Вадење гориво (нафта бензим) на понови коли од резервоар.

Член од
29 мај 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво, шофер сум, возам по 8-9коли на камион од европа за МК скоро секоја тура имам неколку полни резервари гориво арно ама незнам како да извадам. Половни возила секако над евро 4. Некој да сподели искуство како најлесно да се извади? Фала ви :)
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Здраво, шофер сум, возам по 8-9коли на камион од европа за МК скоро секоја тура имам неколку полни резервари гориво арно ама незнам како да извадам. Половни возила секако над евро 4. Некој да сподели искуство како најлесно да се извади? Фала ви :)
Ти си типичен пример зошто македонскиот народ е онаму каде што е.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Ти си типичен пример зошто македонскиот народ е онаму каде што е.
Демек само у Македонија се крадe? :D ... Шо прават германски и полски шофери за евро плус, ќе ти се згади животецот.

Бате цревото во резервоар и смукај, ќе повлече и истурај во тубата. Пази само да не измешаш дизел и бензин на исто место. :pos:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Демек само у Македонија се крадe? :D ... Шо прават германски и полски шофери за евро плус, ќе ти се згади животецот.

Бате цревото во резервоар и смукај, ќе повлече и истурај во тубата. Пази само да не измешаш дизел и бензин на исто место. :pos:
Проблем е што цревото не влегува во резервоар. Не се ова старите застави или лади.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Здраво, шофер сум, возам по 8-9коли на камион од европа за МК скоро секоја тура имам неколку полни резервари гориво арно ама незнам како да извадам. Половни возила секако над евро 4. Некој да сподели искуство како најлесно да се извади? Фала ви :)
Извади седиште позади и под него има пристап до резервоар.....електронска пумпа ако е бензин, за дизелите не сум сигурен дали имаат. Најчесто е на штрафење една пластика одозгора негде фи 200 мм целата во круг. Пред две год. му изгаси во сред возење на стариот има 307 ца ....беше откачено џекче од бензинската пумпа, го средив за пола саат.
Ако не бива тоа.... тогаш од кај моторот, влез во филтер за нафта или бензин. Зимај си слободно....твое си е, јас негде 2007 имав извадено преку тон нафта :D
Ако е бензин извади го цревото за довод, подебело е и смени го со пократко некое што ќе ти стигне до туба и дај му контакт, ќе го исцица цело.....цревата за довод и за вишок се на таа пластиката што ти ја зборам.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Со црево од резервар не може да извадиш зошто сите коли што не се лада или застава во последниве 25 - 30 години имаат сито пред резерварот ставено тука за ги одврати луѓето како тебе од кражба.

Крадење гориво од коли...мислев дека ја надминавме таа етапа, очигледно не...:confused:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.118
Поени од реакции
8.907
Демек само у Македонија се крадe? :D ... Шо прават германски и полски шофери за евро плус, ќе ти се згади животецот.

Бате цревото во резервоар и смукај, ќе повлече и истурај во тубата. Пази само да не измешаш дизел и бензин на исто место. :pos:
cisto od radoznalost, de spodeli, so finti pravat brakjava.

jas rabotev vo granit kaj nas pola godina, ima inventivni lugje, sekoja im cest :cuc:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.118
Поени од реакции
8.907
@Клипче работи во Гранит, а порано беше у Бетон. Може и он да сподели нешто.
jas bev tamu nekade 2014-15, vo mehanizacija.
togas strasno bese, i policaec/inspektor angaziraa da istrazuva :ROFLMAO:

posledno so slusnav, nisto ne e smeneto od togas :vozbud:
namestija GPS i sondi na site kamioni, a se zboruvase i za gradeznite masini,
samo nezz dali go napravija toa.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ја сум си имал на работа проблем со лопови, и работници а и онака. Кои игри мачка и глушец биле, лоши закони постојат...иначе сум многу против лоповлук, сечење рака е добра васпитна мерка ако се прашувам.
Ова со бензинов(бизнисот) е друго, ни Господ нема да го казни за ова :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
,,,site baraat mleko od cicka da shmukaat,a ovoj benzin od koli ke shmukal,,, :icon_mrgr:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.538
Поени од реакции
62.417
Ти си типичен пример зошто македонскиот народ е онаму каде што е.
Те сфаќам што сакаш да кажеш, ама некогаш не е до Македонецот. Од Германец купив Golf VII, кој кога го гледавме претходниот ден, имаше нови летни гуми и полн резервоар, за да, наредниот ден кога требаше да ја земеме колата, ни ја дадоа на резерва. Гумите ги забележавме дека се сменети по пат, зашто не беа балансирани. Сопственик Германец, вработени швабци во фирмата. Не ми се веруваше, ама тоа е.

Па во економија и бизнис отворил тема. :pos:
Појако ми е што се пишал со име и презиме.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Бате најди како се отвара резервоарот и цепај пепел да ги направиш ич да не му ја мислиш. 90% истото би го направиле. Се отепаа од крадење сите, шо би рекол Амди Бајрам мамето и ****те на државава, ти за еден резервоар ке му ја мислиш. Секој со просечна плата истото би го направил, денар повеќе убаво ке ти дојде.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Ако ти се жртвува работа за 100л гориво кради бе другар....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom