Вашето омилено јадење

Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
Пица,пита,помфрит,ајвар,мусака со тиквички,сите видови на буреци,лиснато,кроасани,манџа кромпири,леќа,скара,сите газирани,и негазирани сокови,пиво и то.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Полнети пиперки, пиперки со патлиџан, пиперки у кајгана со урда, лутеници, пинџури без модар патлиџан, макала, ајвари и слично.
(Keyword: Пиперки)
Грав, пошо Нутела е за пички.
Homemade пица, веџетејриан.. Тос, со павлака и буковац, најубав појадок <3
Најлепше жеље со бисквити, ресани when you have the munchies, онакви наполитанки у чоколадо шо се целите... Чоколаднине шишарки шо ги има на слави..
Баклава со ореви! Кине!
Чоколадни торти > овошни торти, anytime..
Све што е чоколадно у принцип.

Ама непоштуем пача и јува.
Пача поготово.
А и јува..
 
М

Мaријa

Гостин
Па најчесто пица си јадам, капричиоза. Затоа што ми е едноставна за правење.
Бурек (од кај Коки), онака сабајлечки најфино ми доаѓа. Речиси секаков вид на пити и кифлички. Месото не го консумирам, а набрзинка кога сум на минување често си земам помфрит во Жу-жу.
Благо не обожавам, ама знам да си каснам чокобан-палачинки, торти од поедноставните, бисквит, шлаг-крем, ресани. Па незаменливиот кадаиф. :)
Претежно јадам полесна храна; шпагети, крем супа од домати, брокула, такос тортиљи сакам, ѓомлезе и лазањи исто. Зачинета храна.
А од пијалоци- сокови, најчесто густи. Портокал и киви ми се омилени. Руски чај, а и Турците ме заразија со нивниот ајран. :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Полнети пиперки, пиперки со патлиџан, пиперки у кајгана со урда, лутеници, пинџури без модар патлиџан, макала, ајвари и слично.
(Keyword: Пиперки)
Грав, пошо Нутела е за пички.
Homemade пица, веџетејриан.. Тос, со павлака и буковац, најубав појадок <3
Најлепше жеље со бисквити, ресани when you have the munchies, онакви наполитанки у чоколадо шо се целите... Чоколаднине шишарки шо ги има на слави..
Баклава со ореви! Кине!
Чоколадни торти > овошни торти, anytime..
Све што е чоколадно у принцип.

Ама непоштуем пача и јува.
Пача поготово.
А и јува..
Ова никако не ми е јасно..

едит, ова летно време нај мерак ми прави пржено пипер и патлиџани заедно а може и малку лук или кромид (лук преферирам).
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Караџорџев увијач, гравче тавче, стек со кари сос(кој патем одлично знам да го зготвам) од сабајле бурекче од Зоки Крајче со јогурт, пилешки крилца со ренч сос, хамбургер итн. Затоа сум сега 98 кг :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Кори подпечени, макарони, шпагети, тава, компири варени со кромид, палачинки, една супа мајками шо ја прај, појма немам како се вика али најака е, капричиоза, бурек ама да не е мрсен оти че ми се намрса цревата, тортелини, ајвар ако е топол, и ги сакам тие кифлите шо ги праи од дечкоми мајкаму ама ако има мн буковска на нив.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
edinstveno sto mozam nesto da jadam se spageti so dobar sos ....
 
Член од
14 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
32
Па, долга е листата

Шпагети, тостче, чикен со многуууу кечап и мајонез од жужу. А и пица од девојката, ммммм/
И комбинацијата маргаринче, сиренце и патлиџанче.

А за благо, палачинки и торта од ресанчиња, крем бананчиња, шлагче (и лешници влагаат у комбинација), исто, мејд бај мај грлфренд :love:
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Од сокови:Да е природно по можност густи сок, не преферирам газирани зошто ем имаат калории ем се лоши по здравјето.Неможам да живеам без да испијам околу 10 литри вода секој ден...



Од благо: Сеееее...чокохоличар сум.колку и да сум на диета благо никогаш не одбивам!

Од Солено: Па....зависи, некогаш ризи-бизи, помфрит,стек, мусака...
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Најважно е да сум гладен,тогаш се ми е убаво.
Иначе на јадењето гледам како на средство за да останам жив и работоспособен.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Палачинки, оние крофнички одозгора со прах шеќер и крем, јајца со урда, лазањи, хамбургер, грав у чорба, пршута, крем на кришка + чаша млеко... тоа ми текнува во моментот у суштина не сум многу прибирлив што има тоа ќе се јаде али ова ми е така поомилено.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Најважно е да сум гладен,тогаш се ми е убаво.
Иначе на јадењето гледам како на средство за да останам жив и работоспособен.
Као ресторантиве ги гледаш ко бензиски станици. Шо сипаш? :D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ај да ви се надоврзам и јас на темава . Летово сега скоро секој ден печени пиперки со патлиџан испржени само вака јадам , иначе од јадења домашни преферирам мусака , сарма , макарони со сирење и јајца , селско месо , манџа со грашак , пинџур и малиџано јадам ајвар не сакам толку , помфрит , и едни компирчиња што си ги правам самиот варени па печени во релна со црвен пипер , црн пипер , веѓета и ловоров лист .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom