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
MartinMax напиша:
Ко слики се дадени така да по тоа твоето немозе да се сменат единствено останува по она Dexterce сто го каза преку Photoshop ама како?
Најбољи би ти билода си најдеш други туторијали кои се HTML код а не слики. Ти и да ги смениш зборовите од сликата, пак ќе добиеш слика, а не HTML код.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
MartinMax напиша:
Ко слики се дадени така да по тоа твоето немозе да се сменат единствено останува по она Dexterce сто го каза преку Photoshop ама како?
На твојот Templet сигурно менито(линковите) ти е претставено со слики. Кај некои темплети сликите кои содржат текст ги даваат снимени во екстензија од photoshop file, така да тогаш е лесно да ги промениш имињата бидејќи се ти е поделено во layer-и, ама ако не е така тогаш оди на темата за Photoshop (има на форумов една таква) таму ќе ти помогнат како да направиш некои промени во текстот на сликата.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
MartinMax sekoj web template ako go imash vo psd format togash imash i fontovi, a bukvite na slikite se vi font format. Taka da zada go smenish toa ti treba *.psd format od template-ot, se drugo e zaludo i ke go unishtish ona koj ke go pravel...
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Eko1 напиша:
... иначе го даунлоадирав CoffeeCup.HTML.Editor.2006.... ќе видам што ке направам со него нешто.... па ко ке имам нешто "за фалење" ке ви кажам.
Фала на помошта.
Еј Кофи Кап е многу лесен за работење, но ако имаш само триал верзија тешко дека ќе направиш нешто добро, уствари ќе направиш ама сето тоа ќе биде проследено со некојси глупи пораки, како:made it with cofee cup software!

Затоа друже барај си крак или сериал, пошто доста интересни работи можеш да напраиш без ни малку замор!
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Java скрипти

Ајде луѓе, да ја разјасниме и Јава-ва малку!
Јас сум дупе за ова, така да луѓе пишувајте за да ја разјасниме...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
овака да ве питам поискусните сакам да почна со C# за развој на веб апликации дали е потрепно познавање од хтмл или тоа C# сам си го завршува?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Претпоставувам сакаш да работиш ASP.NET ? Ако работиш со асален IDE (MS Visual Studio 2003 ili 2005) не мораш да знаеш HTML, мада што е препорачливо ... ако ништо друго многу поише ќе разбираш што се случува. А ако работиш во Notepad, мораш се да пишуваш сам :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Vnuce напиша:
Претпоставувам сакаш да работиш ASP.NET ? Ако работиш со асален IDE (MS Visual Studio 2003 ili 2005) не мораш да знаеш HTML, мада што е препорачливо ... ако ништо друго многу поише ќе разбираш што се случува. А ако работиш во Notepad, мораш се да пишуваш сам :)
не користам ноте пад користам едит плус 2 :kez:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Dr_ViRuS напиша:
овака да ве питам поискусните сакам да почна со C# за развој на веб апликации дали е потрепно познавање од хтмл или тоа C# сам си го завршува?
Абе јас колку што можам да разберам, потребата од познавање на HTML кога користиш некој од програмите WYSIWYG (What You See Is What You Get) не ти треба. Тоа ти е како да ја знаеш да збориш англиски, а не ја знаеш азбуката. Јас барем така го сфаќам тоа.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Jane напиша:
Абе јас колку што можам да разберам, потребата од познавање на HTML кога користиш некој од програмите WYSIWYG (What You See Is What You Get) не ти треба. Тоа ти е како да ја знаеш да збориш англиски, а не ја знаеш азбуката. Јас барем така го сфаќам тоа.
zaebi brat sepak mora nekade da se intervira so kodce html e lesen me intersirase samo kako funkcionira c# nisto poveke
 

Kajgana Shop

На врв Bottom