Вакцинација

Член од
26 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
Вакцина (било која) не се става ако не си здрав. Можеш да одложуваш ако си со температура, кашлаш, на пример... Ако успееш до крај на средно, после никој нема да те притиска да се вакцинираш. Освен нова пандемија или потреба од вакцина заради патување во ризични земји.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.487
Ја ако добро памтам у четврта требаше да не носат на вакцина за тетанус. Не се појавив, никој не ме ни праша.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.690
Поени од реакции
9.272
Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
Не мораш да ја примаш никој и за ништо во животот нема да ти бара дали имаш примено вакцина против тетанус.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
258
Поени од реакции
406
Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
TT e zadolzitelna vakcina soglasno kalendarot za imunizacija i Zakon za zastita na naselenieto od zarazni bolesti

Pr.
Pri povreda vo komplet dobivas TT vakcina i HTIg vsusnost aktivna i pasivna imunizacija pod ITNO!**

**So isklucok za licata koi se so dokaz deka se celosno vakcinirani i revakcinirani protiv tetanus za nivnata vozrast (najmalku 4 dozi od vakcinata so komponentata za tetanus) i pominale pomalku od 10 godini od poslednata doza do povredata, ne primaat nitu edna vakcinata ili HTIg
Вакцина (било која) не се става ако не си здрав. Можеш да одложуваш ако си со температура, кашлаш
Povredata ne bira vreme. Najdocna vo rok od 24 casa od nastanuvanjeto na povredata, pacientot mora da se imunizira!
Slobodno se davaat 250iu TT vakcina kako i HTIg duri i vo slucaj na nastinka, bez nikakvi kontraindikacii.
 
Член од
7 декември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
TT e zadolzitelna vakcina soglasno kalendarot za imunizacija i Zakon za zastita na naselenieto od zarazni bolesti

Pr.
Pri povreda vo komplet dobivas TT vakcina i HTIg vsusnost aktivna i pasivna imunizacija pod ITNO!**

**So isklucok za licata koi se so dokaz deka se celosno vakcinirani i revakcinirani protiv tetanus za nivnata vozrast (najmalku 4 dozi od vakcinata so komponentata za tetanus) i pominale pomalku od 10 godini od poslednata doza do povredata, ne primaat nitu edna vakcinata ili HTIg

Povredata ne bira vreme. Najdocna vo rok od 24 casa od nastanuvanjeto na povredata, pacientot mora da se imunizira!
Slobodno se davaat 250iu TT vakcina kako i HTIg duri i vo slucaj na nastinka, bez nikakvi kontraindikacii.
Sum se isekol so pila, mi stavija serum I nisto ne mi bese.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
Тетанус е вакцина која те штити после физички повреди на кожа/слузокожа да не се местото зарази и влезат бактерии во тебе. Ако сериозно мислиш дека живееш во стаклено ѕвоно и нема никогаш во живот да се пресечеш, изгребеш, боцниш... дека никогаш нема да извадиш заб или било каков отвор на кожата тогаш нешто не е добро со тебе. Толку од мене на темава...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.790
Подобро спречи него лечи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.247
Поени од реакции
39.995
@Bafra клавет чипој у тетанусот. Иначе ја се вакцинирав и за ова, у тоа време порано пре интернетот сите будали бевме и несвесни за чиповите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.310
@Bafra клавет чипој у тетанусот. Иначе ја се вакцинирав и за ова, у тоа време порано пре интернетот сите будали бевме и несвесни за чиповите.
Знам дека се сметаш за фаличен и одвај чекаш да ти го клаат чипот од Маск, затоа си опседнат со чипови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.247
Поени од реакции
39.995
Знам дека се сметаш за фаличен и одвај чекаш да ти го клаат чипот од Маск, затоа си опседнат со чипови.
па ако ги ојачува когнитивните способности и појачува концентрација зошто да не. Тогаш бар ќе можам да те дочитам убо. Малце селективната дислексија да ми ја среди што ми ја дијагностицира ти
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.898
Здраво луѓе, јас сум средношколец. Треба сега да примам вакцина за тетанус. Не сакам да ја примам од сопствени причини. Дали има некој начин да избегнам да ја примам, дали има казна за непримање и ако има, како да избегнам казнување. Не сакам да ме убедувате дека е безбедна, просто не сакам да ја примам.
...како ќе примиш кога самото Јавно здравје не располага со количини тетанусен токсоид -ТТ вакцина, а не пак Здравствен дом кој е задолжен за вакцинација по календар за имунизација на населението, резервите се испразнети, а се очекува увоз од бугарски производител за потребите на министерство за здравство највероватно после декември, дефицитот веќе е присутен скоро три месеци.

Image_1670447642.jpg

Pri povreda vo komplet dobivas TT vakcina i HTIg vsusnost aktivna i pasivna imunizacija pod ITNO!**
...не за секоја повреда,

Image_1670448443.jpg
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.242
Поени од реакции
6.671
Kratka slucka za mngumina shto se protiv tetanus (Inace imam edno 3 Vakcini primeno)

Imashe edno dete vo Prilep okolu 1992 god. Na zaebancija se turkaja so edno drugo i go turnaja vo ogradata rjgosana.
pocna da go boli rakata i ova tvrdoglavo veli ce mi pomini i ne otide na vreme na lekar. Posle 3 Nedeli sepak pojde i mu ja prsekoja rakata celosno zatrovana i secenjeto mu beshe poslednata shansa da prezivee. I seto toa od nenavremeno odenje na lekar posle takvi bagatelni povredi i nemanje tetanus vakcina.
Inace vakcinata se obnovuva na sekoi 10 God a e dokazhano deka shtiti i povejce od 15 god.

Pa sea koj kako saka. licno do sega ne sum slushnal nekoj da imal negatvni posledici od ovaa vakcina.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.898
Kratka slucka za mngumina shto se protiv tetanus (Inace imam edno 3 Vakcini primeno)

Imashe edno dete vo Prilep okolu 1992 god. Na zaebancija se turkaja so edno drugo i go turnaja vo ogradata rjgosana.
pocna da go boli rakata i ova tvrdoglavo veli ce mi pomini i ne otide na vreme na lekar. Posle 3 Nedeli sepak pojde i mu ja prsekoja rakata celosno zatrovana i secenjeto mu beshe poslednata shansa da prezivee. I seto toa od nenavremeno odenje na lekar posle takvi bagatelni povredi i nemanje tetanus vakcina.
Inace vakcinata se obnovuva na sekoi 10 God a e dokazhano deka shtiti i povejce od 15 god.

Pa sea koj kako saka. licno do sega ne sum slushnal nekoj da imal negatvni posledici od ovaa vakcina.
...штом било дете требало да биде веќе имунизирано до петгодишна возраст се ревакцинира против дифтерија, тетанус и голема кашлица, штом до таму дошло тоа воопшто не било вакцинирано ни како помало дете, токсин на тетанус скоро секогаш присутен во железната рѓа на било која зарѓана шајка, ограда, контајнер, пила и мора во моментот да се даде истовремено и серум и вакцина против тетанус, лекарите ретко се водат по историја дали е имунизиран од порано најсигурни се кога ги аплицират за време на сама повреда, па било и во случај укасан од куче или некој незгоден пад од тротинет или велосипед.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.242
Поени од реакции
6.671
Abe taka se izraziv,
Beshe sigurno 20 Godini .
I koga poshol na lekar pola raka mu bila ocrneta!
I kako shto napishav pogore, nemal imunizacija. Pripadnik e na romskata zaednica.Bez razlika, si ostana bez raka zaradi tvrdoglavost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom