Вакцинација

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Дали знај некој кај можам да најдам вакцина за тетанус?
Прашај го дечково од кое школо е, отиди и место него пријави се или прашај ги сестрите како да добиеш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.945
Поени од реакции
35.404
Пак ли ќе си ја переш совеста...
Кинеската е баш по школска дефиниција:toe:
... школска дефиниција на вакцина на коронавирус кој мутира? додека излегува од производство антиковид вакцината за сојот алфа, коронавирусот веќе измутира во бета, односно микс од разни алфа, бета, гама, делта, ми, омикрон, јота, капа, ламда варијанти која кинеска антиковид вакцина ќе даде заштита, на сите овие варјанти?
...ете и вакцината против сезонски грип како четиривалентна штити само од 4 точно одредени вируси на инфлуенца, ама и вирусот на грипот измутира во повеќе варијанти, па се претпоставува која варијанта ќе биде доминантна па така се изработува со тој сој вакцината,под претпоставка, а не важи вакцина против грип не' заштитува од сите вируси на грип, според твоето дека кинеската антиковид вакцина е изработена по стара метода на инактивиран коронавирус, ДА, ама џабе кога коронавирусот мутира и таа веќе е безвредна за друга варијанта.
Те молам прекини со глупости и неосновани стравови кога со мене се објаснуваш.
...не знам зошто се нервираш и не оставаш да си го напишам мислењето, форумов е за дискусија нели?
Змија ако ме касне, противотров ДА.
Куче ако ме касне, НЕ. Кај па баш мене ме најде за со кучињата :pos:.
... а што мислиш дека преставува противотровот од змијски ујед, тоа е серум добиено од специјални коњи кои се одгледуваат за таква намена при што им се убризгува малку змијски отров на можни присутни отровни змии во поширока област, а самиот коњ ја создава антителата против тој отров, следната година му се убризгува поголема количина на тој змијски отров и неговиот имун систем уште позасилено создава антитела против тој токсин со што самиот коњ станува целосен имун на змијски ујед т.е. на тој токсин на таа отровна змија, му се вади крв т.е. неговата плазма која содржи антитела која се прочистува понатаму и тоа ќе користи како (антивиперинум) серум за човекот.
... на ист начин се одвива изработка на серумот против кучешко беснило (антирабиес), а кај нас применуваме серум со антитела (имуноглобулини) од човечко потекло.

...зашто би примил серум/антитела против змијски ујед од коњ, а не би примил серум/антитела против кучешко беснило од хумано потекло? а зашто не би примил серум/антитела против тетанус, тоа сакав да ти го доловам, дека е исто антитела за сите три случаеви, а ти одобруваш само едно.
На државна гинекологија фино лепо пред пораѓај им кажуваш на докторите или сестрите, да ти дадат документ каде не смеат без одобрение од родителот да му стават бсж или К, а не па дома.
Демек ако го удриме по главата 100% одма доаѓа до крварење...
:toe:
... не мора да го удриш, доволно да се помрдне и да дојде до интракранијално крварење или не мора ниту да се помести бебето, во мирување може да дојде до гастроинтестинална хеморагија (ecchymosis) или по целото тело, поради дефицит на Вит К во негово тело.

vitamin_k_large.jpg 41372_2014_Article_BFjp201464_Fig1_HTML.jpg

П.С.
... и не се лути толку, пишуваме тука, ти ме нарече „буљаш„ и со „педерско однесување“ што требаше да возвратам?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не знам зошто се нервираш и не оставаш да си го напишам мислењето, форумов е за дискусија нели?
Напротив насмеан бев кога пишував.
Не знам каде виде дека тебе или па на некој друг му бранам нешто :toe:. Од тебе очекувам друг тип на дискусија, а не од типот на Рон или слични. Сигурен сум дека досега имаш многубројни искуства, и лични, и слушнати од колегите, па одговори по книга и сеење страв е непродуктивно. Посебно што низ годиниве имаш пишувано работи кои се точни и од голема помош за луѓето, иако пишаното било надвор од официјалните книги.

школска дефиниција на вакцина на коронавирус кој мутира? додека излегува од производство антиковид вакцината за сојот алфа, коронавирусот веќе измутира во бета, односно микс од разни алфа, бета, гама, делта, ми, омикрон, јота, капа, ламда варијанти која кинеска антиковид вакцина ќе даде заштита, на сите овие варјанти?
...ете и вакцината против сезонски грип како четиривалентна штити само од 4 точно одредени вируси на инфлуенца, ама и вирусот на грипот измутира во повеќе варијанти, па се претпоставува која варијанта ќе биде доминантна па така се изработува со тој сој вакцината,под претпоставка, а не важи вакцина против грип не' заштитува од сите вируси на грип, според твоето дека кинеската антиковид вакцина е изработена по стара метода на инактивиран коронавирус, ДА, ама џабе кога коронавирусот мутира и таа веќе е безвредна за друга варијанта.
1. Штом вакцината е изработена по стара метода, која ти децидно ја одобруваш и настојуваш дека народ има корист, толку од дискусијата дали си антиваксер или не. Антиваксер си.
За грип штом ти е ок, а самата кажуваш на претпоставки идат, ете и за корона, претпоставка дека нема да има мутација со поопасни последици.
К
инезите сеуште се милијарда +, значи вакцината им е ок, ни корона со тешки последици, ни зголемена смртност ко во државите со други вакцини. Еве Рон тврди дека короната ја нема, значи вирусот не мутира повеќе. Проблем е што е вакциниран со Кинеската, во неа нема чип, па ќе си остане "т"аличен.
Антиваксер си според сите правила и дефиниции, џабе кажуваш оправдувања, штом е одобрена од официјална институција. Пак ќе те прашам зашто твоето оправдување има поголема тежина од моите за другиве вакцини... Јас бар не тврдам дека се штетни или експерименти си прават, едноставно ја немаат ефикасноста која ја рекламираат.

... на ист начин се одвива изработка на серумот против кучешко беснило (антирабиес), а кај нас применуваме серум со антитела (имуноглобулини) од човечко потекло.

...зашто би примил серум/антитела против змијски ујед од коњ, а не би примил серум/антитела против кучешко беснило од хумано потекло? а зашто не би примил серум/антитела против тетанус, тоа сакав да ти го доловам, дека е исто антитела за сите три случаеви, а ти одобруваш само едно.
Ако те касне змија, самата го опиша процесот и е различен од вакцина тетанус или беснило.
Зашто во МКД не не вакцинираат против каснување од змија, нели ќе имаме заштита? Малку отровни видови на змии имаме, па ефтино ќе ни дојде.
Против отровни жени да не знаеш лек, антитела :toe:


не мора да го удриш, доволно да се помрдне и да дојде до интракранијално крварење или не мора ниту да се помести бебето, во мирување може да дојде до гастроинтестинална хеморагија (ecchymosis) или по целото тело, поради дефицит на Вит К во негово тело.
Еве за ваква дискусија претходно ти напишав СТОП.
Некој ќе сфати дека недостаток на "вит" К имаат сите новородени, а не е така. Колку бебиња има како на сликата што си поставила?
Кога пишувањето ти се базира на неоснован страв, ко Рон да го читам, а не некој со искуство, знаење и логика.
Во мирување може да дојде и до синдром на ненадејна смрт кај бебињата, па не те читам нешто многу засекирана.

не се лути толку, пишуваме тука, ти ме нарече „буљаш„ и со „педерско однесување“ што требаше да возвратам?
Да повторам, не се лутам, не сум јас педерот. Ти си лицемер што твојот избор го сметаш за оправдан, а од другите луѓе, за другите вакцини не е оправдано, фолијаши, неписмени итн итн. :neetaka:

Извини, не сум го споделил првиот пост од темава. Тебе бар требаше да ти текне да прочиташ името на темава или првиот пост, троа појќе ти работи кликерот.

Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Извини, не сум го споделил првиот пост од темава. Тебе бар требаше да ти текне да прочиташ името на темава или првиот пост, троа појќе ти работи кликерот.
Извинето, фану мој. На сите теми ме следиш што пишувам, фала ти. Дури почна мислењата по сите теми да ми ги влечиш. Уште еднаш фала ти.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Педери ко тебе не следам сигурно. Но кога треба да се помогне, а можам како, немам проблем и на педер ко тебе да му укажам. Се надевам ќе најдеш тоа што ти треба, а кога ќе пронајдат вакцина против двојни аршини, прв ќе те известам :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Педери ко тебе не следам сигурно. Но кога треба да се помогне, а можам како, немам проблем и на педер ко тебе да му укажам. Се надевам ќе најдеш тоа што ти треба, а кога ќе пронајдат вакцина против двојни аршини, прв ќе те известам :)
Фан нумеро уно Баче, си ми ти. На секое мое мислење емотикони ми клаваш, од дежурна ординација темата на сосем друга тема тука ми го цитираш мислењето, и сега не ми глуми многу не ме следел, не е лошо човек да има идол, не е лошо да признаеш. Ќути не ме знаеш лично, ќе те најдам пред зграда во шатор кај што спиеш. Ајде поз...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.945
Поени од реакции
35.404
Некој ќе сфати дека недостаток на "вит" К имаат сите новородени, а не е така. Колку бебиња има како на сликата што си поставила?

... заборавив дека уште од порано ме контрираш околу ова тема! :cautious:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.968
Поени од реакции
39.542
бафрич е доктор магистер, му тргна со ковид вакцините, сега останаа овие другиве да ги раскурца. Само што овие стварно работат и помагаат. Али има разбрано од тајни извори дека Бил геј умешал прсти и почнал чипој да става и во нив, све тоа со Шваб заедно го планирале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom