Вадење виза

Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
_ZlObNiCa напиша:
za garanto pismo on da ti izvadi vo italija nego mu treba licen dokument,pasosh ili licna karta i potvrda od vrabotuvanje t.e za primeni posledni 3 plati, plaka 25evra i vadi garantno pismo na koe sto od tvoi podatoci stoi ime prezime adresa godina i mesto na raganje. so ova garantno pismo odish ti vo italijanski konzulat kaj nas i sega zavisi dali si student ili vraboten bidejki sosema razlicni dokumenti baraat javi se kazuvaat se sto ti treba.
Fala mnogu. A dali moze da mi pusti garantno pismo makedonski drzavjanin koj studira vo italija i ima dozvola za privremen prestoj, koj ne e vo rodninska vrska so mene. Fala odnapred
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Sea garantno pismo se zema bez problem.Treba da ide u opstina ili uffico stranieri i da zeme bez nikakvi dokumenti,zaedno so pismoto treba da ti isprati fotokopija od pasos i fotokopija od permesso di sogiorno.
Ako ucis ili rabotis bez problem mislam deka ke ti dadat turisticka viza.
Vredi da se proba,Srecno
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
IsidoraD напиша:
Sea garantno pismo se zema bez problem.Treba da ide u opstina ili uffico stranieri i da zeme bez nikakvi dokumenti,zaedno so pismoto treba da ti isprati fotokopija od pasos i fotokopija od permesso di sogiorno.
Ako ucis ili rabotis bez problem mislam deka ke ti dadat turisticka viza.
Vredi da se proba,Srecno
FALA FALA FALA:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Вадел ли некој скоро романска виза ?
Дај пишете детали :wink:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
neznam kako e za vadenje garantno pismo ako e drugar ti student, bidejki znam deka mora da si vraboten i da se pokazat primanja od poslednite 3meseci.
 
Член од
4 август 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Za dobivanje viza u anglija kako au pair...
Ke ti treba da se registrirash so agencija koja ke ti najde familija i dovolno e samo obichno pismo koe familijata za koja ke rabotish ti go prati. Mnogu jasno pismoto treba da ima ime i adresa od lugeto shto te pokanuvat da rabotish za niv. U pismoto pishuva shto ke rabotish, kolku saati i kolku ke bidesh platena. So toa pismo idesh i aplicirash za viza. Znam edna momichka shto dojde taka lani. So sreka!
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
При праќање на гарантното писмо: значи ли тоа добивање виза по автоматизам, во смисла гарантира некој за тебе или сепак може да те одбијат?! И, дали игра улога работното место на тој кој ја праќа?

Не оти имам ниет да одам некаде, чисто на некои луѓе сакав да им докажам дека ќе ми дадат виза од Обидинетото кралство, па да знам во таа опклада кому да речам да ми прати писменце. ;) Може и ќе одам да го ѕирнам Лондон, хммм... :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не. Ништо не ти гарантира гарантно писмо, иако така се вика... :wink:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Гарантно се вика дека некој гарантира за тебе. Каква врска има тоа со добивањето јас не сфаќам...

:icon_roll
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
garantnoto pismo e edna obichna pokana od domakjinot...nishto drugo. Vo zavisnot od opshtestveniot status na liceto/firmata shto go potpishuva se zgolemuvaat ili namaluvaat shansite za dobivanje na viza. Ako ve kani nekoj univerzitet ili jaka firma bidete sigurni deka nema da ve odbijat. ako ve kani bratuchedot koj lepi plochki tamu bidete sigurni deka kje ve odbijat.

pokraj g pismoto potrebni se i drugi dokumenti od domakjinog, golemina na stan, platni listovi itn itn
 
Член од
9 август 2006
Мислења
74
Поени од реакции
0
abe jas aplicirav pred 6 meseci i dobiv viza bez problem,samo sto toa odese preku eden covek,vo mk koj me snabdi so site dokumenti,ne originalni ama vrsat rabota, ni na hitrou ne mi pravea problem,samo so mi proverija vo torbata, duri i me teraa da se napijam od rakijata, da ne bilo neso drugo demek:poss: , posle toa prebegav vo irska i eve me sea tuka,vrakjanje amin
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
И да добиеш виза не е само таа проблем. Кога слетуваш на Heathrow имаш контроли, меѓу кои и имиграциона. Е таа е заебана. Они имаат моќ и овластување да ти го намалат времето на престој. Пример, ако пишува време на престој 30 дена да намалат на 10 и сл. срања.
 
Член од
9 август 2006
Мислења
74
Поени од реакции
0
Neznam,sekoj ima razlicno iskustvo,jas nemav nikakvi problemi,osven normalni formalnosti
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
abe ne se macajte za vizi sea za 10 god ke flezame u EU i nema da ni trebat vizi :):):):):):):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom