Ваучери за компјутери за апсолвентите (2012/13)

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.555
Поени од реакции
14.319
Не би требало да имаат врска положените испити, пошто ова е од министерство за информатика, а не од министерство за образование.

И стварно не ми е јасно по која основа ги делат ваучериве, како што пиша некој поназад, ваљда нема по убавина.. Би требало сите што ги исполнуваат условите да добијат, не е фер само некои.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
http://www.eccf.ukim.edu.mk/za-fakultetot/novosti/258
Незнам за државјанството дали може да го дадат тие да се ископира, валда може тие имаат наши државјанства што ги носевме при упис, а во линкот има информации што се е потребно и кога да се поднесат.
Како може бе да бараат државјанства на едни факултети, на други да не бараат! Па се знае ли нешто во државава или не, пи*ка му материна нивна? На конкурсот едно, поединечно на факултетите друго. И сега и јас да вадам копии пошо ми е шубе со само уверенијата, потврдата и барањето (а тоа се бараше). :facepalm:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.967
Како може бе да бараат државјанства на едни факултети, на други да не бараат! Па се знае ли нешто во државава или не, пи*ка му материна нивна? На конкурсот едно, поединечно на факултетите друго. И сега и јас да вадам копии пошо ми е шубе со само уверенијата, потврдата и барањето (а тоа се бараше). :facepalm:
Ne e toa kao 5min rabota, od tamu ti go dadat go fotokopiras I go vrakas?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Ne e toa kao 5min rabota, od tamu ti go dadat go fotokopiras I go vrakas?
5 минути е идила, во пракса ти викаат „не знам јас тоа“ иди во другава соба, одиш во другата соба, тие накурчени пошто им ја попречуваш 5 часовната кафе-пауза... Се нервирам пошто ги скапав од прашување ШТО ТРЕБА ДА ИЗВАМ посовреме, пошто мразам вакви работи во 5 до 12, а тие - ами што знам, извај си за секој случај... Правен факултет еееејјј :facepalm:

Инаку кај нас на лице место не запишуваше вкомпјутер еден тип, на лице место број и мејл му кажувавме, а личната карта му ја дававме него да го впиши бројот, што значи различно ни беше регулирано нас тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
На огласна табла:

Се замолуваат студентите кои доставија барање за доделување на студентски ваучер да достават и копија од уверение за државјанство и копија од лична карта.

Уште да знам за сигурно дали треба или не треба за брат/сестра да се вадат документи...
 
Член од
22 август 2009
Мислења
214
Поени од реакции
19
не ти треба потврда од заводот поднеси ги само уверенијата

истото е и кај мене сите 3 уверенија се 0 ги поднесов само трите уверенија и ми рекоа дека ќе имам предност бидејќи приходите се 0.
Епа супер ако е така, денес бев до заводот, ама немаа интернет за да ми извадат потврда , сега барем неморам пак да одам да барам.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
moze li nekoj da mi kaze za mene ...majka mi zema 8,500 den. plata , na mene mi stiga eden vid pomos (penzija) od tatko mi deka e pocinat.7200 denari za studiranje... ako izvadam uverenija od ujp ke bide 15 700 den.imam li pravo na vaucer...
Поднеси си за уверение во ујп денес еден другар исти случај ко ти извади стои приходи 0,00, и тој зема таква пензија.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Некој/а да го продава ваучерот. контакт ПП
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
161
Поени од реакции
176
Ха, значи ли ова дека мајтап си играт со нас? На секој факултет различни известувања, секој ден нови барања? Еднаш викаат уплати и административна такса, другиот ден е не треба такса. Требало копија од државјанство, па и копија од извод од матична книга на венчаните. Мене веќе ова не ми држи вода, цела недела собирам документи и никако да излезам на крај. Во прилог имате соопштение од Економски факултет - Штип.:confused:
 

Attachments

Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
на Правниот факултет во Кичево доставувавме
1.уверенија за остварени приходи за 2011 година
2.потврда за редовен студент
3.копија од државјанство
4.копија од лична карта
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
Некој/а да го продава ваучерот. контакт ПП
јас го продавам:D
--- надополнето: 25 ноември 2012 во 23:31 ---
Јас бев денес.
Ми фалеа документи, т.е. копија од државјанство. А не прочитав нигде да пишуваше такво нешто! Значи сега треба да ваѓам ново државјанство и да го копирам.
А дали можам да го направам тоа на факултетов, т.е. да ми го дадат тие државјанството што е кај нив да си го ископирам?
И покрај државјанство, треба потврда за редовен студент и копија на лична карта (а на тој лист да напишеш со пенкало телефонски број и меил).
И уште се чудам, а убаво слушнав, барањето го пишуваш сам со пенкало на обичен лист? Како би изгледало тоа барање? Неписмен сум во врска со тие работи.
А да, и има рок кај нас на економски. За трета година бил на 27ми и 28ми. :facepalm:
мора да ти го дадат државјанството ти немаш друго можда некоја стара копија,или да ти притреба дипломата од средно, една е.
мене ми требаше државјанство побарав ми го дадоа ама тука во факултетот направив копија.
барањето за ваучер го има мислам на нет некаде гледав, ако ти треба ке побарам
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
moze li nekoj da mi kaze za mene ...majka mi zema 8,500 den. plata , na mene mi stiga eden vid pomos (penzija) od tatko mi deka e pocinat.7200 denari za studiranje... ako izvadam uverenija od ujp ke bide 15 700 den.imam li pravo na vaucer...
извади од УЈП за приходи, пробај ама мислам дека мора да ги има и твоите приходи од 7200, слушнав од наредните години ке се покачи границата од 12 00 на 15 000 приходи по семејство, пак ке немаш среќа:(
--- надополнето: 25 ноември 2012 во 23:53 ---
Де побарај го, мене ми треба. :)
брат ми го нашол на фб во групата за ваучери, ама тој го зел од факултет во книжара имало и таму, побарај барање за ваучер
--- надополнето: 25 ноември 2012 во 23:57 ---
на Правниот факултет во Кичево доставувавме
1.уверенија за остварени приходи за 2011 година
2.потврда за редовен студент
3.копија од државјанство
4.копија од лична карта
хммм јас поднесов само од УЈП, потврди од родители за плати/или невработени и дека сум редовен студент потврда
никакво барање никакви копии од лични карти или државјанства...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
на Правниот факултет во Кичево доставувавме
1.уверенија за остварени приходи за 2011 година
2.потврда за редовен студент
3.копија од државјанство
4.копија од лична карта
А уверенија за сестра/брат достави? Или само за тебе и родителите?
--- надополнето: 26 ноември 2012 во 00:16 ---
И стварно ја тупат со различниве побарарувања на разни факултети. Државјанство бе. :facepalm: ПА КАКО СУМ ЗАПИШАН НА ФАКС?! СО ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА? :facepalm:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.967
Pa I vo samoto baranje pisuva sto treba da dostavite (t.e sto dostavuvate), potvrda za redoven, od ujp za vas I za roditelite I fotokopija od licna karta I drzavjanstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom