Василиј II vs Самоил

Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Mnogu bitna tema za rasvetluvanje na makedonskata istorija. Predlagam mesec - dva diskusija, a potoa anketa. Pregleduvajci gi istoriskite forumi dobiv vpecatok deka "od drvoto ne ja gledate sumata" t.e. ste se "obesile" za Alexandar, od nego ripate na Samoil, a najslavnata desetvekovna imperija na makedoncite ja zanemaruvate - Istocnoto rimsko carstvo, kade vo najgolem broj imperatorite se Makedonci. Pocinam so Samoil, zosto gledam toj vi e prilicno omilen luzer, zlonamerno glorificiran od razni pricini.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Cekame da pochnesh so diskusijata za dvete makedonski dinastii - Samuil i Vasil II.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Цитат:
Напишано од Carski
Samoil e ermenec.

Македонец или ерменец ? Последно што мислиш ?
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
nikos напиша:
Цитат:
Напишано од Carski
Samoil e ermenec.

Македонец или ерменец ? Последно што мислиш ?
Samoil ne e makedonec i nkogas ne napravil makedonska drzava, najobicen
odmetnik od imperijata ( Istocnoto rimsko carstvo), zaradi parite od Vatkan. Najgolemiot broj istoricari se na mislenje deka e so ermensko poteklo. Samuil, Aron, Mojsej, David - se
tipicno starozavetni evrejski iminja sto Makedoncite mnogu retko gi koristele niz vekovite.

Misirkov напиша:
Cekame da pochnesh so diskusijata za dvete makedonski dinastii - Samuil i Vasil II.
Koja dinastija na Samuil, pa uste Makedonska?
- Platen odmetnik, tako mu Nikola bil nekoj pogranicen knez na Vasilie II, sin mu Samuil, otkako si gi sotrel brakata koi najverojatno ne se soglasuvale so nego, organiziral vojska so parite od
Vatikan i se odmetnal od Vizantija (sakal da bide "kalif umesto kalifa"). Bil krunisan od papata zosto vo Carigrad mozel da bide krunisan samo so odvoena glava od telo. Bil narecen "Bulgarin" - termin koj togas, a i sega ima isto znacenje vulgarno = bezobrazno, vprocem i den deneska toa bugarite se prilicno dosledni na svoeto ime.
Vasilie II koj e od makedonska dinastija vladeel peesetina godini so najmoknito, najdolgotrajnoto i najznacajnoto (za hristijanstvoto) carstvo. Toj i tie pred nego se vistinska tema za proucuvanje, tema kriena
skoro 60 godini, a ni e nafrlan Samoil - luzerot kako nas car.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Може подлабока анализа од тебе Царски пред да почнеш да си коментираш кој е што и зошто е или не е.
Мислам кога отвораш тема, ај свој став, образложение, за врз основа на тоа да се дискутира. Вака ми доаѓа да ја заклучам или избришам темава.
Значи, повели, објасни, детално.
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Аспарухов напиша:
korisnikot pan Volodiovski da bide baniran za tatarenje i za shirenje na izklishirana lazhna bugarska propaganda.
pa cel svet znae deka Samuil e makedonski car
Nazalost Makedoncite vo Vardarska, kako tebe se prelazani, a vo nedostatok na zelba za istrazuvanje na vistinata, lupaat gluposti, ma sto da ti kazam.

Garfield напиша:
Може подлабока анализа од тебе Царски пред да почнеш да си коментираш кој е што и зошто е или не е.
Мислам кога отвораш тема, ај свој став, образложение, за врз основа на тоа да се дискутира. Вака ми доаѓа да ја заклучам или избришам темава.
Значи, повели, објасни, детално.
Abe brisi tema ako sakas, i onaka 60 godini ne brisat komunistive, celta ne mie da se raspravam so nekogo tuku da navedam mladi luge da procepkaat po internetov, za da oni ja spoznaat vistinata, Jas ja znam.
Znaete li sto e strasno??? Strasno e koga covek so oficijalna titula akademik po istorija (Blaze Ristovski)
laze bez stram na TV, a ne e strasno ako mene me isklucis, nie i onaka ke pobedime.
Solun e nas, a bogami i Skopje i Blagoevgrad.

Ѕвер напиша:
Што свираш курцу?
Abe Ja u republika Aerodrom kolku imam svirnueno, nemas vlakna u kosa,
garant ne sum ti promasil majka ili sestra, prasaj go Tarzan ako ne verues.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Carski напиша:
Abe Ja u republika Aerodrom kolku imam svirnueno, nemas vlakna u kosa,
garant ne sum ti promasil majka ili sestra, prasaj go Tarzan ako ne verues.
Според муабетов што го водиш, ти и твојата теза можете слободно да :pusk:.

Инаку да се надоврзам на темава, сметам дека главен проблем за што се оспорува идентитетот на Самуил е тоа што во тоа време Византијците за Македонија викале и запишувале Бугарија, а за Тракија викале и запишувале Македонија... тука е целата забуна и грешка на која се повикуваат бугарчиштата и некои анти-македонци од типот на Царски, кој патем на својот полов орган не му пружил ништо освен милување со десна рака, додека со левата си пенетрирал во аналниот отвор
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dzver toa e povekje od jasno, no Carski pochna nekoi politichki ocenki da dava za srednovekovni nastani i lichnosti, pa ushte chekame da pochne so istoriskata diskusija. Carski?
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Misirkov напиша:
Dzver toa e povekje od jasno, no Carski pochna nekoi politichki ocenki da dava za srednovekovni nastani i lichnosti, pa ushte chekame da pochne so istoriskata diskusija. Carski?
Sto politika vodam Jas pa uste antimakedonska. Samo se obiduvam da ja razjasnam Vizantija kako konglomerat od narodi medju koi i makedoncite koi bile brojni bo toa carstvo so makedonski dinastii, generali, popovi, filozofi...
Nikade ne tvrdam deka vojskata na Samoil ne bila sostavena od Makedonci,
megutoa samiot Samoil e odmetnik. Inace klucnata teza e deka ne sme dojdeni od zad karpatite, nego deka sme starosedelci za sto diskutirav na drugi temi.
Jas se izvinuem za mojot bezobrazluk, ama Dzver prv pocna, mnogu prosto covece.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dobro de, ako toe e tezata pogore - pochni...

Samo sto ne gledam zosto takvi emocii za Samoil zatoa shto bil odmetnik? Negovite se pubunile protiv bugarskoto vladeenje, napravil drzhava so centar vo Makedonija, stanal rival an Vizantija, i nastanala golema meshanica. Podlaboka e prikaznata - ubavo kje da potencirame na problemot so grckoto vlijanie, pa delumno zatoa vo kolektivnata memorija Samoil ostanal "golem" -- no ajde da razvieme diskusija prvo.

Dzver: bez navredi!
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Zavrsiv gimnazija vo drzavata SFR Jugoslavija. Gimnazijata bese ena od najstrogite vo Makedonija i ako tamu ne pees istorija kako sto ti napisale tesko tebe, zosto neli juzni sloveni od zad karpatite, bratstvo edinstvo drn, drn,.. Togas kako mlad i ne ti e mnogu gajle sto te traat da ucis - gledas samo da pomines, megutoa koga posle poveke godini ke uvidis deka nekoj debelo lazel ne ti e seedno. "Emociite" ne se protiv Samoil nego protiv javnosta koja go ignorira Vasilie II kriejki mu go makedonskiot identitet prestavuvajki go kako "Vizantiec" - termin od 19 vek. Grcite si go prisvojuvaat, koga nasite ne go sakaat, kako Skenderbeg sto go prisvoija Albancite. Makedonskoto drvo e so dlabok koren (anticka makedonija), golemo i cvrsto steblo (Istocnoto Rimsko Carstvo) i siroko razgraneta krosna. Edna od grankite e i Samoil, i toa suva, - pazi apsurd za da se spasi grankata nekoj pameten saka da go sece stebloto. Za sreka na Amerikanskite fakulteti se uci malce poinakva istorija, a fala na prasanje, oni se edinstvenata svetska sila -sega i narednite 2 veka taka da katastarot so granicite e vo Vasington, pa ke vidime dali nekoj ke se prosiri nakaj more ili nakaj Pirin. Eve eden link:http://www.tulane.edu/~august/H303/chronologies/resurgence.htm#Dynasties
 
Член од
2 август 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
Царски, Източното Римско Царство е наследник на Римското Царство, което не е македонско. Какви работи говориш! Самуил не е арменец, зашто да е арменец? Мисирков е по-прав мај от тебе.
 
Член од
1 август 2006
Мислења
91
Поени од реакции
1
Carski напиша:
Samoil ne e makedonec i nkogas ne napravil makedonska drzava, najobicen
odmetnik od imperijata ( Istocnoto rimsko carstvo), zaradi parite od Vatkan. Najgolemiot broj istoricari se na mislenje deka e so ermensko poteklo. Samuil, Aron, Mojsej, David - se
tipicno starozavetni evrejski iminja sto Makedoncite mnogu retko gi koristele niz vekovite.
Тука правиш голема грешка. Немој и ти како бугарите да евреизираш.
Викај го како што е запишан. САМОИЛ, без у.
А фактот што ја направил православната црква.

Но во право си ФАКТ е ДЕКА. ВАСИЛ 2 , И САМОИЛ , БРАЌА МАКЕДОНСКИ СЕ ИСПОУБИЛЕ.
Па ЗАР НЕ БИЛО ТАКА И ВО АНТИКА, И ВО ДЕНЕШНИЦА.
НО некако гранките ни ги поткастија а?
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
becebeceb напиша:
Царски, Източното Римско Царство е наследник на Римското Царство, което не е македонско. Какви работи говориш! Самуил не е арменец, зашто да е арменец? Мисирков е по-прав мај от тебе.
Баш ти ќе ми кажеш чие било Источното Римско царство!!!:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
1 април 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Samuil e sin na komit Nikola, a samiot komit Nikola e bil kafhan pri car Sameon Veliki. Spored edin kamenen natpis, najden vo Severna Dobrudja, komit Nikola e dojden od plemeto na onodogurite okolo 926 g vo dvorot na Simeon zaradi vojnata so Srbite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom