Ваучери за компјутери за апсолвентите (2012/13)

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Не се заебавај кога не си инфориран.
Прво, одлуката на МОН е донесена на крајот на Мај, што во недостаток на инфорамации тогаш, нормално е да претпоставиш дека ќе се однесува на студентите што се апсолвенти во таа, тековната академска година.
Второ, на 06.06. имаше прес каде се официјализира одлуката и покрај министерот седеа и двајца студенти кои наводно ги исполнуваа условите. Беше кажано дека тие се првите добитници на ваучери. Кога новинар ги праша што направија за да добијат, кои услови, документација, не знаеа што да одговорат, ЌУТЕА! Во прилог на Алфа ТВ одеше тоа, ако успеам да го најдам ќе го постирам насекаде. И нормално, сироти деца, ги зеле на прес и им кажале "вие седете тука, вие сте као првите добитници". Се одбива ли министер??
Е сега видовме дека ќе важело за оваа академска година. Ок нека, ама тие двајца, се социјално ранливи за цел живот или знаеле однапред дека во Октомври ќе имаат приходи помали од 12000? Или сигурни беа дека ќе запишат семестар во Октомври? Испаѓа дека добиле ваучер на жими мајка. Е браво бе министре!
Не зборувам за тие што завршиле 2012, туку за 2010
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
другари, ке ми кже ли некој до кога се пријавува за овие ваучери?
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
здеаво, дали знае некој кога се аплицира за овие ваучери дали има некој рок на пријавувања :) на план сум да аплицирам :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Добро, да прашам некој од засегнатите, само мене ми е сумљива работава со ваучериве или??
ова ми делува како некое прокампанско покритие, за некој многу амбициозен проект што требало да биде и што е вреден да се спомне на избори, а од другава страна го мутат го вртат, спомнуваат низ заби, па мачкаат очи со школиве во чаир, и апсолвентиве, и јас еден од нив, никој нема претстава што е со проектот за ваучери!
Прочитав дел од законот, слушав и многу на телевизија за тоа.... наводно се дава на студенти од семејства со приход помалу од 200 евра месечно. Ваучерот е 250 евра, другите пари сам ги доплаќаш! Даваат список од продавници од каде можеш да го набавиш компјутерот, а од тој список нема ни трага ни глас. Рокот да го купиш компјутерот е преклузивен трае една година после ти го одземаат ваучерот! според првичните информации, деновиве треба да почне проектот но и од него ни трага ни глас!!
Прво и основно, кое семејство со месечен бруто доход од 200 евра има пари да школува дете макар и на државен факултет во државно квота, а второ колкава е веројатноста доколку го стори тоа, да има заштеда да го земе ваучерот и остатокот од компјутерот да го доплати со свои пари??
ако го расчистиме на некој начин ова прашање, предлагам после да продолжам со другите нелогичности на кои наидов!
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Добро, да прашам некој од засегнатите, само мене ми е сумљива работава со ваучериве или??
ова ми делува како некое прокампанско покритие, за некој многу амбициозен проект што требало да биде и што е вреден да се спомне на избори, а од другава страна го мутат го вртат, спомнуваат низ заби, па мачкаат очи со школиве во чаир, и апсолвентиве, и јас еден од нив, никој нема претстава што е со проектот за ваучери!
Прочитав дел од законот, слушав и многу на телевизија за тоа.... наводно се дава на студенти од семејства со приход помалу од 200 евра месечно. Ваучерот е 250 евра, другите пари сам ги доплаќаш! Даваат список од продавници од каде можеш да го набавиш компјутерот, а од тој список нема ни трага ни глас. Рокот да го купиш компјутерот е преклузивен трае една година после ти го одземаат ваучерот! според првичните информации, деновиве треба да почне проектот но и од него ни трага ни глас!!
Прво и основно, кое семејство со месечен бруто доход од 200 евра има пари да школува дете макар и на државен факултет во државно квота, а второ колкава е веројатноста доколку го стори тоа, да има заштеда да го земе ваучерот и остатокот од компјутерот да го доплати со свои пари??
ако го расчистиме на некој начин ова прашање, предлагам после да продолжам со другите нелогичности на кои наидов!
Немора да доплаќаш за компјутерот, 15500 ден е ваучерот, за тие пари може да земат некаков компјутер без да доплатат
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Немора да доплаќаш за компјутерот, 15500 ден е ваучерот, за тие пари може да земат некаков компјутер без да доплатат
да, да, тоа ми е јасно, поентата ми беше, сега фактор е и каде треба/мора да купиш, и што ќе ти понудат, не е само работава да купиш канта и да ти се расипе. Сеа не сакам да навлагам у технолошкиве теми незнам како се движат компјутерите, претпоставката ја зедов за случај од типот ти даваат ваучер од 300 евра (пример) ти сакаш да купиш од 28 значи тие 80 ќе ги доплатиш! Затоа викам, сите овие работи, што и каде можеш да купиш, што ќе ти понудат тие организации, па не е скапо мајка му да се направи еден флаер, брошура да знаат луѓево што се дешава.....
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
bogami kako sto citam nikade nemoze da se najde informacija , tie ke prozborat ke davame vauceri ,stipendii a za da gi zemes ke treba zivcite da si gi skines eba ti drzavava.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.749
Поени од реакции
9.876
здеаво, дали знае некој кога се аплицира за овие ваучери дали има некој рок на пријавувања :) на план сум да аплицирам :)
Ќе идеш на факултет на студентски,таму ќе ти кажат.Има рок до кога се аплицира,не губи време.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Земајте таблет компјутери :)
А ја кога земав во првиот проект 12.000 беше ваучерот. Фааак!
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Колега од факс ми кажа дека делеле ваучери и на лица социјални случаи кои не мора да бидат апсолвенти, доволно е да имаат помалку од 12.000 денари месечни примања.​
Не е точна информацијава ко што ве читам, а?​
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.749
Поени од реакции
9.876
Колега од факс ми кажа дека делеле ваучери и на лица социјални случаи кои не мора да бидат апсолвенти, доволно е да имаат помалку од 12.000 денари месечни примања.​
Не е точна информацијава ко што ве читам, а?​
Не е ..
прв услов е да си апсолвент,ПРВ пат запишан последна година.
Ако се прави криминал,тоа е друго.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Член од
21 април 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Инаку да ве обавестам, најверојатно веќе знаете бидејќи утре е 15ти, ваучерите не важат за студенти кои имаат положено помалку од 21 испит. Наводно деканите така се согласиле...незнам колку е ова правилно со оглед на тоа што ова не го пишува во законот!!!
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Инаку да ве обавестам, најверојатно веќе знаете бидејќи утре е 15ти, ваучерите не важат за студенти кои имаат положено помалку од 21 испит. Наводно деканите така се согласиле...незнам колку е ова правилно со оглед на тоа што ова не го пишува во законот!!!
Па има такви што се апсолвенти и што немаат барем пола од испитите положено?
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
Инаку да ве обавестам, најверојатно веќе знаете бидејќи утре е 15ти, ваучерите не важат за студенти кои имаат положено помалку од 21 испит. Наводно деканите така се согласиле...незнам колку е ова правилно со оглед на тоа што ова не го пишува во законот!!!
od site 4 godini?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom