Вашата баба...

Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
koga gi citav vasite mislenja za babite , mnogu se iznasmeav i vi go prativ predhodniot odgovor. No vecerta mnogu dolgo ne mozev da zaspijam i sekakvi misli mi idea vo glava .Nemojte da mi zamerite ,no moram da vi go napisam ova :Tocno e deka babite se mnogu dosadni so svoite nastojuvanja ,da ne redam podobro znaete od mene . No ne zaboravajte deka sekogas se vodeni od ljubovta i grizata za vas . Bidejki denes e 40 dena na Tose sakam da ve potsetam na nesto . Tose bese dete koe sekoja majka i baba bi go posakala za svoe ,ne piese ,ne pusese da ne zboruvam za drogiranje i slicno a bese poln so dobrina ,pocit prema roditeli ,bliski i stari ,human vo sekoj pogled . Peese prakrasno no po moe mislenje toa bese samo nacin da go primetime bidejki ima mnogu luge sto peat preubavo no ne ni vlegoa vo dusata na site kako Tose . znaci presudni bea negovite doblesti negovata dobrina .Pa se mislam nie sme siromasna drzava ,ne mozeme mnogu da se pofalime so politicari i vodaci No zatoa go imavme Tose koj vleze vo srcata na cel balkan megu stari i mladi . I tuka e naseto najgolemo oruzje ako vo sekoe mlado srce vleze barem malku nesto od Tose togas ke go osvoime balkanot so nasata prekrasna mladina vo koja mnogu veruvam uste ednas ve molam da me izvinite Ve sakam baba Ane:smir: :smir: :smir:
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Jas go nemam to jpoblem baba mi e zakon se slusa samo koga neam kredit i koga i sakam da i go zeam mobilniot se pravi deka neslusa inace srcka e posebno koga mi dava pari i mi previ blakca
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ма не можам да речам дека е досадна. Мене ми е интересна, и ми го разубавува денот. Понекогаш знае да речи за една работа 120 пати, ама пак не ми е досадна..Само ќе се насмеам и ќе го направам бараното.
Те сакам бабичке:pipi:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Уф, за оваа тема можам да пишувам цел ден и цела ноќ.

Со мојата бабичка го пројдов целиот свој живот а и таа со мене, ме одгледа од бебенце,истото го направи со братми и со сестрами.
Колку и да пишувам за неа нема да биде доволно,не постојат зборови со кои би ги опишал сите случки,сите нејзини доблести,нејзиниот цврст карактер нејзината личност.
Силна жена, која се откажа од уживање во својот живот за да ме направи човек,се трудам да не го изневерам нејзиниот труд.

Бабо те сакам.
 

!-DrIx-!

.>sBePk0o*
Член од
25 ноември 2007
Мислења
295
Поени од реакции
0
abe babami e zakon coece:smir:no sepak sekogas mi pomaga vo domasnata:smir:
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Јас имам само една одвратна баба и за чиста среќа и одам на гости само 2-3 пати годично(еве од август ја неам посетено).таква злоба во животов мој неам видено.Можеби е неблагодарно така да зборувам за неа зошто ме израсна првите 5 години ама после тоа и уроци по мене почна да фрла,ми збореше секакви прикаски за моите,оток...
Моментално не можам да ја одгатнам што и е финтата.Мислам дека глуми склероза ама некои ствари и детаљи индиректно ги кажува(т.е знае ама се прави).Сенилна е....жив ужас...
Иначе преживеала втората светска војна и тоа била тогаш во Хрватска и таму било хорор и се прикаски ми раскажуваше кога бев мал.Инаку еднаш 5 посети по ред ми дрндореше како умрел дедо ама не точни верзии...И тоа...ќе ми ја наполни главата со бул шитс и ќе ми даде пари и ќе си одам.И следниот пат пак исто.Катастрофа(иначе пари никогаш не и прашувам,секогаш сама ми дава)...!

П.С. се изнасмеав кога читав за останатите баби
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Баба ми...личност која уште од мал ме одгледала,која додека мојте биле на работа таа седела со мене и ме чувала...Ми праи се по ќеифот ама знам по некад да се срчкам со нејзе пошо знае да ми иде контра на мојте ставови и идеи...На пример..Земи учи,каков човек ќе бидне од тебе ! Зашто сега нејќеш да јадеш а? итн...Сепак Заслужува Респект.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
Во последно време ретко ја гледам бабами но со неа ми се имаат случувано многу интересни работи..
Знае да прави многу убави јадења но многу често знае да стави сол место шеќер или обратно.. а што е најинтересно не признава дека згрешила.. вика нешто не е во ред со брашното или не знам што..
Има околу 80 и некоја година и многу заборава.. Во 5 мин ќе ме праша 10 пати дали ми се јади.. ама не и замерувам јас.. се навикнав на тие работи..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ха ха сите споменавте разни случки со бабите но ретко кој спомна за церомонијата која ја приредуваат околу јадењето, најчесто онака изгубен во компјутерот ќе ми дојде од зад грб и: ај за јадење, цел ден си внатре влезен, ќе и речам онака несвесно еве сега, пак после 10 секунди ајде па ајде па ајде....... Стари, мрчат приговараат но колку години толку љубов имаат :)))))))))
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе мојана ептен досадна е. Нема проблеми со слух и вид ама како води инает за некои ствари тоа е нешто неверојатно. Ми се противи за теми за компјутри интернет и слично, а има видено само еден тој чо ми е дома. А што е најтрагично 'ИНФОРМАТИЧАРКАТА' што се прави експерт у тие полиња своето знаење го вадеше од оние старине мрсулковци кои беа гости на емисаијата на СУЗЕ е*а**та и делеа некои не добри коментари за тоа колку компјутерот е штетен и не знам шо се какви пореметувања ќе ни напраи. Тоа кај PC бабата беше сватено премногу буквално што еден период имав тешкотии да работам на компјутер. Еве и интересна случка. На горенаведената емисија почнаа да зборат за компјутерски вируси и замислете баба ми ми викаше подалеку од компјутерот ќе фатиш вирус. Ај саеа за други случки да не тупам зошо ги има многу и мислам дека повеќе за мене се трагични отколку комични
 

ludAAAAAA

блесава џукела
Член од
26 септември 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
јас многу си ја сакам баба ми и ич не ме замара,кога ми се јаде ми прави јадење,ако ми се пријаде благо ќе спреми нешо слатко увек ми праќа 100че по мајка ми кога неможам да дојдам на ручек.мојата бабичка е супер бабичка-најдобра на свет.ова е за добрата баба.
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Баба ми... од страна на мајка ми е најзакон баба :)
Колку само зезанции паѓале со неа... човече. Има 3-ца внуци и една внука (ја) од кои двајца живеат со неа и само нешто и досаѓаат, се шалат, де да им направи за јадење, де да им ја исушела косата ... триста глупости... Ама супер си е она. Знае да се нашали, да ми прави плетенки 3 саата, да прави ајвар цела есен ....
Али многу ми е смешна ... кога ќе купиме ја и брат ми нешто поскапо... од 300-400 денари (било што) само ќе прокоментира... "Ооо... ја со тиа паре ќе купим кило месо" :) Мерка за пари и е кило месо од 300 денари :D
А баба ми од страна на татко ми е може слободно да иде у театар. Уфф... л'же ка циган (се извињавам ако увредив некого :)) ... ц ц ц, ако и текне сеа у моментов може да плаче за било што, гајле нема...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Баба ми е закон жена и ја обожавам покрај мене е цело детство(дека не идев у градинка) и она ме чувала и ми мењала пелени коа сум била мала а мама и тато била на работа:pos:.Да не забегувам..али жената е супер со неа можам за што сакам да зборам па и за секс,прави луди работи и збори луди работи..едноставно не е како другите досадни баби!!!Лугево со кои се дружам доагаат кај мене дома..и отпосле коа ке си отидат..нареден ден прва реченица им е..бабати е закон!:pos::pipi:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
koga gi citav vasite mislenja za babite , mnogu se iznasmeav i vi go prativ predhodniot odgovor. No vecerta mnogu dolgo ne mozev da zaspijam i sekakvi misli mi idea vo glava .Nemojte da mi zamerite ,no moram da vi go napisam ova :Tocno e deka babite se mnogu dosadni so svoite nastojuvanja ,da ne redam podobro znaete od mene . No ne zaboravajte deka sekogas se vodeni od ljubovta i grizata za vas . Bidejki denes e 40 dena na Tose sakam da ve potsetam na nesto . Tose bese dete koe sekoja majka i baba bi go posakala za svoe ,ne piese ,ne pusese da ne zboruvam za drogiranje i slicno a bese poln so dobrina ,pocit prema roditeli ,bliski i stari ,human vo sekoj pogled . Peese prakrasno no po moe mislenje toa bese samo nacin da go primetime bidejki ima mnogu luge sto peat preubavo no ne ni vlegoa vo dusata na site kako Tose . znaci presudni bea negovite doblesti negovata dobrina .Pa se mislam nie sme siromasna drzava ,ne mozeme mnogu da se pofalime so politicari i vodaci No zatoa go imavme Tose koj vleze vo srcata na cel balkan megu stari i mladi . I tuka e naseto najgolemo oruzje ako vo sekoe mlado srce vleze barem malku nesto od Tose togas ke go osvoime balkanot so nasata prekrasna mladina vo koja mnogu veruvam uste ednas ve molam da me izvinite Ve sakam baba Ane:smir: :smir: :smir:
Баба Ане, добредојде. Слободно може да те прогласиме за Кајгана член на годината 2007! Нека биде ова и покана за третиот роденден на Кајгана во јануари :smir:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Баба Ане, добредојде. Слободно може да те прогласиме за Кајгана член на годината 2007! Нека биде ова и покана за третиот роденден на Кајгана во јануари :smir:
Дефинитивно :) Имам нов омилен член на кајгана :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom