Вашата баба...

Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..баба ми...аууу највише си ја сакам...за мене е се..ама баш се...незнам кај би била денес..да не беше таа...иако ме нервира на моменти(старомодна)..мисли дека е уште како она кога била девојка..па само ми држи лекције...ауу ги научив напамет ...секој ден една иста расипана плоча..но сепак највише ја сакам..заш не само што е грижлива...паметна...храбра..таа е нешто појќе и од мајка за мене...си ај сакам мноооооооогу....жена од збор..жена која се грижи...секогаш ме чека од чаршија..секогаш на прво место сме ние(внуците) па после иде она...душааа моја е она....камо да се повеќе жени како неа..ама не се...

..хахах девил..да вииш слика од баба ми...скинер брат ми ја напрае...:pipi:
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Баба ми е најсмиреното суштество што го знам. Го обожавам нејзиниот карактер, таа никогаш не повишила тон, на секого сака да му угоди, цел живот е смирена, си ќути и си го тера животот. Ја обожавам затоа што уште не се предава (за разлика од моиве), сеуште вели млада е и не офка на секоја минута...само шета и не зе замара многу за небитни ствари...ваква личност тешко дека пак ќе сретнам....ааа и да покрај тоа што ја сакам многу неа, ги сакам и нејзините приказни (и сега ми се интересни :kesa:)....
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Баба ми е напраена неколку операции... Една на колкот, друга на дебелото црево.. последно (некни) се праше операција на окото и и кладоја леќа
И вика ПО 100 ГОДИНИ НЕКОЈ АРХЕОЛОГ АКО МЕ ОТКОПА ЌЕ СИ РЕЧИ ОВА МРАСОВЕЦ Е.. ЖЕЛЕЗО ВО КОЛКОТ, ЦРЕВО ВО ДЕБЕЛОТО ЦРЕВО, ЛЕЌА ВО ОКОТО
А дедо ми се грижи за мачката како за бебе
Вари риби,чисти месо за неа... ја вади надвор ја чека да се прибери...
А мачката го чека пред WC ако дедо ми е до на пазар го чека пред врата ако е во визба дедо ми оди со него...
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Едната баба кога ке ме виде право ми вика:облечувај се ајде ладно е(у лето на долги ракави ме тера да одам:nesvest:)или коа ке се качи кај мене у 5 минути десет пати ке ми каже да јадам и за тава ме нервира.А другата малку не слуша исти проблем како со vanisch
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Леле баба ми! :nesvest: Она е приказна за себе! Почесто ме излудува или ми збори за некои безвезни работи! Ама што да и правам кога е таква, не викам дека е лоша ама знае ептен понекогаш да е ко дете.:uvo: Ама пак си ја сакам :)
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
најискрено незнам колку баби имам :toe: имам само 4-5 во скопје и другите во куманово али врска неам кој се али оваа дома шо ми е ако ја не ја утепам незнам кој ке ја утепа ме напраи дури и крадец а сите што викате дека ви давале пари алал нека ви е мојава скрзава а за другите неам зборови
иначе многу ме замара со тоа многу брзо дека возам мотор зошто сум ризикувал што го возам како ке ми текне и така а да и незнам кога донесе петел и мајка ми го пуштила питот и толку од петелот и ми беше смешна како го чува али ај доста е да не ви досаѓам
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
3
ех ако почнам да пишувам за бисерите на баба отиде колоквиумската :pos2:
женава е лудило и уживам во нејзиното друштво...али најмногу ме смее кога ке ме виде во близина на братучед ми и кога ке се издере панично: аууу Холивуда понастрана од него братучеди не смеат да се заљубат...ако ве видат комшиите што ќе речат:pos2: + немој да стоиш до него на излегување ќе си ги испуштиш приликите :pos2:.....respecat za Baba Gina :zver:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
...е најмрдната особа на цел свет. :icon_lol:

Таа жена не припаѓа у рано титово време бе, превише е либерална, напредна и ха-це, премногу е модерна. :icon_lol: Тоа е една 75 годишна мудра жена која одлично готви селски јадења и ептен профи гата на кафе. Во слободно време, меѓу другото, бае против уроци, уплав и тртки.
Баба ми имала возбудлив живот и секогаш е полна со занимливи приказни кои со душа чекам да ги чујам. Интересното е што поголемиот дел од нејзините приказни содржат бајаги перверзни елементи, што ја праи баба ми јуник у однос на другите конзервативни баби. :pipi:

Пример, рецимо...
На времето коа се вработила во Козле болницата, прва недела на работа, а она полуписмена млада жена дојдена од кривопаланечко село, таква лост ин спејс... И не знаела како идат работите. Имало у болницата некоја сестра по име Лејла, ја начекала баба ми простичка и земала нешто да ја ремети: „Слушај Мицо, ако сакаш да те задржат тука на работа ќе мора да се опнеш со управникот“.
И баба ми неписмена жена, од кај да знае, ја сфатила сериозно... Ни две ни три, право кај управникот у канцеларија да му го каже следново: „Чуј вамо друже управниче, ти к`д си ме запослија не си ми кажаја овој, ја сам дошла туј да работу, не да се ебу!“
Можете да ја замислите реакцијата на кутриот управник. :pos:

Сепак, од наведенава ситуација можеме да забележиме дека баба ми меѓудругото е и принципиелна жена. :icon_lol:

Баба ми ми ги дава најдобрите љубовни совети на сите времиња. Абе неа треба да ја ставам у темана за љубовни проблеми да им ги решава на децата!
„Ивче, с`с кога ќе идеш у грат, с`с дечкото ли?“
„Не бе бабо, со другарките.“
„А куде ти е дечкото, откачи ли га? Ако сине, такој треба, ти си младечка, дечко повише од две недеље не се чува. Ееее, ти да видиш ја напред*
(на времето, заб. на прев. :icon_lol: ) ко чарапе сам ги мењала, тогај немааше шљапање, бацување, т`к ако ти гу поземе момчето рукуту у оро, станува ти дечко. “ :icon_lol:

Како да изманипулираш маж и да му ја затнеш муцката да не би те замарал цел ден со глупости...
„Добренце к`д ќе се расрди (налути, заб. на прев. ), даду му ед`н пут и после миран е цел д`н.“:nesvest:

Ваквите муабети строго во женско друштво само; штом влезат татко ми или дедо ми, одма мења тема и почнува да збори за зелници и серии.

Има околу 75-6 години (не знае ни она точно, и ја запалиле крштеницата у некоја војна), а здрава е ко дрен, работи ко мравка и ги има сите заби до еден, совршено подредени и бели. :icon_lol: Кога мисли дека никој не ја гледа, си шепка сама со себе, а вансериски се занимава и со проучување на лековити билки, што не е изненадувачки за една вака сестрана жена. Малце е стисната за пари, ама добро, никој не е совршен сеа па. :nesum:

Баба ми ми е идол бе. :icon_lol:

Другата баба е почината, многу ја сакав, нема многу да се каже за неа.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Abe zakon se site babicki,osobeno onie so gledaat na svetlata strana na zivotot poso znaat site deka proslo nivnoto barem poslednite godini vedri da im bidat.Fala im so i na mene mi go razvedruvaat zivotot.I baska fakt e deka imale zeznato detstvo i mladost so vojni i sve toa ama vo Jugoslavija videle so e zivot i setanje i tesko nie nivnoto da go docekame. Samo edno sum sfatila,deka treba da gi tintram dodeka mozam zasto posle zal ke mi bide so ne sum ja islusala prikaznata i sto i prvi pat!
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе имам 3 баби, едната дава пари, другата благо, а требата ми наоѓа работа кога ке отидам кај нив во село, така да сите имаат по некоја добра работа, а исто им е тоа што се многу лоши
 

Lucybell

~Supergirl~
Член од
5 ноември 2008
Мислења
136
Поени од реакции
17
многу си ги сакам двете баби
со едната се гледаме на skype секој ден, а другата секој ден се јавува и вели да ги слушаш мајка ти и татко ти :)
 

mile_panikaaa

Нормален
Член од
28 април 2008
Мислења
348
Поени од реакции
9
Баба ми е ѕверетина! Нормално сака све да знае се пика кај шо не треба.И увек сака да знае све шо се дешава со све да биде у тек,пошо нормално и онака друга работа нема.Цело време се жали дека ја боли нешо не слуша убоо,А најбоље е ка треба нешо да и каеш се прае дека не слуша,а нешо шо не треба да каеш одма прислушкуе и раскажуе бог да чуа.Најзакон ми е коај ќе и побарам паре една случка најјака до сеа и реков да ми даде 50 денара.И нормално она НЕМАМ СИНКО НЕМАМ еве последни 50 денари ми се во ќесето неам да ти даем ќе неам за леб ова она.И наредниот ден ми вика ела синко малце и ваѓа од шкаф 1000 денара и ми вика АЈ ИДИ КУПИ ЛЕБ! и ја останав запрепастен и таков целиот Па нели немаш паре? И нормално ќе ми рече пак ПА еве синко последна ми е.хахаха :pos2::pos2:.ЛЕГЕНДА! Ама секако многу си ја сакам каква и да е моја е ! :zver:
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
иам 2. едната ми вика : бабе од половина удолу не се давај.и викам : а нагоре да се давам? вика: давај се нека фаќаат :pos2::pos2: .мрдната е мн.
а другава со дедо ми се ко америка и русија и мн се смешни ,а на ручек пие по еден бокал црвено вино и нема Н од начукана. На неа сум се метнала:pos2:. И секад ми пееше ко помала и приказни ми раскажуваше . И буква на буква игравме :)
а имав и една прабаба бог да ја прости ,и ја викавме Доктор Моч. Пошо според неа лек за секоја болест беше мочката. И секое сабајле си пиеше една чашка од својата урина :pos2: бљак! али тоа е :)
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Баба ми е закон....има многу години, но знае да ти направи мубет за се (нормално понекогаш претерува). Прави најубави јадења, знае да каже јака смешка, цврста жена ако се земе во предвид што се има преживеано. Многу интерелегентна и покрај тоа што одела во школо до 3то одд, одличен проценувач на карактери....
Ах, сепак, некогаш знае да ме извади од кожа...но јас се и простувам, што друго можам :back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom