Вакцинација

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.815
Slobodno se davaat 250iu TT vakcina kako i HTIg duri i vo slucaj na nastinka, bez nikakvi kontraindikacii.
...морам да пишам дека не постои нешто што нема контраиндикации, па ниту вода за пиење, ако се даде во погрешно време и погрешна количина, за све треба внимателност и следење, секој човек е единствена приказна за себе, впрочем укажува самото времетраење од пола час после примање на анитетанус серум и вакцина да се седи на лице место.

Image_1670451195.jpg

...да бидеме попрецизни.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Povredata ne bira vreme. Najdocna vo rok od 24 casa od nastanuvanjeto na povredata, pacientot mora da se imunizira!
Во ред, ама во најавата средношколецот не рече дека е повреден, туку сака да избегне редовна вакцинација.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.203
Поени од реакции
6.632
da recime ja izbegnal imunizacijata
I shto ako utre e nekade kade shto pri povreda ne mozhi da bidi imuniziran vo rok od 24h od bilo kakva pricina?
saka i toj da zavrshi kako slucajov shto go opishav pogore?

Jas sum absolutno protiv Covid Vakcina ama sekogash bi primil protiv Tetanus.
Kako shto napishav nikogash vo zhivotov ne sum slushnal ni videl ni procital nekoj da zaglavil na vakov ili onakov nacin od ovaa vakcina.
Kako shto citav sega germanska statistika, na 1000 vakcinirani eden imal crvenilo 2-3 denovi posle imunizacija.
A pokriticno neshto ne postoi.

A ova e vakcina shto postoi povejce od 60 Godini i e proverena shto ne mozhi shto povejce.
 
Член од
7 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Na
da recime ja izbegnal imunizacijata
I shto ako utre e nekade kade shto pri povreda ne mozhi da bidi imuniziran vo rok od 24h od bilo kakva pricina?
saka i toj da zavrshi kako slucajov shto go opishav pogore?

Jas sum absolutno protiv Covid Vakcina ama sekogash bi primil protiv Tetanus.
Kako shto napishav nikogash vo zhivotov ne sum slushnal ni videl ni procital nekoj da zaglavil na vakov ili onakov nacin od ovaa vakcina.
Kako shto citav sega germanska statistika, na 1000 vakcinirani eden imal crvenilo 2-3 denovi posle imunizacija.
A pokriticno neshto ne postoi.

A ova e vakcina shto postoi povejce od 60 Godini i e proverena shto ne mozhi shto povejce.
Na germanska, a toa sto kaj Nas davaa edno vreme bugarska so premnogu aluminium I ziva vo neja?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.203
Поени од реакции
6.632
Shto vi davale nemam pojma.
A i od kaj ti se informaciite tebe deka imalo premnogu aluminium i zhiva?

Jas kako shto citam na stranava od Registarov za lekovi
https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/55882 se dava INFANRIX HEXA koja e standardna vakcina vo cela EU.

Sega ti objasni mi shto e razlikata da se vakcinirash vo Germanija, Avstrija, Francija so Makedonija ?
Barem shto se odnesuva za ovaa vakcina.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.815
Shto vi davale nemam pojma.
A i od kaj ti se informaciite tebe deka imalo premnogu aluminium i zhiva?
Jas kako shto citam na stranava od Registarov za lekovi
https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/55882 se dava INFANRIX HEXA koja e standardna vakcina vo cela EU.
Sega ti objasni mi shto e razlikata da se vakcinirash vo Germanija, Avstrija, Francija so Makedonija ?
Barem shto se odnesuva za ovaa vakcina.
77_tet.jpg

... се мисли за моновакцина против тетанус која е крајно бугарско производство.
A i od kaj ti se informaciite tebe deka imalo premnogu aluminium i zhiva?
Image_1670459312.jpg
Image_1670459694.jpg Image_1670459934.jpg
a toa sto kaj Nas davaa edno vreme bugarska so premnogu aluminium I ziva vo neja?
:toe:

Image_1670460641.jpg Image_1670460668.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.905
Поени од реакции
7.297
па ако ги ојачува когнитивните способности и појачува концентрација зошто да не. Тогаш бар ќе можам да те дочитам убо. Малце селективната дислексија да ми ја среди што ми ја дијагностицира ти
Брале, кај вас топчестите верници не е до читањето.
Секако дека чипот ќе ви појача нешто, ама што тоа ќе појача, времето ќе си покаже.
Сигурен сум дека Клаус Шваб, Yuval Noah Harari баш тоа им е целта, Ронче и Вотче да ги направи супер луѓе, со супер моќи како во игриците, затоа нема потреба месо да јадете. Нив не ги гледајте што прават, слушајте ги што ви зборат, докажано е дека имаат најдобри намери, ко Хитлер и Сталин.

I seto toa od nenavremeno odenje na lekar posle takvi bagatelni povredi i nemanje tetanus vakcina.
Inace vakcinata se obnovuva na sekoi 10 God a e dokazhano deka shtiti i povejce od 15 god
Поради не третирање на отворена рана или поради не примање на тетанус....
Ако е докажано дека штити повеќе од 15 години (не знам како тоа го докажале), оти треба да се обновува на 10 години, зашто после 5 години примена, ако се повредиш во рок од 48ч треба нова да примиш....
Колку од населението на секоја 10г иде да обнови и којзнае како ли луѓето спасувале раце и нозе пред да почне масовно да се прима....

Со Бијонс големи буљаши излеговте, ковид вакцини никако, а за други морало. Ронче си е достоен на каузата, се што ќе му кажат грижливите државници си става во себе и си тера.

најсигурни се кога ги аплицират за време на сама повреда
После аплицирањето колку време е потребно да почне да делува вакцината...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.310
Поени од реакции
21.761
Kratka slucka za mngumina shto se protiv tetanus (Inace imam edno 3 Vakcini primeno)

Imashe edno dete vo Prilep okolu 1992 god. Na zaebancija se turkaja so edno drugo i go turnaja vo ogradata rjgosana.
pocna da go boli rakata i ova tvrdoglavo veli ce mi pomini i ne otide na vreme na lekar. Posle 3 Nedeli sepak pojde i mu ja prsekoja rakata celosno zatrovana i secenjeto mu beshe poslednata shansa da prezivee. I seto toa od nenavremeno odenje na lekar posle takvi bagatelni povredi i nemanje tetanus vakcina.
Inace vakcinata se obnovuva na sekoi 10 God a e dokazhano deka shtiti i povejce od 15 god.

Pa sea koj kako saka. licno do sega ne sum slushnal nekoj da imal negatvni posledici od ovaa vakcina.
Sekoja vakcina nosi rizik kako i sekoj lek. Na kraj sve e racionalna kalkulacija rizik-prednost i site odobreni vakcini tokmu vo toa se absolutno jasni.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.202
Поени од реакции
39.945
Брале, кај вас топчестите верници не е до читањето.
Секако дека чипот ќе ви појача нешто, ама што тоа ќе појача, времето ќе си покаже.
Сигурен сум дека Клаус Шваб, Yuval Noah Harari баш тоа им е целта, Ронче и Вотче да ги направи супер луѓе, со супер моќи како во игриците, затоа нема потреба месо да јадете. Нив не ги гледајте што прават, слушајте ги што ви зборат, докажано е дека имаат најдобри намери, ко Хитлер и Сталин.Поради не третирање на отворена рана или поради не примање на тетанус....
Ако е докажано дека штити повеќе од 15 години (не знам како тоа го докажале), оти треба да се обновува на 10 години, зашто после 5 години примена, ако се повредиш во рок од 48ч треба нова да примиш....
Колку од населението на секоја 10г иде да обнови и којзнае како ли луѓето спасувале раце и нозе пред да почне масовно да се прима....

Со Бијонс големи буљаши излеговте, ковид вакцини никако, а за други морало. Ронче си е достоен на каузата, се што ќе му кажат грижливите државници си става во себе и си тера.После аплицирањето колку време е потребно да почне да делува вакцината...
бафра, не знам што толку разубедуваш деца да не се вакцинираат кога сите вакцини ги имаш примено, дури и онаа кинеската за ковид сум сигурен. Ти си проблем, не знаеш кај тераш.
 
Член од
7 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
da recime ja izbegnal imunizacijata
I shto ako utre e nekade kade shto pri povreda ne mozhi da bidi imuniziran vo rok od 24h od bilo kakva pricina?
saka i toj da zavrshi kako slucajov shto go opishav pogore?

Jas sum absolutno protiv Covid Vakcina ama sekogash bi primil protiv Tetanus.
Kako shto napishav nikogash vo zhivotov ne sum slushnal ni videl ni procital nekoj da zaglavil na vakov ili onakov nacin od ovaa vakcina.
Kako shto citav sega germanska statistika, na 1000 vakcinirani eden imal crvenilo 2-3 denovi posle imunizacija.
A pokriticno neshto ne postoi.

A ova e vakcina shto postoi povejce od 60 Godini i e proverena shto ne mozhi shto povejce.
Imase vo meksiko I filipini slucaj Kade sto vakcina za tetanus pravela zeni da bidat neplodni. Im stvarala antitela sto napagjaat HCG, I dobivaat spontan abortus.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
257
Поени од реакции
406
Soglasen sum, jasno deka ne za sekoja povreda.
Slucaj od posledno dezurstvo. Primame pacient so isecenica od metalna povrsina, kade ranata ja zatvarame so sutura. Po licno kazhuvanje od strana na pacientot, od poslednata vakcinacija so TT se izminati 15 godini, pri shto izdavame upat do infektivna klinika pacientot da se imunizira so TT i HTIg vo rok od najdocna 24 casa. Dali pacientot ke go stori istoto, ostanuva na negova licna odgovornost pri sto mu gi ukazhuvame rizicite, potocno shto dokolku ne go stori istoto.
Pacientot prvicno negoduva da primi TT obrazlozuvajki deka povrsinata na koja se isekol bila ,,cista,,. Na nashe prasanje dali povrsinata bila sterilna pacientot zapocnuva da se sheguva so nas. Na dnevna osnova se soocuvame so sekakvi situacii. Naredniot den pri proverka na izdadeniot upat od nasha strana vo MojTermin, procitav deka pacientot rezoniral pravilno i sepak odlucil vremeno da se imunizira.
Na zhalost momentalno dostapna TT i HTIg na nivo na grad Skopje ima samo vo GOB 8mi Septemvri kade shto i gi isprakjame pacientite.
...морам да пишам дека не постои нешто што нема контраиндикации, па ниту вода за пиење, ако се даде во погрешно време и погрешна количина, за све треба внимателност и следење, секој човек е единствена приказна за себе, впрочем укажува самото времетраење од пола час после примање на анитетанус серум и вакцина да се седи на лице место.

Прегледај го приврзокот 357949

...да бидеме попрецизни.
Soglasen sum. Jas sovetuvam 1 cas po primanje na TT pacientot da bide vo klinikata.
Во ред, ама во најавата средношколецот не рече дека е повреден, туку сака да избегне редовна вакцинација.
So vashite soveti shirite opshta javna antivakserska propaganda protiv redovnata imunizacija na naselenieto, soglasno kalendarot za imunizacija, no dali razmisluvate kon chiva korist ili shteta celite.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.310
Поени од реакции
21.761
Imase vo meksiko I filipini slucaj Kade sto vakcina za tetanus pravela zeni da bidat neplodni. Im stvarala antitela sto napagjaat HCG, I dobivaat spontan abortus.
Ima nekoj postrucen izvor? Vaka naslovot baby-killing vaccine ne e na arno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.289
Поени од реакции
35.815
Soglasen sum, jasno deka ne za sekoja povreda.
Slucaj od posledno dezurstvo. Primame pacient so isecenica od metalna povrsina, kade ranata ja zatvarame so sutura. Po licno kazhuvanje od strana na pacientot, od poslednata vakcinacija so TT se izminati 15 godini, pri shto izdavame upat do infektivna klinika pacientot da se imunizira so TT i HTIg vo rok od najdocna 24 casa.
...хм, во ред со исеченица пациентот е мобилен и го праќате до инфективна, но што со пациентите што ви ги носат од сообраќајка со тешки повреди или да речеме повреди од простелна рана или нож, а треба да прима антитетанус серум (HTIg) и вакцина (TT)?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.905
Поени од реакции
7.297
бафра, не знам што толку разубедуваш деца да не се вакцинираат кога сите вакцини ги имаш примено, дури и онаа кинеската за ковид сум сигурен. Ти си проблем, не знаеш кај тераш.
Каде имам напишано НЕ се вакцинирајте.... Што буташ во телото ми е гајле, твое тело си е.

So vashite soveti shirite opshta javna antivakserska propaganda protiv redovnata imunizacija na naselenieto,
Најголем успех против вакцини од сегашната кампања за ковид, ниту еден фолијаш нема постигнато.
Секоја чест за Фајзер, стотици доктори и научници станаа антиваксери :pos:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
So vashite soveti shirite opshta javna antivakserska propaganda protiv redovnata imunizacija na naselenieto, soglasno kalendarot za imunizacija, no dali razmisluvate kon chiva korist ili shteta celite.
Ееее, кај отиде. Најарно тогаш нека ја избришат објавата? Дечкото шири поинакво размислување?
п.с. Јас сум си вакцинирана дури и од хепатит А и Б и жолта треска, на пример, ниту ширам да се вакцинираат ниту да не се вакцинираат. Ми е гајле, секој со својот памет, а не сум ни медицинско лице. Само одговорив на поставено прашање. Можеш да не ми реплицираш, дека јас не сум главниот„проблем“ овде на поставеното прашање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom