Ваучери за компјутери за апсолвентите (2012/13)

Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
Da prasam nesto , mu rekov na tatko mi da izvadi od Ujp za ostvareni prihodi , negovata plata e okolu 12 000 na smetka i plus nesto vo pliko , na dokumentot pisuva za 2011 ima 220.000 :eek: mu rekle deka ne e greska , toa bil dokumentot so se ddv i se drugo , znaci nemam pravo na promocijata treba da pisuva do 180.000 ? taka ? ( izvinete za latinicata nemozam da go sredam fontoto)
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Da prasam nesto , mu rekov na tatko mi da izvadi od Ujp za ostvareni prihodi , negovata plata e okolu 12 000 na smetka i plus nesto vo pliko , na dokumentot pisuva za 2011 ima 220.000 :eek: mu rekle deka ne e greska , toa bil dokumentot so se ddv i se drugo , znaci nemam pravo na promocijata treba da pisuva do 180.000 ? taka ? ( izvinete za latinicata nemozam da go sredam fontoto)
Тоа најверојатно е бруто плата со сите додатоци
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
поднесуваше ли некој документи што неговите родители земаат пензија зашто ујп не ја води пензијата ако има некој нека пише???
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
30
Da prasam nesto , mu rekov na tatko mi da izvadi od Ujp za ostvareni prihodi , negovata plata e okolu 12 000 na smetka i plus nesto vo pliko , na dokumentot pisuva za 2011 ima 220.000 :eek: mu rekle deka ne e greska , toa bil dokumentot so se ddv i se drugo , znaci nemam pravo na promocijata treba da pisuva do 180.000 ? taka ? ( izvinete za latinicata nemozam da go sredam fontoto)
Во документите од УЈП стои цифрата за БРУТО плата за оној за кој се однесува уверението (и во самата ставка пишува "плата и додатоци од плата") што се однесува директно на платата и плус средствата кои се одвоени за придонеси на платата (пензиско, здравствено и тн). Доколку сакате да пресметате колкава е висината на платата (НЕТО плата) тоа може да го направите на следниот линк.
Е сега бидејќи некој во целата кампања не бил писмен или намерно така направил, за да поднесете документи за ваучер во уверението од УЈП не треба да имате поголема сума од 180 000 денари (12 месеци * 15 000 денари = 180 000 денари) што според формулата дава НЕТО плата од околу 9000 денари, со што реално голем број на студенти нема да можат да го остварат своето право на ваучер иако нивните родители земаат плата помала од 15 000 денари.
За да биде уште поголема заблудата во првиот дел од конкурсот платата требаше да изнесува 12 000 денари (12 000 денари * 12 месеци = 144 000 денари) што укажува на фактот дека НЕТО платата која се добива по формулата е многу помала од 8000 денари која сума е законски загарантирана за како минимална плата.Па од овде следи дека оние кои поднеле документи и ги исполнуваат условите или работат со скратено работно време за да земат плата помала од законски пропишаната или законот за плата не се почитува и се дава плата помала од законски предвидениот минимум.
Со ова појаснување се надевам дека стекнавте појасна слика околу манипулацијата со доделувањето на ваучерите.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Дали уверенијата за примања од УЈП мора лично секој родител да ги подигне или може студентот? Кои документи ги бараат во УЈП при подигање? Границата од 15 000 денари логично би требало да е нето плата(месечни примања), ама еве читам по се` изгледа се работи за бруто платата?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.462
Поени од реакции
13.942
Дали уверенијата за примања од УЈП мора лично секој родител да ги подигне или може студентот? Кои документи ги бараат во УЈП при подигање? Границата од 15 000 денари логично би требало да е нето плата(месечни примања), ама еве читам по се` изгледа се работи за бруто платата?
Може кој сака да ги подигне, при подигање не ти бараат ништо, само кога поднесуваш барање ти бараат копии од лични карти. Само не знам дали ќе имаш време, треба да 30ти веќе да ти бидат доставени сите документи на факултет, а јас за уверението во УЈП поднесов минатата среда, па си го земав дури овој вторник. Ова е за во Велес, за во другите градови не знам како е.
 

vrk

Член од
28 ноември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дечки дали има некој што поднесувал за ваучер на Финки..? Да ми каже точно што документи барале таму, бидејки гледам дека на секој факултет бараат различни документи..И да тоа барање, треба да се земе од деканат, ама од каде поточно..? Ајде малце инфо ако може..фала
 
Член од
22 август 2009
Мислења
214
Поени од реакции
19
Имам едно прашање. Ќе мора да се бара компјутер до 15.500 денари за да се искористи ваучерот, или ќе може да се купи компјутер со ваучерот + пари од џеб за некој појак компјутер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom